Programul teatrelor bucureştene în perioada 9 – 15 februarie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-9-15-februarie/

N(aum), Tartuffe sau Impostorul, Anonimul veneţian, Omul cel bun din Seciuan, De vânzare/ For sale, O scrisoare pierdută, Soţul păcălit, Studii despre iubire şi numeroase alte spectacole, în săptămâna 9 – 15 februarie.

Un articol de Petre Ivan|9 februarie 2015

Programul teatrelor bucureştene în perioada 9 – 15 februarie

Teatrul Metropolis:

luni, 9 februarie, ora 19:00 – “N(aum)”, regia Mariana Cămărăşan; miercuri, 11 februarie, ora 19:00 – “Love stories”, regia Claudiu Goga; joi, 12 februarie, ora 19:00 – “Tarelkin”, regia Gelu Colceag; vineri, 13 februarie, ora 19:00 – “Visul unei nopţi de vară”, de Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – “Tartuffe sau Impostorul”, de Victor Ioan Frunză; duminică, 15 februarie, ora 15:00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Media:

luni, 9 februarie, ora 19:30 – “Plicul”, regia Mircea Anca; vineri, 13 februarie, ora 20:00 – “20 de ani în Siberia”, regia Sorin Misiriantu; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:30 – “20 de ani în Siberia”, regia Sorin Misiriantu; duminică, 15 februarie, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru copii;

Sala Pictura:

marţi, 10 februarie, ora 20:00 – “Butoiul cu pulbere”, regia Felix Alexa; miercuri, 11 februarie, ora 19:30 – “Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; joi, 12 februarie, ora 19:30 – “Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 13 februarie, ora 20:00 – “Allegro, ma non troppo”, regia Răzvan Popa; sâmbătă, 14 februarie, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie”, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 15 februarie, ora 20:00 – “Allegro, ma non troppo”, regia Răzvan Popa;

Sala Studio:

miercuri, 11 februarie, ora 19:30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, regia Ion Caramitru; joi, 12 februarie, ora 19:30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, regia Ion Cojar; vineri, 13 februarie, ora 19:30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 14 februarie, ora 20:00 – “Dineu cu proşti”, regia Ion Caramitru; duminică, 15 februarie, ora 20:00 – “Dineu cu proşti”, regia Ion Caramitru;

Sala Atelier:

joi, 12 februarie, ora 20:00 – “Nebun din dragoste”, regia Claudiu Goga; vineri, 13 februarie, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor”, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 14 februarie, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; duminică, 15 februarie, ora 20:00 – “Fata din curcubeu”, regia Lia Bugnar;

Sala Mică:

sâmbătă, 14 februarie, ora 20:00 – “Organic”, regia Andrei Măjeri; duminică, 15 februarie, ora 20:00 – “Organic”, regia Andrei Măjeri.

Teatrul Bulandra:

Sala “Toma Caragiu”

– miercuri, 11 februarie, ora 18:30 – “Crimă şi pedeapsă”, regia Yuri Kordonski; joi, 12 februarie, ora 19:00 – “Oscar şi Tanti Roz”, regia Chris Simion; vineri, 13 februarie, ora 19:00 – “Oscar şi Tanti Roz”, regia Chris Simion; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – “Conversaţie după înmormântare”, regia Alexandru Darie; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – “Omul cel bun din Seciuan”, regia Andrei Şerban;

Sala “Liviu Ciulei”:

joi, 12 februarie, ora 20:00 – “Dumnezeu iubeşte”, regia Ioana Petre; vineri, 13 februarie, ora 21:30 – “Maitreyi”, regia Chris Simion; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – “Artă”, regia Cristi Juncu; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – “Căsătoria”, regia Yuri Kordonski.

Teatrul Odeon:

Sala Studio:

joi, 12 februarie, ora 19:30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!”, regia Peter Kerek; vineri, 13 februarie, ora 19:30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!”, regia Peter Kerek; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:30 – “De vânzare/ For sale”,de Gianina Cărbunariu; duminică, 15 februarie, ora 19:30 – “De vânzare/ For sale”, de Gianina Cărbunariu;

Sala Majestic:

sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – “Casanova”, regia Dragoş Galgoţiu; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – “Casanova”, regia Dragoş Galgoţiu.

Teatrul Nottara:

Sala “George Constantin”: miercuri, 11 februarie, ora 19:30 – “Aici nu-i de joacă”, de Catrinel Dumitrescu; joi, 12 februarie, ora 19:30 – “O noapte

Mobilă şi durere, Teatrul Nottara

Mobilă şi durere, Teatrul Nottara

furtunoasă”, regia Alexandru Mâzgăreanu; vineri, 13 februarie, ora 19:00 – “Ultimul Don Juan”, de Petre Bokor; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – “Funcţionarul destinului”, de Anca Maria Colţeanu; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – “Mobilă şi durere”, regia Alice Barb;

Sala “Horia Lovinescu”: joi, 12 februarie, ora 19:00 – “Jocul regilor”, de Pavel Kohout; vineri, 13 februarie, ora 19:00 – “Un pic prea intim”, regia Cristi Juncu; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – “Soţul păcălit”, regia Mircea Cornişteanu; duminică 15 februarie, ora 19:00 – “Vestul singuratic”, regia Cristi Juncu.

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan”:

vineri, 13 februarie, ora 19:00 – “Spiritul de familie”, regia Radu Beligan; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – “Rencontres”, regia Dragoş Huluba; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – “O scrisoare pierdută”, regia Alexandru Dabija;

Sala Nouă:

sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – “Cea mai puternică”, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru.

Teatrul Mic:

joi, 12 februarie, ora 19:00 – “Mata Hari”, regia Liana Ceterchi; vineri, 13 februarie, ora 19:00 – “Băieţii de aur”, regizori de platou Petre Moraru/Niki Ieremciuc; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – “Mutter Courage”, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – “Mata Hari”, regia Liana Ceterchi;

Teatrul Foarte Mic:

joi, 12 februarie, ora 19:00 – “39 de trepte”, regia Gabriela Dumitru; vineri, 13 februarie, ora 19:00 – “Numele”, regia Vlad Cristache; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – “Livada de vişini”. regia Gelu Colceag şi Tania Filip; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – “Super-Fericiţii”, de Catinca Drăgănescu.

Teatrul Evreiesc de Stat

(la Teatrul Nottara, sala “Horia Lovinescu”):

joi, 12 februarie, ora 19:00 – “Jocul Regilor”, regia Felix Alexa.

Teatrelli

11 februarie 2015, ora 20.00 – „Comedii cu Gorobete” , de Radu Gabriel. Cu: Radu Gabriel, Marius Florea Vizante, Gheorghe Ifrim, Maria Radu, Leonid Doni, Mihai Muntenita, Alina Suarasan, Anca Dinicu; 14 februarie 2015, ora 20.00 – Concert Nicu Alifantis & Zan – „Commedia dell’Alizantis”; 15 februarie 2015, ora 20.00 – „Plăcintă cu mere” de: Isaac Buton, Cu: Adela Mărculescu, Costel Constantin, Dan Tudor. Regia : Dan Tudor

Teatrul Masca:

vineri, 13 februarie, ora 19:00 – “Comedianţii”, regia Michele Modesto Casarin; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – “Romeo şi Julieta”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 15 februarie, ora 11:00 – “Prostia omenească”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – “Flecărelile femeilor”, regia Mihai Mălaimare;

Sala “Jacques Lecoq” –

Cafe Teatru: vineri, 13 februarie, ora 19:00 – “Parapanghelos”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – “Parapanghelos”, regia Mihai Mălaimare.

Teatrul de Revistă “Constantin Tănase”:

sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – “Aplauze… aplauze”, regia Biţu Fălticineanu; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – “Sosesc deseară”, regia Nae Cosmescu.

Teatrul de pe Lipscani:

Hoţii de frumuseţe, Teatrul de pe Lipscani

Hoţii de frumuseţe, Teatrul de pe Lipscani

vineri, 13 februarie, ora 19:00 – “Hoţii de frumuseţe”, regia Chris Simion; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – “Studii despre iubire”, regia Chris Simion.

Teatrul Elisabeta:

marţi, 10 februarie, ora 19:00 – “Încurcătură la nivel înalt!”, regia Şerban Puiu; miercuri; vineri, 13 februarie, ora 19:00 – “Fraţii Karamazov”, regia Bogdana Darie.

În Culise:

luni, 9 februarie, ora 20:00 – “Supermarket love”, regia Cristian Bajora; marţi, 10 februarie, ora 20:00 – “Ghengbeng”, scenografie Iulia Popescu; miercuri, 11 februarie, ora 20:00 – “Prostii sub clar de lună”, regia Cristian Bajora; joi, 12 februarie, ora 19:00 – “iELE”, show de improvizaţie; vineri, 13 februarie, ora 19:00 – “Clinica sinucigaşilor”, regia Cristian Bajora; vineri, 13 februarie, ora 21:30 – “Stand-up comedy” cu Alexandru Minculescu, Maria Popovici, Florin Fraţilă, Alexandru Banciu; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – “Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – “Ca la Iunion”, regia Cristian Bajora; duminică, 15 februarie, ora 21:30 – “Scrisori către Rita”, regia Cristian Bajora.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 9 februarie, ora 20:00 – “Ce ne spunem când nu ne vorbim”, regia Chris Simion; marţi, 10 februarie, ora 20:00 – “Dragostea durează trei ani”, regia Chris Simion; miercuri, 11 februarie, ora 20:00 – “Happy-end”, regia Alexandru Bogdan; joi, 12 februarie, ora 19:00 – “Freak show”, de Florin Piersic Jr.; vineri, 13 februarie, ora 19:00 – “Declick”, de Alex Unguru; vineri, 13 februarie, ora 22:00 – “Fă-mi loc!”, regia Radu Beligan; sâmbătă, 14 februarie, ora 15:00 – “Două liniuţe”, de Lia Bugnar; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – “Doi şi un tulnik”; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:00 – “Disco Love”; sâmbătă, 14 februarie, ora 22:00 – “Cremă de zahăr ars. Astăzi îi spunem dragoste”, regia Iris Spiridon; duminică, 15 februarie, ora 15:00 – “Masculin/Feminin”, de Lia Bugnar; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – “Textul, înainte de toate”; duminică, 15 februarie, ora 19:00 – “Carpathian Garden”, regia Radu Iacoban; duminică, 15 februarie, oa 21:30 – “Paravan 2 telefoane”, regia Matei Lucaci-Grunberg.

Teatrul Luni:

miercuri, 11 februarie, ora 19:30 – “După Traian şi Decebal”, scenografia Andrei Dinu.

Teatrul ACT:

vineri, 13 februarie, ora 19:00 – “Fidelitate”, regia Dragoş Campan.

Teatrul de Artă:

joi, 12 februarie, ora 20:15 – “Şase din 49”, regia Alexandru Maftei; vineri, 13 februarie, ora 20:15 – “şi veni bărbatul la femeie”, regia Bogdan Budeş; sâmbătă, 14 februarie, ora 10:30 – “Hansel şi Gretel”; sâmbătă, 14 februarie, ora 12:00 – “Hansel şi Gretel”; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:15 – “Fă tu primul pas”, regia Andrei Munteanu; duminică, 15 februarie, ora 10:30 – “Hansel şi Gretel”; duminică, 15 februarie, ora 12:00 – “Hansel şi Gretel”; duminică, 15 februarie, ora 20:15 – “Unora le place swingul”, regia Claudiu Puşcău.

Unteatru:

vineri, 13 februarie, ora 19:00 – “Blackbird”, regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă 14 februarie, ora 19:00 – “Poezia visului”, de Miriam Răducanu.

Teatrul Mignon:

miercuri, 11 februarie, ora 19:30 – “Midnight chat with Sylvia Plath”, regia Iris Spiridon; joi, 12 februarie, ora 19:30 – “Cabaretul cuvintelor”, regia Alexandru Nagy; vineri, 13 februarie, ora 19:30 – “Elevator”, regia Dorin Boca; sâmbătă, 14 februarie, ora 19:30 – “Reflection”, regia Cristina Andreea Ion.

Teatrul de Sufragerie:

vineri, 14 februarie, ora 20:00 – “Moskova-Petuski”, regia Theo Herghelegiu.

ARCUB:

duminică, 15 februarie, ora 19:00 – “Noapte bună, mamă!”, regia Mircea Cornişteanu.

Teatrul “Ion Creangă”:

(se joacă la Teatrul Excelsior)

marţi, 10 februarie, ora 10:00 – “Un lup, o capră şi trei iezi”, regia Cornel Todea; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 10 februarie, ora 17:00 – “În parc”, regia Magda Condurache; miercuri, 11 februarie, ora 10:00 – “Inimă Rece”, regia Sorana Coroamă-Stanca.

Teatrul Excelsior:

miercuri, 11 februarie, ora 10:00 – “Măria-sa… Măgarul!”, regia Ion Lucian; joi, 12 februarie, ora 10:00 – “Frumoasa şi Bestia”, regia Ion Lucian şi Marius Nină; vineri, 13 februarie, ora 10:00 – “Hainele cele noi ale Prinţului”, regia Ilinca Stihi; duminică, 15 februarie, ora 11:00 – “Mica sirenă”, regia Olimpia Arghir; duminică, 15 februarie, ora 18:00 – “Chiriţa în provincie”, regia Marcel Homorodean.

Teatrul Ţăndărică:

Sala Studio:

joi, 12 februarie, ora 19:00 – “Candid”, regia Cristian Pepino;

Sala Lahovari:

marţi, 10 februarie, ora 10:00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; miercuri, 11 februarie, ora 10:00 – “Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu; joi, 12 februarie, ora 10:00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; vineri, 13 februarie, ora 10:00 – “Păcală”, scenografia Cristina Pepino, sâmbătă, 14 februarie, ora 10:00 – “Păcală”, scenografia Cristina Pepino; sâmbătă, 14 februarie, ora 12:00 – “Păcală”, scenografia Cristina Pepino; duminică, 15 februarie, ora 10:00 – “Croitoraşul cel viteaz”, de Daniel Stanciu; duminică, 15 februarie, ora 12:00 – “Croitoraşul cel viteaz”, de Daniel Stanciu.

Opera Comică pentru Copii:

vineri, 13 februarie, ora 18:00 – “Peter Pan”; sâmbătă, 14 februarie, ora 11:00 – “Peter Pan”.

Foto: Programul teatrelor bucureştene – facebook