Programul teatrelor bucureştene în perioada 27 octombrie – 2 noiembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-27-octombrie-2-noiembrie/

Tartuffe sau Impostorul, Peretele, Donka – o scrisoare către Cehov, Pescăruşul, În trafic, Amalia respiră adânc, Scrisori către Rita şi multe alte spectacole, în săptămâna 27 octombrie – 2 noiembrie, pe scenele teatrelor din Bucureşti.

Un articol de Petre Ivan|27 Octombrie 2014

Programul teatrelor bucureştene bucureştene în perioada 27 octombrie – 2 noiembrie:

Tetarul Metropolis:

luni, 27 octombrie, ora 20.00 – “Tartuffe sau Impostorul”, de JBP Moliere, versiunea scenică Victor Ioan Frunză; marţi, 28 octombrie, ora 20.30 – “Tartuffe sau Impostorul”, de JBP Moliere, versiunea scenică Victor Ioan Frunză; miercuri, 29 octombrie, ora 20.30 – “Vocea umană”, de Jean Cocteau, regia Sandu Manu; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 16.00 – “Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 19.00 – “Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 2 noiembrie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, de William Shakespeare, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Atelier:

marţi, 28 octombrie, ora 18.30 – “Profu’ de religie” (FNT), de Mihaela Michailov, regia Bobi Pricop; marţi, 28 octombrie, ora 21.00 – “Profu’ de religie” (FNT), de Mihaela Michailov, regia Bobi Pricop; miercuri, 29 octombrie, ora 19.00 – “Familia Tot” (FNT), de Istvan Orkeny, regia Bocsardi Laszlo; joi, 30 octombrie, ora 20.00 – “Familia Tot” (FNT), de Istvan Orkeny, regia Bocsardi Laszlo; vineri, 31 octombrie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 19.30 – “Omul cu mârţoaga”, de George Ciprian, regia Anca Bradu; duminică, 2 noiembrie, ora 19.30 – “Omul cu mârţoaga”, de George Ciprian, regia Anca Bradu;

Sala Studio:

miercuri, 29 octombrie, ora 20.30 – “Donka – o scrisoare către Cehov” (FNT), de Daniele Finzi Pasca, regia Daniele Finzi Pasca; joi, 30 octombrie, ora 20.30 – “Donka – o scrisoare către Cehov” (FNT), de Daniele Finzi Pasca, regia Daniele Finzi Pasca; vineri, 31 octombrie, ora 20.00 – “Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa; duminică, 2 noiembrie, ora 19.00 – “Acasă, în miezul verii” (FNT), de Tracy Letts, regia Claudiu Goga;

The Small Hall:

joi, 30 octombrie, ora 20.00 – “ActOrchestra” de creaţie colectivă, regia Horia Suru; vineri, 31 octombrie, ora 20.00 – “ActOrchestra” de creaţie colectivă, regia Horia Suru;

Sala Pictura:

vineri, 31 octombrie, ora 20.30 – “Cabaret” (FNT), de Joe Masteroff, regia Răzvan Mazilu; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 18.00 – “Cabaret” (FNT), de Joe Masteroff, regia Răzvan Mazilu; duminică, 2 noiembrie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor;

Sala Media:

duminică, 2 noiembrie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Bulandra,

Studio Space: luni, 27 octombrie, ora 20.00 – “Pescăruşul”, de A.P. Cehov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru;

Sala “Toma Caragiu”:

miercuri, 29 octombrie, ora 21.00 – “Oidip”, de Silviu Purcărete, regia Silviu Purcărete; joi, 30 octombrie, ora 18.00 – “Oidip”, de Silviu Purcărete, regia Silviu Purcăret; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 18.30 – “Ivanov”, de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban;

Sala “Liviu Ciulei”:

vineri, 31 octombrie, ora 19.00 – “La grande magia”, de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka; duminică, 2 noiembrie, ora 19.00 – “Căsătoria”, de N.V. Gogol, regia Yuri Kordonski.

Teatrul Odeon,

Sala Studio:

luni, 27 octombrie, ora 18.00 – “Contra democraţiei”, de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija; marţi, 18 octombrie, ora 18.30 – “Tipografic majuscul”, un spectacol de Gianina Cărbunariu, coregrafia Florin Fieroiu; miercuri, 29 octombrie, ora 17.00 – “Tipografic majuscul”, un spectacol de Gianina Cărbunariu, coregrafia Florin Fieroiu; miercuri, 29 octombrie, ora 20.30 – “Tipografic majuscul”, un spectacol de Gianina Cărbunariu, coregrafia Florin Fieroiu; joi, 30 octombrie, ora 20.30 – “În trafic”, de Alina Nelega, regia Alina Nelega; vineri, 31 octombrie, ora 18.30 – “În trafic”, de Alina Nelega, regia Alina Nelega; vineri, 31 octombrie, ora 21.00 – “În trafic”, de Alina Nelega, regia Alina Nelega; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 21.00 – “Parallel”, de Sinko Ferenc şi Leta Popescu, regia Sinko Ferenc şi Leta Popescu; duminică, 2 noiembrie, ora 11.00 – “Parallel”, de Sinko Ferenc şi Leta Popescu, regia Sinko Ferenc şi Leta Popescu; duminică, 2 noiembrie, ora 21.00 – “Parallel”, de Sinko Ferenc şi Leta Popescu, regia Sinko Ferenc şi Leta Popescu;

Sala Majestic:

luni, 27 octombrie, ora 19.30 – “Câştigul dracului”, de Radu Afrim, regia Radu Afrim; marţi, 28 octombrie, ora 18.00 – “Câştigul dracului”, de Radu Afrim, regia Radu Afrim; marţi, 28 octombrie, ora 20.30 – “Câştigul dracului”, de Radu Afrim, regia Radu Afrim; miercuri, 29 octombrie, ora 19.00 – “Gaiţele”, de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija; joi, 30 octombrie, ora 19.00 – “Şefele”, de Werner Schwab, regia Sorin Militaru; vineri, 31 octombrie, ora 18.00 – “Sânziana şi Pepelea”, de Vasile Alecsandri, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 18.00 – “Sânziana şi Pepelea”, de Vasile Alecsandri, regia Alexandru Dabija.

Teatrelli

27, octombrie, ora 20.00
„Razvan Mazilu & Ladies”, recital extraordinar de dans
28 octombrie orra 20.00
“Înscenarea”, de Alina Suărășan
29,octombrie, ora 20.00
„Concert Adrian Nour&Trio Zamfirescu”

30 octombrie ora 20.00
„Momâia”
Efectul dăunător al alcoolismului si tutunismului asupra organizmului
Fantezie de Niculae Urs după A.P.Cehov
Cu: Olimpia Urs și Niculae Urs

31 octombrie, ora 20.00
„Quartet”, de Ronald Harwood
Regia: Dan Tudor
Scenografia: Corina Gramosteanu
Muzica Originala: Vlaicu Golcea
Cu: Adela Marculescu, Florina Cercel, Costel Constantin,Damian Crasmaru

Teatrul Nottara,

Sala “Horia Lovinescu”:

joi, 30 octombrie, ora 18.30 – “Noul locatar”, de Eugene Ionesco, un spectacol de Gabor Tompa; vineri, 31 octombrie, ora 18.00 – “Noul locatar”, de Eugene Ionesco, un spectacol de Gabor Tompa;

Sala “George Constantin”:

luni, 27 octombrie, ora 17.00 – “Amalia respiră adânc”, de Alina Nelega, regia Tudor Lucanu; marţi, 28 octombrie, ora 20.30 – “Amalia respiră adânc”, de Alina Nelega, regia Tudor Lucanu; miercuri, 29 octombrie, ora 19.00 – “Trilogia Aureliu Manea”, după texte de Aureliu Manea, regia Gabor Tompa; joi, 30 octombrie, ora 18.00 – “Trilogia Aureliu Manea”, după texte de Aureliu Manea, regia Gabor Tompa; joi, 30 octombrie, ora 21.00 – “Trilogia Aureliu Manea”, după texte de Aureliu Manea, regia Gabor Tompa; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 19.30 – “Aniversarea”, de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia Vlad Massaci; duminică, 2 noiembrie, ora 19.30 – “Zeul Măcelului”, de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga.

Teatrul de Comedie,

Sala “Radu Beligan”:

joi, 30 octombrie, ora 19.00 – “Tartuffe”, de Moliere, regia Laszlo Bocsardi; vineri, 31 octombrie, ora 19.00 – “Avarul îndrăgostit”, de Cristian Juncu, după Moliere, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 19.00 – “Bani din cer”, de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele; duminică, 2 noiembrie, ora 19.00 – “Revizorul”, de N.V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele;

Sala Nouă:

luni, 27 octombrie, ora 19.00 – “Amintiri din epoca de şcoală”, de Mihaela Michailov; joi, 30 octombrie, ora 19.00 – “Amintiri din epoca de şcoală”, de Mihaela

Scrisori catre Rita, Teatrul în culise

Scrisori catre Rita, Teatrul în culise

Michailov.

În Culise

Luni, 27 Octombrie, Ora 20:00, MONOLOAGELE VAGINULUI – monodramă, Regia Mona Gavrila; Vineri, 31 Octombrie, Ora 19:00, TREI PIESE SCURTE FĂRĂ SEX (tragicomedie 18+), Regia: Cristian Bajora; Sâmbătă, 01 Noiembrie, Ora 19:00, IMAGINEAZĂ-ŢI CĂ EŞTI DUMNEZEU – comedie, R: Cristian Bajora; Duminică, 02 Noiembrie, Ora 19:00, SCRISORI CĂTRE RITA – THE SHOW – comedie erotică, Regia Cristian Bajora

Teatrul de Revistă “C. Tănase”,

Sala Savoy: vineri, 31 octombrie, ora 19.00 – “Sosesc deseară”.

Teatrul Mic:

joi, 30 octombrie, ora 19.00 – “Pensiune completă”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; vineri, 31 octombrie, ora 19.00 – “Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizori de platou Petre Moraru/Niki9 Ieremciuc; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 19.00 – “Mutter Courage”, în româneşte de Victor Scoradeţ, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; duminică, 2 noiembrie, ora 19.00 – “Primăvara d-nei Stone la Roma”, dramatizare de Martin Sherman.

Teatrul Foarte Mic:

marţi, 28 octombrie, ora 19.00 – “Platforma de Teatru Educaţional”; miercuri, 19 octombrie, ora 19.00 – “Platforma de Teatru Educaţional”; joi, 30 octombrie, ora 19.00 – “Livada de vişini”, după A.P. Cehov, regia Gelu Colceag şi Tania Filip; vineri, 31 octombrie, ora 19.00 – “Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 19.00 – “Numele”, de Jon Fosse, regia Vlad Cristache; duminică, 2 noiembrie, ora 19.00 – “Numele”, de Jon Fosse, regia Vlad Cristache.

Teatrul Act:

marţi, 28 octombrie, ora 19.00 – “Fidelitate”, de Chazz Palminteri, regia Dragoş Campan; miercuri, 29 octombrie, ora 19.00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, de Cătălin Ştefănescu, regia Alexandru Dabija; joi, 30 octombrie, ora 19.00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?, de Cătălin Ştefănescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 31 octombrie, ora 21.00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?, de Cătălin Ştefănescu, regia Alexandru Dabija.

Teatrul Evreiesc de Stat:

joi, 30 octombrie, ora 17.30 – “Cu cărţile deschise – Badenheim 1939”, de Ahron Appelfeld, regia Andrei Munteanu; joi, 30 octombrie, ora 19.00 – “Parchează maşina la Harvard!”, de Israel Horovitz, regia Horea Popescu; vineri, 31 octombrie, ora 19.00 – “Tragedie dentară”, de Jean-Claude Grumberg, regia Felix Alexa.

Teatrul Masca:

joi, 30 octombrie, ora 20.00 – “Actorul”, regia Anca Dana Florea; vineri, 31 octombrie, ora 19.00 – “Vicleniile lui Scapino”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 19.00 – “Slugă la doi stăpâni”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 2 noiembrie, ora 19.00 – “Neguţătoarea din Veneţia”, regia Michele Modesto Casarin.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 27 octombrie, ora 20.00 – “Un cuplu ciudat”, de Neil Simon, regia Doina Antohi; marţi, 28 octombrie, ora 21.00 – “Ce ne spunem când nu ne vorbim”, de Chris Simion, regia Chris Simion; miercuri, 29 octombrie, ora 20.00 – “Carpathian Garden”, de Radu Iacoban; joi, 30 octombrie, ora 19.00 – “Romantic Fools”, de Rich Orloff, regia Toma Dănilă; vineri, 31 octombrie, ora 19.00 – “Flori, filme, fete sau băieţi”, de Mimi Brănescu, regia Radu Popescu; vineri, 31 octombrie, ora 22.00 – “Testosteron”, de Andrzej Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 15.00 – “Dragostea durează trei ani”, de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 19.00 – “Feisbuc”, de Diana Iarca, regia Alexandru Jitea; sâmbătă, 1 noiembrie,ora 22.00 – “Două liniuţe”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 2 noiembrie, ora 15.00 – “Masculin/Feminin”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Unteatru:

luni, 27 octombrie, ora 22.00 – “Cinci ore cu Mario”, de Miguel Delibes, regia Mairana Cămărăşan.

Moartea pentru patrie, Teatrul de Artă

Moartea pentru patrie, Teatrul de Artă

Teatrul de Sufragerie:

sâmbătă, 1 noiembrie, ora 20.00 – “Buzunarul cu pâine”, de Matei Vişniec, regia Alexandru Bogdan.

Teatrul de Artă:

joi, 30 octombrie, ora 20.15 – “Unora le place swingul”, de Donna Hoke, regia Claudiu Puşcău; vineri, 31 octombrie, ora 20.15 – “Moartea pentru patrie”, de Mihai Ignat, regia Alexandru Maftei.

Teatrul Excelsior:

luni, 27 octombrie, ora 10.00 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran după HC Andersen, regia Aurel Mitran; marţi, 28 octombrie, ora 10.00 – “Războiul bucatelor”, de Ioan Gârmacea, după Petre Ispirescu, regia Mihai Manolescu; miercuri, 29 octombrie, ora 10.00 – “Cocoşelul neascultător”, de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; joi, 30 octombrie, ora 10.00 – “Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de H.C. Andersen, regia Ilinca Stihi; vineri, 31 octombrie, ora 10.00 – “Frumoasa şi Bestia”, după Charles Perrault, regia Ion Lucian şi Marius Nină.

Teatrul Ion Creangă,

Palatul Naţional al Copiilor –

miercuri, 29 octombrie, ora 10.00 – “Amintiri din copilărie”, după Ion Creangă, regia Peter Kerek; joi, 30 octombrie, ora 10.00 – “Amintiri din copilărie”, după Ion Creangă, regia Peter Kerek; vineri, 31 octombrie, ora 10.00 – “Amintiri din copilărie”, după Ion Creangă, regia Peter Kerek.

Teatrul Ţăndărică,

Sala Lahovari – luni, 27 octombrie, ora 10.00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; marţi, 28 octombrie, ora 10.00 – “Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu; miercuri, 29 octombrie, ora 10.00 – “Lampa lui Alladin”, regia Cristian Pepino; miercuri, 29 octombrie, ora 17.00 – “Candid”, regia Cristian Pepino; joi, 30 octombrie, ora 10.00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; vineri, 31 octombrie, ora 10.00 – “Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 10.00 – “Păcală”, regia Ioan Brancu; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 12.00 – “Păcală”, regia Ioan Brancu; duminică, 2 noiembrie, ora 10.00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; duminică, 2 noiembrie, ora 12.00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu.

Foto: Programul teatrelor bucureştene – facebook

15
/03
/19

Se împlinesc, astăzi, 4 ani de când actorul Eusebiu Ștefănescu, unul dintre cei mai buni recitatori români de poezie, s-a stins din viață. Cu un an înainte de moartea sa, Eusebiu Ștefănescu (aici, într-o fotografie realizată de Simion Buia) primea Premiul Președintelui UNITER, pentru contribuţia sa la frumoasa rostire a poeziei. Simion Buia povesteste cum a decurs intalnirea cu actorul.

14
/03
/19

Teatrul Dramaturgilor Români prezintă publicului bucureștean premiera oficială a spectacolului MAZURKA, vineri, 15 martie, de la ora 19.00 în sala „Iosif Naghiu”. În acest spectacol, Alexander Hausvater propune publicului o odisee în mitul lui Chopin și dezvăluie un om mândru, interesat mai mult de mondenitate decât de suferințele celor din jurul său.

14
/03
/19

Ediția din 2019 a Festivalului „George Enescu” aduce o nouă premieră - Festivalul „George Enescu” pentru Copii – posibilă datorită parteneriatului cu Opera Comică pentru Copii din București.  Peste 1500 de spectatori vor avea ocazia să asculte marile lucrări prezentate în cadrul Festivalului Internațional „George Enescu” într-un format adaptat vârstei lor. Opera Comică pentru Copii va reproduce, în oglindă, la matineu, programul festivalului din fiecare week-end.

14
/03
/19

Vă scriu după ce am văzut a doua oară, tot la cinema, acolo unde ar trebui vizionate toate filmele dvs., „Sub umbra părului sălbatic”. Prima dată am văzut acest film minunat în octombrie, la Les Films de Cannes à Bucharest, din primul rând, cu o sală Cinema PRO plină.

13
/03
/19

Se poate vedea în cinematografe filmul „Să nu ucizi” (scris și regizat de Cătălin Rotaru și Gabi Virigina Șarga, aflați la debut în lungmetraj). Filmul e inspirat din fapte reale – scandalul biocidelor diluate din spitalele românești.

13
/03
/19

Opera Națională București prezintă astăzi, 13 martie 2019, începând cu ora 18:30 spectacolul de balet „Romeo și Julieta” de Serghei Prokofiev. Regia și coregrafia sunt semnate de către Renato Zanella, decorurile au fost create de Alessandro Camera (Italia), costumele de către Carla Ricotti (Italia), iar light design-ul de Vinicio Cheli (Italia). La pupitrul dirijoral se va afla maestrul Tiberiu Soare.

13
/03
/19

Documentarul McQueen, un portret fascinant al vizionarului designer britanic, și cineconcertul The Inferno Unseen, care îmbină spectaculos muzica electronică cu imagini până acum nevăzute din arhiva celebrului film neterminat al lui Henri-Georges Clouzot, Inferno (1964), sunt primele titluri anunţate în selecţia Bucharest Fashion Film Festival, ce va avea loc între 11 și 14 aprilie, la Cinema Elvire Popesco, Teatrul Odeon, Promenada și Fix | Botanical Bar.

12
/03
/19

PREVIEW Cea de-a 12-a ediție a festivalului de film documentar dedicat drepturilor omului One World Romania începe vineri la București. Așa că v-am propus un scurt ghid cu cele mai promițătoare proiecții, care să vă ajute la orientarea printr-un program extrem bogat, cu zeci de filme proiectate pe parcursul a zece zile.

12
/03
/19

Librăria Humanitas de la Cișmigiu (Bld. Regina Elisabeta nr.38) vă invită miercuri, 13 martie, de la orele 19.00, la lansarea romanului „Hemingway și cu mine” de Paula McLain, o emoționantă reconstituire ficțională a iubirii dintre Ernest Hemingway și celebra corespondentă de război și scriitoare americană Martha Gellhorn.

11
/03
/19

‘’Un tip modest şi extrem de simpatic şi interesant, care nu conteneşte să se mire că vine lumea să-l vadă’’, se autocaracterizează Alexandru Andrieș, artistul care va susține un recital special la Gala Premiilor Radio România Cultural, ediția a XIX-a, care va avea loc marți, 19 martie, la Teatrul Odeon.

Page 3 of 78412345...102030...Last »