Programul teatrelor bucureştene în perioada 8 – 14 septembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-8-14-septembrie/

Visul unei nopţi de vară, Un tramvai numit dorinţă, 12 scaune, Hronicul Găinarilor, Titanic Vals, Pescarul şi sufletul său şi multe alte spectacole – Programul principalelor instituţii de teatru din Bucureşti în perioada 8 – 14 septembrie.

Un articol de Petre Ivan|9 Septembrie 2014

Programul teatrelor bucureştene în perioada 8 – 14 septembrie:

Teatrul Metropolis

duminică, 14 septembrie, ora 19:00 – “Visul unei nopţi de vară”, regia Victor Ioan Frunză.

Teatrul Naţional Bucureşti

Sala Studio:

joi, 11 septembrie, ora 19:00 – “Amorul dănţuie şi feste joacă” (Chişinău) de William Shakespeare, regia Alexandru Vasilachi; vineri, 12 septembrie, ora 19:00 – “12 scaune” (Chişinău) de Ilf şi Petrov, regia Petru Hadârcă; duminică, 14 septembrie, ora 19:00 – “Hronicul Găinarilor” (Chişinău) de Aureliu Busuioc, regia Petru Hadârcă;

Sala Mică:

sâmbătă, 13 septembrie, ora 20:00 – “Distopie. Shakespeare. Remix”, regia Catinca Drăgănescu; duminică, 14 septembrie, ora 20:00 – “Distopie. Shakespeare. Remix”, regia Catinca Drăgănescu;

Sala Atelier:

sâmbătă, 13 septembrie, ora 20:00 – “Copiii foametei. Mărturii” (Chişinău) de Alexei Vakulovski, regia Luminiţa Ţâcu;

Teatrul Nottara

Sala “Horia Lovinescu”:

sâmbătă, 13 septembrie, ora 19:00 – “Mult zgomot pentru nimic” de William Shakespeare, regia Diana Lupescu; duminică, 14 septembrie, ora 19:00 – “Titanic Vals”, comedie în trei acte de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu.

Teatrul Odeon

Sala Majestic:

sâmbătă, 13 septembrie, ora 19:00 – “Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; duminică, 14 septembrie, ora 19:30 – “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija;

Sala Studio:

sâmbătă, 13 septembrie, ora 19:30 – “Pescarul şi sufletul său” după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; duminică, 14 septembrie, ora 19:30 – “Poveste despre tatăl meu” de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag.

Teatrelli

Joi, 11 septembrie, ora 20.00 – „Răzvan Mazilu & Ladies”, De: Razvan Mazilu. Cu: Razvan Mazilu, Monica Petrica, Judith State, Vanda Stefanescu si Andrei Manea (chitara); Sambata, 13 septembrie, ora 20.00, „Concert Adrian Nour& Trio Zamfirescu”; Duminica, 14 septembrie, ora 20:00 – „ Comedii cu Gorobete”, Scenariul si regia: Radu Gabriel. Decoruri: Ioana Colceag. Cu: Radu Gabriel, Marius Florea Vizante, Gheorghe Ifrim, Maria Radu, Leonid Doni, Mihai Muntenita, Alina Suarasan si Dinicu Anca

Teatrul Masca

Parcul Giuleşti:

marţi, 9 septembrie, ora 18:30 – “Statui individuale”;

Centrul Istoric:

miercuri, 10 septembrie, ora 19:00 – “Statui individuale”;

Amfiteatrul Teatrului Masca:

sâmbătă, 13 septembrie, ora 18:00 – “Pierrot lunatecul”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 14 septembrie, ora 18:00 – “O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia

Programul teatrelor

Visul unei nopţi de vară

Mihai Mălaimare.

Teatrul Evreiesc de Stat

în Centrul Istoric:

marţi, 9 septembrie, ora 20:30 – “Azilul amanţilor” de John Chapman & Dave Freeman, regia Dan Tudor;

La restaurantul Conu’ Iancu:

vineri, 12 septembrie, ora 20:30 – “Mic şi al dracu” de Ion Pribeagu, regia Maia Morgensten; sâmbătă, 13 septembrie, ora 20:30 – “O femeie singură” de Franca Rame şi Dario Fo, regia Marcel Stanciucu; duminică, 14 septembrie, ora 20:30 – “Mic şi al dracu” de Ion Pribeagu, regia Maia Morgensten;

Sediul Teatrului Evreiesc:

duminică, 14 septembrie, ora 19:00 – “Yentl” de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn.

Godot Cafe-Teatru

luni, 8 septembrie, ora 20:00 – “Cui i-e frică de Virginia Woolf?”, de Mariana Cămăraşan şi Alexandra Penciuc; miercuri, 10 septembrie, ora 20:00 – “Un cuplu ciudat” de Neil Simon, regia Doina Antohi; joi, 11 septembrie, ora 19:00 – “Iubitafizica” după Iulian Tănase, regia Cristina Andreea Ion; joi, 11 septembrie, ora 21:30 – “Orfani” de Dennis Kelly, regia Elena Morar; vineri, 12 septembrie, ora 19:00 – “Fisura” de Flavius Lucăcel, regia Victor Olăhuţ; vineri, 12 septembrie, ora 22:00 – “Două liniuţe” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 13 septembrie, ora 19:00 – “Testosteron” de Andrzej Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; sâmbătă, 13 septembrie, ora 22:00 – “În parc” de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; duminică, 14 septembrie, ora 15:00 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; duminică, 14 septembrie, ora 19:00 – “Carpathian Garden” de Radu Iacoban; duminică, 14 septembrie, ora 21:30 – “Cântec de leagăn. O poveste despre Maria Tănase”, regia Carmen Lidia Vidu.

Unteatru

Clubul Ţăranului: luni, 8 septembrie, ora 18:00 – “Poezia visului” de Emil Botta, regia Miriam Răducanu;

Sediul Unteatru: vineri, 12 septembrie, ora 19:00 – “Trădare” de Harold Pinter, regia Sânziana Stoican; sâmbătă, 13 septembrie, ora 19:00 – “Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Williams, regia Andrei şi Andreea Grosu;

Teatrul de Artă:

luni, 8 septembrie, ora 20:15 – “Şi veni bărbatul la femeie” de Semion Zlotnikov, regia Bogdan Budeş; sâmbătă, 13 septembrie, ora 20:15 – “Şi veni bărbatul la femeie” de Semion Zlotnikov, regia Bogdan Budeş.

Teatrul Ţăndărică

Parcul Herăstrău:

marţi, 9 septembrie, ora 11:00 – “Păcală” (Teatrul de Animaţie Ţăndărică), miercuri, 10 septembrie, ora 11:00 – “Albă ca Zăpada” (Teatrul de Animaţie Ţăndărică); joi, 11 septembrie, ora 11:00 – “Frumoasa din Pădurea Adormită” (Teatrul de Animaţie Ţăndărică); joi, 11 septembrie, ora 18:00 – “Veselie în pădure” (Teatrul IF, Burgas, Bulgaria); vineri, 12 septembrie, ora 11:00 – “Veselie în pădure” (Teatrul IF, Burgas, Bulgaria); sâmbătă, 13 septembrie, ora 10:00 – “Mica Sirenă” (Teatrul de Animaţie Ţăndărică); sâmbătă, 13 septembrie, ora 12:00 – “Mica Sirenă” (Teatrul de Animaţie Ţăndărică); sâmbătă, 13 septembrie, ora 18:00 – “Drumuri de nisip” (Compania de teatru Hopa-Trop, Bucureşti); sâmbătă, 13 septembrie, ora 19:00 – “Drumuri de nisip” (Compania de teatru Hopa-Trop, Bucureşti); duminică, 14 septembrie, ora 10:00 – “Fata babei şi fata moşneagului” (Teatrul de Animaţie Ţăndărică); duminică, 14 septembrie, ora 12:00 – “Marionetele din Budapesta” (Compania de marionete Bence Sarkadi, Ungaria); duminică, 14 septembrie, ora 18:00 – “Marionetele din Budapesta” (Compania de marionete Bence Sarkadi, Ungaria).

Foto: Programul teatrelor bucureştene – facebook

14
/10
/19

Les Films de Cannes à Bucarest îl celebrează anul acesta pe Vlad Ivanov, care anul acesta a împlinit 50 de ani. Actorului care seduce camera cu orice rol pe care-l interpretează, festivalul i-a dedicat o secțiune numită IVANOV 50 – care include cinci dintre cele mai importante filme care îl au ca protagonist: „Sunset”, „Câini”, „La Gomera”, „Principii de viață” și „Hier”.

14
/10
/19

INTERVIU Pe Teodora Velescu, Simona Dabija și Georgeta Corca le vedem, la Centrul Național al Dansului, în „Daughters”, spectacol semnat de coregrafa Simona Deaconescu și inspirat de motivațiile și modalitățile de expresie ale fiicelor generației hippie, copilele teribile ale post-punkului.

12
/10
/19

Editura Litera anunță evenimentele literare și aparițiile editoriale ale toamnei 2019. Printre acestea, una dintre cele mai dezbătute cărți de acum: „Trei femei” de Lisa Taddeo.

Page 1 of 83212345...102030...Last »