Programul teatrelor bucureştene în perioada 5 – 11 mai
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-5-11-mai/

Lecţia de violoncel , Folia, Shakespeare & Co.”, CFR – Cometa, Copilul şi Căţelul, Sinucigaşul, Pensiune completă, Livada de vişini, Statuile, Yom Kippur, Just about love şi multe alte spectacole. Programul teatrelor bucureştene în perioada 5 – 11 mai.

Un articol de Petre Ivan|5 Mai 2014

Programul teatrelor bucureştene în perioada 5 – 11 mai

Teatrul Metropolis:

luni, 5 mai, ora 19:00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; marţi, 6 mai, ora 19:00 – “Bădăranii”, regia Dan Tudor; miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Folia, Shakespeare & Co.”, regia Gigi Căciuleanu; joi, 8 mai, ora 19:00 – “Tom şi Jerry” de Rick Cleveland, regia Florin Piersic jr.; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Doi pe o bancă” de Alexandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu; duminică, 11 mai, ora 16:00 – “Bădăranii”, regia Dan Tudor.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio:

miercuri, 7 mai, ora 19:30 – “Furtuna” după William Shakespeare, regia Alexander Morfov; joi, 8 mai, ora 19:30 – “Furtuna” după William Shakespeare, regia Alexander Morfov; sâmbătă, 10 mai, ora 19:30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni” de Neil Simon, regia Ion Caramitru; duminică, 11 mai, ora 19:30 – “Sinucigaşul” de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa;

Sala Pictura:

miercuri, 7 mai, ora 19:30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 9 mai, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; duminică, 11 mai, ora 20:00 – “Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Mică:

miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Mic şi-al dracu'” (Teatrul Evreiesc de Stat)”, regia Maia Morgenstern; joi, 8 mai, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; vineri, 9 mai, ora 20:00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 10 mai, ora 20:00 – “Scara pisicii” de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru;

Sala Atelier:

vineri, 9 mai, ora 20:00 – “Nebun din dragoste” de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; sâmbătă, 10 mai, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, 11 mai, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;

Sala Media:

duminică, 11 mai, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Nottara:

Sala “Horia Lovinescu”:

joi, 8 mai, ora 19:00 – “Blazonul” de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Vacanţă în Guadelupa” de Pierre Sauvil şi Eric Assous, un spectacol de Diana Lupescu; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “39 de trepte”, regia Petre Bokor;

Sala “George Constantin”:

duminică, 11 mai, ora 19:30 – “Poker face” de Petr Kolecko, regia Adela Biţică.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic:

luni, 5 mai, ora 20:30 – “Urâtul” de Marius Von Mayenburg, regia Theodor-Cristian Popescu; miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Titanic Vals” de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Când Isadora dansa” de Martin Sherman, regia Răzvan Mazilu; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “CFR – Cometa, Copilul şi Căţelul”, după texte de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; duminică, 11 mai, ora 11:00 – “Copilăria lui Richard Wagner”, regia Monica Ciută; duminică, 11 mai, ora 19:00 – “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija;

Sala Studio:

sâmbătă, 10 mai, ora 18:00 – “Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; duminică, 11 mai, ora 19:30 – “Poveste despre tatăl meu” de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag.

Teatrelli

Marţi, 6 mai, ora 20.00 – Triunghiul Femeilor, cu Vivian Alivizache, Tania Popa și Rodica Popescu – Bitănescu; Duminică, 11 mai, ora 20.00 – Filarmonica de comedie, cu Radu Gabriel, Marius Florea Vizante şi Gheorghe Ifrim

Teatrul Mignon

5 mai | 19:30 |PELICANUL |de August Strindberg| regia: Amalia Olaru | cu : Ana – Ioana Macaria, Daniel Chirilă, Cristi Gheorghe, Plamena Angelova; 9 mai |19:30| PREMIERA | ELEVATOR |de Gabriel Pintilei | regia: Dorin Boca| cu: Florentina Năstase şi Vlad Bălan;  10 mai |18:00| VENUS si ADONIS | după William Shakespeare| regia: Ioana Petre, cu: Valentina Zaharia şi George Popescu; 10 mai |19:15| MOFTUL ROMÂN | de I.L. Caragiale | cu Lari Giorgescu, 10 mai |20:30| ACASĂ | de Ştefan Caraman | regia: Răzvan Ropotan | cu Ruxandra Coman

Teatrul Bulandra:

Sala “Liviu Ciulei”:

Programul teatrelor

“Mamouret” de Jean Sarment – Teatrul Bulandra

joi, 8 mai, ora 19:00 – “La grande magia” de Eduardo De Filippo, regia Elie Malka; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Mamouret” de Jean Sarment, regia Dinu Cernescu; duminică, 11 mai, ora 19:00 – “Meşteşugul vieţii” de Hanoch Levin, regia Felix Alexa.

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan”:

miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Bani din cer” de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele; joi, 8 mai, ora 19:00 – “Spiritul de familie” de Eric Assous, regia Radu Beligan; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Zăpezile de altădată” de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Capcana timpului”, regia Gabriela Dumitru; duminică, 11 mai, ora 19:00 – “Avarul îndrăgostit”, regia Vlad Massaci.

Teatrul Mic:

miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Pensiune completă” de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; joi, 8 mai, ora 19:00 – “Profesiunea d-nei Warren”, regia Claudiu Istodor; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Primăvara d-nei Stone la Roma”, regia Liana Ceterchi; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Doamna noastră din Pascagoula”, regia Florin Fătulescu; duminică, 11 martie, ora 19:00 – “D-ale carnavalului” de I.L. Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu.

Programul teatrelor

“D-ale carnavalului” de I.L. Caragiale – Teatrul Mic

Teatrul Foarte Mic:

joi, 8 mai, ora 19:00 – “Somnoroasa aventură” de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Interpretul” de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Clasa noastră” de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu; duminică, 11 mai, ora 19:00 – “Livada de vişini”, regia Gelu Colceag şi Tania Filip.

Teatrul Masca:

Parcul Orăşeul Copiilor:

vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Pierrot lunatecul”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Statuile”; duminică, 11 mai, ora 19:00 – “O noapte furtunoasă”, regia Mihai Mălaimare.

Teatrul Evreiesc de Stat:

Sala Mică a Teatrului Naţional:

miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Mic şi al dracu” după Ion Pribeagu, regia Maia Morgensten;

Sala Teatrului Nottara:

joi, 8 mai, ora 19:00 – “Blazonul” de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu;

Sala Teatrului de Artă:

sâmbătă, 10 mai, ora 20:15 – “Yom Kippur” de Hanna Azulay Hasfari, regia Alexandru Jitea.

În Culise:

luni, 5 mai, ora 19:00 – “Just about love”, regia Cristian Bajora; marţi, 6 mai, ora 20:00 – “Spovedania unei videochatiste” de Vali Bolat, regia Valentin Branişte; miercuri, 7 mai, ora 19:00 – “Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş; joi, 8 mai, ora 19:00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi” de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora.

UnTeatru:

vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Treapta a 9-a” de Tom Zeigler, regia Adriana Popovici; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Frumoasa călătorie a urşilor panda” de Matei Vişniec, regia Cătălina Buzoianu.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 5 mai, ora 20:00 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; marţi, 6 mai, ora 20:00 – “7 blesteme… cerute, făcute şi legate”, regia Chris Simion; miercuri, 7 mai, ora 20:00 – “De veghe în lanul de ocară”, regia Mişa Şerban şi Alex Unguru; joi, 8 mai, ora 20:00 – “Cui i-e frică de Virginia Woolf?”, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; vineri, 9 mai, ora 19:00 – “Fragil” după Neil LaBute, regia George Dogaru; vineri, 9 mai, ora 22:00 – “Masculin/Feminin” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 10 mai, ora 15:00 – “Fă-mi loc!” de Anthony Michineau, regia Radu Beligan; sâmbătă, 10 mai, ora 19:00 – “Ne vom revedea în anul care a trecut” de Ştefan Caraman, regia Alexandru Nagy; sâmbătă, 10 mai, ora 22:00 – “7 dintr-o lovitură” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 11 mai, ora 14:00 – “O piesă deşănţată” de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; duminică, 11 mai, ora 19:00 – “În parc” de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; duminică, 11 mai, ora 21:30 – “Freak show” de Florin Piersic jr.

Teatrul Luni (Green Hours):

miercuri, 7 mai, ora 20:00 – “Aggressive mediocrity”, un debate – performance de Catinca Drăgănescu.

Teatrul ACT:

joi, 8 mai, ora 19:00 – “Cockoşi” de Mike Bartlett, regia Horia Suru.

La Scena:

marţi, 6 mai, ora 20:00 – “Călugărul mascat şi adulterina”, regia Cristian Bajora; miercuri, 7 mai, ora 20:00 – “Frumoasa călătorie a urşilor panda povestită de un saxofonist” de Matei Vişniec, regia Cristian Bajora; joi, 8 mai, ora 20:00 – “Moş Crăciun e o jigodie”, regia Andreea Bibiri.

Teatrul de Artă Bucureşti:

joi, 8 mai, ora 20:15 – “Un bărbat şi mai multe femei” de Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu; vineri, 9 mai, ora 20:15 – “Voyeur” de Gardner McKay, regia Claudiu Istodor.

Teatrul Ţăndărică:

luni, 5 mai, ora 10:00 – “Croitoraşul cel viteaz”, adaptare după Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu; marţi, 6 mai, ora 10:00 – “Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; miercuri, 7 mai, ora 10:00 – “Punguţa cu doi bani”, regia Cristian Pepino; joi, 8 mai, ora 10:00 – “Punguţa cu doi bani”, regia Cristian Pepino; vineri, 9 mai, ora 10:00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; sâmbătă, 10 mai, ora 11:00 – “Gulliver în ţara piticilor”, regia Cristian Pepino; duminică, 11 mai, ora 11:00 – “Punguţa cu doi bani”, regia Cristian Pepino.

Teatrul “Ion Creangă“:

Sala Rapsodia: marţi, 6 mai, ora 10:00 – “Lumea lui Paparin”, regia Vasile Manta; miercuri, 7 mai, ora 10:00 – “Lumea lui Paparin”, regia Vasile Manta; joi, 8 mai, ora 10:00 – “Lumea lui Paparin”, regia Vasile Manta; vineri, 9 mai, ora 10:00 – “Lumea lui Paparin”, regia Vasile Manta; sâmbătă, 10 mai, ora 11:00 – “Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”, regia Cornel Todea; duminică, 11 mai, ora 11:00 – “Sămânţa vrăjită”, regia Mihai Manolescu;

Sala Ludoteca:

vineri, 9 mai, ora 18:00 – “Baloane colorate”, regia Anca Sigartău.

Teatrul Excelsior:

marţi, 6 mai, ora 10:00 – “Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils”, regia Mihaela Boboc-Manea; joi, 8 mai, ora 10:00 – “Degeţica”, regia Aurel Mitran; vineri, 9 mai, ora 10:00 – “Zâna Zorilor”, regia Ilinca Stihi; duminică, 11 mai, ora 11:00 – “Vrăjitorul din Oz”, regia Petre Bokor.

Opera Comică pentru Copii:

luni, 5 mai, ora 11:00 – “Figaro”, regia Traian Savinescu; luni, 5 mai, ora 13:00 – “Figaro”, regia Traian Savinescu; marţi, 6 mai, ora 11:00 – “Figaro”, regia Traian Savinescu; marţi, 6 mai, ora 13:00 – “Figaro”, regia Traian Savinescu; vineri, 9 mai, ora 17:00 – “Mirandolina”, coregrafia Mihai Babuska, scenografia Viorica Petrovici.

Foto cu Programul teatrelor bucureştene în perioada 5 – 11 mai – wikipedia

17
/10
/19

DANS PRINTRE CUVINTE Deschizi televizorul şi eşti bombardat cu o limbă română de multe ori aproximativă, citeşti ce-a mai rămas din presa scrisă şi se întâmplă acelaşi lucru. Iar pe reţelele de socializare e jale. Cui îi mai pasă azi, în secolul vitezei, de gramatică? Ziarul Metropolis îţi propune un joc nou de gramatică, fără să te scoată la tablă…

16
/10
/19

„Turandot“ de Puccini continuă să fie unul dintre cele mai mari succese de operă ale regizorului Andrei Şerban. Montat iniţial pentru Los Angeles Olympic Arts Festival, „Turandot“ a avut premiera în 1984 la Royal Opera şi Covent Garden, cu o distribuţie excepţională.

16
/10
/19

Vineri, 18 octombrie, de la ora 19:00, Curtea Veche Publishing, Institutul Gurdjieff din România și Librăriile Cărturești vă așteaptă la o discuție despre volumul „Întâlniri cu oameni remarcabili” de G.I Gurdjieff. La discuție vor participa regizorul Andrei Șerban, Laszlo Hollan (reprezentant al Institutului Gurdjieff din Paris), Cantemir Mambet (traducătorul cărții, preşedinte al Institutului Gurdjieff din România).

15
/10
/19

CRONICĂ DE FILM Disponibil în unele cinematografe, documentarul „Emigrant Blues: un road movie în 2 ½ capitole”, de Mihai Mincan şi Claudiu Mitcu, discută subiectul migrației românilor în străinătate din câteva unghiuri inedite.

15
/10
/19

Actriţa Tamara Buciuceanu a murit, marţi, la vârsta de 90 de ani. Marţi dimineaţă, purtătorul de cuvânt al Spitalului Elias, Silvius Negoiţă, declara despre Tamara Buciuceanu: "Este într-o stare gravă la Terapie Intensivă. Nu a părăsit niciun moment Secţia de Terapie Intensivă. Este intubată şi ventilată mecanic, în stare critică".

15
/10
/19

Noul album byron, ce va fi lansat în București pe 9 noiembrie la Arenele Romane, este un album despre noi, despre România, dedicat n o u ă . "Nouă" – un carusel muzical cu 12 piese despre emigranți dar și despre noi, cei rămași acasă. Un album despre inconștientul colectiv, despre tăceri și mersul nostru zilnic pe ață.

15
/10
/19

Joi, 17 și vineri, 18 octombrie, de la ora 19.00, în Sala Mare a Ateneului Român, Orchestra simfonică şi Corul Filarmonicii "George Enescu", condusă de Alexander Walker, va avea în program oratoriul Visul lui Gerontius de Edward Elgar. Soliști invitați sunt tenorul Oliver Johnston, mezzosoprana Aura Twarowska și basul Marius Boloș , iar Corul Filarmonicii „George Enescu“ va fi condus de maestrul Iosif Ion Prunner. Concertul este realizat cu sprijinul Societății Elgar din Marea Britanie.

Page 1 of 83312345...102030...Last »