Programul teatrelor bucureştene în perioada 6 -12 octombrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-6-12-octombrie/

Visul unei nopţi de vară, Peretele, Sinucigaşul, Un tramvai numit dorinţă, Don Quijote, Urâtul, Băieţii de aur, Numele, Dragoste şi căpşuni şi multe alte spectacole, în săptămâna 6 -12 octombrie, pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|6 octombrie 2014

Programul teatrelor bucureştene în săptămâna 6 -12 octombrie

Teatrul Metropolis:

luni, 6 octombrie, ora 19.00 – „Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; marţi, 7 octombrie, ora 19.00 – „Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; joi, 9 octombrie, ora 19.00 – „Visul unei nopţi de vară”, de William Shakespare, versiune scenică de Victor Ioan Frunză.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio –

miercuri, 8 octombrie, ora 19.30 – „Idolul şi Ion Anapoda”, de GM Zamfirescu, regia Ion Cojar; joi, 9 octombrie, ora 19.30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; vineri, 10 octombrie, ora 19.30 – „Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa; sâmbătă, 11 octombrie, ora 20.00 – „Molto, gran’ impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; duminică, 12 octombrie, ora 19.30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru;

The Black Box:

miercuri, 8 octombrie, ora 20.00 – „Anonimul veneţian”, după Anonimo veneziano de Giuseppe Berto, coordoantor Ion Caramitru; sâmbătă, 11 octombrie, ora 20.00 – „Anonimul veneţian”, după Anonimo veneziano de Giuseppe Berto, coordoantor Ion Caramitru;

Sala Pictura:

miercuri, 8 octombrie, ora 20.00 – „Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 9 octombrie, ora 19.30 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 10 octombrie, ora 20.00 – „Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 11 octombrie, ora 20.00 – „Butoiul cu pulbere”, de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa; duminică, 12 octombrie, ora 19.0 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Atelier:

vineri, 10 octombrie, ora 19.30 – „Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, 12 octombrie, ora 11.00 – „Neamul românesc. Trecut, prezent şi viitor”, conferinţă susţinută de primarul oraşului Chişinău, Dorin Chirtoacă; duminică, 12 octombrie, ora 20.00 – „Fata din curcubeu”, de Lig Bugnar, regia Lia Bugnar;

The Media Hall:

duminică, 12 octombrie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic –

joi, 9 octombrie, ora 19.00 – „Gaiţele”, de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – „În container”, de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – „Şaraiman”, concept, stand-up comedy Dan Badea; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – „Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu;

Sala Studio:

joi, 9 octombrie, ora 19.30 – „Poveste despre tatăl meu”, de Radu F Alexandru, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.30 – „Eu şi dosarul meu”, regia Clemens Bechtel; duminică, 12 octombrie, ora 19.30 – „Toufar – The Tourture Games”, de Ales Brezina, regia Petr Zelenka.

"Căsătoria", de Gogol, regia Yuri Kordonski

„Căsătoria”, de Gogol, regia Yuri Kordonski

Teatrul Bulandra:

Studio Space –

luni, 6 octombrie, ora 20.00 – „Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; duminică, 12 octombrie, ora 20.00 – „Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian;

Sala Liviu Ciulei:

miercuri, 8 octombrie, ora 19.00 – „Căsătoria”, de Gogol, regia Yuri Kordonski; sâmbătă, 11 octombrie, ora 20.00 – „Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – „Căsătoria”, de Gogol, regia Yuri Kordonski.

Teatrul Nottara:

Sala Horia Lovinescu –

sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – „Don Quijote”, adaptare după Miguel de Cervantes, regia Mihai Măniuţiu; duminică, 12 octombrie, ora 18.00 – „Hai iu iu hey you you”, spectacol muzical dedicat Mariei Tănase, de Radu Afrim;

Sala George Constantin:

miercuri, 8 octombrie, ora 19.30 – „Mizantropul”, de Moliere, regia Alexandru Măzgăreanu; vineri, 10 octombrie, ora 19.30 – „Rapsodie-n roz”, de Eric Emanuel Schmitt, regia Alexandru Repan; sâmbătă, 11 octombrie, ora 21.00 – „Scene din viaţa insectelor”, de Karel & Josef Capek, direcţia scenică Victor Ioan Frunză; duminică, 12 octombrie, ora 21.00 – „Panică”, de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu.

Teatrul de Comedie:

Sala Radu Beligan – vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – „Poker”, de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – „Bani din cer”, de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele, duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – „Elling”, dramatizare de Axel Hellstenius în colaborare cu Petter Naess după romanul Fraţi de sânge de Ingvar Ambjornsen, regia Vlad Massaci;

Sala Nouă:

duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – „Urâtul”, de Marius von Mayenburg, regia Vlad Cristache.

Teatrelli

Marti, 07 octombrie, ora 20:00
„ Comedii cu Gorobete”, de Radu Gabriel
Scenariul si regia: Radu Gabriel
Decorur: Ioana Colceag
Cu: Radu Gabriel, Marius Florea Vizante, Gheorghe Ifrim, Maria Radu, Leonid Doni, Mihai Muntenita, Alina Suarasan si Dinicu Anca

Miercuri, 08 octombrie, ora 20:00
“Filarmonica de Comedie, de Radu Gabriel
Regia si Scenariul: Radu Gabriel
Cu: Radu Gabriel, Marius Florea Vizante, Gheorghe Ifrim
In alte roluri: Leonid Doni, Mihai Muntenita

Sambata, 11 octombrie, ora 21:00
„Razvan Mazilu&Ladies”, recital extraordinar de dans
Invitate: Monica Petrica, Judith State, Vanda Stefanescu
La chitara: Andrei Manea

Teatrul Mic:

vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – „Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – „Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – „Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru.

Teatrul Foarte Mic:

miercuri, 8 octombrie, ora 19.00 – „Numele”; joi, 9 octombrie, ora 19.00 – „Numele”; vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – „Numele”; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – „Numele”; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – Platformă de Teatru Educţional – Copiii Răi.

Teatrul Evreiesc de Stat:

"Parcul", de Mihai Mălaimare

„Parcul”, de Mihai Mălaimare

miercuri, 8 octombrie, ora 19.00 – „Yom Kippur”, de Hanna Azulay Hasfari, regia Alexandru Jitea; joi, 9 octombrie, ora 19.00 – „Blazonul”, de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – „Dinastia Efros”, de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – „Un rege Lear evreu”, de Iacob Gordin, regia Grigore Gonţa.

Teatrul Masca:

vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – „Când dragostea poartă pâslari”, de Michele Modesto Casarin, regia Michele Modesto Casarin; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – „Parcul”, de Mihai Mălaimare, regia Mihai Mălaimare; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – „Romeo şi Julieta”, de William Shakespeare.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 6 octombrie, ora 20.00 – „Flori, filme, fete sau băieţi”, de Mimi Brănescu; regia Radu Popescu; marţi, 7 octombrie, ora 20.00 – „Dragostea durează trei ani”, de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion; miercuri, 8 octombrie, ora 20.00 – „Testosteron”, de Andrzei Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – „Dragoste şi căpşuni”, după David Hare, regia Marius Gîlea; vineri, 10 octombrie, ora 22.00 – „Noi 4”, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac.

La scena:

luni, 6 octombrie, ora 19.30 – „Drum Circle”, un spectacol interactiv coordonat de Paul Luculescu; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – „Comedy. Show”, spectacol de improvizaţie, comedie şi interactivitate.

Unteatru:

marţi, 7 octombrie, ora 19.00 – „La ţigănci”, după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; miercuri, 8 octombrie, ora 19.00 – „La ţigănci”, după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – „Trei femei înalte”, de Edward Albee, regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – „Un tramvai numit Dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Andrei şi Andreea Grosu; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – „Cel mai frumos roman din lume”, după un text de Larry Tremblay, regia Alexandra Penciuc.

În culise:

Miercuri, 8 octombrie, ora 20.00 – „Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora;  Sâmbătă, 11 Octombrie, Ora 19:00, SCRISORI CĂTRE RITA – THE SHOW – comedie erotică, După Ştefan Caraman, Regia Cristian Bajora; Duminică, 12 Octombrie, Ora 19:00, TREI PIESE SCURTE FĂRĂ SEX (tragicomedie 18+), Regia: Cristian Bajora; Luni, 13 Octombrie, Ora 20:00, WALK IN BEAUTY (spectacol australian de teatru-dans), Regia Geoffrey Sykes; Marţi, 14 Octombrie, Ora 20:00, IMAGINEAZĂ-ŢI CĂ EŞTI DUMNEZEU, După texte de Matei Vişniec, Regia: Cristian Bajora

Teatrul Excelsior

marţi, 7 octombrie, ora 10.00 – „Când jucăriile spun pa”; miercuri, 8 octombrie, ora 10.00 – „Mica sirenă”, după HC Andersen, regia Olimpia Arghir; joi, 9 octombrie, ora 10.00 – Măria-sa… măgarul!”, de Ion Lucian, regia Ion Lucian; vineri, 9 octomb rie, ora 10.00 – „Magia copilăriei”; sâmbătă, 11 octombrie, ora 11.00 – „Când jucăriile spun pa”; duminică, 12 octombrie, ora 11.00 – „Vrăjitorul din Oz”, de Petre Bokor, regia Petre Bokor.

Teatrul Ţăndărică:

sâmbătă, 11 octombrie, ora 10.00 – „Albă ca Zăpadă”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 11 octombrie, ora 12.00 – „Albă ca Zăpadă”, regia Cristian Pepino; duminică, 12 octombrie, ora 10.00 – „Pinocchio”, regia Cristian Pepino; duminică, 12 octombrie, ora 12.00 – „Pinocchio”, regia Cristian Pepino.

Foto: Programul teatrelor, Visul unei nopţi de vară, Căsătoria, Parcul – facebook

05
/07
/22

Marți, 5 iulie 2022, a început la Craiova de-a IV-a ediție a Festivalului Tinerilor Regizori Theater Networking Talents - #TNT2022. Unul dintre cele mai dinamice și provocatoare evenimente culturale ale verii, dedicat artiștilor de teatru din noua generație, TNT aduce pe scena Teatrului Național “Marin Sorescu” din Craiova 14 spectacole de teatru, instalații, concerte, dezbateri și proiecții de film. Lansarea platformei #TNT2022 a avut loc pe 5 iulie, de la ora 20:00, în foaierul Teatrului Național „Marin Sorescu”, după spectacolul care deschide această ediție.

05
/07
/22

Pe 1 iulie EUROPAfest#29 a debutat în forță cu un duo de excepție format din câștigătorii „Deutscher Rock und Pop Preis“, eveniment considerat Oscarul muzical al Europei. Opening Gala Concert i-a avut ca nume de afiș pe “Best guitarist” 2021 – Peter Autschbach | Germania și “Best Voice” 2019 - Samira Saygili | Turcia, Germania, care au susținut un concert de neuitat alături de artiști din Italia, Statele Unite și Indonezia.

05
/07
/22

Luni, 4 iulie, la Palatul Culturii din Bistrița a avut loc ediția cu numărul 30 a Galei Premiilor UNITER. Întreaga Gală a fost o reverență adusă omului de cultură Ion Caramitru, președintele uniunii timp de 31 de ani, inițiatorul acestui program.

05
/07
/22

Minionii (ființe mici, galbene, cilindrice, cu unul sau doi ochi acoperiți de ochelari, care vorbesc limba „minioneză” pe care doar maleficul lor stăpân, Gru, pare s-o stăpânească la perfecție) și-au câștigat celebritatea binemeritată și au ajuns, iată, cap de afiș al celui de-al doilea lungmetraj dedicat poveștii lor.

05
/07
/22

15 profesioniști de top din domeniul cultural, marketing și antreprenoriat au acceptat invitația de a deveni mentori la prima ediție Whatifany, programul inovator de orientare profesională dedicat liceenilor. Un demers educațional gândit ca o completare a eforturilor depuse de-a lungul celor 12 ani de studiu, programul debutează cu o ediție-pilot în luna septembrie, la București. Organizat în două etape, începând cu luna septembrie, Whatifany le va oferi participanților șansa de a interacționa atât cu experții din cele trei domenii, cât și cu mediile profesionale în care aceștia activează, în cadrul unor stagii de internship.

05
/07
/22

Orchestra Română de Tineret dirijată de Cristian Mandeal va deschide miercuri, 6 iulie 2022, ora 19.30, la Ateneul Român, celebrul festival international “Vara Magică”. Programul va cuprinde Ludwig van Beethoven – Concertul pentru vioară și orchestră în Re major, op. 61, solist Josef Špaček şi Modest Musorgski/Maurice Ravel – Tablouri dintr-o expoziție.

05
/07
/22

Teatrul Național din Timișoara deschide drumuri. Face parte din istoria lui, din destinul lui. Așa cum România modernă va trebui să își asume momentul în care actorii Naționalului au oprit spectacolul de pe scenă și le-au deschis revoluționarilor strânși în Piața Victoriei, în 16 decembrie 1989, porțile Teatrului în numele libertății și al adevărului, schimbând istoria, tot așa, în același spirit, urmându-și rostul și rolul său de creator de spectacole, dar urmărind excelența, profesionalismul, Teatrul Național deschide drumuri în direcția civismului, a determinării, a umanității în toate aspectele pe care le reunește acest concept.

05
/07
/22

Adaptarea lui Xavier Giannoli a romanului lui Honoré de Balzac despre ambiții literare și corupția din media în Parisul secolului XIX ajunge în cinema din 8 iulie, distribuit de Independența Film. Prezentat în premieră internațională la Festivalul de la Veneția și câștigător a șapte premii César, printre care și premiul pentru cel mai bun film, Iluzii pierdute reunește în distribuție nume cunoscute precum Cécile de France, Xavier Dolan sau Gérard Depardieu.

05
/07
/22

Festivalul „Folk la altar” revine în perioada 27 - 30 iulie 2022 cu a doua ediţie, în acelaşi loc deosebit - Biserica Evanghelică din Râşnov, cu aceeaşi dorinţă a organizatorilor de a transcrie istoria genului (prin recitaluri, interviuri şi imagini de arhivă).

04
/07
/22

Heather Morris, autoarea bestsellerurilor Tatuatorul de la Auschwitz, Călătoria Cilkăi și Trei surori, vândute în peste 15 000 000 de exemplare în întrega lume, vine la București și se va întâlni cu publicul în cadrul a două evenimente, pe 4 și 5 iulie.