Programul teatrelor din Bucureşti, 26 ianuarie – 1 februarie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-din-bucuresti-26-ianuarie-1-februarie/

„Lecţia de violoncel”, „Caramitru-Mălăele, câte-n lună şi în stele”, „Indispensabilii”, „Linişte! Sărut. Acţiune!”, “Maitreyi”, “Aici nu-i de joacă” şi multe alte spectacole, în această săptămână, pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|26 Ianuarie 2015

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 26 ianuarie – 1 februarie

Teatrul Metropolis:

luni, 26 ianuarie, ora 19:00 – “Gaiţele”, de Alexandru Kiriţescu, regia Dan Tudor; marţi, 27 ianuarie, ora 19:00 – “Fantoma, Dragostea mea!”, de Noel Coward, regia Şerban Puiu; miercuri, 28 ianuarie, ora 19:00 – “Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; vineri, 30 ianuarie, ora 19:00 – “Sex”, de Rob de Graaf, regia Claudiu Goga; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 16:00 – “Lecţia de violoncel”, de Mona Radu, regia Felix Alexa; duminică, 1 februarie, ora 16:00 – “Lecţia de violoncel”, de Mona Radu, regia Felix Alexa.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Studio:

luni, 26 ianuarie, ora 19:00 – “Caramitru-Mălăele, câte-n lună şi în stele”; miercuri, 28 ianuarie, ora 19:30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, de Iulian Margu, regia Ion Caramitru; joi, 29 ianuarie, ora 19:30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, de Iulian Margu, regia Ion Caramitru; vineri, 30 ianuarie, ora 20:00 – “Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 20:00 – “Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; duminică, 1 februarie, ora 20:00 – “Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru;

Sala Mică: luni, 26 ianuarie, ora 19:30 – “Indispensabilii”, de Carl Sternheim, regia Alex Mihail; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 20:00 – “Distopie. Shakespeare. Remix”, regia Catinca Drăgănescu; duminică, 1 februarie, ora 20:00 – “Dragoste în patru tablouri”, de Lukas Barfuss, regia Elena Morar;

Sala Pictura:

marţi, 27 ianuarie, ora 19:30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; miercuri, 28 ianuarie, ora 20:00 – “Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; joi, 29 ianuarie, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; vineri, 30 ianuarie, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 20:00 – “Butoiul cu pulbere”, de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa; duminică, 1 februarie, ora 20:00 – “Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa;

Sala Atelier:

joi, 29 ianuarie, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; vineri, 30 ianuarie, ora 20:00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”, după “Anonimo veneziano” de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; duminică, 1 februarie, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;

Sala Media:

sâmbătă, 31 ianuarie, ora 20:00 – “Carte de vizită”, regia Eugen Cristea; duminică, 1 februarie, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon,

Sala Studio:

miercuri, 28 ianuarie, ora 19:30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!”, o adaptare de Peter Kerek după filmul “Living in Oblivion” de Tom Dicillo, produs de Lemon Sky Production, regia Peter Kerek; joi, 29 ianuarie, ora 19:30 – “Contra democraţiei”, de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija; vineri, 30 ianuarie, ora 19:30 – “De vânzare/For Sale”, un spectacol de Gianina Cărbunariu; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 19:30 – “Pescarul şi sufletul său”, după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; duminică, 1 februarie, ora 19:30 – “Poveste despre tatăl meu”, de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag;

Sala Majestic:

joi, 29 ianuarie, ora 19:00 – “Un Tango Mas”, direcţia de scenă Alexandru Dabija, un spectacol de Răzvan Mazilu; vineri, 30 ianuarie, ora 19:00 – “Şefele”, de Werner Schwab, regia Sorin Militaru; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 19:00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; duminică, 1 februarie, ora 11:00 – “Fluturi şi oameni”, regia Silviu Oltean; duminică, 1 februarie, ora 19:00 – “În container”, de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban.

Teatrul Bulandra,

Sala “Liviu Ciulei”:

marţi, 27 ianuarie, ora 20:00 – “Maitreyi”, de Mircea Eliade, regia Chris Simion; joi, 29 ianuarie, ora 20:00 – “Dumnezeu iubeşte”, de

Căsătoria, de N.V. Gogol, Teatrul Bulandra

Căsătoria, de N.V. Gogol, Teatrul Bulandra

Zlata Demina, regia Ioana Petre; vineri, 30 ianuarie, ora 19:00 – “Meşteşugul vieţii”, de Hanoch Levin, regia Felix Alexa; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 19:00 – “Voiajul domnului Perrichon”, de Eugene Labiche, regia Dinu Cernescu; duminică, 1 februarie, ora 19:00 – “Căsătoria”, de N.V. Gogol, regia Yuri Kordonsky;

Sala “Toma Caragiu”:

miercuri, 28 ianuarie, ora 18:30 – “Crimă şi pedeapsă”, de FM Dostoievski, regia Yuri Kordonsky; joi, 29 ianuarie, ora 19:00 – “Omul cel bun din Seciuan”, de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban; vineri, 30 ianuarie, ora 18:30 – “Crimă şi pedeapsă”, de F.M. Dostoievski, regia Yuri Kordonsky; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 19:00 – “Conversaţie după înmormântare”, de Yasmina Reza, Alexandru Darie; duminică, 1 februarie, ora 19:00 – “Omul cel bun din Seciuan”, de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban.

Teatrul Nottara,

Sala “George Constantin”:

luni, 26 ianuarie, ora 19:30 – “Împăratul neîmpărat”, de Filip Columbeanu; marţi, 27 ianuarie, ora 19:30 – “Mizantropul”, de J.B.P. Moliere; miercuri, 28 ianuarie, ora 19:00 – “Ultimul Don Juan”, de Neil Simon, un spectacol de Petre Bokor; joi, 29 ianuarie, ora 19:30 – “Hangiţa”, de Carlo Goldoni, un spectacol de Tino Geirun; vineri, 30 ianuarie, ora 19:30 – “Funcţionarul destinului”, de Horia Gârbea, un spectacol de Anca Maria; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 19:30 – “Aici nu-i de joacă”, după Pauline Daumale, un spectacol de Catrinel Dumitrescu; duminică, 1 februarie, ora 19:30 – “Panică”, de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu;

Sala “Horia Lovinescu”:

miercuri, 28 ianuarie, ora 19:30 – “Părinţii teribili”, de Jean Cocteau; vineri, 30 ianuarie, ora 19:00 – “39 de trepte”, adaptare a romanului omonim semnat de John Buchan, regia Petre Bokor; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 19:00 – “Mobilă şi durere”, de Teodor Mazilu, regia Alice Barb; duminică, 1 februarie, ora 19:00 – “Un pic prea intim”, de Rajiv Joseph, regia Cristi Juncu.

Teatrul Mic:

vineri, 30 ianuarie, ora 19:00 – “Primăvara doamnei Stone la Roma”, dramatizare de Martin Sherman, după romanul omonim a lui Tennessee Williams, regia Liana Ceterchi; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 19:00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; duminică, 1 februarie, ora 19:00 – “Volpone”, după Ben Jonson, regia Vlad Cristache.

Teatrul Foarte Mic:

joi, 29 ianuarie, ora 19:00 – “Zelda”, de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi; vineri, 30 ianuarie, ora 19:00 – “Interpretul”, de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 19:00 – “Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu; duminică, 1 ianuarie, ora 19:00 – “Clasa noastră”, de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu.

Teatrul de Comedie,

Sala “Radu Beligan”:

joi, 29 ianuarie, ora 19:00 – “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; vineri, 30 ianuarie, ora 19:00 – “Steaua fără nume”, de Mihail Sebastian, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 19:00 – “Revizorul”, de N.V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele, duminică, 1 februarie, ora 19:00 – “Pescăruşul”. de A.P. Cehov, regia Claudiu Goga;

Sala Studio:

joi, 29 ianuarie, ora 19:30 – “La vita e bella”, de Radu F. Alexandru, regia Vlad Cristache;

Sala Nouă:

sâmbătă, 31 ianuarie, ora 19:00 – “Factorul uman”, de Thierry Janssen, regia Alexandru Mâzgăreanu.

Teatrelli

vineri, 30 ianuarie, ora 20.00, Concert Adrian Nour si Trio Zamfirescu;   sâmbătă, 31 ianuarie, ora 20.00
„Plăcinta cu mere” de Isaac Buton

Teatrul Evreiesc de Stat

(Teatrul Bulandra, sala Liviu Ciulei):

miercuri, 28 ianuarie, ora 19:00 – “Mazl Tov… and justice for all!”, de Andrei Munteanu, regia Andrei Munteanu.

Teatrul Masca:

vineri, 30 ianuarie, ora 19:00 – “Flecărelile femeilor”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 19:00 – “Când dragostea poartă pâslari”, regia Michele Modesto Casarin; duminică, 1 februarie, ora 11:00 – “Prostia omenească”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 1 februarie, ora 19:00 – “Comedianţii”, Michele Modesto Casarin.

Teatrul Constantin Tănase:

vineri, 30 ianuarie, ora 11:00 – “Hohote în Herăstrău”, regia Cezar Ghioca; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 19:00 – “Vivat Revista!”, regia Cezar Ghioca; duminică, 1 februarie, ora 19:00 – “Piei, Drace!!!”, regia Cezar Ghioca.

Teatrul de pe Lipscani:

"Mă mut la tata?", Teatrul de pe Lipscani

“Mă mut la tata?”, Teatrul de pe Lipscani

marţi, 27 ianuarie, ora 19:00 – “Mă mut la mama!”, de Andreas Petrescu, şi, un pic, Gabriel Fătu, regia Gelu Colceag; miercuri, 28 ianuarie, ora 19:00 – “Mă mut la tata?”, de Andreas Petrescu, regia Gelu Colceag.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 26 ianuarie, ora 20:00 – “Hell”, de Lolita Pille, regia Chris Simion; marţi, 27 ianuarie, ora 20:00 – “LSD Theatre show”, de Christopher Durang, regia Horia Suru; miercuri, 28 ianuarie, ora 20:00 – “Un cuplu ciudat”, de Neil Simon, regia Doina Antohi; joi, 29 ianuarie, ora 19:00 – “Ieri, azi, mâine şi oricând”,după Scott Organ, regia Conrad Mericoffer; vineri, 30 ianuarie, ora 19:00 – “Talk to the bomb”, de Rucsandra Pop, regia Lala Misosniky; vineri, 30 ianuarie, ora 22:00 – “Masculin/Feminin”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 15:00 – “Ce ne spunem când nu ne vorbim”, de Chris Simion, regia Chris Simion; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 19:00 – “Box FM”, de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 22:00 – “Fă-mi loc!”, de Anthony Michineau, regia Radu Beligan; duminică, 1 februarie, ora 15:00 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; duminică, 1 februarie, ora 20:00 – “Feisbuc”, de Diana Iarca, regia Alexandru Jitea (Godot sub scenă); duminică, 1 februarie, ora 20:30 – “Novecento”, de Alessandro Baricco, one-man show cu Mihai Costache.

Teatrul Act:

luni, 26 ianuarie, ora 19:00 – “American Buffalo”, de David Buffalo, regia Cristi Juncu; vineri, 30 ianuarie, ora 19:00 – “De ce n-o facem în drum?”, regia Neil LaBute; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 19:00 – “Cont(r)acte”, de Mike Bartlett, regia Cristi Juncu.

La Scena:

marţi, 27 ianuarie, ora 20:00 – “Nu, mulţumesc!”, regia Victor Scoradeţ; joi, 29 ianuarie, ora 20:00 – “Cod roşu”, regia Ionuţ Kivu; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 20:00 – “Craca de la miezul nopţii”, după Catherine Aigner, regia Octavian Jighirgiu.

Unteatru:

joi, 29 ianuarie, ora 19:00 – “Ce zile frumoase”, regia Sânziana Stoican; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 19:00 – “Căldură? Mare?”, schiţe de I.L. Caragiale.

În Culise:

luni, 26 ianuarie, ora 20:00 – “Scrisori către Rita” – The Show, regia Cristian Bajora; marţi, 27 ianuarie, ora 20:00 – “Common lives”. de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; miercuri, 28 ianuarie, ora 20:00 – “Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş; joi, 29 ianuarie, ora 19:00 – “Cum se duce totul dracu”, după Mihai Ignat; vineri, 30 ianuarie, ora 19:00 – “Ghengbeng”, scenografie Iulia Popescu; vineri, 30 ianuarie, ora 21:30 – Stand-up comedy cu Maria, Mincu, Florin şi Radu Isac; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 19:00 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 21:30 – “iELE – O improvizaţie două…”, prima şi singura trupă feminină de teatru de improvizaţie.

Teatrul Luni:

sâmbătă, 31 ianuarie, ora 19:00 – “G.O.D.”, un one-man-show cu Toma Dănilă, un spectacol de Marcel Ţop.

Teatrul de Artă:

miercuri, 28 ianuarie, ora 19:30 – “Eternul spectator”, un spectaol realizat după cartea “Noi în seolul XXI” de Daria Gănescu şi Daniela Marin, regia Daniela Marin; joi, 29 ianuarie, ora 20:15 – “Moartea pentru patrie”, de Mihai Ignat, regia Alexandru Maftei; vineri, 30 ianuarie, ora 20:15 – “Unora le place swingul”, regia Claudiu Puşcău; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 20:15 – “Fă tu primul pas”, regia Andrei Munteanu.

Teatrul Mignon:

marţi, 27 ianuarie, ora 19:30 – “Midnight chat with Sylvia Plath”, regia Iris Spiridon; joi, 29 ianuarie, ora 21:15 – “I.O.N.A.”, de Marin Sorescu, regia Danni Ionesu; vineri, 30 ianuarie, ora 19:30 – “Kean”, regia Adrian Titieni; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 19:30 – “Amalia respiră adânc”, de Alina Nelega, regia Amalia Olaru.

Teatrul Elisabeta:

marţi, 27 ianuarie, ora 20:00 – “Portret la minut”, regia Dragoş Moştenescu şi Ovidiu Ianu; vineri, 30 ianuarie, ora 20:00 – “Testament”, de Radu Popescu, regia Radu Popescu; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 19:00 – “Boeing Boeing”, de Marc Camoletti.

Teatrul Ţăndărică:

Sala Lahovari – luni, 26 ianuarie, ora 10:00 – “Fata babei şi fata moşteagului”, regia Daniel Stanciu; marţi, 27 ianuarie, ora 10:00 – “Albă

Fata babei şi fata moşteagului, Teatrul Ţăndărică

Fata babei şi fata moşteagului, Teatrul Ţăndărică

ca zăpada”, regia Cristian Pepino; miercuri, 28 ianuarie, ora 10:00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; joi, 29 ianuarie, ora 10:00 – “Punguţa cu doi bani”, regia Decebal Marin; vineri, 30 ianuarie, ora 10:00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; vineri, 30 ianuarie, ora 18:00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 10:00 – “Capra cu trei iezi”, regia Gabriel Apostol; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 12:00 – “Capra cu trei iezi”, regia Gabriel Apostol; duminică, 1 februarie, ora 10:00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; duminică, 1 februarie, ora 12:00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin.

Teatrul Ion Creangă:

(se joacă la Teatrul Excelsior): marţi, 27 ianuarie, ora 10:00 – “Crăiasa Zăpezii”, dramatizare de Charles Way, după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; marţi, 27 ianuarie, ora 17:00 – “În parc”, de Magda Condurache, regia Magda Condurache; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 11:00 – “Crăiasa Zăpezii”, dramatizare de Charles Way, după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; sâmbătă, 31 ianuarie, ora 18:00 – “Crăiasa Zăpezii”, dramatizare de Charles Way, după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; duminică, 1 februarie, ora 10:00 – “În parc”, de Magda Condurache, regia Magda Condurache; duminică, 1 februarie, ora 12:00 – “În parc”, de Magda Condurache, regia Magda Condurache.

Teatrul Excelsior:

luni, 26 ianuarie, ora 10:00 – “Vrăjitorul din Oz”, o întâmplare cu muzică de Petre Bokor, după romanul omonim a lui Lyman Frank Baum, regia Petre Bokor; miercuri, 28 ianuarie, ora 10:00 – “Frumoasa şi Bestia” după Charles Perrault, regia Ion Lucian şi Marius Nină; joi, 29 ianuarie, ora 10:00 – “Mica Sirenă” după H.C. Andersen, regia Olimpia Arghir; vineri, 30 ianuarie, ora 18:00 – “Momo”, dramatizare după un basm-roman de Michael Ende, de Lenuş-Teodora Moraru, regia Lenuş-Teodora Moraru; duminică, 1 februarie, ora 11:00 – “Zâna Zorilor”, după Ioan Slavici, regia Ilina Stihi.

Opera Comică pentru Copii:

luni, 26 ianuarie, ora 11:00 – “O noapte furtunoasă”; marţi, 27 ianuarie, ora 11:00 – “O noapte furtunoasă”; marţi, 27 ianuarie, ora 13:00 – “O noapte furtunoasă”; miercuri, 28 ianuarie, ora 11:00 – “O noapte furtunoasă”.

Foto: Programul teatrelor – facebook

Page 1 of 41234