Programul teatrelor bucureştene în perioada 23 – 29 martie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-23-29-martie/

Lecţia de violoncel, Bârfe, zvonuri şi minciuni, Casanova, La vita e bella, Cum iubeşte cealaltă jumătate, Carré de aşi cu valet! şi multe alte spectacole, în săptămâna 23 – 29 martie, pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|23 martie 2015

Programul teatrelor bucureştene în perioada 23 – 29 martie

Teatrul Metropolis:

miercuri, ora 19:00 – “Cine e fazanul?” de G. Feydeau, vineri, ora 19:00 – “Tartuffe sau impostorul”, regia Victor Ioan Frunză; sâmbătă, ora 16:00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; duminică, ora 16:00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio:

luni, ora 19:30 – “Clipe de viaţă 2015”; miercuri, ora 19:30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, regia Ion Cojar; joi, ora 19:30 – “Revizorul”, regia Felix Alexa; vineri, ora 19:30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, regia Ion Caramitru; sâmbătă, ora 20:00 – “D’ale noastre”, regia Gigi Căciuleanu; duminică, ora 20:00 – “Molto, gran’ impressione”, regia Dan Tudor;

Sala Pictura:

marţi, ora 19:30 – “Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; miercuri, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea”, regia Dan Tudor; joi, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea”, regia Dan Tudor; vineri, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie”, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, ora 20:00 – “Allegro, ma non troppo”, regia Răzvan Popa; duminică, ora 19:30 – “Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Atelier:

marţi, ora 20:00 – “Nebun din dragoste”, regia Claudiu Goga; miercuri, ora 20:00 – “Fata din curcubeu”, regia Lia Bugnar; joi, ora 20:00 – “20 de ani în Siberia”, regia Sorin Misirianţu; vineri, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor”, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”, regia Ion Caramitru; duminică, ora 20:00 – “Nebun din dragoste”, regia Claudiu Goga;

Sala Mică:

vineri, ora 20:00 – “Distopie. Shakespeare. Remix”, regia Catinca Drăgănescu; sâmbătă, ora 20:00 – “Ziua în care nu se cumpără nimic”, regia Horia Suru; duminică, ora 20:00 – “Organic”, regia Andrei Măjeri;

Sala Media:

duminică, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon:

Sala Studio:

miercuri, ora 19:00 – “Copilăria lui Vivaldi”, regia Monica Ciută; joi, ora 19:30 – “Viză de clown”, regia Alexandru Mihail; vineri, ora 18:00 – “Copilăria lui Vivaldi”, regia Monica Ciută; duminică, ora 19:30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!”, regia Peter Kerek;

Sala Majestic:

vineri, ora 19:00 – “Gaiţele”, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, ora 19:00 – “Un Tango Mas”, de Răzvan Mazilu; duminică, ora 19:00 – “Casanova”, regia Dragoş Galgoţiu.

Teatrul Bulandra:

Sala “Toma Caragiu”: miercuri, ora 19:00 – “Omul cel bun din Seciuan”, regia Andrei Şerban; sâmbătă, ora 19:00 – “Oscar şi Tanti Roz”, regia Chris Simion; duminică, ora 19:00 – “Oscar şi Tanti Roz”, regia Chris Simion;

Sala “Liviu Ciulei”:

miercuri, ora 19:00 – “Moartea unui comis voiajor”, regia Felix Alexa; joi, ora 20:00 – “Before Breakfast”, regia Popescu; vineri, ora 19:00 – “Moartea unui comis voiajor”, regia Felix Alexa; sâmbătă, ora 19:00 – “Artă”, regia Cristi Juncu; duminică, ora 20:00 – “Before Breakfast”, regia Popescu.

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan”:

joi, ora 19:00 – “Avarul îndrăgostit”, regia Vlad Massaci; vineri, ora 19:00 – “…escu”, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, ora 19:00 – “Pescăruşul”, regia Claudiu Goga; duminică, ora 19:00 – “Poker”, regia Alexandru Tocilescu;

Sala Studio:

duminică, ora 19:30 – “La vita e bella”, regia Vlad Cristache;

Sala Nouă:

joi, ora 19:00 – “C.E.O.”, regia Vladimir Anton; sâmbătă, ora 18:00 – “Cea mai puternică”, de Antoaneta Cojocaru.

Cum iubeşte cealaltă jumătate, Teatrul Mic

Cum iubeşte cealaltă jumătate, Teatrul Mic

Teatrul Nottara:

Sala “George Constantin”: miercuri, ora 19:30 – “Comedie de modă veche”, regia Vasile Toma; joi, ora 19:00 – “Ultimul Don Juan”, de Petre Bokor; vineri, ora 19:30 – “Poker Face”, regia Adela Biţică; sâmbătă, ora 19:30 – “Drumul spre Mecca”, regia Geanina Hergheligiu; duminică, ora 19:00 – “Vestul singuratic”, regia Cristi Juncu.

Teatrul Mic:

joi, ora 19:00 – “Volpone”, regia Vlad Cristache; vineri, ora 19:00 – “Mata Hari”, regia Liana Ceterchi; sâmbătă, ora 19:00 – “Băieţii de aur”, de Petre Moraru/ Niki Ieremciuc; duminică, ora 19:00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, regia Sanda Manu.

Teatrul Foarte Mic:

joi, ora 19:00 – “Super-Fericiţii”, de Catinca Drăgănescu; sâmbătă, ora 19:00 – “Somnoroasa aventură”, regia Vlad Stănescu; duminică, ora 19:00 – “39 de trepte”, regia Gabriela Dumitru.

Teatrul Act:

marţi, ora 19:00 – “De ce n-o facem în drum?”, regia Neil LaBute.

Teatrul Evreiesc de Stat (se joacă la Teatrul Mic):

marţi, ora 19:00 – “Carré de aşi cu valet!”, regia Harry Eliad; (se joacă la Teatrul Mic): miercuri, ora 19:00 – “Un rege Lear evreu”, regia Grigore Gonţa; (se joacă la Godot Cafe-Teatru): sâmbătă, ora 15:00 – “Yom Kippur”, regia Alexandru Jitea.

Teatrul “Ion Creangă”:

marţi, ora 10:00 şi ora 18:00 – “Insula misterioasă” (sala Teatrul Excelsior); sâmbătă, ora 11:00 şi ora 18:00 – “Insula misterioasă” (sala Teatrul Excelsior); joi, ora 10:00 – “Cartea junglei”; sâmbătă, ora 10:00 şi ora 12:00 – “LaLaLaDoDo” (sala Teatrul Elisabeta).

Teatrul Excelsior:

miercuri, ora 10:00 şi ora 12:30 – “Degeţica”; vineri, ora 18:00 – “The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu”; duminică, ora 11:00 – “Mica sirenă”.

Teatrul Ţăndărică:

vineri, ora 10:00 – “Cei trei purceluşi”; sâmbătă, ora 10:00 – “Punguţa cu doi bani”; duminică, ora 10:00 – “Capra cu cei trei iezi”.

Teatrul Masca:

vineri, ora 19:00 – “Flecărelile femeilor”; ora 19:00 – “Parapanghelos” (Sala Cafe-Teatru); sâmbătă, ora 19:00 – “Vicleniile lui Scapino”; duminică, ora 19:00 – “Romeo şi Julieta”.

Teatrul de Revistă “Constantin Tănase”:

sâmbătă, ora 19:00 – “Sosesc deseară”; duminică, ora 19:00 – “Vivat Revista!” (Sala Savoy).

Teatrul În Culise:

luni, ora 20:00 – “Just about Love”, regia Cristian Bajora; marţi, ora 20:00 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; miercuri, ora 20:00 – “Common Lives”; joi, ora 19:00 – “Proştii sub clar de lună”; vineri, ora 20:00 – “Diamante şi narcotice”; sâmbătă, ora 18:00 – “Ghenbeng”; ora 21:00 – “Scrisori către Rita”; duminică, ora 18:00 – “Clinica sinucigaşilor”.

Godot Cafe-Teatru:

luni, ora 20:00 – “Hell”, regia Chris Simion; marţi, ora 20:30 – “Te iubesc! Te iubesc?”, regia Chris Simion, miercuri, ora 20:00 – “Carpathian Garden”, regia Radu Iacoban; joi, ora 19:00 – “Flori, filme, fete sau băieţi”, regia Radu Popescu; ora, 21:30 – “SC IMPRO SRL”.

Godot Sub Scenă:

vineri, ora 19:00 – “Declick”, regia Alex Unguru; sâmbătă, ora 19:00 – “Talk to the bomb”, de Rucsandra Pop.

Green Hours:

luni, ora 20:00 – “O seară furtunoasă”, regia Claudia Negroiu; miercuri, ora 19:30 – “După Traian şi Decebal” (Din filele istoriei gay în România); vineri, ora 20:00 – eveniment caritabil “Teach Your Feet to Fly – pentru Luca”.

 Şi veni bărbatul la femeie, Teatrul de Artă

Şi veni bărbatul la femeie, Teatrul de Artă

Teatrul de Artă Bucureşti:

miercuri, ora 20:15 – “Venus învăluită în blană”, regia Daniel Grigore- Simion; joi, ora 20:15 – “Moarte pentru patrie”, regia Alexandru Maftei; sâmbătă, ora 20:15 – “Şi veni bărbatul la femeie”, regia Andreea Duţă; duminică, ora 20:15 – “Şase din 49”, regia Alexandru Maftei.

Opera Comică pentru Copii:

luni, ora 11:00 – “Pimpinone”; marţi, ora 11:00 – “Pimpinone”; miercuri, ora 11:00 – “Pimpinone”; vineri, ora 18:00 – “Pimpinone”; sâmbătă, ora 11:00 şi ora 13:00 – “Cenuşăreasa”.

Teatrelli:

luni, ora 20:00 – “Filarmonica de Comedie”, de Radu Gabriel (Sala “Teatrelli”); marţi, ora 20:00 – “Joc de pisici” (Sala “Teatrelli”); sâmbătă, ora 20:00 – “Quartet”, de Ronald Harwood (Sala “Teatrelli”); duminică, ora 20:00 – “Joc de pisici”.

Teatrul Elisabeta:

miercuri, ora 19:00 – “Încurcătură la nivel înalt”; joi, ora 20:00 – “Mostenesque”; vineri, ora 19:00 – “Boeing Boeing”; ora 20:00 – “Jezebel” (restaurant Elisabeta); duminică, ora 19:00 – “Steaua fără nume”.

Teatrul Mignon:

marţi, ora 19:30 – “Who are You?”, regia Amalia Olaru; miercuri, ora 19:30 – “Midnight chat with Sylvia Plath”, regia Iris Spiridon; joi, ora 19:30 – “Elevator”, regia Dorin Boca.

Teatrul De Pe Lipscani:

luni, ora 19:00 – “Mă mut la mama”, regia Gelu Colceag; marţi, ora 19:00 – “Mă mut la tata?”, regia Gelu Colceag; sâmbătă, ora 19:00 – “Vine barza!”, regia Lucian Iancu.

Foto: Programul teatrelor bucureştene – facebook

10
/03
/14

"Îngeri în America", "Lecţia de violoncel", "Hoţi", "Dineu cu proşti", "Umor, amor, fior de dor... în Bucureşti", "D'ale carnavalului", "Un tramvai numit dorinţă", "Pescăruşul", "Livada de vişini" sau "Romeo şi Julieta" sunt doar câteva dintre spectacolele de teatru pe care le puteţi vedea în această săptămână în Capitală. Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 10 - 16 martie:

Pagina 2 din 41234