Programul teatrelor bucurestene in perioada 26 noiembrie – 1 decembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-26-noiembrie-1-decembrie/

Programul principalelor instituţii de teatru din Bucureşti în perioada 26 noiembrie – 1 decembrie: Teatrul Naţional Bucureşti Sala Mică: marţi, 27 noiembrie, ora 20:00 – “Două loturi” de IL Caragiale, regia Alexandru Dabija; miercuri, 28 noiembrie, ora 19:30 – “Două loturi” de IL Caragiale, regia Alexandru Dabija; joi, 29 noiembrie, ora 19:30 – “Un duel” după […]

Un articol de Andrada Văsii|26 noiembrie 2012

Programul principalelor instituţii de teatru din Bucureşti în perioada 26 noiembrie – 1 decembrie:

Teatrul Naţional Bucureşti

Sala Mică: marţi, 27 noiembrie, ora 20:00 – “Două loturi” de IL Caragiale, regia Alexandru Dabija; miercuri, 28 noiembrie, ora 19:30 – “Două loturi” de IL Caragiale, regia Alexandru Dabija; joi, 29 noiembrie, ora 19:30 – “Un duel” după AP Cehov, regia Alexandru Dabija; vineri, 30 noiembrie, ora 20:00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 1 decembrie, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 2 decembrie, ora 19:30 – “Băiatul din ultima bancă” de Juan Mayorga, regia Theodor Cristian Popescu; duminică, 2 decembrie, ora 11:00 – Conferinţe – “IL Caragiale – actualitate şi actualizare”, susţinută de Ioana Pârvulescu şi Dan C. Mihăilescu;

Sala Mare: vineri, 30 noiembrie, ora 20:00 – “D’ale noastre” de Gigi Căciuleanu, regia Gigi Căciuleanu; sâmbătă, 1 decembrie, ora 19:30 – “Sinucigaşul” de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa; duminică, 2 decembrie, ora 19:00 – “Molto, gran’ impressione” de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor.

Teatrul Bulandra

Sala Liviu Ciulei: marţi, 27 noiembrie, ora 19:00 – “Obiceiuri necurate” de Tom Smith, regia Mihai Constantin; miercuri, 28 noiembrie, ora 20:00 – “Şarpele în iarbă” de Alan Ayckbourn, regia Emil Hoştină; joi, 29 noiembrie, ora 19:00 – “Moartea unui comis voiajor” de Arthur Miller, regia Felix Alexa; vineri, 30 noiembrie, ora 20:00 – “Arlechino moare?” de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; sâmbătă, 1 decembrie, ora 19:00 – “Artă” de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu; duminică, 2 decembrie, ora 19:00 – “Meşteşugul vieţii” de Hanoch Levin, regia Felix Alexa.

Sala Toma Caragiu: joi, 29 noiembrie, ora 18:30 – “Însemnările unui necunoscut” de F.M.Dostoievscki, regia Alexandru Darie; sâmbătă, 1 decembrie, ora 19:00 – “Space Studio Lear(A)” de William Shakepeare, regia Andrei Şerban; duminică, 2 decembrie, ora 18:30 – “Însemnările unui necunoscut” de F.M. Dostoievscki, regia Alexandru Darie.

Teatrul Odeon

Sala Studio: luni, 26 noiembrie, ora 19:30 – “Nunzio” de Spiro Scimone, regia Crista Bilciu; joi, 29 noiembrie, ora 19:00 – “Mă întorc de departe” de Claudine Galea, regia Theo Herghelegiu; vineri, 30 noiembrie, ora 19:30 – “Grădinile Groazei” de Daniel Call, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; sâmbătă, 1 decembrie, ora 19:00 – “Un Tango Mas” direcţia de scenă Alexandru Dabija; duminică, 2 decembrie, ora 19:00 – “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija;

Sala Majestic: joi, 29 noiembrie, ora 19:00 – “Natură moartă cu nepot obez” de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt; vineri, 30 noiembrie, ora 19:00 – “CFR – Cometa, Copilul şi Căţelul” după texte de IL Caragiale, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 1 decembrie, ora 19:30 – “Micul Prinţ” după Antoine de Saint-Exupery, regia Carmen Lidia Vidu; duminică, 2 decembrie, ora 19:30 – “Blifat” de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail.

Teatrul Masca

Luni, 26 noiembrie, ora 18:00 – “O noapte furtunoasă” de IL Caragiale, regia Mihai Mălaimare; joi, 29 noiembrie, ora 19:00 – “O scrisoare pierdută” după IL Caragiale, regia Mihai Mălaimare; vineri, 30 noiembrie, ora 19:00 – “Ţara unde îngerii vin degeaba” regia Anca Dana Florea şi Mihai Mălaimare; sâmbătă, 1 decembrie, ora 11:00 – “Canarul albastru” regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 1 decembrie, ora 19:00 – “Una Historia de Tango” un spectacol de Ioana Macarie; duminică, 2 decembrie, ora 11:00 – “Gemenii” regia Michele Modesto Casarin; duminică, 2 decembrie, ora 19:00 – “Când dragostea poartă pâslari” regia Michele Modesto Casarin.

Teatrul de Comedie

Sala Radu Beligan: joi, 29 noiembrie, ora 19:00 – “Un cuplu ciudat” de Neil Simon, regia Liviu Lucaci; vineri, 30 noiembrie, ora 19:00 – “Poker” de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; sâmbătă, 1 decembrie, ora 19:00 – “Un cuplu ciudat” de Neil Simon, regia Liviu Lucaci; duminică, 2 decembrie, ora 18:00 – “Casa Zoikăi” de Mihail Bulgakov, regia Alexandru Tocilescu;

Sala Studio: vineri, 30 noiembrie, ora 19:30 – “Stăpânii rulotei” de Gerald Murphy, regia Dan Tudor; duminică, 2 decembrie, ora 19:30 – “Fata de mătase artificială” de Irmgard Keun, regia Vlad Massaci.

Teatrul Nottara

Sala Horia Lovinescu: luni, 26 noiembrie, ora 19:30 – “Take, Ianke şi Cadâr” de Victor Ion Popa, regia Lucian Sabados; joi, 29 noiembrie, ora 19:00 – “Soţul păcălit” de Moliere, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 30 noiembrie, ora 19:00 – “Nu vorbiţi cu actorii” de Tom Dudzick, un spectacol de Diana Lupescu; sâmbătă, 1 decembrie, ora 19:00 – “Metoda” de Jordi Galceran; regia Theodor-Cristian Popescu; duminică, 2 decembrie, ora 19:00 – “Titanic Vals” comedie în trei acte de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu.

Teatrul Metropolis

Marţi, 27 noiembrie, ora 19:00 – “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Dan Tudor; vineri, 30 noiembrie, ora 19:00 – “Baba care ascultă ABBA” de Catherine Aigner; sâmbătă, 1 decembrie, ora 19:00 – „Opposites attract” de Bruce Kane.

Sursa: Mediafax
24
/09
/20

S-a născut într-o mahala din București, pe 25 septembrie 1913, într-o zi care părea o zi oarecare și a rămas în calendarul culturii române. Acolo s-a jucat, acolo a învățat, acolo a crescut și a ascultat primele forme de muzică pe care le-a cunoscut.

24
/09
/20

Rodica Mandache, István Téglás și Edith Alibec se întâlnesc în „Dușmănie. E ceva vindecător în a le da oamenilor un obiect al urii lor”, un spectacol complex despre nevoia de intimitate și dorința de a controla povestea pe care o lăsăm mai departe celorlalți despre noi înșine.

24
/09
/20

Fundația Calea Victoriei aduce o mulțime de noutăți în programul de cursuri online al lunii octombrie, ca să te bucuri de seri reușite și energizante. Istorie și artă urbană, dicție și cetăți medievale, negociere și literatură sau comedie sunt doar câteva posibilități.

23
/09
/20

OPINIE Prea puținele recompense juste acordate la Gala Premiilor Uniunii Cineaștilor din România, ediția 2020, nu pot șterge senzația generală că un astfel de eveniment este mai puțin despre recunoașterea valorii reale, cât mai ales despre a mulțumi pe cât mai mulți, în special dintre cei apropiați de UCIN.

22
/09
/20

Editura Arthur face primul pas în asumarea unei noi identități vizuale care debutează cu anunțarea noului logo și, plecând de la acesta, va continua cu transformarea tuturor colecțiilor și proiectelor Arthur.

22
/09
/20

Cea de-a opta ediție Festivalul Național de Improvizație - !MPRO - va avea loc între 22-25 octombrie 2020, la terasa acoperită a Casei Universitarilor din București (strada Dionisie Lupu 46). Tema acestui an - Procesul creativ - invită participanții să abordeze diverse forme de exprimare artistică rezultate din improvizație.

Pagina 1 din 91712345...102030...Ultima »