Programul teatrelor bucureştene în perioada 15 – 21 decembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-15-21-decembrie/

Programul principalelor instituţii de teatru din Bucureşti în perioada 15 – 21 decembrie.

Un articol de Ziarul Metropolis|15 Decembrie 2014

Teatrul Naţional Bucureşti: Sala Pictura: luni, 15 decembrie, ora 18:00 – “Noapte Americană la Bucureşti”; marţi, 16 decembrie, ora 20:00 – “Butoiul cu pulbere”, regia Felix Alexa; miercuri, 17 decembrie, ora 20:00 – “Fata din curcubeu”, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:30 – “Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 21 decembrie, ora 20:00 – “Allegro ma non troppo”, regia Răzvan Popa;

Sala Studio: luni, 15 decembrie, ora 19:00 – “Străini în noapte”, regia Radu Beligan; miercuri, 17 decembrie, ora 19:30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, regia Ion Cojar; joi, 18 deecembrie, ora 19:30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, regia Ion Caramitru; vineri, 19 decembrie, ora 19:30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 20 decembrie, ora 20:00 – “Dineu cu proşti”, regia Ion Caramitru; duminică, 21 decembrie, ora 20:00 – “Dineu cu proşti”, regia Ion Caramitru;

Sala Atelier: marţi, 16 decembrie, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; miercuri, 17 decembrie, ora 19:30 – “Omul cu mârţoaga”, regia Anca Bradu; vineri, 19 decembrie, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor”, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 20 decembrie, ora 20:00 – “Nebun din dragoste”, regia Claudiu Goga; duminică, 21 decembrie, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie”, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Mică: miercuri, 17 decembrie, ora 20:00 – “ActOrchestra” de Creaţie colectivă, regia Horia Suru; duminică, 21 decembrie, ora 20:00 – “Piesă pentru frate şi soră”, regia Iris Spiridon;

Sala Media: vineri, 19 decembrie, ora 20:00 – “Carte de vizită”, regia Eugen Cristea; duminică, 21 decembrie, ora 11:00 -Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon: Sala Majestic – miercuri, 17 decembrie, ora 19:00 – “Un Tango Mas”, direcţia de scenă Alexandru Dabija; joi, 18 decembrie, ora 19:00 – “Şefele”, regia Sorin Militaru; vineri, 19 decembrie, ora 19:00 – “Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:00 – “Gaiţele”, regia Alexandru Dabija; duminică, 21 decembrie, ora 11:00 – “Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; duminică, 21 decembrie, ora 19:00 – “Un tango Mas”, direcţia de scenă Alexandru Dabija;

Sala Studio: miercuri, 17 decembrie, ora 19:30 – “Viza de clown”, regia Alexandru Mihail; joi, 18 decembrie, ora 19:30 – “De vânzare/ For Sale”, de Gianina Cărbunariu; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:30 – “Contra democraţiei”, regia Alexandru Dabija; duminică, 21 decembrie, ora 19:30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!”.

Teatrul Bulandra: Sala “Toma Caragiu”: luni, 15 decembrie, ora 20:00 – “Coada”, regia Iarina Demian; marţi, 16 decembrie, ora 19:00 – “Omul cel bun din Seciuan”, regia Andrei Şerban; joi, 18 decembrie, ora 18:30 – “Crimă şi pedeapsă”, regia Yuri Kordonsky; vineri, 19 decembrie, ora 18:30 – “Crimă şi pedeapsă”, regia Yuri Kordonsky; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:00 – “Omul cel bun din Seciuan”, regia Andrei Şerban; duminică, 21 decembrie, ora 19:00 – “Omul cel bun din Seciuan”, regia Andrei Şerban;

Quartet la Teatrelli fotografiat de Simion Buia-5925

Florina Cercel şi Adela Mărculescu, în „Quartet“, la Teatrelli. Foto: Simion Buia

Sala “Liviu Ciulei”: joi, 18 decembrie, ora 19:00 – “Moartea unui comis voiajor”, regia Felix Alexa; vineri, 19 decembrie, ora 19:00 – “Artă”, regia Cristi Juncu; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:00 – “Meşteşugul vieţii”, regia Felix Alexa; duminică, 21 decembrie, ora 19:00 – “Căsătoria”, regia Yuri Kordonsky.

Teatrul Nottara: Sala “George Constantin”: luni, 15 decembrie, ora 19:30 – “Împăratul Neîmpărat” de Filip Columbeanu; marţi, 16 decembrie, ora 19:30 – “Mizantropul” de Moliere; miercuri, 17 decembrie, ora 19:30 – “Hangiţa”, de Ţino Geirun; joi, 18 decembrie, ora 19:30 – “Zeul măcelului”, regia Claudiu Goga; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:30 – “Panică”, regia Theodor-Cristian Popescu; duminică, 21 decembrie, ora 19:30 – “Funcţionarul destinului”, de Anca Maria Colţeanu;

Sala “Horia Lovinescu”: vineri, 19 decembrie, ora 19:30 – “Crăciunul altfel la Teatrul Nottara”; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:00 – “Portugalia – Fericirea este în altă parte” de Zoltan Egressy; duminică, 21 decembrie, ora 19:00 – “Scandal la Operă!”, regia Petre Bokor.

Teatrul Mic: miercuri, 17 decembrie, ora 19:00 – “Pensiune completă”, regia Gelu Colceag; joi, 18 decembrie, ora 19:00 – “Profesiunea doamnei Warren”, regia Claudiu Istodor; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:00 – “Aniversarea Teatrului Mic – 50 de ani”.

Teatrul Foarte Mic: joi, 18 decembrie, ora 19:00 – “39 de trepte”, regia Gabriela Dumitru; vineri, 19 decembrie, ora 19:00 – “39 de trepte”, regia Gabriela Dumitru.

Teatrul de Comedie: Sala “Radu Beligan”: joi, 18 decembrie, ora 19:00 – “…escu”, regia Alexandru Dabija; vineri, 19 decembrie, ora 19:00 – “Spiritul de familie”, regia Radu Beligan; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:00 – “Tartuffe”, regia Laszlo Bocsardi; duminică, 21 decembrie, ora 19:00 – “Avarul îndrăgostit”;

Sala Studio: luni, 15 decembrie, ora 18:00 – “Poezie. La Comedie!”; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:30 – “La vita e bella”, regia Vlad Cristache; duminică, 21 decembrie, 19:30 – “La vita e bella”, regia Vlad Cristache;

Sala Nouă: marţi, 16 decembrie, ora 19:00 – “Cea mai puternică”; miercuri, 17 decembrie, ora 19:00 – “Cea mai puternică”; vineri, 19 decembrie, ora 19:00 – “Factorul uman”, regia Alexandru Mâzgăreanu.

Teatrul Evreiesc de Stat: luni, 15 decembrie, ora 19:00 – “Mazl-tov… and justice for all!”, regia Andrei Munteanu; vineri, 19 decembrie, ora 19:00 – “Amantul”, regia Vlad Stănescu.

Teatrul de Revistă “Constantin Tănase”: sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:00 – “Sosesc deseară”, regia Nae Cosmescu; duminică, 21 decembrie, ora 19:00 – “Crăciun la Savoy”, regia Cezar Ghioca.

Teatrelli: 16 decembrie, ora 20.00, „Comedii cu Gorobete, de Radu Gabriel, cu: Radu Gabriel, Marius Florea Vizante, Gheorghe Ifrim, Maria Radu, Leonid Doni, Mihai Muntenita, Alina Suarasan si Dinicu Anca; 17 decembrie, ora 20.00, „Quartet” de Ronald Harwood, cu: Adela Mărculescu, Florina Cercel, Costel Constantin, Damian Crâșmaru; 19 decembrie, ora 20.00, Concert Analia Selis și Mariano Castro – „Feliz Navidad”

Teatrul de pe Lipscani: Sala Mare: miercuri, 17 decembrie, ora 19:00 – “Mă mut la mama!”, regia Gelu Colceag; joi, 18 decembrie, ora 19:00 – “Mă mut la tata!”, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:00 – “Studii despre iubire”, regia Chris Simion; duminică, 21 decembrie, ora 19:00 – “Ştii ce am făcut în America?”, regia Mălina Andrei.

În Culise: luni, 15 decembrie, ora 20:00 – “Audiţia”,spectacol caritabil; marţi, 16 decembrie, ora 20:00 – “Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş; vineri, 19 decembrie, ora 19:00 – “Common lives sau Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, regia Cristian Bajora; sâmbătă, 20 decembrie, ora 18:30 – “Prostii sub clar de lună”, regia Cristian Bajora; duminică, 21 decembrie, ora 19:00 – “Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora.

Godot Cafe-Teatru: marţi, 16 decembrie, ora 21:30 – “Ce ne spunem când nu ne vorbim”, regia Chris Simion; miercuri, 17 decembrie, ora 20:00 – “XXL Fat Pig”, regia Cristi Juncu; vineri, 19 decembrie, ora 19:00 – “În parc”, regia Radu Iacoban; sâmbătă, 20 decembrie, ora 15:00 – “Un cuplu ciudat”, regia Doina Antohi; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:00 – “Feisbuc/’feis.buk’/Lover”, de Silviana Vişan şi Ramona Iacob; sâmbătă, 20 decembrie, ora 22:00 – “O piesă deşănţată” de Lia Bugnar; duminică, 21 decembrie, ora 14:00 – “Marea iubire a lui Sebastian”; duminică, 21 decembrie, ora 19:00 – “O seară altfel” de Andrei Ciopec; duminică, 21 decembrie, ora 21:30 – “Hell”, regia Chris Simion.

Teatrul Luni: marţi, 16 decembrie, ora 20:00 – “Cred că nu m-aţi înţeles bine”, un one man show Lari Giorgescu.

Teatrul Act: marţi, 16 decembrie, ora 19:00 – “Dumnezeul de a doua zi”, regia Claudiu Goga; miercuri, 17 decembrie, ora 19:00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, regia Alexandru Dabija; joi, 18 decembrie, ora 19:00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, regia Alexandru Dabija.

Teatrul de Artă: luni, 15 decembrie, ora 20:15 – “Moartea pentru patrie”, regia Alexandru Maftei; vineri, 19 decembrie, ora 20:15 – “Amantul”, regia Vlad Stănescu; sâmbătă, 20 decembrie, ora 20:15 – “Şi veni bărbatul la femeie”, regia Bogdan Budeş; duminică, 21 decembrie, ora 21:15 – “Aproape mâine”, regia Andreea Vulpe.

Unteatru: luni, 15 decembrie, ora 19:00 – “Cel mai frumos roman din lume”, regia Alexandra Penciuc; joi, 18 decembrie, ora 19:00 – “Blackbird”, regia Andrei şi Andreea Grosu; vineri, 19 decembrie, ora 19:00 – “Cinci ore cu Mario”, regia Mariana Cămărăşan.

Opera pentru Copii: luni, 15 decembrie, ora 11:00 – “Poveste de Crăciun”; luni, 15 decembrie, ora 13:00 – “Poveste de Crăciun”; marţi, 16 decembrie, ora 11:00 – “Poveste de Crăciun”; marţi, 16 decembrie, ora 13:00 – “Poveste de Crăciun”; vineri, 19 decembrie, ora 17:00 – “Poveste de Crăciun”.

Teatrul “Ion Creangă” (spectacolele se joacă la Teatrul Excelsior): marţi, 16 decembrie, ora 11:00 – “Crăiasa Zăpezii”, regia Rosamunde Hutt; sâmbătă, 20 decembrie, ora 11:00 – “Crăiasa Zăpezii”, regia Rosamunde Hutt; sâmbătă, 20 decembrie, ora 18:00 – “Crăiasa Zăpezii”, regia Rosamunde Hutt.

Teatrul Ţăndărică: sâmbătă, 20 decembrie, ora 10:00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; sâmbătă, 20 decembrie, ora 12:00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; duminică, 21 decembrie, ora 10:00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; duminică, 21 decembrie, ora 12:00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu.

Teatrul Excelsior: luni, 15 decembrie, ora 10:00 – “Frumoasa şi Bestia”, regia Ion Lucian şi Marius Nină; luni, 15 decembrie, ora 18:00 – “Momo”, regia Lenuş-Teodora Moraru; marţi, 16 decembrie, ora 17:00 – Spectacol de Crăciun; miercuri 17 decembrie, ora 17:00 – Spectacol de Crăciun; joi, 18 decembrie, ora 10:00 – “Zâna Zorilor”, regia Ilinca Stihi.

19
/01
/15

Gaiţele, Ţarul Ivan îşi schimbă meseria, Nebun din dragoste, Ultimul Don Juan, Un pic prea intim, Blifat, Titanic Vals, Mecanica inimii, Jack şi Vrejul de Fasole, Crăiasa zăpezii, La vita e bella, Akasă şi multe alte spectacole în săptămâna 19 - 25 ianuarie.

10
/03
/14

"Îngeri în America", "Lecţia de violoncel", "Hoţi", "Dineu cu proşti", "Umor, amor, fior de dor... în Bucureşti", "D'ale carnavalului", "Un tramvai numit dorinţă", "Pescăruşul", "Livada de vişini" sau "Romeo şi Julieta" sunt doar câteva dintre spectacolele de teatru pe care le puteţi vedea în această săptămână în Capitală. Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 10 - 16 martie:

Page 2 of 41234