Programul teatrelor bucurestene, 6 – 12 ianuarie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-6-12-ianuarie/

Două loturi, Revizorul, Ivanov, La grande magia, Sex on the bici, Piei, Drace!, Interpretul, O scrisoare pierdută, 7 dintr-o lovitură şi Apolodor sunt doar câteva dintre spectacolele care pot fi văzute în această săptămână pe scenele Capitalei. Mai multe detalii în programul teatrelor bucurestene.

Un articol de Petre Ivan|6 ianuarie 2014

Două loturi, Revizorul, Ivanov, La grande magia, Sex on the bici, Piei, Drace!, Interpretul, O scrisoare pierdută, 7 dintr-o lovitură și Apolodor sunt doar câteva dintre spectacolele care pot fi văzute în această săptămână pe scenele Capitalei. Mai multe detalii în programul teatrelor bucurestene, publicat de Mediafax.

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Pictura: miercuri, ora 20.00 – “Două loturi” de I.L. Caragiale; sâmbătă, ora 19.30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu; duminică, ora 20.00 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu.

Sala Atelier: joi, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt; vineri, ora 20.00 – “Nebun din dragoste” de Sam Shepard; duminică, ora 11.00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu.

Sala Studio: vineri, ora 20.00 – “Molto, gran’ impressione” de Romulus Vulpescu; sâmbătă, ora 19.30 – “Revizorul” de Nikolai Vasilievici Gogol; duminică, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni” de Neil Simon.

Sala Mică: sâmbătă, ora 20.00 – “Scara pisicii” de Katalin Thuroczy; duminică, ora 20.00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar.

Sala Media: duminică, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Metropolis: sâmbătă, ora 19:00 -“Doi pe o bancă”, de Alexander Ghelman; duminică, ora 19:00 – “Doi pe o bancă”, de Alexander Ghelman.

Teatrul Bulandra, Sala “Toma Caragiu”: joi, ora 18.30 – “Ivanov” de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban.

Sala “Liviu Ciulei”: vineri, ora 19.00 – “La grande magia” de Eduardo De Filippo, regia Elie Malka; sâmbătă, ora 20.00 – “Dumnezeu iubeşte” de Zlata Demina, regia Ioana Petre; duminică, ora 19.00 – “Voiajul domnului Perrichon” de Eugene Labiche, regia Dinu Cernescu.

Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan: joi, ora 19.00 – “O scrisoare pierdută”; vineri, ora 19.00 – “Poker”; sâmbătă, ora 19.00 “…escu”; duminică, ora 19.00 – “Spiritul de familie”, informează Mediafax.

Sala Nouă: duminică, ora 19.00 – “Urâtul”.

Teatrul de Revistă “C. Tănase”: vineri, ora 19.00 – “Piei, Drace!”; sâmbătă, ora 19.00 “Revista Revistelor”; duminică, ora 19.00 – “Comedie pe Titanic”.

Teatrul Mic: marţi, ora 19.00 – “Profesiunea d-nei Warren”; miercuri, ora 19.00 – “Pensiune completă”; joi, ora 19.00 – “Volpone”; vineri, ora 19.00 – “Băieţii de aur”; sâmbătă, ora 19.00 – “Sex on the bici”; duminică, ora 19.00 – “Spionul balcanic”.

Teatrul Foarte Mic: joi, ora 19.00 – “Interpretul”; vineri, ora 19.00 – “Somnoroasa aventură”; sâmbătă, ora 19.00 – “Super-fericiţii”; duminică, ora 19.00 – “Zelda”.

Programul teatrelor bucurestene

Programul teatrelor bucurestene: “Zelda”, Teatrul Foarte Mic

Teatrul Odeon, Sala Majestic: miercuri, ora 19.00 – “Titanic Vals”; joi, ora 19.00 – “Titanic Vals”; vineri, ora 19.00 – “Pyramus & Thisbe 4 You”; sâmbătă, ora 19.00 – “Gaiţele”; duminică, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”.

Sala Studio: sâmbătă, ora 19.30 – “Blifat”; duminică, ora 11.00 – “Clasic e Fantastic – Copilăria lui Wagner”; ora 19.30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!”.

Teatrul Masca: vineri, ora 19.00 – “Comedia erorilor”; sâmbătă, ora 19.00 – “Flecărelile femeilor”; duminică, ora 19.00 – “Slugă la doi stăpâni”.

Teatrul În Culise: luni, ora 20.00 – “Traşi la xerox”, regia Dan Tudor; marţi, ora 20.00 – “Trei piese scurte fără sex”; miercuri, ora 19.30 – “O seară furtunoasă”; joi, ora 19.00 – “Spectatorul condamnat la moarte”.

Teatrul “Ion Creangă”, Sala Rapsodia: miercuri, ora 17.00 – “Rotocol”; vineri, ora 10.00 – “Renart Vulpoiul”; ora17.00 – “Baloane Colorate”; sâmbătă, ora 11.00 – “Noddy”; duminică, ora 11.00 – “De-aş fi Scufiţa Roşie”.

Godot-Cafe Teatru: luni, ora 20.00 – “Noi 4” de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; marţi, ora 20.00 – “Mă mut la mama”, de Andreas Petrescu, regia Gelu Colceag; miercuri, ora 20.30 – Liga Improvizatorilor; joi, ora 19.00 – “Zic Zac” de Andrea Gavriliu, joi, ora 22.00 – “7 dintr-o lovitură”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; vineri, ora 19.00 – “Carpathian Garden” de Radu Iacoban; ora 22.00 – “Două liniuţe”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar, notează Mediafax.

Teatrul Evreiesc de Stat: joi, ora 19.00 – “Yentl” de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn; vineri, ora 19.00 – “Yentl”; sâmbătă, ora 19.00 – “Mazl-tov …and justice for all!”, regia Andrei Munteanu; duminică, ora 10.00 – “Un rege Lear evreu” de Iacob Gordin, regia Grigore Gonţa.

Programul teatrelor bucurestene

Programul teatrelor bucurestene: “Yentl”, Teatrul Evreiesc de Stat

Green Hours, Teatrul LUNI: marţi, ora 20.00 – “Trust me if U can” după Neil LaBute, regia Iris Spiridon; miercuri, ora 20.00 – “L-V. 8-16”, un spectacol de Ioana Păun, după Rodrigo Garcia; sâmbătă, ora 11.00 -“Apolodor” după Gellu Naum; ora 20.00 – “(CU)CUIEINFRUNTE”, după texte de Eric Bogosian.

Teatrul Excelsior: duminică, ora 11.00 – “Cocoşelul neascultător”.

Foto cu Programul teatrelor bucurestene: Teatrul Național București, “Zelda” și “Yentl” –  modernism.ro, Teatrul Foarte Mic și Teatrul Evreiesc de Stat

18
/09
/20

Cel mai nou cinematograf de tip multiplex din România a fost inaugurat de Cineplexx pe 16 septembrie la Târgu-Mureș, în prezența unui public nerăbdător să-și vadă vadă filmele preferate pe marele ecran. Locația nou deschisă reprezintă cea de-a cincea investiție făcută de companie în România într-un singur an de la intrarea pe piața locală.

18
/09
/20

Nu e un admirator al comunicării intense din vremea noastră, care culminează cu incomunicarea și explică dezamăgit că în era corectitudinii politice, pentru că suntem atacați, orice am spune, sfârșim prin a nu mai spune nimic. Jeremy Irons s-a născut pe 19 septembrie 1948.

17
/09
/20

CRONICĂ DE FILM Există filme de stare, filme de idei şi filme de subiect (şi diverse combinaţii între ele). Programate a fi lansate în curând în cinematografe, „Madre” (2019), al spaniolului Rodrigo Sorogoyen, şi „Corpus Christi” (2019), al polonezului Jan Komasa, sunt în primul rând filme de subiect.

17
/09
/20

Expoziția „Onoarea națiunilor. Ordine și decorații din patrimonial Muzeului Național de Istorie”, care își așteaptă vizitatorii până în luna noiembrie, constituie un proiect unic, potrivit organizatorilor cel mai mare proiect de acest gen care s-a pus în operă în țară după 1989.

17
/09
/20

În perioada 30 septembrie–4 octombrie, va avea loc o ediție specială a Festivalului Internațional de Literatură și Traducere Iași–FILIT. Sub semnul continuității, Muzeul Național al Literaturii Române Iași propune o formulă adaptată la condițiile crizei globale.

17
/09
/20

A 12-a ediție KINOdiseea – Festivalul de Film pentru Publicul Tânăr are loc în București, în perioada 17 septembrie–11 octombrie 2020, și aduce pe marile ecrane din aer liber cele mai noi filme pentru copii, dar numai bune pentru o seară petrecută cu întreaga familie.

16
/09
/20

La Teatrul de Comedie va începe în curând stagiunea 2020-2021. Deschiderea se va face cu trei reprezentații consecutive ale spectacolului „Doi pe o bancă” după Aleksandr Ghelman, în regia lui Mihai Bendeac, programate pentru pe 25, 26 și 27 septembrie, de la ora 19.00, la Sala Radu Beligan.

16
/09
/20

În perioada 16-28 septembrie 2020, Accademia di Romania in Roma, cu sprijinul Institutului Cultural Român, organizează expoziția de artă contemporană „In Between Repetition and Variation” a artistei Lucia Ghegu, bursieră „Vasile Pârvan” în 2019 și 2020.

Pagina 3 din 91712345...102030...Ultima »