Programul teatrelor bucurestene, 6 – 12 ianuarie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-6-12-ianuarie/

Două loturi, Revizorul, Ivanov, La grande magia, Sex on the bici, Piei, Drace!, Interpretul, O scrisoare pierdută, 7 dintr-o lovitură şi Apolodor sunt doar câteva dintre spectacolele care pot fi văzute în această săptămână pe scenele Capitalei. Mai multe detalii în programul teatrelor bucurestene.

Un articol de Petre Ivan|6 ianuarie 2014

Două loturi, Revizorul, Ivanov, La grande magia, Sex on the bici, Piei, Drace!, Interpretul, O scrisoare pierdută, 7 dintr-o lovitură și Apolodor sunt doar câteva dintre spectacolele care pot fi văzute în această săptămână pe scenele Capitalei. Mai multe detalii în programul teatrelor bucurestene, publicat de Mediafax.

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Pictura: miercuri, ora 20.00 – “Două loturi” de I.L. Caragiale; sâmbătă, ora 19.30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu; duminică, ora 20.00 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu.

Sala Atelier: joi, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt; vineri, ora 20.00 – “Nebun din dragoste” de Sam Shepard; duminică, ora 11.00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu.

Sala Studio: vineri, ora 20.00 – “Molto, gran’ impressione” de Romulus Vulpescu; sâmbătă, ora 19.30 – “Revizorul” de Nikolai Vasilievici Gogol; duminică, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni” de Neil Simon.

Sala Mică: sâmbătă, ora 20.00 – “Scara pisicii” de Katalin Thuroczy; duminică, ora 20.00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar.

Sala Media: duminică, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Metropolis: sâmbătă, ora 19:00 -“Doi pe o bancă”, de Alexander Ghelman; duminică, ora 19:00 – “Doi pe o bancă”, de Alexander Ghelman.

Teatrul Bulandra, Sala “Toma Caragiu”: joi, ora 18.30 – “Ivanov” de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban.

Sala “Liviu Ciulei”: vineri, ora 19.00 – “La grande magia” de Eduardo De Filippo, regia Elie Malka; sâmbătă, ora 20.00 – “Dumnezeu iubeşte” de Zlata Demina, regia Ioana Petre; duminică, ora 19.00 – “Voiajul domnului Perrichon” de Eugene Labiche, regia Dinu Cernescu.

Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan: joi, ora 19.00 – “O scrisoare pierdută”; vineri, ora 19.00 – “Poker”; sâmbătă, ora 19.00 “…escu”; duminică, ora 19.00 – “Spiritul de familie”, informează Mediafax.

Sala Nouă: duminică, ora 19.00 – “Urâtul”.

Teatrul de Revistă “C. Tănase”: vineri, ora 19.00 – “Piei, Drace!”; sâmbătă, ora 19.00 “Revista Revistelor”; duminică, ora 19.00 – “Comedie pe Titanic”.

Teatrul Mic: marţi, ora 19.00 – “Profesiunea d-nei Warren”; miercuri, ora 19.00 – “Pensiune completă”; joi, ora 19.00 – “Volpone”; vineri, ora 19.00 – “Băieţii de aur”; sâmbătă, ora 19.00 – “Sex on the bici”; duminică, ora 19.00 – “Spionul balcanic”.

Teatrul Foarte Mic: joi, ora 19.00 – “Interpretul”; vineri, ora 19.00 – “Somnoroasa aventură”; sâmbătă, ora 19.00 – “Super-fericiţii”; duminică, ora 19.00 – “Zelda”.

Programul teatrelor bucurestene

Programul teatrelor bucurestene: “Zelda”, Teatrul Foarte Mic

Teatrul Odeon, Sala Majestic: miercuri, ora 19.00 – “Titanic Vals”; joi, ora 19.00 – “Titanic Vals”; vineri, ora 19.00 – “Pyramus & Thisbe 4 You”; sâmbătă, ora 19.00 – “Gaiţele”; duminică, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”.

Sala Studio: sâmbătă, ora 19.30 – “Blifat”; duminică, ora 11.00 – “Clasic e Fantastic – Copilăria lui Wagner”; ora 19.30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!”.

Teatrul Masca: vineri, ora 19.00 – “Comedia erorilor”; sâmbătă, ora 19.00 – “Flecărelile femeilor”; duminică, ora 19.00 – “Slugă la doi stăpâni”.

Teatrul În Culise: luni, ora 20.00 – “Traşi la xerox”, regia Dan Tudor; marţi, ora 20.00 – “Trei piese scurte fără sex”; miercuri, ora 19.30 – “O seară furtunoasă”; joi, ora 19.00 – “Spectatorul condamnat la moarte”.

Teatrul “Ion Creangă”, Sala Rapsodia: miercuri, ora 17.00 – “Rotocol”; vineri, ora 10.00 – “Renart Vulpoiul”; ora17.00 – “Baloane Colorate”; sâmbătă, ora 11.00 – “Noddy”; duminică, ora 11.00 – “De-aş fi Scufiţa Roşie”.

Godot-Cafe Teatru: luni, ora 20.00 – “Noi 4” de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; marţi, ora 20.00 – “Mă mut la mama”, de Andreas Petrescu, regia Gelu Colceag; miercuri, ora 20.30 – Liga Improvizatorilor; joi, ora 19.00 – “Zic Zac” de Andrea Gavriliu, joi, ora 22.00 – “7 dintr-o lovitură”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; vineri, ora 19.00 – “Carpathian Garden” de Radu Iacoban; ora 22.00 – “Două liniuţe”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar, notează Mediafax.

Teatrul Evreiesc de Stat: joi, ora 19.00 – “Yentl” de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn; vineri, ora 19.00 – “Yentl”; sâmbătă, ora 19.00 – “Mazl-tov …and justice for all!”, regia Andrei Munteanu; duminică, ora 10.00 – “Un rege Lear evreu” de Iacob Gordin, regia Grigore Gonţa.

Programul teatrelor bucurestene

Programul teatrelor bucurestene: “Yentl”, Teatrul Evreiesc de Stat

Green Hours, Teatrul LUNI: marţi, ora 20.00 – “Trust me if U can” după Neil LaBute, regia Iris Spiridon; miercuri, ora 20.00 – “L-V. 8-16”, un spectacol de Ioana Păun, după Rodrigo Garcia; sâmbătă, ora 11.00 -“Apolodor” după Gellu Naum; ora 20.00 – “(CU)CUIEINFRUNTE”, după texte de Eric Bogosian.

Teatrul Excelsior: duminică, ora 11.00 – “Cocoşelul neascultător”.

Foto cu Programul teatrelor bucurestene: Teatrul Național București, “Zelda” și “Yentl” –  modernism.ro, Teatrul Foarte Mic și Teatrul Evreiesc de Stat

16
/09
/21

În 2021, toamna începe oficial și fabulos, odată cu ediția anuală a celui mai mare eveniment de artă românească, Art Safari. Cea de-a VIII-a ediție a Pavilionului de Artă București va avea loc în perioada 16-26 septembrie în duplex, atât la Palatul Dacia-România, cât și la Arcub – Hanul Gabroveni.

16
/09
/21

Caravana Metropolis- cinema în aer liber se întoarce în Piața Sfatului din Brașov cu cele mai bune filme din ultimul an, cu distincții importante la festivaluri de film internaționale prestigioase. Acestea vor putea fi urmărite între 21 și 26 septembrie, de la ora 20:00, în spațiul de proiecție amenajat în centrul Brașovului. Intrarea la proiecții este liberă.

16
/09
/21

Cea de-a 5-a ediție Bucharest Short Film Festival va avea loc în perioada 17-23 septembrie, la Teatrul Godot - Palatul Bragadiru (17 și 23, în aer liber) și Cinemateca Eforie (18 -22).

15
/09
/21

Irina Marinescu de la asociația Developing Art a inițiat UnShame Dance, un proiect care aduce împreună opt coregrafe și trei muzicieni cu care explorează diferite tehnici și abordări ale dansului contemporan, pentru cei care vor să danseze și nu au făcut-o niciodată.

15
/09
/21

Independența Film lansează în cinema din 17 septembrie, la pachet, două noi titluri ale regizorilor consacrați Gaspar Noé și Pedro Almodóvar: „Lux Æterna”, un mediu-metraj produs de celebra casă de modă Yves Saint Laurent, cu Béatrice Dalle și Charlotte Gainsbourg în rolurile principale, și scurtmetrajul „Vocea umană”/ „The Human Voice”, care o are protagonistă pe Tilda Swinton, purtând haine semnate de Balenciaga.

13
/09
/21

Maratonul „25 de ore de teatru non-stop”, evenimentul de tradiție al companiei independente de teatru sibiene „BIS Teatru”, va aduce anul acesta 25 de spectacole de teatru, recitaluri de poezie și proiecții de filme, produse de scena independentă de teatru din România, cu desfășurare în prezența publicului, dar și online.

13
/09
/21

„OrfEU şi EUridice”, spectacol din proiectul Trei Apropouri pe Bulevard, creat de Obor Productions şi finanţat de ARCUB în cadrul Programului Bucureşti – Oraş deschis 2021, vă așteaptă joi, 16 septembrie, de la ora 18.00, la Sala George Constantin a Teatrului Nottara.