Programul teatrelor bucureştene în perioada 23 – 29 martie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-23-29-martie/

Lecţia de violoncel, Bârfe, zvonuri şi minciuni, Casanova, La vita e bella, Cum iubeşte cealaltă jumătate, Carré de aşi cu valet! şi multe alte spectacole, în săptămâna 23 – 29 martie, pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|23 martie 2015

Programul teatrelor bucureştene în perioada 23 – 29 martie

Teatrul Metropolis:

miercuri, ora 19:00 – „Cine e fazanul?” de G. Feydeau, vineri, ora 19:00 – „Tartuffe sau impostorul”, regia Victor Ioan Frunză; sâmbătă, ora 16:00 – „Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; duminică, ora 16:00 – „Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio:

luni, ora 19:30 – „Clipe de viaţă 2015”; miercuri, ora 19:30 – „Idolul şi Ion Anapoda”, regia Ion Cojar; joi, ora 19:30 – „Revizorul”, regia Felix Alexa; vineri, ora 19:30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, regia Ion Caramitru; sâmbătă, ora 20:00 – „D’ale noastre”, regia Gigi Căciuleanu; duminică, ora 20:00 – „Molto, gran’ impressione”, regia Dan Tudor;

Sala Pictura:

marţi, ora 19:30 – „Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; miercuri, ora 20:00 – „Omul care a văzut moartea”, regia Dan Tudor; joi, ora 20:00 – „Omul care a văzut moartea”, regia Dan Tudor; vineri, ora 20:00 – „Cinci femei de tranziţie”, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, ora 20:00 – „Allegro, ma non troppo”, regia Răzvan Popa; duminică, ora 19:30 – „Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Atelier:

marţi, ora 20:00 – „Nebun din dragoste”, regia Claudiu Goga; miercuri, ora 20:00 – „Fata din curcubeu”, regia Lia Bugnar; joi, ora 20:00 – „20 de ani în Siberia”, regia Sorin Misirianţu; vineri, ora 19:30 – „Tectonica sentimentelor”, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, ora 20:00 – „Anonimul veneţian”, regia Ion Caramitru; duminică, ora 20:00 – „Nebun din dragoste”, regia Claudiu Goga;

Sala Mică:

vineri, ora 20:00 – „Distopie. Shakespeare. Remix”, regia Catinca Drăgănescu; sâmbătă, ora 20:00 – „Ziua în care nu se cumpără nimic”, regia Horia Suru; duminică, ora 20:00 – „Organic”, regia Andrei Măjeri;

Sala Media:

duminică, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon:

Sala Studio:

miercuri, ora 19:00 – „Copilăria lui Vivaldi”, regia Monica Ciută; joi, ora 19:30 – „Viză de clown”, regia Alexandru Mihail; vineri, ora 18:00 – „Copilăria lui Vivaldi”, regia Monica Ciută; duminică, ora 19:30 – „Linişte! Sărut. Acţiune!”, regia Peter Kerek;

Sala Majestic:

vineri, ora 19:00 – „Gaiţele”, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, ora 19:00 – „Un Tango Mas”, de Răzvan Mazilu; duminică, ora 19:00 – „Casanova”, regia Dragoş Galgoţiu.

Teatrul Bulandra:

Sala „Toma Caragiu”: miercuri, ora 19:00 – „Omul cel bun din Seciuan”, regia Andrei Şerban; sâmbătă, ora 19:00 – „Oscar şi Tanti Roz”, regia Chris Simion; duminică, ora 19:00 – „Oscar şi Tanti Roz”, regia Chris Simion;

Sala „Liviu Ciulei”:

miercuri, ora 19:00 – „Moartea unui comis voiajor”, regia Felix Alexa; joi, ora 20:00 – „Before Breakfast”, regia Popescu; vineri, ora 19:00 – „Moartea unui comis voiajor”, regia Felix Alexa; sâmbătă, ora 19:00 – „Artă”, regia Cristi Juncu; duminică, ora 20:00 – „Before Breakfast”, regia Popescu.

Teatrul de Comedie:

Sala „Radu Beligan”:

joi, ora 19:00 – „Avarul îndrăgostit”, regia Vlad Massaci; vineri, ora 19:00 – „…escu”, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, ora 19:00 – „Pescăruşul”, regia Claudiu Goga; duminică, ora 19:00 – „Poker”, regia Alexandru Tocilescu;

Sala Studio:

duminică, ora 19:30 – „La vita e bella”, regia Vlad Cristache;

Sala Nouă:

joi, ora 19:00 – „C.E.O.”, regia Vladimir Anton; sâmbătă, ora 18:00 – „Cea mai puternică”, de Antoaneta Cojocaru.

Cum iubeşte cealaltă jumătate, Teatrul Mic

Cum iubeşte cealaltă jumătate, Teatrul Mic

Teatrul Nottara:

Sala „George Constantin”: miercuri, ora 19:30 – „Comedie de modă veche”, regia Vasile Toma; joi, ora 19:00 – „Ultimul Don Juan”, de Petre Bokor; vineri, ora 19:30 – „Poker Face”, regia Adela Biţică; sâmbătă, ora 19:30 – „Drumul spre Mecca”, regia Geanina Hergheligiu; duminică, ora 19:00 – „Vestul singuratic”, regia Cristi Juncu.

Teatrul Mic:

joi, ora 19:00 – „Volpone”, regia Vlad Cristache; vineri, ora 19:00 – „Mata Hari”, regia Liana Ceterchi; sâmbătă, ora 19:00 – „Băieţii de aur”, de Petre Moraru/ Niki Ieremciuc; duminică, ora 19:00 – „Cum iubeşte cealaltă jumătate”, regia Sanda Manu.

Teatrul Foarte Mic:

joi, ora 19:00 – „Super-Fericiţii”, de Catinca Drăgănescu; sâmbătă, ora 19:00 – „Somnoroasa aventură”, regia Vlad Stănescu; duminică, ora 19:00 – „39 de trepte”, regia Gabriela Dumitru.

Teatrul Act:

marţi, ora 19:00 – „De ce n-o facem în drum?”, regia Neil LaBute.

Teatrul Evreiesc de Stat (se joacă la Teatrul Mic):

marţi, ora 19:00 – „Carré de aşi cu valet!”, regia Harry Eliad; (se joacă la Teatrul Mic): miercuri, ora 19:00 – „Un rege Lear evreu”, regia Grigore Gonţa; (se joacă la Godot Cafe-Teatru): sâmbătă, ora 15:00 – „Yom Kippur”, regia Alexandru Jitea.

Teatrul „Ion Creangă”:

marţi, ora 10:00 şi ora 18:00 – „Insula misterioasă” (sala Teatrul Excelsior); sâmbătă, ora 11:00 şi ora 18:00 – „Insula misterioasă” (sala Teatrul Excelsior); joi, ora 10:00 – „Cartea junglei”; sâmbătă, ora 10:00 şi ora 12:00 – „LaLaLaDoDo” (sala Teatrul Elisabeta).

Teatrul Excelsior:

miercuri, ora 10:00 şi ora 12:30 – „Degeţica”; vineri, ora 18:00 – „The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu”; duminică, ora 11:00 – „Mica sirenă”.

Teatrul Ţăndărică:

vineri, ora 10:00 – „Cei trei purceluşi”; sâmbătă, ora 10:00 – „Punguţa cu doi bani”; duminică, ora 10:00 – „Capra cu cei trei iezi”.

Teatrul Masca:

vineri, ora 19:00 – „Flecărelile femeilor”; ora 19:00 – „Parapanghelos” (Sala Cafe-Teatru); sâmbătă, ora 19:00 – „Vicleniile lui Scapino”; duminică, ora 19:00 – „Romeo şi Julieta”.

Teatrul de Revistă „Constantin Tănase”:

sâmbătă, ora 19:00 – „Sosesc deseară”; duminică, ora 19:00 – „Vivat Revista!” (Sala Savoy).

Teatrul În Culise:

luni, ora 20:00 – „Just about Love”, regia Cristian Bajora; marţi, ora 20:00 – „Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; miercuri, ora 20:00 – „Common Lives”; joi, ora 19:00 – „Proştii sub clar de lună”; vineri, ora 20:00 – „Diamante şi narcotice”; sâmbătă, ora 18:00 – „Ghenbeng”; ora 21:00 – „Scrisori către Rita”; duminică, ora 18:00 – „Clinica sinucigaşilor”.

Godot Cafe-Teatru:

luni, ora 20:00 – „Hell”, regia Chris Simion; marţi, ora 20:30 – „Te iubesc! Te iubesc?”, regia Chris Simion, miercuri, ora 20:00 – „Carpathian Garden”, regia Radu Iacoban; joi, ora 19:00 – „Flori, filme, fete sau băieţi”, regia Radu Popescu; ora, 21:30 – „SC IMPRO SRL”.

Godot Sub Scenă:

vineri, ora 19:00 – „Declick”, regia Alex Unguru; sâmbătă, ora 19:00 – „Talk to the bomb”, de Rucsandra Pop.

Green Hours:

luni, ora 20:00 – „O seară furtunoasă”, regia Claudia Negroiu; miercuri, ora 19:30 – „După Traian şi Decebal” (Din filele istoriei gay în România); vineri, ora 20:00 – eveniment caritabil „Teach Your Feet to Fly – pentru Luca”.

 Şi veni bărbatul la femeie, Teatrul de Artă

Şi veni bărbatul la femeie, Teatrul de Artă

Teatrul de Artă Bucureşti:

miercuri, ora 20:15 – „Venus învăluită în blană”, regia Daniel Grigore- Simion; joi, ora 20:15 – „Moarte pentru patrie”, regia Alexandru Maftei; sâmbătă, ora 20:15 – „Şi veni bărbatul la femeie”, regia Andreea Duţă; duminică, ora 20:15 – „Şase din 49”, regia Alexandru Maftei.

Opera Comică pentru Copii:

luni, ora 11:00 – „Pimpinone”; marţi, ora 11:00 – „Pimpinone”; miercuri, ora 11:00 – „Pimpinone”; vineri, ora 18:00 – „Pimpinone”; sâmbătă, ora 11:00 şi ora 13:00 – „Cenuşăreasa”.

Teatrelli:

luni, ora 20:00 – „Filarmonica de Comedie”, de Radu Gabriel (Sala „Teatrelli”); marţi, ora 20:00 – „Joc de pisici” (Sala „Teatrelli”); sâmbătă, ora 20:00 – „Quartet”, de Ronald Harwood (Sala „Teatrelli”); duminică, ora 20:00 – „Joc de pisici”.

Teatrul Elisabeta:

miercuri, ora 19:00 – „Încurcătură la nivel înalt”; joi, ora 20:00 – „Mostenesque”; vineri, ora 19:00 – „Boeing Boeing”; ora 20:00 – „Jezebel” (restaurant Elisabeta); duminică, ora 19:00 – „Steaua fără nume”.

Teatrul Mignon:

marţi, ora 19:30 – „Who are You?”, regia Amalia Olaru; miercuri, ora 19:30 – „Midnight chat with Sylvia Plath”, regia Iris Spiridon; joi, ora 19:30 – „Elevator”, regia Dorin Boca.

Teatrul De Pe Lipscani:

luni, ora 19:00 – „Mă mut la mama”, regia Gelu Colceag; marţi, ora 19:00 – „Mă mut la tata?”, regia Gelu Colceag; sâmbătă, ora 19:00 – „Vine barza!”, regia Lucian Iancu.

Foto: Programul teatrelor bucureştene – facebook

Page 1 of 41234