Suflet românesc, N(aum), Visul unei nopţi de vară, Peretele, Conversaţie după înmormântare, Titanic Vals, Ghengbeng, Ghengbeng Taxi Blues şi multe alte spectacole, în săptămâna 1 – 7 decembrie, pe scenele teatrelor din Bucureşti.
Un articol de Petre Ivan|1 decembrie 2014
Programul teatrelor bucureştene în perioada 1 – 7 decembrie
Teatrul Metropolis:
luni, 1 decembrie, ora 19:00 – „Tartuffe sau Impostorul”, versiunea scenică Victor Ioan Frunză; joi, 4 decembrie, ora 19:00 – „N(aum)”, regia Mariana Cămărăşan; vineri, 5 decembrie, ora 19:00 – „Visul unei nopţi de vară”, versiunea scenică de Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 6 decembrie, ora 19:00 – „Peretele”, regia Lia Bugnar; duminică, 7 decembrie, ora 16:00 – „Peretele”, regia Lia Bugnar; duminică, 7 decembrie, ora 19:00 – „Peretele”, regia Lia Bugnar.
Teatrul Naţional Bucureşti:
Sala Studio: luni, 1 decembrie, ora 20:00 – „Suflet românesc”, regia Dan Puric; marţi, 2 decembrie, ora 20:00 – „Dineu cu proşti”, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 6 decembrie, ora 19:30 – „Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, regia Ion Caramitru; duminică, 7 decembrie, ora 19:30 – „Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, regia Ion Caramitru;
Sala Atelier:
miercuri, 3 decembrie, ora 20:00 – „Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; sâmbătă, 6 decembrie, ora 19:30 – „Tectonica sentimentelor”, regia Nicolae Scarlat;
Sala Pictura:
joi, 4 decembrie, ora 19:30 – „Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 5 decembrie, ora 19:30 – „Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 6 decembrie, ora 20:00 – „Cinci femei de tranziţie”, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 7 decembrie, ora 20:00 – „Butoiul cu pulbere”, regia Felix Alexa;
Sala Media: duminică, 7 decembrie, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru copii.
Teatrul Bulandara:
Sala „Toma Caragiu”: luni, 1 decembrie, ora 19:00 – „Conversaţie după înmormântare”, regia Alexandru Darie; marţi, 2 decembrie, ora 19:00 – „Omul cel bun din Seciuan”, regia Andrei Şerban; miercuri, 3 decembrie, ora 19:00 – „Conversaţie după înmormântare”, regia Alexandru Darie; vineri, 5 decembrie, ora 19:00 – „Oscar şi tanti Roz”, regia Chris Simion; sâmbătă, 6 decembrie, ora 19:00 – „Conversaţie după înmormântare”, regia Alexandru Darie; duminică, 7 decembrie, ora 19:00 – „Conversaţie după înmormântare”, regia Alexandru Darie;
Sala „Liviu Ciulei”:
vineri, 5 decembrie, ora 20:00 – „Şarpele în iarbă”, regia Emil Hoştină; sâmbătă, 6 decembrie, ora 21:00 – „Mecanica inimii”, regia Chris Simion; duminică, 7 decembrie, ora 19:00 – „Artă”, regia Cristi Juncu.
Teatrul Odeon:
Sala Majestic:
joi, 4 decembrie, ora 19:00 – „Un Tango Mas”, de Răzvan Mazilu; vineri, 5 decembrie, ora 19:00 – „Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; sâmbătă, 6 decembrie, ora 19:00 – „Un tramvai numit dorinţă”, regia Dinu Cernescu; duminică, 7 decembrie, ora 11:00 – „Aventurile lui Habarnam”, regia Alexandru Dabija; duminică, 7 decembrie, ora 19:00 – „Titanic Vals”, regia Alexandru Dabija;
Sala Studio:
joi, 4 decembrie, ora 19:30 – „Pescarul şi sufletul său”, regia Carmen Lidia Vidu; vineri, 5 decembrie, ora 19:30 – „Poveste despre tatăl meu”, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 5 decembrie, ora 19:30 – „Barocul în muzică; Dantelă şi Oţel”, conferinţă interactivă cu dirijorul Tiberiu Soare; duminică, 7 decembrie, ora 17:00 – „Copilăria lui Bach”, regia Monica Ciută.
Teatrul Nottara:
Sala „George Constantin”: marţi, 2 decembrie, ora 19:30 – „Împăratul neîmpărat”, de Filip Columbeanu; miercuri, 3 decembrie, ora 19:30 – „Aici nu-i de joacă”; joi, 4 decembrie, ora 19:30 – „Comedie de modă veche”, regia Vasile Toma; vineri, 5 decembrie, ora 19:30 – „Panică”, regia Theodor-Cristian Popescu; sâmbătă, 6 decembrie, ora 19:30 – „Matrimoniale”, de Diana Lupescu; duminică, 7 decembrie, ora 19:30 – „Funcţionarul destinului”, de Anca Maria Colţeanu;
Sala „Horia Lovinescu”:
vineri, 5 decembrie, ora 19:00 – „Vacanţă în Guadelupa”, de Diana Lupescu; duminică, 7 decembrie, ora 19:00 – „Noul locatar”, de Tompa Gabor.
Teatrul de Comedie:
Sala „Radu Beligan”: joi, 4 decembrie, ora 19:00 – „Tartuffe”, regia Laszlo Bocsardi; vineri, 5 decembrie, ora 19:00 – „Bani din cer”, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 6 decembrie, ora 19:00 – „Spiritul de familie”, regia Radu Beligan; duminică, 7 decembrie, ora 19:00 – „Poker”, regia Alexandru Tocilescu.
Teatrul Mic:
joi, 4 decembrie, ora 19:00 – „Pensiune completă”, regia Gelu Colceag; vineri, 5 decembrie, ora 19:00 – „Primăvara d-nei Stone la Roma”, regia Liana Ceterchi; sâmbătă, 5 decembrie, ora 19:00 – „Cum iubeşte cealaltă jumătate”, regia Sanda Manu; duminică, 7 decembrie, ora 19:00 – „Mutter Courage”, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză.
Teatrul Foarte Mic:
joi, 4 decembrie, ora 19:00 – „Clasa noastră”, regia Simona Măicănescu; vineri, 5 decembrie, ora 19:00 – „Interpretul”, regia Radu Gheorghe; sâmbătă, 6 decembrie, ora 19:00 – „Super-Fericiţii”, de Catinca Drăgănescu; duminică, 7 decembrie, ora 19:00 – „O viaţă în teatru”, regia Ovidiu Niculescu.
Teatrul ÎnCulise:
luni, 1 decembrie, ora 20:00 – „Scrisori către Rita”; miercuri, 3 decembrie, ora 20:00 – „Monoloagele vaginului”; vineri, 5 decembrie, ora 19:00 – „Ghengbeng”; sâmbătă, 6 decembrie, ora 18:30 – „Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”; duminică, 7 decembrie, ora 19:00 – „Common Lives”.
Teatrul Teatrelli
1 decembrie ora 20.00 – „Taxi blues” de: Ana Maria Bamberger; 5 decembrie ora 20.00 – „Filarmonica de comedie”, de Radu Gabriel; 6 decembrie ora 20.00 – „Inscenarea”, de Alina Suărăşan; 7 decembrie ora 20.00 – Concert Adrian Nour si Trio Zamfirescu / Adrian Nour și Trio Zamfirescu s-au întâlnit pentru prima dată pe scenă în finala de la Vocea României unde au interpretat împreună Loucura, un fado portughez.
Teatrul Evreiesc de Stat:
joi, 4 decembrie, ora 19:00 – „Amantul”, regia Vlad Stănescu; sâmbătă, 6 decembrie, ora 19:00 – „Amantul”, regia Vlad Stănescu.
Teatrul Act:
miercuri, 3 decembrie, ora 19:00 – „American Buffalo”, regia Cristi Juncu; duminică, 7 decembrie, ora 19:00 – „Cont(r)acte”, regia Cristi Juncu.
Teatrul Masca:
vineri, 5 decembrie, ora 19:00 – „Vicleniile lui Scapino”; sâmbătă, 6 decembrie, ora 19.00 – „Comedia erorilor”.
Teatrul Excelsior:
marţi, 2 decembrie ora 10:00 şi ora 18:00 – „Crăiasa zăpezii”; sâmbătă, 6 decembrie, ora 11:00 şi ora 18:00 – „Crăiasa zăpezii”.
Teatrul „Ion Creangă”
(la Teatrul Nottara):
vineri, 5 decembrie, ora 10:00 – „Inimă rece”.
ARCUB:
sâmbătă, 6 decembrie, ora 19:00 – „Cină cu prieteni”, regia Claudiu Goga.
Teatrul LUNI de la Green Hours:
luni, 1 decembrie, ora 20:00 – „G.O.D.”; miercuri, 3 decembrie, ora 20:00 – „Demon Amour”; sâmbătă, 6 decembrie, ora 17:30 – „Stă să plouă”, de Lia Bugnar.
Centrul Cultural „Nicolae Bălcescu“:
“STEAUA FĂRĂ NUME” de Mihail Sebastian
(MARŢI 2 DECEMBRIE, ORA 19.00), (MIERCURI 03 DECEMBRIE, ORA 19.00), (MARŢI 9 DECEMBRIE, ORA 19.00) ŞI (DUMINICĂ 14 DECEMBRIE, ORA 19.00)
Distribuţia: Nicoleta Hâncu, Alexandru Pavel, Andrei Huţuleac, George Costin, Sorin Miron, Luminiţa Erga , Adrian Nicolae, Mihaela Velicu
Direcţia de scenă – Victor Ioan Frunză
Scenografia şi costumele – Adriana Grand
Preţ bilete: 20 lei
“MOBILĂ ŞI DURERE” de Teodor Mazilu
(JOI 4 DECEMBRIE, ORA 19.00) ŞI ( MIERCURI 10 DECEMBRIE, ORA 19.00)
Distribuţia: George Costin, Adrian Nicolae, Andrei Huţuleac, Sorin Miron, Nicoleta Hâncu, Alexandra Fasolă/Irina Bucescu/Mihaela Velicu
Direcţia de scenă – Victor Ioan Frunză
Scenografia şi costumele – Adriana Grand
Preţ bilete: 20 lei
2014: 0 ODISEE PĂMÂNTEANĂ
(VINERI 5 DECEMBRIE, ORA 19.00)şi(VINERI 12 DECEMBRIE, ORA 19.00)
Cu: Radu Bucălae, Cătălin Coşarcă, Smaranda Găbudeanu, Andrei Negoiţă, Mihai Niţă, Iulian Sfircea
Regia: Radu Dragomirescu
Scenografia: Maria Dore
Asistenţă regie: Ioana Mănescu
Light design: Aurel Palade
Texte de: Radu Dragomirescu, Cătălin Coşarcă, Radu Bucălae, Smaranda Găbudeanu, Andrei Negoiţă, Mihai Niţă, Iulian Sfircea
Preţ bilete: 20 lei
“NIMENI NU-I PERFECT” de Simon Williams
(SÂMBĂTĂ 06 DECEMBRIE, ORA 19.00)
Distributia: SILVIU BIRIŞ, ANDREEA ŞOFRON, EUGEN CRISTEA, FLORENTINA ŢILEA/RODICA IONESCU
Regia: RADU BELIGAN
Traducerea: MONA RADU
PRET BILET: 20 LEI
“FURTUNA” de William Shakespeare
(DUMINICĂ 7 DECEMBRIE, ORA 19.00)
Directia de scena: Victor Ioan Frunză
Decorul si costumele: Adriana Grand
Cu: Ioana Barbu, George Costin, Alexandru Ion, Sorin Miron
Pret bilete: 20 lei
“SCENE DIN VIAŢA INSECTELOR” după Capek
– mister psihedelic muzical –
Teatrul de Artă:
luni, 1 decembrie, ora 20:15 – „Moartea pentru patrie”, regia Alexandru Maftei; joi, 4 decembrie, ora 20:15 – „Aproape mâine”, regia Andreea Vulpe.
Opera Comică pentru Copii:
marţi, 2 decembrie, ora 11:00 – „Hänsel şi Gretel”; duminică, 7 decembrie, ora 17:00 – spectacol de Crăciun.
Foto: Programul teatrelor bucureştene – facebook