Programul teatrelor din Bucureşti, 12 – 18 mai
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-din-bucuresti-12-18-mai/

Lecţia de violoncel, Floarea de cactus, Azilul amanţilor, Feisbuc, Suflete moarte, Nişte fete şi Cel mai frumos roman din lume” sunt doar câteva dintre spectacolele pe care iubiotorii de teatru le pot vedea în această săptămână pe scenele bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|12 mai 2014

Programul teatrelor din Bucureşti

Teatrul Metropolis:

luni, 12 mai, ora 19.00 – „Bădăranii”, regia Dan Tudor; marţi, 13 mai, ora 19.00 – „Pijamale”, regia Emanuel Pârvu; miercuri, 14 mai, ora 19.00 – „Tartuffe sau Impostorul”, versiune scenică Victor Ioan Frunză; joi, 15 mai, ora 19.00 – „Floarea de cactus”, regia Alice Barb; sâmbătă, 17 mai, ora 11.00 – „Gaiţele”, regia Dan Tudor; sâmbătă, 17 mai, ora 15.00 – „Gaiţele”, regia Dan Tudor; duminică, 18 mai, ora 16.00 – „Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Studio:

marţi, 13 mai, ora 20.00 – „Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; miercuri, 14 mai, ora 20.00 – „Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; joi, 15 mai, ora 20.00 – „Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 17 mai, ora 20.00 – „Molto, gran’impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; duminică, 18 mai, ora 19.30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru;

Sala Pictura:

marţi, 13 mai, ora 19.30 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; miercuri, 14 mai, ora 20.00 – „Acum ori niciodată”, de Vladimir Krasnogorov, regia Mihai Constantin; vineri, 16 mai, ora 20.00 – „Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 18 mai, ora 20.00 – „Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Mică:

miercuri, 14 mai, ora 19.00 – „Azilul amanţilor”, de John Chapman & Dave Freeman, regia Dan Tudor; vineri, 16 mai, ora 20.00 – „Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 17 mai, ora 20.00 – „Scara pisicii”, de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru;

Sala Atelier:

vineri, 16 mai, ora 19.30 – „Un duel”, după A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 17 mai, ora 20.00 – „Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; duminică, 18 mai, ora 19.30 – „Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;

Sala Media:

duminică, 18 mai, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrelli

Joi, 15 mai, ora 20.00 – „BAROCK”, un spectacol coregrafic de şi cu Răzvan Mazilu; Vineri, 16 mai, ora 20.00 – Quartet. Cu: Costel Constantin, Adela Mărculescu, Damian Crâșmaru și Florina Cercel, regia Dan Tudor; sâmbătă, 17 mai, ora 20.00 – Concert A.G. Weinberger „Gringo de Romania 2”

Teatrul Nottara,

Sala „Horia Lovinescu”:

vineri, 16 mai, ora 19.00 – „Un pic prea intim”, de Rajiv Juseph, regia Cristi Juncu;

Programul teatrelor

Un pic prea intim

Sala „George Constantin”:

miercuri, 14 mai, ora 19.30 – „Somnul naţiunii,” adaptare liberă după o idee de I.L. Caragiale, regia Cristian Negoescu; joi, 15 mai, ora 19.30 – „Feisbuc”, regia Alexandru Jitea; vineri, 16 mai, ora 19.30 – „Poker face”, de Petr Kolecko, regia Adela Biţică; sâmbătă, 17 mai, ora 19.30 – „Metoda”, de Jordi Galceran, regia Theodor-Cristian Popescu; duminică, 18 mai, ora 19.30 – „Vizitatorul”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga.

Teatrul Bulandra,

Sala „Liviu Ciulei”:

joi, 15 mai, ora 19.00 – „Obiceiuri necurate”, de Tom Smith, regia Mihai Constantin; vineri, 16 mai, ora 20.00 – „Arlechino moare”, de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; sâmbătă, 17 mai, ora 19.00 – „Voiajul domnului Perrichon”, de Eugene Labiche, regia Dinu Cernescu; duminică, 18 mai, ora 19.00 – „Artă”, de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu;

Sala „Toma Caragiu”:

luni, 12 mai, ora 20.00 – „Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; miercuri, 14 mai, ora 20.00 – Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian.

Teatrul Odeon,

Sala Majestic:

miercuri, 14 mai, ora 19.00 – „Leonce şi Lena”, de Georg Buchner, regia Mihail Ardeleanu; joi, 15 mai, ora 19.00 – „Suflete moarte”, dramatizare de Mihail Bulgakov, după N.V. Gogol, regia Alexandru Dabija; vineri, 16 mai, ora 19.00 – „Şaraiman”, un spectacol de dans contemporan şi stand-up comedy, concept Răzvan Mazilu; sâmbătă, 17 mai, ora 19.00 -„Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cărămăşan şi Alexandru Penciuc; duminică, 18 mai, ora 19.00 – „Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Cristi Juncu;

Sala Studio:

sâmbătă, 17 mai, ora 19.30 – „Linişte! Sărut. Acţiune!, o adaptare de Peter Kerek după filmul „Living in Oblivion” de Tom Dicillo, produs de Lemon Sky Production, regia Peter Kerek; duminică, 18 mai, ora 19.30 – „Copilăria lui Richard Wagner”, regia Monica Ciută.

Teatrul Mic:

miercuri, 14 mai, ora 19.00 – „Sex on the bici”, de John Tobias, regia Nona Ciobanu; joi, 15 mai, ora 19.00 – „Volpone”, după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; vineri, 16 mai, ora 19.00 – „Mutter courage”, de Bertolt Brecht, regia Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 17 mai, ora 19.00 – „Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru; duminică, 18 mai, ora 19.00 – „Mă mut la mama”, de Andreas Petrescu şi Gabriel Fătu, regia Gelu Colceag.

Teatrul Foarte Mic:

vineri, 16 mai, ora 19.00 – „Zelda”, de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi; sâmbătă, 17 mai, ora 19.00 – „Interzis sub 18 ani”, de Mihaela Michailov, regia Ioan Păun; duminică, 18 mai, ora 19.00 – „Super Fericiţii”, un spectacol de Catinca Drăgănescu.

Teatrul Mignon

12 mai | 18:00 | SERATELE EMINESCU | un eveniment al UZPR;13 mai |19:30| ELEVATOR |de Gabriel Pintilei | regia: Dorin Boca| cu : Florentina Năstase și Vlad Bălan; 14 mai |19:30| DRAGONUL DE AUR| de Roland Schimmelpfennig|regia: Ioana Petre |cu: Alin State, Oana Popescu, Razvan Ropotan, Robert Neagoe, Laura Alexandra Voicu; 15 mai |19:30 | MĂ TOT DUC | adaptare liberă după William Shakespeare, Marc Dore| cu: Oana Pellea și Mihai-Gruia Sandu; 16 mai |21:15| Debut Treişpe |CAMERISTELE|după Jean Genet | regia: Adriana Piteşteanu|cu: Adriana Bordeanu, Maria-Cristina Ghita, Ana Turos; 17 mai |11:00| MINIMIGNON | Muzicanţii din Bremen | după Fraţii Grimm | regia: Ioana Petre |cu: Răzvan Ropotan, Victoria Radu, Ruxandra Coman şi Viorica Pintilie; 18 mai |11:00 | MINIMIGNON | Croitoraşul cel Viteaz | după Fraţii Grimm| cu/şi de: Selma Dragoş,Loredana Mitruţ şi Răzvan Ropotan; 18 mai |19:30 | CABARETUL CUVINTELOR| de MATEI VIŞNIEC| regia: Alexandru Nagy | cu:Aida Avieriţei, Octavian Costin, Stefan Pavel, Ionuţ Niculae

Teatrul de Comedie,

Sala „Radu Beligan”:

joi, 15 mai, ora 19.00 – „Pescăruşul”, de A.P. Cehov, regia Claudiu Goga; vineri, 16 mai, ora 20.00 – „Prestăm servicii artistice…”, regia Chris Simion; sâmbătă, 17 mai, ora 19.00 – „Poker”, de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; duminică, 18 mai, ora 19.00 – „O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija.

Teatrul Evreiesc de Stat

Sala Nouă a Teatrului de Comedie:

marţi, 13 mai, ora 19.00 – „Chiriţa în provincie”, regia Ana Păun, Irina Bercu, Adrian Balinisteanu, Edi Dumitra; vineri, 16 mai, ora 19.00 – „Mazel-tov… and justice for all!, autor Andrei Munteanu, regia Andrei Munteanu; sâmbătă, 17 mai, ora 19.00 – „Yom Kippur”, autor Hanna Azulay Hasfari, regia Alexandru Jitea;

Sala Mică a Teatrului Naţional:

Programul teatrelor

Azilul amanţilor – Teatrul Evreiesc de Stat

miercuri, 14 mai, ora 19.00 – „Azilul amanţilor”, autor John Chapman & Dave Freeman, regia Dan Tudor;

Sala Teatrului Nottara:

joi, 15 mai, ora 19.00 – „Jocul regilor”, de Pavel Kohout, regia Felix Alexa.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 12 mai, ora 20.00 – „Te iubesc!!! Te iubesc!!!”, de Dumitru Solomon, regia Chris Simion; marţi, 13, ora 20.00 – „Flori, filme, fete sau băieţi”, de Mimi Brănescu, regia Radu Popescu; joi, 15 mai, ora 20.00 – „Nişte fete”, de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; duminică, 18 mai, ora 19.00 – „Tangou final”, de Mario Diament, regia Moshe Yassur.

Teatrul Act:

sâmbătă, 17 mai, ora 19.00 – „Cont(r)acte” de Mike Bartlett, regia Cristi Juncu.

Unteatru:

joi, 15 mai, ora 19.00 – „Poezia visului”, de Emil Botta, regia Miriam Răducanu; vineri, 16 mai, ora 19.00 – „Cel mai frumos roman din lume”, de Larry Tremblay, regia Alexandra Penciuc; sâmbătă, 17 mai, ora 19.00 – „Cinci ore cu Mario”, de Miguel Delibes, regia Mariana Cămărăşan.

În Culise Teatru Pub:

luni, 12 mai, ora 20.00 – „Just about love”, regia Cristian Bajora; marţi, 13 mai, ora 20.00 – „Frumoasa călătorie a urşilor panda povestită de un saxofonist”, de Matei Vişniec, regia Cristian Bajora; miercuri, 14 mai, ora 20.00 – „Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; joi, 15 mai, ora 19.00 – „Trei piese scurte fără sex”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora.

Teatrul GreenHours:

luni, 13 mai, ora ora 20.00 – „Îmbrăţişări frânte”, după Václav Havel, regia Andreea Iacomiţă; miercuri, 14 mai, ora 20.00 – „Născut în ’84”, de Catinca Drăgănescu; vineri, 16 mai, ora 20.00 – „7 zile din viaţa lui Simon Labrosse (dacă viaţa lui interesează pe cineva)”, un text de Carole Fréchette, regia Elena Morar.

Teatrul Ţăndărică:

luni, ora 10.00 – „Croitoraşul cel viteaz”; marţi, ora 10.00 – „Muzicanţii din Bremen”; miercuri, ora 10.00 – „Fata babei şi fata moşneagului”; ora 18.00 – „Muzicanţii din Bremen”; joi, ora 10.00 – „Croitoraşul cel viteaz”; vineri, ora 10.00 – „Mica sirenă”; sâmbătă, ora 10.00 – „Capra cu trei iezi”; duminică, ora 10.00 – „Fata babei şi fata moşneagului”.

Teatrul „Ion Creangă”,

Sala Rapsodia:

marţi, 13 mai, 10.00 – „Când jucăriile spun pa”; miercuri 14 mai, 10.00 – „Lumea lui Paparin”; joi, 15 mai, 10.00 – „Carolina şi poneiul”; vineri, 16 mai, 10.00 – „Sămânţa vrăjită”; sâmbătă, 17 mai, 11.00 – „D-l Goe, Vizită, Pedagog de şcoală nouă – Mofturi”; duminică, 18 mai, 11.00 – „Când jucăriile spun pa!”.

Sala Ludoteca:

miercuri, 14 mai, ora 18.00 – „În parc”; vineri, 16 mai, ora 18.00 – „Rotocol”.

Teatrul de Artă:

miercuri şi joi, ora 20.15 – „Recqviem pentru iepuraş”, de Mihai Ignat; joi, ora 20.15 – „Dumnezeu iubeşte”, după Zlata Demina, regia Tomi Cristin; sâmbătă, ora 20.15 – „Unora le place swingul” de Donna Hoke, regia Claudiu Puşcău; duminică, ora 20.15 – „Tangou final”, regia Moshe Yassur (se joacă la Teatrul Evreiesc de Stat).

Opera Comică pentru Copii:

marţi, ora 11.00 şi ora 13.00 – „Figaro”; miercuri, ora ora 11.00 şi ora 13.00 – „Figaro”; vineri, ora 17.00 -„Mirandolina”.

Foto cu Programul teatrelor din Bucuresti – wikipedia, facebook

03
/10
/12

SPRE DAMASC de August Strindberg Workshop condus de Cătălina Buzoianu şi susţinut împreună cu Mircea Florian (muzica) şi Darie Alexandru (video).   UNITER – Uniunea Teatrală din România invită studenţi, actori, masteranzi să participe la workshop-ul susţinut de Cătălina Buzoianu pe textul piesei „Spre Damasc” de August Strindberg. Înscrierea la workshop se face la adresa […]

03
/10
/12

              Marti 2 octombrie, orele 19.00 TREI FEMEI INALTE după Edward Albee (Producție ArCuB și UnTeatru) cu: Cristina Casian, Florina Gleznea și Nicoleta Lefter Muzica: Nicu Alifantis și Sofia Vicoveanca scenografia: Vladimir Turturica regia: Andrei și Andreea Grosu Duminica 7 octombrie, orele 19.00 ZORBA dupa N.Kazantzakis cu: Silvian Valcu, […]

03
/10
/12

TARA UNDE INGERII VIN DEGEABA Vineri, 5 octombrie, ora 19.00 – PREMIERA Sambata, 6 octombrie, ora 19.00 Povestea plaseaza actiunea in America Latina, intr-un satuc populat de personaje care amintesc de nuvelele lui Gabriel Garcia Marquez si de picturile Friedei Kahlo. Un Inger poposeste in acest spatiu guvernat de decretele Dictatorului, figura ignoranta si autoritara […]

03
/10
/12

Opera Naţionala Bucureşti (ONB) va găzdui, între 12 şi 14 octombrie, o serie de evenimente, organizate cu prilejul închiderii proiectului european studiOpera, informează Biroul de presă al ONB, într-un comunicat transmis, miercuri. Astfel, în datele de 12 şi 13 octombrie angajaţi din instituţii de spectacol din ţară şi străinătate au fost invitaţi să ia parte […]

03
/10
/12

Cotidianul de limbă engleză International Herald Tribune (IHT), livrat cu şareta la începuturile sale chioşcurilor de ziare şi hotelurilor din Paris, celebrează, joi, 125 de ani de la înfiinţare, rămânând încrezător în viitorul său, în pofida revoluţiei digitale care a bulversat industria presei.   „Ca toată lumea, şi noi căutăm soluţia magică”, afirmă Alison Smale, […]

03
/10
/12

Carmina Burana – una dintre cele mai cunoscute partituri din toate timpurile – revine, vineri seară, pe scena Sălii Radio în concertul extraordinar de deschidere a stagiunii Orchestrei Naţionale Radio, sub bagheta noului dirijor principal al orchestrei, Tiberiu Soare.   Din distribuţia celebrei cantate scenice Carmina Burana de Carl Orff fac parte soprana Irina Iordăchescu, […]

03
/10
/12

1938 – A încetat din viaţă Alexandru Averescu, mareşal şi om politic; a participat la Războiul de independenţă (1877-1878), la cel de-al doilea război balcanic (1913), la Războiul de reîntregire naţională (a condus bătălia de la Mărăşti din 1916); a fost prim-ministru (ianuarie – martie 1918) şi ministru în mai multe rânduri între anii 1919 […]

02
/10
/12

Duminicã, 30 septembrie, în sectorul 3 a avut loc lansarea Casei Artelor. Acest proiect a luat naştere sub patronajul primarului Robert Negoiṭã şi se doreşte a fi un loc de promovare şi dezvoltare al abilitãṭilor artistice. Lansarea a mai gãzduit atât un vernisaj de artã modernã, cât şi o expoziṭie de fotografie. Printre invitaṭi s-au […]

02
/10
/12

Profesorul universitar Zoe Petre, fost consilier prezidenţial în mandatul de preşedinte al lui Emil Constantinescu, a fost propusă de grupul senatorial al PNL pentru funcţia de membru al Consiliului de conducere al Institutului Cultural Român (ICR). Biroul permanent al Senatului a primit o serie de propuneri pentru posturile de membri ai Consiliului ICR şi a […]

02
/10
/12

Biblioteca Academiei Române organizează sâmbătă Noaptea Porţilor Deschise, între orele 18,00-01,00, la împlinirea a 145 de ani de la înfiinţare. Potrivit unui comunicat, deschiderea festivă a evenimentului va avea loc în prezenţa conducerii Academiei Române cu vernisarea unei valoroase expoziţii patrimoniale de carte veche românească, urmată de un concert aniversar de muzică bizantină, oferit de […]

02
/10
/12

Cea de-a opta ediţie a „Zilelor culturii române la Munchen” va fi organizată de Institutul Cultural Român de la Berlin în perioada 5 octombrie – 2 decembrie. Potrivit unui comunicat al instituţiei, „Zilele culturii române la Munchen” reprezintă una dintre cele mai importante manifestări culturale şi de diplomaţie publică realizată de asociaţii ale românilor din […]

02
/10
/12

Regizorul palestinian Elia Suleiman, premiat la Cannes şi aclamat îndelung pentru ceea ce critica internaţională numeşte „trilogia palestiniană”, vine în premieră în România, ca invitat special al evenimentului „Les Films de Cannes a Bucarest”.   Potrivit unui comunicat al organizatorilor, Elia Suleiman va asista la deschiderea festivalului cu filmul colectiv „7 Days in Havana”, în […]

02
/10
/12

Concertul extraordinar ce marchează împlinirea a 125 de ani de la naşterea marelui dirijor român George Georgescu va fi susţinut de Filarmonica „George Enescu” joi şi vineri, de la ora 19,00, în deschiderea stagiunii 2012-2013, informează un comunicat al instituţiei remis luni.   La pupitrul orchestrei simfonice se va afla dirijorul Horia Andreescu iar programul […]

02
/10
/12

Pianistul Dan Grigore şi interpreta de folclor Sofia Vicoveanca au primit premii de excelenţă pentru întreaga activitate, în cadrul ediţiei a doua a Galei Premiilor Uniunii Muzicienilor Interpreţi din România (UNIMIR), care s-a desfăşurat luni, la Palatul Cantacuzino-Enescu din Bucureşti. La Gala Premiilor UNIMIR 2012 au fost premiate personalităţile culturale ale vieţii publice româneşti. Astfel, […]

02
/10
/12

Teatrul Naţional Bucureşti prezintă, miercuri, de la ora 19,30, în avanpremieră, spectacolul-coupe „2 x 2” la Sala Mică. Potrivit unui comunicat al TNB prezentat în cadrul proiectului „Uşi deschise pentru toţi”, spectacolul pus în scenă de regizorul Vlad Stănescu este compus din piesele într-un act „Tigrul” de Murray Schisgal şi „Amantul” de Harold Pinter. Spectatorii […]

02
/10
/12

1409 – Este atestată cea mai veche pisanie românească, cea de la biserica Streisângiorgiu (jud. Hunedoara)   1911 – S-a născut scriitorul Miron Radu Paraschivescu (m. 17 feb. 1971) 1920 – A încetat din viaţă Max Bruch, compozitor şi dirijor german. (n. 6 ianuarie 1838) 1939 – S-a născut solistul de muzică uşoară Dan Spătaru […]