Programul teatrelor bucureştene în perioada 10 – 16 noiembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-10-16-noiembrie/

N(aum), Peretele, Gaiţele, Hoţi, Panică, Natură moartă cu nepot obez, Mecanica inimii, Tartuffe, Lecţia şi multe alte spectacole în săptămâna 10 – 16 noiembrie, pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|10 noiembrie 2014

Programul teatrelor bucureştene în perioada 10 – 16 noiembrie

Teatrul Metropolis:

miercuri, ora 19:00 – „N(aum)” de Gellu Naum, regia Mariana Cămărăşan; joi, ora 19:00 – „Peretele”, regia Lia Bugnar; sâmbătă, ora 15:00 – „Gaiţele”, regia Dan Tudor; duminică, 11:00 – „Gaiţele”, regia Dan Tudor; ora 15:00 – „Gaiţele”, regia Dan Tudor.

Teatrul Naţional „I.L. Caragiale”,

Sala Studio:

miercuri, ora 19:00 – „Hoţi” de Dea Loher, regia Radu Afrim; sâmbătă, ora 19:30 – „Idolul şi Ion Anapoda” de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar; duminică, ora 19:30 – „Idolul şi Ion Anapoda” de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar.

Sala Pictura:

miercuri, ora 19:30 – „Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, ora 20:00 – „Lecţia” de Eugène Ionesco, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, ora 20:00 – „Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, ora 20:00 – „Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Sala Atelier:

joi, ora 20:00 – „Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; vineri, ora 20:00 – „Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; sâmbătă, ora 19:30 – „Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, ora 19:30 – „Omul cu mârţoaga” de George Ciprian, regia Anca Bradu.

Sala Media:

duminică, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru Copii.

Teatrul Nottara,

Sala „George Constantin”: joi, ora 19:30 – „Panică”, regia Theodor-Cristian Popescu; vineri, ora 19:30 – „Rapsodie-n roz” după „Oscar şi Tanti Roz” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Alexandru Repan; sâmbătă, ora 19:30 – „Metoda” (Metoda Grönholm), regia Theodor-Cristian Popescu; duminică, ora 19:30 – „Vizitatorul”, regia Claudiu Goga.

Sala „Horia Lovinescu”: duminică, ora 19:00 – „Portugalia” de Zoltan Egressy.

Natură moartă cu nepot obez, Teatrul Odeon

Natură moartă cu nepot obez, Teatrul Odeon

Teatrul Odeon,

Sala Majestic:

miercuri, ora 19:00 – „Natură moartă cu nepot obez”; joi, ora 19:00 – „Un tramvai numit dorinţă”; vineri, ora 19:00 – „Şaraiman”; sâmbătă, ora 19:00 – „Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită”; duminică, ora 11:00 – „Fluturi şi oameni”; duminică, ora 19:00 – „Titanic Vals”.

Sala Studio: joi, ora 19:30 – „Pescarul şi sufletul său”; vineri, ora 19:30 – „De vânzare/ For Sale”; sâmbătă, ora 19:30 – „Linişte! Sărut. Acţiune!”; duminică, ora 19:30 – „Contra democraţiei”.

Teatrul Bulandra,

Sala „Liviu Ciulei”:

vineri, ora 20:00 – „Mecanica inimii”, regia Chris Simion; sâmbătă, ora 20:00 – „Şarpele în iarbă”, regia Emil Hoştină; duminică, ora 19:00 – „Obiceiuri necurate”, regia Mihai Constantin.

Sala „Toma Caragiu”: sâmbătă, ora 19:00 – „Conversaţie după înmormântare”, de Alexandru Darie; duminică, ora 19:00- „Conversaţie după înmormântare”, de Alexandru Darie.

Teatrul de Comedie:

joi, ora 19:00 – „Tartuffe”, regia László Bocsárdi; vineri, ora 19:00 – „Un cuplu ciudat”, regia Liviu Lucaci; sâmbătă, ora 19:00 – „Bani din cer”, regia Horaţiu Mălăele; duminică, ora 19:00 – „Elling”, regia Vlad Massaci.

Teatrul Evreiesc de Stat:

luni, ora 19:00 – „Romeo şi Julieta” de William Shakespeare; miercuri, ora 19:00 – „Teibele şi demonul ei”, regia Szabó K. István; joi, ora 19:00 – „În vizită la domnul Green”, regia Erwin Şimşensohn.

Teatrul Act:

duminică, ora 19:00 – „Cont(r)acte”, regia Cristi Juncu.

Primavara d-nei Stone la Roma, Teatrul Mic

Primavara d-nei Stone la Roma, Teatrul Mic

Teatrul Mic:

joi, ora 19:00 – „Primavara d-nei Stone la Roma”; vineri, ora 19:00 – „Cum iubeşte cealaltă jumătate”; sâmbătă, ora 19:00 – „Băieţii de aur”; duminică, ora 19:00 – „Pensiune completă”.

Teatrul Foarte Mic:

vineri, ora 19:00 – „Somnoroasa aventură”; sâmbătă, ora 19:00 – „O viaţă în teatru”; duminică, ora 19:00 – „Numele”.

Teatrul Masca:

vineri, ora 19.00 – „Flecărelile femeilor”; sâmbătă, ora 19.00 – „Vicleniile lui Scapino”; duminică, ora 19.00 – „Acul cumetrei Gurton”.

Teatrul Excelsior:

marţi, ora 10:00 – „Degeţica”; sâmbătă, ora 11:00 – „Crăiasa zăpezii”; duminică, ora 11:00 – „Măria-Sa… Măgarul!”.

Teatrul „Ion Creangă”:

miercuri, ora 10:00 – „Amintiri din copilărie” (Palatul Naţional al Copiilor); sâmbătă, ora 11:00 – „Crăiasa Zăpezii”.

Godot Cafe-Teatru:

luni, ora 20:00 – „Box FM”, regia Radu Iacoban; miercuri, ora 20:00 – „Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; joi, ora 19:00 – „Orfani”, regia Elena Morar; vineri, ora 19:00 – „Terapie prin sexgmail-com”; ora 22:00 – „Romantic Fools”, regia Toma Dănilă.

Teatrelli:

11 noiembrie ora 20.00, „Taxi blues” de Ana Maria Bamberger, Cu: Marius Bodochi, Dan Tudor; 13 noiembrie ora 20.00 – Concert Basorelief – „O călătorie muzicală de neiutat”, Iulian Vrabete – bas, Relu Bițulescu – tobe, Eduard Bălașa – chitară, Dan Stesco – clape; 14 noiembrie ora 20.00 – O seară argentiniană cu Analia Selis și Mariano Castro

Godot Sub Scenă:

vineri, ora 19:00 – „O seară altfel”; sâmbătă, ora 19:00 – „Sub geana mării”, regia Mişa Şerban; duminică, ora 21:00 – „Disco Love”.

Teatrul În Culise:

miercuri, ora 19:00 – „Lecţia”, regia Mona Gavrilaş; joi, ora 20:00 – „Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, regie Cristian Bajora; sâmbătă, ora 19:00 – „Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; duminică, ora 19:00 – „Trei piese scurte fara sex”.

Opera Comică pentru Copii:

luni, ora 11:00 – „Hansel şi Gretel”; marţi, ora 11:00 – „Hansel şi Gretel”; vineri, ora 17:00 – „Pygmalion”; sâmbătă, ora 11:00 – „Hansel şi Gretel”.

Teatrul de Sufragerie:

sâmbătă, ora 20:00 – „Moscova Petuski”, regia Theo Herghelegiu.

Teatrul Elisabeta:

marţi, ora 19:00 – „Încurcătură la nivel Înalt!”; miercuri, ora 20:00 – „Zic Zac”; vineri, ora 19:00 – „Vis”; duminică, ora 20:00 – „Oscar şi Tanti Roz”.

Foto: Programul teatrelor bucureştene – facebook, octavian tibar

05
/07
/22

Marți, 5 iulie 2022, a început la Craiova de-a IV-a ediție a Festivalului Tinerilor Regizori Theater Networking Talents - #TNT2022. Unul dintre cele mai dinamice și provocatoare evenimente culturale ale verii, dedicat artiștilor de teatru din noua generație, TNT aduce pe scena Teatrului Național “Marin Sorescu” din Craiova 14 spectacole de teatru, instalații, concerte, dezbateri și proiecții de film. Lansarea platformei #TNT2022 a avut loc pe 5 iulie, de la ora 20:00, în foaierul Teatrului Național „Marin Sorescu”, după spectacolul care deschide această ediție.

05
/07
/22

Pe 1 iulie EUROPAfest#29 a debutat în forță cu un duo de excepție format din câștigătorii „Deutscher Rock und Pop Preis“, eveniment considerat Oscarul muzical al Europei. Opening Gala Concert i-a avut ca nume de afiș pe “Best guitarist” 2021 – Peter Autschbach | Germania și “Best Voice” 2019 - Samira Saygili | Turcia, Germania, care au susținut un concert de neuitat alături de artiști din Italia, Statele Unite și Indonezia.

05
/07
/22

Luni, 4 iulie, la Palatul Culturii din Bistrița a avut loc ediția cu numărul 30 a Galei Premiilor UNITER. Întreaga Gală a fost o reverență adusă omului de cultură Ion Caramitru, președintele uniunii timp de 31 de ani, inițiatorul acestui program.

05
/07
/22

Minionii (ființe mici, galbene, cilindrice, cu unul sau doi ochi acoperiți de ochelari, care vorbesc limba „minioneză” pe care doar maleficul lor stăpân, Gru, pare s-o stăpânească la perfecție) și-au câștigat celebritatea binemeritată și au ajuns, iată, cap de afiș al celui de-al doilea lungmetraj dedicat poveștii lor.

05
/07
/22

15 profesioniști de top din domeniul cultural, marketing și antreprenoriat au acceptat invitația de a deveni mentori la prima ediție Whatifany, programul inovator de orientare profesională dedicat liceenilor. Un demers educațional gândit ca o completare a eforturilor depuse de-a lungul celor 12 ani de studiu, programul debutează cu o ediție-pilot în luna septembrie, la București. Organizat în două etape, începând cu luna septembrie, Whatifany le va oferi participanților șansa de a interacționa atât cu experții din cele trei domenii, cât și cu mediile profesionale în care aceștia activează, în cadrul unor stagii de internship.

05
/07
/22

Orchestra Română de Tineret dirijată de Cristian Mandeal va deschide miercuri, 6 iulie 2022, ora 19.30, la Ateneul Român, celebrul festival international “Vara Magică”. Programul va cuprinde Ludwig van Beethoven – Concertul pentru vioară și orchestră în Re major, op. 61, solist Josef Špaček şi Modest Musorgski/Maurice Ravel – Tablouri dintr-o expoziție.

05
/07
/22

Teatrul Național din Timișoara deschide drumuri. Face parte din istoria lui, din destinul lui. Așa cum România modernă va trebui să își asume momentul în care actorii Naționalului au oprit spectacolul de pe scenă și le-au deschis revoluționarilor strânși în Piața Victoriei, în 16 decembrie 1989, porțile Teatrului în numele libertății și al adevărului, schimbând istoria, tot așa, în același spirit, urmându-și rostul și rolul său de creator de spectacole, dar urmărind excelența, profesionalismul, Teatrul Național deschide drumuri în direcția civismului, a determinării, a umanității în toate aspectele pe care le reunește acest concept.

05
/07
/22

Adaptarea lui Xavier Giannoli a romanului lui Honoré de Balzac despre ambiții literare și corupția din media în Parisul secolului XIX ajunge în cinema din 8 iulie, distribuit de Independența Film. Prezentat în premieră internațională la Festivalul de la Veneția și câștigător a șapte premii César, printre care și premiul pentru cel mai bun film, Iluzii pierdute reunește în distribuție nume cunoscute precum Cécile de France, Xavier Dolan sau Gérard Depardieu.

05
/07
/22

Festivalul „Folk la altar” revine în perioada 27 - 30 iulie 2022 cu a doua ediţie, în acelaşi loc deosebit - Biserica Evanghelică din Râşnov, cu aceeaşi dorinţă a organizatorilor de a transcrie istoria genului (prin recitaluri, interviuri şi imagini de arhivă).

04
/07
/22

Heather Morris, autoarea bestsellerurilor Tatuatorul de la Auschwitz, Călătoria Cilkăi și Trei surori, vândute în peste 15 000 000 de exemplare în întrega lume, vine la București și se va întâlni cu publicul în cadrul a două evenimente, pe 4 și 5 iulie.

04
/07
/22

După doi ani în care a călătorit prin orașele din țară, într-o formulă descentralizată, adaptată contextului pandemic, Ideo Ideis Festivalul național de teatru tânăr se întoarce acasă, în Alexandria. Între 15 și 21 august, zece trupe de liceeni vor celebra bucuria de a trăi împreună experiența festivalului, alături de comunitatea în care a luat naștere cel mai mare eveniment dedicat educaţiei alternative prin artă.