Programul teatrelor bucurestene in perioada 10 – 16 decembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-10-16-decembrie/

Programul principalelor instituţii de teatru din Bucureşti în perioada 10 – 16 decembrie:   Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mare: luni, 10 decembrie, ora 19:30 – concert susţinut de ansamblul Magic Gospel Pearls; sâmbătă, 15 decembrie, ora 19:30 – „Idolul şi Ion Anapoda” de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar; duminică, 16 decembrie, ora 19:30 – „Egoistul” […]

Un articol de Andrada Văsii|10 decembrie 2012

Programul principalelor instituţii de teatru din Bucureşti în perioada 10 – 16 decembrie:

 

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mare:

luni, 10 decembrie, ora 19:30 – concert susţinut de ansamblul Magic Gospel Pearls; sâmbătă, 15 decembrie, ora 19:30 – „Idolul şi Ion Anapoda” de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar; duminică, 16 decembrie, ora 19:30 – „Egoistul” de Jean Anouilh, regia Radu Beligan;

 

Sala Mică:

marţi, 11 decembrie, ora 19:30 – „Băiatul din ultima bancă” de Juan Mayorga, regia Theodor Cristian Popescu; miercuri, 12 decembrie, ora 19:30 – „Un duel” după A. P. Cehov, regia Alexandru Dabija; joi, 13 decembrie, ora 19:30 – „Un duel” după A. P. Cehov, regia Alexandru Dabija; vineri, 14 decembrie, ora 19:00 – „Doi x Doi” („Tigrul” de Murray Schisgal & „Amantul” de Harold Pinter), regia Vlad Stănescu; sâmbătă, 15 decembrie, ora 20:00 – „Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 16 decembrie, ora 20:00 – „Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

 

Teatrul Bulandra, Sala „Toma Caragiu”: 

marţi, 11 decembrie, ora 18:30 – „Ivanov” de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban; sâmbătă, 15 decembrie, ora 19:00 – „Triumful dragostei” de Pierre Marivaux, regia Alexandru Darie; duminică, 16 decembrie, ora 19:00 – „Triumful dragostei” de Pierre Marivaux, regia Alexandru Darie;

 

Sala „Liviu Ciulei”:

miercuri, 12 decembrie, ora 19:00 – „Obiceiuri necurate” de Tom Smith, regia Mihai Constantin; vineri, 14 decembrie, ora 21:30 – „Maitrey” de Mircea Eliade, regia Chris Simion; sâmbătă, 15 decembrie, ora 19:00 – „Meşteşugul vieţii” de Hanoch Levin, regia Felix Alexa;

 

Sala „Liviu Ciulei” (Laborator):

joi, 13 decembrie, ora 20:00 – „Arlechino moare?” de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru.

 

Teatrul Odeon, Sala Studio:

marţi,11 decembrie, orele 18:00 şi 20:00 – „Tape” de Stephen Belber, regia Răzvan Muraru; joi, 13 decembrie, ora 19:30 – „Grădinile Groazei”, de Daniel Call, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; vineri, 14 decembrie, ora 19:30 – „Micul Prinţ”, după Antoine de Saint-Exupery, regia Carmen Lidia Vidu; sâmbătă, 15 decembrie, ora 19:30 – „Mă întorc de departe” de Claudine Galea, regia Theo Herghelegiu; duminică, 16 decembrie, ora 19:30 – „Blifat” de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail.

 

Teatrul de Comedie, Sala „Radu Beligan”:

marţi, 11 decembrie, ora 19:00 – „Părinţi teribili”; joi, 13 decembrie, ora 19:00 – „Acasă la tata”; vineri, 14 decembrie, ora 19:00 – „Doamne… ce măcel!”; sâmbătă, 15 decembrie, ora 19:00 – „Zăpezile de altădată”; duminică, 16 decembrie, ora 19:00 – „Elling”;

 

Sala Studio: 

sâmbătă, 15 decembrie, ora 19:30 – „Visul lui Don Quijote”; duminică, 16 decembrie, 19:30 – „Visul lui Don Quijote”.

 

Teatrul Nottara: Sala „Horia Lovinescu”:

marţi, 11 decembrie, ora 19:30 – „Act veneţian”; joi, 13 decembrie, ora 19:00: „Soţul păcălit”; vineri, 14 decembrie, ora 19:00 – „Uzina de plăceri S.A.”;
sâmbătă, 15 decembrie, ora 19:00 – „Roman teatral”; duminică, 16 decembrie, ora 19:00 – „Zeul măcelului”.

 

Teatrul Masca:

joi, 13 decembrie, ora 19:00 – „Gemenii”; vineri, 14 decembrie, ora 19:00 – „Canarul albastru”; sâmbătă, 15 decembrie, ora 19:00 – „Ţara unde îngerii vin degeaba”; duminică, 16 decembrie, ora 11:00 – „O locomotivă şi o gară”.

 

Teatrul Foarte Mic: 

joi, 13 decembrie, ora 19:00 – „Născut iarna”; vineri, 14 decembrie, ora 19:00 – „Locuri calde”; sâmbătă, 15 decembrie, ora 19:00 – „Interzis sub 18 ani”; duminică, 16 decembrie, ora 19:00 – „Crazy stories in the city”.

 

Teatrul Act: 

luni, 10 decembrie, ora 19:00 – „Capra cu trei iezi”, după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija; marţi, 11 decembrie, ora 19:00 – „Stand Up PLS” de Silviana Vişan Carter; vineri, 14 decembrie, ora 19:00 – „Fidelitate” de Chazz Palminteri, regia Dragoş Campan; duminică, 16 decembrie, ora 19:00 – „Jocuri în curtea din spate” de Edna Mazya, regia Bobi Pricop.

 

 

Sursa: Mediafax

07
/04
/20

În contextul pandemiei de COVID-19, organizatorii Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu au luat decizia reprogramării pentru anul 2021 a celor peste 500 de evenimente care ar fi trebuit să aibă loc la Sibiu anul acesta. Din dorința de a rămâne alături de public, chiar și în aceste vremuri dificile, în perioada 12 – 21 iunie 2020 va fi organizată o ediție specială FITS #online „Puterea de a crede / Empowered”, ce va fi difuzată integral online, pe canalele festivalului (Facebook, YouTube, website).

07
/04
/20

În contextul situației actuale din țară și ținând cont de restricțiile impuse pentru siguranța tuturor, echipa Festivalului Internațional de Film Transilvania a luat decizia de a reprograma ediția cu numărul 19.

07
/04
/20

Se dovedește că atât pentru spectatorii din București, din România dar și pentru românii de pe toate meridianele lumii, vizionarea online a spectacolelor Teatrului Bulandra – pe pagina oficială de Facebook și pe site-urile www.bulandra.ro, www.smartradio.ro – devine deja o binevenită evadare din impunerile acestei perioade.

06
/04
/20

TVR 3 începe o nouă săptămână cu același algoritm: ora 20.00 – titlu nou; ora 14.00 – reluări; spectacolele de luni până joi – reluare a doua zi; spectacolul de vineri – reluare lunea următoare; spectacolul de sâmbăta – reluare duminică; spectacolul de duminică – reluare sâmbăta următoare.

Page 1 of 87112345...102030...Last »