N(AUM), Înşir’te mărgărite, Trei generaţii , Scaunele , C.E.O., Super Fericiţii , Fazanul, Aici nu-i de joacă şi alte multe spectacole, în săptămâna 11 – 17 mai, pe scenele teatrelor bucureştene.
Un articol de Petre Ivan|11 mai 2015
Programul teatrelor bucureştene în perioada 11 – 17 mai
Teatrul Metropolis:
vineri, 15 mai, ora 19.00 – „N(AUM)”, de Gellu Naum, regia Mariana Cămărăşan.
Teatrul Naţional Bucureşti,
Sala Mare:
luni, 11 mai, ora 20.00 – „Caramitru-Mălăele, câte-n lună şi în stele”; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – „Înşir’te mărgărite”, după Victor Eftimiu, regia Dan Puric; duminică, 17 mai, ora 19.00 – „Înşir’te mărgărite”, după Victor Eftimiu, regia Dan Puric;
Sala Pictura:
marţi, 12 mai, ora 20.00 – „Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; sâmbătă, 16 mai, ora 19.30 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;
Sala Studio:
miercuri, 13 mai, ora 19.30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; joi, 14 mai, ora 20.00 – „Molto, gran’impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; vineri, 15 mai, ora 19.30 – „Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, de Iulian Margu, regia Ion Caramitru; duminică, 17 mai, ora 20.00 – „Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru;
Sala Mică:
sâmbătă, 16 mai, ora 20.00 – „Organic”, de Saviana Stănescu, regia Andrei Măjeri; duminică, 17 mai, ora 20.00 – „Ziua în care nu se cumpără nimic”, de Kim Atle Hansen, regia Horia Suru;
Sala Media:
duminică, 17 mai, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii;
Sala Pictura:
duminică, 17 mai, ora 20.00 – „Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu.
Teatrul Odeon,
Sala Majestic:
miercuri, 13 mai, ora 19.00 – „Titanic Vals”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; joi, 14 mai, ora 19.00 – „Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; vineri, 15 mai, ora 19.00 – „Un Tango Mas”, direcţia de scenă Alexandru Dabija, un spectacol de Răzvan Mazilu; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – „Trei generaţii”, de Lucia Demetrius, regia Dinu Cernescu; duminică, 17 mai, ora 19.00 – „Casanova”, după „Memoriile lui J. Casanova de Seingalt”, scrise de el însuşi, regia Dragoş Galgoţiu;
Sala Studio:
sâmbătă, 16 mai, ora 19.30 – „Contra democraţiei”, de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija; duminică, 17 mai, ora 19.30 – „Linişte! Sărut. Acţiune!, o adaptare de Peter Kerek după filmul „Living in Oblivion”, de Tom Dicillo, regia Peter Kerek.
Teatrul Bulandra,
Sala Toma Caragiu –
diminică, 17 mai, ora 19.00 – „Scaunele”, de Eugene Ionesco, regia Felix Alexa.
Teatrul de Comedie,
Sala Radu Beligan:
joi, 14 mai, ora 19.00 – „O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; vineri, 15 mai, ora 19.00 – „În plină glorie!”, de Peter Quilter, regia Răzvan Mazilu; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – „Poker”, de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu;
Sala Nouă:
sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – „Cea mai puternică”, de August Strindberg, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru; duminică, 17 mai, ora 19.00 – „C.E.O.”, de Sting Larsson, regia Vladimir Anton.
Teatrul Mic:
sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – „Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru/Niki Ieremciuc; duminică, 17 mai, ora 19.00 – „Profesiunea doamnei Warren”, de George Bernard Shaw, regia Claudiu Istodor.
Teatrul Foarte Mic:
joi, 14 mai, ora 19.00 – „39 de trepte”, după filmul omonim de John Buchan şi Afred Hitchcock, adaptare de Patrick Barlow, după o idee originală de Simion Corble şi Nobby Dimon, regia Gabriela Dumitru; vineri, 15 mai, ora 19.00 – „Numele”, de Jon Fosse, regia Vlad Cristache; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – „Vania şi Sonia şi Masa şi Spike”, de Christopher Durang, regia Horia Suru; duminică, 17 mai, ora 19.00 – „Super Fericiţii”, un spectacol de Catinca Drăgănescu.
Teatrul Evreiesc de Stat
(se joacă la Teatrul Excelsior): luni, 11 mai, ora 19.00 – „Duşmancele, o poveste de iubire”, după Issac Bashevis Singer, regia Claudiu Goga; (se joacă la Teatrul Foarte Mic) marţi, 12 mai, ora 19.00 – „Blestemul iubirii”, de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer; (se joacă la Teatrul Foarte Mic) miercuri, 13 mai, ora 19.00 – „Frau hess şi grădinile ei”, de Milton Frederick Marcus, regia Alexander Hausvater.
Teatrul Nottara,
Sala Horia Lovinescu:
miercuri, 13 mai, ora 19.00 – „Femei/ Bărbaţi”, după Willy Russell; miercuri, vineri, 15 mai, ora 19.00 – „Portugalia”, de Zoltan Egressy, direcţia de scenă Victor Ioan; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – „Titanic Vals”, de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu; duminică, 17 mai, ora 19.00 – „Fazanul”, de George Feydeau, regia Alexandru Mâzgăreanu;
Sala George Constantin:
miercuri, 13 mai, ora 19.30 – „Mizantropul”, de J.B.P. Moliere; joi, 14 mai, ora 19.30 – „Aprilie, dimineaţa”, de Mihai Ispirescu, regia Diana Lupescu; sâmbătă, 16 mai, ora 19.30 – „Aici nu-i de joacă”, după Pauline Daumale, un spectacol de Catrinel Dumitrescu.
Teatrelli:
12 mai , ora 20,00, ”Joc de pisici”, de Orkeny Istvan. Un spectacol de Gelu Colceag. Cu : Virginia Mirea, Adela Mărculescu, Tania Filip, Mihaela Teleoacă, Dan Aștilean, Marius Gâlea/Sergiu Fleșner, Alina Suărășan, Oana Pușcatu; 16 mai 2015, ora 20.00 – Concert Alina Manole – „Necântatele” (o exepție publică de voce și chitară); 17 mai , ora 20,00 – „O noapte furtunoasă” de I.L.Caragiale. Cu: Alex Bogdan, Ștefan Pavel, Silviu Mircescu, Andreea Șovan, Alex Călin, Bianca Popescu, Alina Suărășan. Regia: Radu Gabriel. O producție U.N.A.T.C I.L Caragiale Master 2014
Teatrul Masca:
(Parcul Cuza)
vineri, 15 mai, ora 19.00 – „Statuile Pompei”; (Muzeul de Istorie Bucureşti) sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – „Statui Vivante”; (Cafe-Teatru) duminică, 17 mai, ora 19.00 – „Parapanghelos”; (Parcul Crângaşi) duminică, 17 mai, ora 19.00 – Pierrot Lunatecul”; (Parcul Tei) duminică, 17 mai, ora 19.00 – „Statui Vivante”.
Godot Cafe Teatru:
luni, 11 mai, ora 21.30 – „Te iubesc! Te iubesc?”, după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; marţi, 12 mai, ora 20.00 – „Un cuplu ciudat”, de Neil Simon, regia Doina Antohi; miercuri, 13 mai, ora 20.00 – „Mother Fucker with the Hat”, de Stephen Adly Guirgis, regia Adriana Zaharia; joi, 14 mai, ora 19.00 – „Ce poţi să faci în 10 minute?,” după autori americani contemporani, regia Doina Antohi; joi, 14 mai, ora 21.30 – „Happy end”, de Zsolt Poszgai, regia Alexandru Bogdan; vineri, 15 mai, ora 19.00 – „Romatic Fools”, de Rich Orloff, regia Toma Dănilă; sâmbătă, 16 mai, ora 11.00 – „Little Impro” – teatrul de improvizaţie pentru Copii; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – „Orfani”, de Dennis Kelly, regia Elena Morar; sâmbătă, 16 mai, ora 22.00 – „Carpathian Garden”, de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; duminică, 17 mai, ora 18.30 – „Omul-Pernă”, de Martin McDonagh, regia Ion Florin Grigoraş; duminică, 17 mai, ora 19.00 – „Sub geana mării”, de Mişa Şerban, regia Mişa Şerban;
Godot SubScenă:
vineri, 15 mai, ora 19.00 – „La ginecolog”, de Diana Iarca, regia Alexandru Jitea; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – „Hai să facem sex!”, de Valentin Krasnogorov, regia Felix Crainicu.
Teatrul Act:
duminică, 17 mai, ora 19.00 – „Flori pentru Algernon”, un exerciţiu după „Flori pentru Algernon”, de Daniel Keyes, cu Iulia Colan.
La Scena:
miercuri, 13 mai, ora 20.00 – „Fata cu cărămida-n gură”, de Theo Herghelegiu, regia Theo Herghelegiu; duminică, 17 mai, ora 21.00 – Comedy Show.
Unteatru:
sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – „Trei femei înalte după Edward Albee”, regia Andrei şi Andreea Grosu; duminică, 17 mai, ora 19.00 – „Cinci ore cu Mario”, regia Mariana Cămărăşan.
În Culise:
luni, 11 mai, ora 20.00 – „Poveşti despre tine”; marţi, 12 mai, ora 20.00 – „Noaptea One Man Show-ului”; miercuri, 13 mai, ora 20.00 – „iELE” – show de improvizaţie; joi, 14 mai, ora 20.00 – „Walk in Beauty”; vineri, 15 mai, ora 19.00 – „Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; vineri, 15 mai, ora 21.30 – „Scrisori către Rita. The Show”, regia Cristian Bajora; sâmbătă, 16 mai, ora 18.00 – „Proştii sub clar de lună”, regia Cristian Bajora; sâmbătă, 16 mai, ora 21.30 – „Stand-up Comedy” cu Maria, Mincu, Florin şi Raul Gheba; duminică, 17 mai, ora 19.00 – „Diamante şi narcotice”, regia Cristian Bajora.
Teatrul Luni:
marţi, 12 mai, ora 20.00 – „O seară furtunoasă”, o versiune inedită a uneia din operele lui Cragiale, regia Claudia Negroiu.
Teatrul de Artă:
miercuri, 13 mai, ora 20.15 – „Eternul spectator”, de Daria Gănescu şi Daniela Marin, regia Daniela Marin; joi, 14 mai, ora 19.15 – „Cum se face”; joi, 14 mai, ora 20.15 – „Pam Pam”, după pamfletele lui Constantin Tănase, one man show cu George Constantinescu; vineri, 15 mai, ora 20.15 – „Dureri fantomă”, de Vasili Sigarev, regia Bogdan Budeş; sâmbătă, 16 mai, ora 19.15 – „Variaţiuni la invenţiuni”, cu Emilian Mîrnea, Petre Ancuţa; sâmbătă, 16 mai, ora 20.15 – „Dureri fantomă”, de Vasili Sigarev, regia Bogdan Budeş; duminică, 17 mai, ora 19.15 – „Venus învăluită în blană”, de David Ives, regia Daniel Grigore-Simion.
Teatrul Mignon:
duminică, 17 mai, ora 19.30 – „Cabaretul cuvintelor”, regia Alexandru Nagy; duminică, 17 mai, ora 21.15 – „Certificat de om simplu”, debut de Constantin Vanerus Popa.
Teatrul Elisabeta:
luni, 11 mai,ora 20.00 – „Nunta perfectă”, regia Eugen Gyemant; marţi, 12 mai, ora 20.00 – „Nunta Perfectă”, regia Eugen Gyemant; vineri, 15 mai, ora 19.00 – „Încurcătură la nivel înalt!”, adaptare după piesa „Out of order” a dramaturgului englez Ray Cooney, regia Şerban Puiu; sâmbătă, 16 mai, ora 10.00 – „În parc”, un spectacol de Magda Condurache, teatru pentru copii; sâmbătă, 16 mai, ora 12.00 – „În parc”, un spectacol de Magda Condurache, teatru pentru copii.
Teatrul de pe Lipscani,
Sala Mare:
vineri, 15 mai, ora 19.30 – „Vine Barza!”; duminică, 17 mai, ora 19.30 – „Studii despre iubire”.
Teatrul de Revistă „Constantin Tănase”:
sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 – „Sosesc deseară”, regia Nae Cosmescu; duminică, 17 mai, ora 19.00 – „Aplauze, aplauze!”, regia Bitu Fălticineanu.
Teatrul Ion Creangă:
(se joacă la Teatrul Ţăndărică)
luni, mai, ora 10.00 – „Inimă rece”, dramatizare de Banu Rădulescu, după Wilhelm Hauff, regia Sorana Coroamă-Stanca; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 12 mai, ora 10.00 – „Insula misterioasă”, dramatizare Elise Wilk, după Jules Verne, regia Theodor-Cristian Popescu; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 12 mai, ora 17.00 – „În parc”, de Magda Condurache; (se joacă la Teatrul Excelsior); marţi, 12 mai, ora 19.00 – „În parc”, de Magda Condurache.
Teatrul Ţăndărică:
marţi, 12 mai, ora 10.00 – „Frumoasa din Pădurea Adormită”, regia Mihai Gruiu Sandu; miercuri, 13 mai, ora 10.00 – „Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu; joi, 14 mai, ora 10.00 – „Frumoasa din Pădurea Adormită”, regia Mihai Gruiu Sandu; vineri, 15 mai, ora 10.00 – „Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; sâmbătă, 16 mai, ora 11.00 – „Capra cu trei iezi”, regia Gabriel Apostol; sâmbătă, 16 mai, ora 12.00 – „Ridichea uriaşă”; duminică, 17 mai, ora 11.00 – „Jack şi vrejul de fasole”, regia Daniel Stanciu.
Teatrul Excelsior:
luni, 11 mai, ora 11.00 – „Răţuşca cea urâtă”, dramatizare de Maria Manolescu după basmul lui Hans Christian Andersen, regia Mihai Manolescu; miercuri, 13 mai, ora 11.00 – „Magia copilăriei”, de Stelian Milu, regia Stelian Milu.
Opera Comică pentru Copii:
luni, 11 mai, ora 11.00 – „Flautul fermecat”; marţi, 12 mai, ora 11.00 – „Flautul fermecat”; miercuri, 13 mai, ora 11.00 – „Flautul fermecat”; sâmbătă, 16 mai, ora 11.00 – „Flautul fermecat”; duminică, 17 mai, ora 11.00 – „Coana Chiriţa”. Foto:
Foto: Programul teatrelor bucureştene – facebook