Programul teatrelor bucureştene în perioada 24 februarie – 2 martie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-24-februarie-2-martie/

La Teatrul Metropolis puteţi vedea, în această săptămână, spectacolele: “Tarelkin”, de AV Suhovo-Kobâlin, coregrafia Vlad Logigan; “Tom şi Jerry”, de Rick Cleveland, regia Florin Piersic Jr şi “Doi pe o bancă”, de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu. Programul teatrelor bucureştene în perioada 24 februarie – 2 martie:

Un articol de Petre Ivan|24 februarie 2014

La Teatrul Metropolis puteţi vedea, în această săptămână, spectacolele: “Tarelkin”, de AV Suhovo-Kobâlin, coregrafia Vlad Logigan; “Tom şi Jerry”, de Rick Cleveland, regia Florin Piersic Jr şi “Doi pe o bancă”, de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu. Programul teatrelor bucureştene în perioada 24 februarie – 2 martie:

Teatrul Metropolis:

joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Tarelkin”, de AV Suhovo-Kobâlin, coregrafia Vlad Logigan; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Tarelkin”, de AV Suhovo-Kobâlin, coregrafia Vlad Logigan; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Tom şi Jerry”, de Rick Cleveland, regia Florin Piersic Jr.; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Doi pe o bancă”, de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio – marţi, 25 februarie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; miercuri, 26 februarie, ora 20.00 – “Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; joi, 27 februarie, ora 20.00 – “Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; vineri, 28 februarie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 1 martie, ora 19.30 – “Egoistul”, de Jean Anouilh, regia Radu Beligan; duminică, 2 martie, ora 19.30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, de GM Zamfirescu, regia Ion Cojar;

Sala Pictura: miercuri, 26 februarie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 27 februarie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 1 martie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 2 martie, ora 11.00 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Atelier: joi, 27 februarie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; vineri, 28 februarie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 1 martie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, din Sam Shepard, regia Claudiu Goga; duminică, 2 martie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, din Sam Shepard, regia Claudiu Goga;

Sala Mică: joi, 27 februarie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; vineri, 28 februarie, ora 20.00 – “Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 1 martie, ora 20.00 – “Scara pisicii”, de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru; duminică, 2 martie, ora 11.00 – “Amazoanele pentru toţi”, conferinţă susţinută de Adriana Babeţi;

Sala Media: duminică, 2 martie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii – Carnaval de primăvară.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic – marţi, 25 februarie, ora 19.30 – “Umbre”, de Marilia Samper, regia Vlad Cristache; miercuri, 26 februarie, ora 19.00 – “Pyramus & Thisbe 4 You”, după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija; joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Titanic vals”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; duminică, 2 martie, ora 11.00 – “Copilăria lui Enescu”, construcţie păpuşi Aurelai Olteanu, regia Monica Ciută; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Natură moartă cu nepot obez”, de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt.

Teatrul Bulandra:

Sala Toma Caragiu – luni, 24 februarie, ora 19.00 – “Pescăruşul”, de AP Cehov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; marţi, 25 februarie, ora 19.00 – “Pescăruşul”, de AP Cehov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Scaunele”, de Eugene Ionesco, regia Felix Alexa;

Sala Liviu Ciulei: marţi, 25 februarie, ora 20.00 – “Maitreyi”, de Mircea Eliade, regia Chris Simion; miercuri, 26 februarie, ora 20.00 – “Contra progresului”, de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; joi, 27 februarie, ora 20.00 – “Dumnezeu iubeşte”, de Zlata Demina, regia Ioana Petre; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “La grande magia”, de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka.

Teatrul Mic:

marţi, 25 februarie, ora 19.00 – “Mă mut la… tata?”, de Andreas Petrescu, regia Gelu Colceag; miercuri, 26 februarie, ora 19.00 – “Volpone”, după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Mutter Courage”, de Bertolt Brecht, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Primăvara d-nei Stone la Roma”, dramatizare de Martin Sherman, regia Liana Ceterchi; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag.

Programul teatrelor

Mutter Courage, Teatrul Mic – Programul teatrelor bucureştene, 24 februarie – 2 martie

Teatrul Foarte Mic:

vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Zelda”, de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Interpretul”, de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Interzis sub 18 ani”, de Mihaela Michailov, regia Ioana Păun.

Teatrelli: 2, 4 şi 5 martie, ora 20.00 – Quartet, regia Dan Tudor, cu Florina Cercel, Damian Crâşmaru, Costel Constantin, Adela Mărculescu; 8 martie – Classic Beat Orchestra

Teatrul Nottara:

Sala Horia Lovinescu – luni, 24 febaruarie, ora 19.30 – “Vrei sã mor în locul tău?”, după “Lips together teeth apart”, de Terrence McNally, regia Vitalie Bichir; marţi, 25 februarie, ora 19.00 – “Avarul”, de Moliere, regia Daniel Niţoi; joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Hai s-o ucidem pe Matilda!”, de Orlin Diakov, regia Sorin Misirianţu; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “39 de trepte”, de Orlin Diakov, regia Sorin Misirianţu; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Mult zgomot pentru nimic”, de William Shakespeare, regia Diana Lupescu; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Roman Teatral”, de Mihail Bulgakov, regia Vlad Massaci;

Sala George Constantin. luni, 24 februarie, ora 19.30 – “Proof”, după David Auburn, regia Ionuţ Kivu; miercuri, 26 februarie, ora 19.30 – “Aniversarea”, de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia Vlad Massaci; joi, 27 februarie, ora 19.30 – “O noapte furtunoasă”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Mâzgăreanu; vineri, 28 februarie, ora 19.30 – “Matrimoniale”, de Lia Bugnar, regia Diana Lupescu; sâmbătă, 1 martie, ora 19.30 – “Zeul măcelului”, de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga; duminică, 2 martie, ora 19.30 – “Ultimul Don Juan”, un spectacol de Petre Bokor, scenografia Viorica Petrovici.

Teatrul de Comedie:

Sala Radu Beligan – miercuri, 26 februarie, ora 19.00 – “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Spiritul de familie”, de Eric Assous, regia Radu Beligan; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Acasă la tata”, de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Elling”, dramatizare de Axel Hellstenius în colaborare cu Petter Naess după romanul “Fraţi de sânge”, de Ingvar Ambjornsen, regia Vlad Massaci; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Zăpezile de altădată”, de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu.

Sala Studio: duminică, 2 martie, ora 19.30 – “Votează-mă, că te tai!!!”, după corespondenţa lui I.L. Caragiale, adaptarea scenică şi regia Niculae Urs.

Sala Nouă: sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Cum am învăţat să conduc”, de Paula Vogel, regia Eugen Gyemant.

Teatrul Teatrelor –Romexpo:

vineri, 28 februarie, ora 19.30 – “Femeia care şi-a pierdut jartierele”, de Eugene Labiche, regia Silviu Purcărete.

Programul teatrelor

Femeia care şi-a pierdut jartierele, Teatrul Teatrelor (Romexpo) – Programul teatrelor bucureştene, 24 februarie – 2 martie

Teatrul Masca:

joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Militarul fanfaron”, de Titus Maccius Plautus, regia Mihai Mălaimare; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Parcul”, scenariul şi regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Comedia Erorilor”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Neguţătoarea din Veneţia”, adaptare după “Neguţătorul din Veneţia”, de William Shakespeare, regia Michele Modesto Casarin.

Teatrul Evreiesc de Stat:

Sala Noua a Teatrului de Comedie – vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Blazonul”, de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Carre de aşi… cu valet!”, de I Valian, regia Harry Eliad.

Teatrul Mignon:

joi, 27 februarie, ora 19.30 – “Cabaretul cuvintelor”, de Matei Vişniec, regia Alexandru Nagy.

ARCUB:

marţi, 25 februarie, ora 20.00 – “Însemnele unui nebun”, de N.V. Gogol, regia Felix Alexa; duminică, 1 martie, ora 19.00 – “Prizonierul din Manhattan”, un spectacol de Iarina Demian după o piesă de Neil Simon; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Dom Juan”, de Jean Baptiste Poquelin de Moliere, un spectacol semnat de Victor Ioan Frunză.

Opera Comică:

luni, 24 februarie, ora 11.00 – “Don Quijote”, regia Mihai Babuska; luni, 24 februarie, ora 13.00 – “Don Quijote”, regia Mihai Babuska; marţi, 25 februarie, ora 11.00 – “Don Quijote”, regia Mihai Babuska; marţi, 25 februarie, ora 13.00 – “Don Quijote”, regia Mihai Babuska; vineri, 28 februarie, ora 17.00 – “Minuniţa şi vrăjitoarea”, regia Mihai Babuska.

În Culise:

luni, 24 februarie, ora 20.00 – “Trei piese scurte fără sex”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; marţi, 25 februarie, ora 20.00 – “We are Hollywood”, regia Cristian Bajora; miercuri, 26 februarie, ora 19.00 – “Monoloagele vaginului”, de Eve Ensler, regia Mona Gavrilaş; joi, 27 februarie, ora 19.00 – “O noapte furtunoasă”, de Ion Luca Caragiale, regia Claudia Negroiu.

GodotCafeTeatru:

luni, 24 februarie, ora 20.00 – “Te iubesc! Te iubesc?”, după Dumitru Solomon, regia Chris Simion, marţi, 25 februarie, ora 20.00 – “Prestez servicii artistice”, de Chris Simion, regia Chris Simion; miercuri, 26 februarie, ora 21.00 – Liga improvizatorilor; joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Fragil”, după Neil LaBute, regia George Dogaru; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Never Let Me Go”, după Kazuo Ishiguro, regia Andrei Gheorghe.

Teatrul Luni:

luni, 24 februarie, ora 20.00 “Breaking up”, de Michael Cristofer;

Teatrul Ţăndărică:

luni, 24 februarie, ora 10.00 – “Jack şi vrejul de fasole”, regia Daniel Stanciu; marţi, 25 februarie, ora 10.00 – “Muzicanţii din Bremen”, adaptare după Fraţii Grimm de Ema Stere, regia Attila Vizauer; miercuri, 26 februarie, ora 10.00 – “Frumoasa din Pădurea Adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; joi, 27 februarie, ora 10.00 – “Muzicanţii din Bremen”, adaptare după Fraţii Grimm de Ema Stere, regia Attila Vizauer; vineri, 28 februarie, ora 10.00 – “Frumoasa din Pădurea Adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; sâmbătă, 1 martie, ora 10.00 – “Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 1 martie, ora 12.00 – “Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; duminică, 2 martie, ora 10.00 – “Muzicanţii din Bremen”, adaptare după Fraţii Grimm de Ema Stere, regia Attila Vizauer; duminică, 2 martie, ora 12.00 – “Muzicanţii din Bremen”, adaptare după Fraţii Grimm de Ema Stere, regia Attila Vizauer.

Teatrul Excelsior:

marţi, 25 februarie, ora 10.00 – “Cocoşelul neascultător”, de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; miercuri, 26 februarie, ora 10.00 – “Zâna Zorilor”, după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi; joi, 27 februarie, ora 10.00 – “Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de H.C. Andersen, adaptare de Ilinca Stihi, regia Ilinca Stihi; vineri, 28 februarie, ora 10.00 – “Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de H.C. Andersen, adaptare de Ilinca Stihi, regia Ilinca Stihi.

Teatrul Ion Creangă:

Sala Rapsodia – marţi, 25 februarie, ora 10.00 – “Sămânţa vrăjită”, de Mihai Manolescu, după o idee de Maria Manolescu, regia Mihai Manolescu; miercuri, 26 februarie, ora 10.00 – “Renart Vulpoiul”, regia Constantin Dicu; miercuri, 26 februarie, ora 17.00 – “În parc”, de Magda Condurache, regia Magda Condurache; joi, 27 februarie, ora 10.00 – “Cartea Junglei”, dramatizare de Octavian Jighirgiu, după Rudyard Kipling, regia Octavian Jighirgiu; sâmbătă, 1 martie, ora 11.00 – “Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”, un spectacol de Cornel Todea, regia Cornel Todea; duminică, 2 martie, ora 11.00 – “De-aş fi Scufiţa Roşie”, de Ioan Gârmacea, regia Sorana Coroamă Stanca.

Teatrul de pe Lipscani

Luni, 24 februarie, ora 20:00 – „Şcoala de agenţi” (Sala Muse) Marţi, 25 februarie, ora 20:00 – „Un bărbat şi mai multe femei” (Sala Muse) Miercuri, 26 februarie, ora 20:00 – „Curriculum vitae” (Sala Muse)

Foto cu Programul teatrelor – Teatrul Metropolis, facebook

25
/05
/22

Începând cu acest an, MiniCloud, ediția pentru copii și adolescenți a Festivalului de Teatru Independent UNDERCLOUD, aflat la cea de-a XV-a ediție, capătă amploare și își deschide porțile zilnic pentru zeci de copii, în perioada 13–19 iunie, în București, pe Calea Griviței.

25
/05
/22

Mult-așteptata premieră a spectacolului „Richard al III-lea” după William Shakespeare, în regia lui László Bocsárdi, cu Sorin Leoveanu în rolul principal, va avea loc la finalul celei de a XIII-a ediții a Festivalului Internațional Shakespeare de la Craiova, fiind o coproducție a Teatrului Național „Marin Sorescu” din Craiova și a Festivalului Internațional Shakespeare.

25
/05
/22

În această primăvară se aniversează 31 ani de la înfiinţarea a trei instituții de teatru... Teatrul Masca, Teatrul Excelsior și Teatrul Urmuz.... actualul Teatrul Metropolis.

25
/05
/22

La doar un an de la redeschiderea cinematografelor din țară (post pandemie), lanțul de cinematografe Cineplexx face anunțul primei investiții importante: First Class Cinema – serviciul premium de la Cineplexx Băneasa. Deschisă publicului cinefil din 25 mai, locația VIP reprezintă o reconfirmare a angajamentului pe care compania și l-a luat pentru dezvoltarea industriei naționale și menținerea experienței de cinema în topul preferințelor românilor.

25
/05
/22

Leo Hussain, dirijor-principal invitat al Filarmonicii „George Enescu”, rămâne la pupitrul Orchestrei simfonice a Filarmonicii „George Enescu” , în zilele de joi și vineri, 2 și 3 iunie 2022.