Programul teatrelor bucurestene, 6 – 12 ianuarie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-6-12-ianuarie/

Două loturi, Revizorul, Ivanov, La grande magia, Sex on the bici, Piei, Drace!, Interpretul, O scrisoare pierdută, 7 dintr-o lovitură şi Apolodor sunt doar câteva dintre spectacolele care pot fi văzute în această săptămână pe scenele Capitalei. Mai multe detalii în programul teatrelor bucurestene.

Un articol de Petre Ivan|6 Ianuarie 2014

Două loturi, Revizorul, Ivanov, La grande magia, Sex on the bici, Piei, Drace!, Interpretul, O scrisoare pierdută, 7 dintr-o lovitură și Apolodor sunt doar câteva dintre spectacolele care pot fi văzute în această săptămână pe scenele Capitalei. Mai multe detalii în programul teatrelor bucurestene, publicat de Mediafax.

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Pictura: miercuri, ora 20.00 – “Două loturi” de I.L. Caragiale; sâmbătă, ora 19.30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu; duminică, ora 20.00 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu.

Sala Atelier: joi, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt; vineri, ora 20.00 – “Nebun din dragoste” de Sam Shepard; duminică, ora 11.00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu.

Sala Studio: vineri, ora 20.00 – “Molto, gran’ impressione” de Romulus Vulpescu; sâmbătă, ora 19.30 – “Revizorul” de Nikolai Vasilievici Gogol; duminică, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni” de Neil Simon.

Sala Mică: sâmbătă, ora 20.00 – “Scara pisicii” de Katalin Thuroczy; duminică, ora 20.00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar.

Sala Media: duminică, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Metropolis: sâmbătă, ora 19:00 -“Doi pe o bancă”, de Alexander Ghelman; duminică, ora 19:00 – “Doi pe o bancă”, de Alexander Ghelman.

Teatrul Bulandra, Sala “Toma Caragiu”: joi, ora 18.30 – “Ivanov” de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban.

Sala “Liviu Ciulei”: vineri, ora 19.00 – “La grande magia” de Eduardo De Filippo, regia Elie Malka; sâmbătă, ora 20.00 – “Dumnezeu iubeşte” de Zlata Demina, regia Ioana Petre; duminică, ora 19.00 – “Voiajul domnului Perrichon” de Eugene Labiche, regia Dinu Cernescu.

Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan: joi, ora 19.00 – “O scrisoare pierdută”; vineri, ora 19.00 – “Poker”; sâmbătă, ora 19.00 “…escu”; duminică, ora 19.00 – “Spiritul de familie”, informează Mediafax.

Sala Nouă: duminică, ora 19.00 – “Urâtul”.

Teatrul de Revistă “C. Tănase”: vineri, ora 19.00 – “Piei, Drace!”; sâmbătă, ora 19.00 “Revista Revistelor”; duminică, ora 19.00 – “Comedie pe Titanic”.

Teatrul Mic: marţi, ora 19.00 – “Profesiunea d-nei Warren”; miercuri, ora 19.00 – “Pensiune completă”; joi, ora 19.00 – “Volpone”; vineri, ora 19.00 – “Băieţii de aur”; sâmbătă, ora 19.00 – “Sex on the bici”; duminică, ora 19.00 – “Spionul balcanic”.

Teatrul Foarte Mic: joi, ora 19.00 – “Interpretul”; vineri, ora 19.00 – “Somnoroasa aventură”; sâmbătă, ora 19.00 – “Super-fericiţii”; duminică, ora 19.00 – “Zelda”.

Programul teatrelor bucurestene

Programul teatrelor bucurestene: “Zelda”, Teatrul Foarte Mic

Teatrul Odeon, Sala Majestic: miercuri, ora 19.00 – “Titanic Vals”; joi, ora 19.00 – “Titanic Vals”; vineri, ora 19.00 – “Pyramus & Thisbe 4 You”; sâmbătă, ora 19.00 – “Gaiţele”; duminică, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”.

Sala Studio: sâmbătă, ora 19.30 – “Blifat”; duminică, ora 11.00 – “Clasic e Fantastic – Copilăria lui Wagner”; ora 19.30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!”.

Teatrul Masca: vineri, ora 19.00 – “Comedia erorilor”; sâmbătă, ora 19.00 – “Flecărelile femeilor”; duminică, ora 19.00 – “Slugă la doi stăpâni”.

Teatrul În Culise: luni, ora 20.00 – “Traşi la xerox”, regia Dan Tudor; marţi, ora 20.00 – “Trei piese scurte fără sex”; miercuri, ora 19.30 – “O seară furtunoasă”; joi, ora 19.00 – “Spectatorul condamnat la moarte”.

Teatrul “Ion Creangă”, Sala Rapsodia: miercuri, ora 17.00 – “Rotocol”; vineri, ora 10.00 – “Renart Vulpoiul”; ora17.00 – “Baloane Colorate”; sâmbătă, ora 11.00 – “Noddy”; duminică, ora 11.00 – “De-aş fi Scufiţa Roşie”.

Godot-Cafe Teatru: luni, ora 20.00 – “Noi 4” de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; marţi, ora 20.00 – “Mă mut la mama”, de Andreas Petrescu, regia Gelu Colceag; miercuri, ora 20.30 – Liga Improvizatorilor; joi, ora 19.00 – “Zic Zac” de Andrea Gavriliu, joi, ora 22.00 – “7 dintr-o lovitură”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; vineri, ora 19.00 – “Carpathian Garden” de Radu Iacoban; ora 22.00 – “Două liniuţe”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar, notează Mediafax.

Teatrul Evreiesc de Stat: joi, ora 19.00 – “Yentl” de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn; vineri, ora 19.00 – “Yentl”; sâmbătă, ora 19.00 – “Mazl-tov …and justice for all!”, regia Andrei Munteanu; duminică, ora 10.00 – “Un rege Lear evreu” de Iacob Gordin, regia Grigore Gonţa.

Programul teatrelor bucurestene

Programul teatrelor bucurestene: “Yentl”, Teatrul Evreiesc de Stat

Green Hours, Teatrul LUNI: marţi, ora 20.00 – “Trust me if U can” după Neil LaBute, regia Iris Spiridon; miercuri, ora 20.00 – “L-V. 8-16”, un spectacol de Ioana Păun, după Rodrigo Garcia; sâmbătă, ora 11.00 -“Apolodor” după Gellu Naum; ora 20.00 – “(CU)CUIEINFRUNTE”, după texte de Eric Bogosian.

Teatrul Excelsior: duminică, ora 11.00 – “Cocoşelul neascultător”.

Foto cu Programul teatrelor bucurestene: Teatrul Național București, “Zelda” și “Yentl” –  modernism.ro, Teatrul Foarte Mic și Teatrul Evreiesc de Stat

17
/11
/19

În perioada 22 - 24 noiembrie va avea loc, la Romexpo, în pavilionul B1, cea de a 24-a ediție a GoodWine – Bucharest Wine Fair, cel mai longeviv târg de vinuri din România. Și la această ediție vizitatorii vor putea degusta gratuit sute de vinuri de la crame de top românești și din străinătate și vor putea descoperi noutățile propuse de organizatori.

16
/11
/19

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu organizează a cincea ediție a Zilei Europene a Spectatorului, sâmbătă, 16 noiembrie 2019, ora 19:00, acțiune realizată în cadrul proiectului european Be SpectACTive!. Evenimentul reprezintă una dintre activitățile susținute de grupul local de spectatori activi, care pe parcursul anului este implicat în diverse etape de creație sau programare, pentru TNRS și FITS.

15
/11
/19

În ziua când am răspuns invitației onorante de a mă implica în bunul mers al festivalului arădean, ca director artistic, timp de aproape un deceniu, între 2002 și 2010, mi-am amintit de căldura cuvintelor regretatului meu frate, Victor Parhon, aflat în această ipostază până în anul trecerii sale în eternitate, cu privire la carsimaticul public de aici, la emoția sa neînchipuit de puternică, la trăirile  unor adevărați și fideli prieteni ai scenei și ai valorilor pe care aceasta le cultivă.

15
/11
/19

La sfârșitul săptămânii, pe 16 și 17 noiembrie, pe scena Sălii Mari, ora 19:00, va avea loc cea de-a doua premieră a stagiunii Teatrului Național Iași, Acasă la tata de Mimi Brănescu, în regia lui Claudiu Goga, un spectacol de excepție, dedicat Zilei Dramaturgiei Românești. Pe 15 noiembrie este programată avanpremiera, în cadrul unui eveniment caritabil de notorietate, Zâmbet în dar, gală organizată de Salvați Copiii Iași.

15
/11
/19

“The Romanians: 30 Years of Cinema Revolution”, cel mai amplu program dedicat vreodată cinematografiei românești în Statele Unite ale Americii, care celebrează în 30 de filme trei decenii de cinema de după căderea regimului comunist, are loc la Film Forum din New York între 15 și 26 noiembrie 2019.

15
/11
/19

Serile de film de la Centrul Ceh se apropie de sfârșit, iar pe 18 noiembrie va fi proiectat penultimul documentar al ediției de toamnă, „Year Without Magor: Genius Cannot Be Faked” și în ziua următoare, pe 19 noiembrie, la Fiction Tuesdays, va rula „The Inheritance or Fuckoffguysgoodday”.

15
/11
/19

Serialele „Narcos”, „4 Blocks”, „O Doutrinador”, „Un gallo para Esculapio” și „El Lobista”, producții realizate în America Latină și Europa vor fi difuzate de postul TNT, începând cu 18 noiembrie. Serile de luni vor fi dedicate băieților răi și vor purta titlul generic de „Lunea Mafioților”.

13
/11
/19

CRONICĂ DE FILM Realizator de seriale TV şi de filme, Rodrigo Sorogoyen este unul dintre noile talente din cinematografia spaniolă. Distribuit în sălile din România de Transilvania Film, „El reino” („Jocuri de putere”, 2018), deja penultimul său lungmetraj (între timp a lansat în 2019 şi „Madre”), este un impunător thriller politic.

Page 1 of 84012345...102030...Last »