Programul teatrelor bucureştene în perioada 11 – 17 mai
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-11-17-mai/

N(AUM), Înşir’te mărgărite, Trei generaţii , Scaunele , C.E.O., Super Fericiţii , Fazanul, Aici nu-i de joacă şi alte multe spectacole, în săptămâna 11 – 17 mai, pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|11 mai 2015

Programul teatrelor bucureştene în perioada 11 – 17 mai

Teatrul Metropolis:

vineri, 15 mai, ora 19.00 – “N(AUM)”, de Gellu Naum, regia Mariana Cămărăşan.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Mare:

luni, 11 mai, ora 20.00 – “Caramitru-Mălăele, câte-n lună şi în stele”; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – “Înşir’te mărgărite”, după Victor Eftimiu, regia Dan Puric; duminică, 17 mai, ora 19.00 – “Înşir’te mărgărite”, după Victor Eftimiu, regia Dan Puric;

Sala Pictura:

marţi, 12 mai, ora 20.00 – “Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; sâmbătă, 16 mai, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Studio:

miercuri, 13 mai, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; joi, 14 mai, ora 20.00 – “Molto, gran’impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; vineri, 15 mai, ora 19.30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, de Iulian Margu, regia Ion Caramitru; duminică, 17 mai, ora 20.00 – “Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru;

Sala Mică:

sâmbătă, 16 mai, ora 20.00 – “Organic”, de Saviana Stănescu, regia Andrei Măjeri; duminică, 17 mai, ora 20.00 – “Ziua în care nu se cumpără nimic”, de Kim Atle Hansen, regia Horia Suru;

Sala Media:

duminică, 17 mai, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii;

Sala Pictura:

duminică, 17 mai, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu.

Teatrul Odeon,

Sala Majestic:

miercuri, 13 mai, ora 19.00 – “Titanic Vals”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; joi, 14 mai, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; vineri, 15 mai, ora 19.00 – “Un Tango Mas”, direcţia de scenă Alexandru Dabija, un spectacol de Răzvan Mazilu; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – “Trei generaţii”, de Lucia Demetrius, regia Dinu Cernescu; duminică, 17 mai, ora 19.00 – “Casanova”, după “Memoriile lui J. Casanova de Seingalt”, scrise de el însuşi, regia Dragoş Galgoţiu;

Sala Studio:

sâmbătă, 16 mai, ora 19.30 – “Contra democraţiei”, de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija; duminică, 17 mai, ora 19.30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!, o adaptare de Peter Kerek după filmul “Living in Oblivion”, de Tom Dicillo, regia Peter Kerek.

Teatrul Bulandra,

Sala Toma Caragiu –

diminică, 17 mai, ora 19.00 – “Scaunele”, de Eugene Ionesco, regia Felix Alexa.

Teatrul de Comedie,

Sala Radu Beligan:

joi, 14 mai, ora 19.00 – “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; vineri, 15 mai, ora 19.00 – “În plină glorie!”, de Peter Quilter, regia Răzvan Mazilu; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – “Poker”, de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu;

Sala Nouă:

sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – “Cea mai puternică”, de August Strindberg, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru; duminică, 17 mai, ora 19.00 – “C.E.O.”, de Sting Larsson, regia Vladimir Anton.

Teatrul Mic:

sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – “Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru/Niki Ieremciuc; duminică, 17 mai, ora 19.00 – “Profesiunea doamnei Warren”, de George Bernard Shaw, regia Claudiu Istodor.

Teatrul Foarte Mic:

joi, 14 mai, ora 19.00 – “39 de trepte”, după filmul omonim de John Buchan şi Afred Hitchcock, adaptare de Patrick Barlow, după o idee originală de Simion Corble şi Nobby Dimon, regia Gabriela Dumitru; vineri, 15 mai, ora 19.00 – “Numele”, de Jon Fosse, regia Vlad Cristache; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – “Vania şi Sonia şi Masa şi Spike”, de Christopher Durang, regia Horia Suru; duminică, 17 mai, ora 19.00 – “Super Fericiţii”, un spectacol de Catinca Drăgănescu.

Teatrul Evreiesc de Stat

(se joacă la Teatrul Excelsior): luni, 11 mai, ora 19.00 – “Duşmancele, o poveste de iubire”, după Issac Bashevis Singer, regia Claudiu Goga; (se joacă la Teatrul Foarte Mic) marţi, 12 mai, ora 19.00 – “Blestemul iubirii”, de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer; (se joacă la Teatrul Foarte Mic) miercuri, 13 mai, ora 19.00 – “Frau hess şi grădinile ei”, de Milton Frederick Marcus, regia Alexander Hausvater.

Teatrul Nottara,

Sala Horia Lovinescu:

Living in Oblivion, Teatrul Nottara

Living in Oblivion, Teatrul Nottara

miercuri, 13 mai, ora 19.00 – “Femei/ Bărbaţi”, după Willy Russell; miercuri, vineri, 15 mai, ora 19.00 – “Portugalia”, de Zoltan Egressy, direcţia de scenă Victor Ioan; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – “Titanic Vals”, de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu; duminică, 17 mai, ora 19.00 – “Fazanul”, de George Feydeau, regia Alexandru Mâzgăreanu;

Sala George Constantin:

miercuri, 13 mai, ora 19.30 – “Mizantropul”, de J.B.P. Moliere; joi, 14 mai, ora 19.30 – “Aprilie, dimineaţa”, de Mihai Ispirescu, regia Diana Lupescu; sâmbătă, 16 mai, ora 19.30 – “Aici nu-i de joacă”, după Pauline Daumale, un spectacol de Catrinel Dumitrescu.

Teatrelli:

12 mai , ora 20,00, ”Joc de pisici”, de Orkeny Istvan. Un spectacol de Gelu Colceag. Cu : Virginia Mirea, Adela Mărculescu, Tania Filip, Mihaela Teleoacă, Dan Aștilean, Marius Gâlea/Sergiu Fleșner, Alina Suărășan, Oana Pușcatu; 16 mai 2015, ora 20.00 – Concert Alina Manole – „Necântatele” (o exepție publică de voce și chitară); 17 mai , ora 20,00 – „O noapte furtunoasă” de I.L.Caragiale. Cu: Alex Bogdan, Ștefan Pavel, Silviu Mircescu, Andreea Șovan, Alex Călin, Bianca Popescu, Alina Suărășan. Regia: Radu Gabriel. O producție U.N.A.T.C I.L Caragiale   Master 2014

Teatrul Masca:

(Parcul Cuza)

vineri, 15 mai, ora 19.00 – “Statuile Pompei”; (Muzeul de Istorie Bucureşti) sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – “Statui Vivante”; (Cafe-Teatru) duminică, 17 mai, ora 19.00 – “Parapanghelos”; (Parcul Crângaşi) duminică, 17 mai, ora 19.00 – Pierrot Lunatecul”; (Parcul Tei) duminică, 17 mai, ora 19.00 – “Statui Vivante”.

Godot Cafe Teatru:

luni, 11 mai, ora 21.30 – “Te iubesc! Te iubesc?”, după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; marţi, 12 mai, ora 20.00 – “Un cuplu ciudat”, de Neil Simon, regia Doina Antohi; miercuri, 13 mai, ora 20.00 – “Mother Fucker with the Hat”, de Stephen Adly Guirgis, regia Adriana Zaharia; joi, 14 mai, ora 19.00 – “Ce poţi să faci în 10 minute?,” după autori americani contemporani, regia Doina Antohi; joi, 14 mai, ora 21.30 – “Happy end”, de Zsolt Poszgai, regia Alexandru Bogdan; vineri, 15 mai, ora 19.00 – “Romatic Fools”, de Rich Orloff, regia Toma Dănilă; sâmbătă, 16 mai, ora 11.00 – “Little Impro” – teatrul de improvizaţie pentru Copii; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – “Orfani”, de Dennis Kelly, regia Elena Morar; sâmbătă, 16 mai, ora 22.00 – “Carpathian Garden”, de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; duminică, 17 mai, ora 18.30 – “Omul-Pernă”, de Martin McDonagh, regia Ion Florin Grigoraş; duminică, 17 mai, ora 19.00 – “Sub geana mării”, de Mişa Şerban, regia Mişa Şerban;

Godot SubScenă:

vineri, 15 mai, ora 19.00 – “La ginecolog”, de Diana Iarca, regia Alexandru Jitea; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – “Hai să facem sex!”, de Valentin Krasnogorov, regia Felix Crainicu.

Teatrul Act:

duminică, 17 mai, ora 19.00 – “Flori pentru Algernon”, un exerciţiu după “Flori pentru Algernon”, de Daniel Keyes, cu Iulia Colan.

La Scena:

miercuri, 13 mai, ora 20.00 – “Fata cu cărămida-n gură”, de Theo Herghelegiu, regia Theo Herghelegiu; duminică, 17 mai, ora 21.00 – Comedy Show.

Unteatru:

sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – “Trei femei înalte după Edward Albee”, regia Andrei şi Andreea Grosu; duminică, 17 mai, ora 19.00 – “Cinci ore cu Mario”, regia Mariana Cămărăşan.

În Culise:

luni, 11 mai, ora 20.00 – “Poveşti despre tine”; marţi, 12 mai, ora 20.00 – “Noaptea One Man Show-ului”; miercuri, 13 mai, ora 20.00 – “iELE” – show de improvizaţie; joi, 14 mai, ora 20.00 – “Walk in Beauty”; vineri, 15 mai, ora 19.00 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; vineri, 15 mai, ora 21.30 – “Scrisori către Rita. The Show”, regia Cristian Bajora; sâmbătă, 16 mai, ora 18.00 – “Proştii sub clar de lună”, regia Cristian Bajora; sâmbătă, 16 mai, ora 21.30 – “Stand-up Comedy” cu Maria, Mincu, Florin şi Raul Gheba; duminică, 17 mai, ora 19.00 – “Diamante şi narcotice”, regia Cristian Bajora.

Teatrul Luni:

marţi, 12 mai, ora 20.00 – “O seară furtunoasă”, o versiune inedită a uneia din operele lui Cragiale, regia Claudia Negroiu.

Teatrul de Artă:

miercuri, 13 mai, ora 20.15 – “Eternul spectator”, de Daria Gănescu şi Daniela Marin, regia Daniela Marin; joi, 14 mai, ora 19.15 – “Cum se face”; joi, 14 mai, ora 20.15 – “Pam Pam”, după pamfletele lui Constantin Tănase, one man show cu George Constantinescu; vineri, 15 mai, ora 20.15 – “Dureri fantomă”, de Vasili Sigarev, regia Bogdan Budeş; sâmbătă, 16 mai, ora 19.15 – “Variaţiuni la invenţiuni”, cu Emilian Mîrnea, Petre Ancuţa; sâmbătă, 16 mai, ora 20.15 – “Dureri fantomă”, de Vasili Sigarev, regia Bogdan Budeş; duminică, 17 mai, ora 19.15 – “Venus învăluită în blană”, de David Ives, regia Daniel Grigore-Simion.

Teatrul Mignon:

duminică, 17 mai, ora 19.30 – “Cabaretul cuvintelor”, regia Alexandru Nagy; duminică, 17 mai, ora 21.15 – “Certificat de om simplu”, debut de Constantin Vanerus Popa.

Teatrul Elisabeta:

luni, 11 mai,ora 20.00 – “Nunta perfectă”, regia Eugen Gyemant; marţi, 12 mai, ora 20.00 – “Nunta Perfectă”, regia Eugen Gyemant; vineri, 15 mai, ora 19.00 – “Încurcătură la nivel înalt!”, adaptare după piesa “Out of order” a dramaturgului englez Ray Cooney, regia Şerban Puiu; sâmbătă, 16 mai, ora 10.00 – “În parc”, un spectacol de Magda Condurache, teatru pentru copii; sâmbătă, 16 mai, ora 12.00 – “În parc”, un spectacol de Magda Condurache, teatru pentru copii.

Teatrul de pe Lipscani,

Sala Mare:

vineri, 15 mai, ora 19.30 – “Vine Barza!”; duminică, 17 mai, ora 19.30 – “Studii despre iubire”.

Aplauze, aplauze!, Teatrul de Revista Constantin Tănase

Aplauze, aplauze!, Teatrul de Revista Constantin Tănase

Teatrul de Revistă “Constantin Tănase”:

sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – “Sosesc deseară”, regia Nae Cosmescu; duminică, 17 mai, ora 19.00 – “Aplauze, aplauze!”, regia Bitu Fălticineanu.

Teatrul Ion Creangă:

(se joacă la Teatrul Ţăndărică)

luni, mai, ora 10.00 – “Inimă rece”, dramatizare de Banu Rădulescu, după Wilhelm Hauff, regia Sorana Coroamă-Stanca; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 12 mai, ora 10.00 – “Insula misterioasă”, dramatizare Elise Wilk, după Jules Verne, regia Theodor-Cristian Popescu; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 12 mai, ora 17.00 – “În parc”, de Magda Condurache; (se joacă la Teatrul Excelsior); marţi, 12 mai, ora 19.00 – “În parc”, de Magda Condurache.

Teatrul Ţăndărică:

marţi, 12 mai, ora 10.00 – “Frumoasa din Pădurea Adormită”, regia Mihai Gruiu Sandu; miercuri, 13 mai, ora 10.00 – “Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu; joi, 14 mai, ora 10.00 – “Frumoasa din Pădurea Adormită”, regia Mihai Gruiu Sandu; vineri, 15 mai, ora 10.00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; sâmbătă, 16 mai, ora 11.00 – “Capra cu trei iezi”, regia Gabriel Apostol; sâmbătă, 16 mai, ora 12.00 – “Ridichea uriaşă”; duminică, 17 mai, ora 11.00 – “Jack şi vrejul de fasole”, regia Daniel Stanciu.

Teatrul Excelsior:

luni, 11 mai, ora 11.00 – “Răţuşca cea urâtă”, dramatizare de Maria Manolescu după basmul lui Hans Christian Andersen, regia Mihai Manolescu; miercuri, 13 mai, ora 11.00 – “Magia copilăriei”, de Stelian Milu, regia Stelian Milu.

Opera Comică pentru Copii:

luni, 11 mai, ora 11.00 – “Flautul fermecat”; marţi, 12 mai, ora 11.00 – “Flautul fermecat”; miercuri, 13 mai, ora 11.00 – “Flautul fermecat”; sâmbătă, 16 mai, ora 11.00 – “Flautul fermecat”; duminică, 17 mai, ora 11.00 – “Coana Chiriţa”. Foto:

Foto: Programul teatrelor bucureştene  – facebook

10
/03
/14

"Îngeri în America", "Lecţia de violoncel", "Hoţi", "Dineu cu proşti", "Umor, amor, fior de dor... în Bucureşti", "D'ale carnavalului", "Un tramvai numit dorinţă", "Pescăruşul", "Livada de vişini" sau "Romeo şi Julieta" sunt doar câteva dintre spectacolele de teatru pe care le puteţi vedea în această săptămână în Capitală. Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 10 - 16 martie:

Pagina 2 din 41234