Programul teatrelor din Bucureşti, 28 septembrie – 4 octombrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-din-bucuresti-28-septembrie-4-octombrie/

Lecţia de violoncel, Sinucigaşul, Toţi fiii mei, Şefele, Aici nu-i de joacă” şi multe alte spectacole, pe scenele teatrleo din Capitală, în această săptămână.

Un articol de Petre Ivan|28 septembrie 2015

Programul teatrelor din Bucureşti, 28 septembrie – 4 octombrie

Teatrul Metropolis:

marţi, 29 Septembrie, ora 19:00- “Peretele”, regia Lia Bugnar; vineri, 2 octombrie, ora 19:00 – “Peretele”, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 3 octombrie, ora 16:00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; duminică, 4 octombrie, ora 17:00 – Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Pictura:

marţi, 29 septembrie, ora 19:30 – “Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; joi, 1 octombrie, ora 19:30 – “Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; miercuri, 30 septembrie, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea”, regia Dan Tudor; sâmbătă, 3 octombrie, ora 20:00 – “Allegro, ma non troppo”, regia Răzvan Popa; duminică, 4 octombrie, ora 20:00 – “Între noi e totul bine”, regia Radu Afrim;

Sala Studio:

marţi, 29 septembrie, ora 19:30 – “Sinucigaşul”, regia Felix Alexa; joi, 1 octombrie, ora 19:30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, regia Ion Caramitru; vineri, 2 octombrie, ora 19:30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 3 octombrie, ora 19:30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, regia Ion Caramitru; duminică, 4 octombrie, ora 20:00 – “Molto, gran’ impressione”, regia Dan Tudor;

Sala Mare:

miercuri, 30 septembrie, ora 19:00 – “Toţi fiii mei”, regia Ion Caramitru;

Sala Media;

vineri, 2 octombrie, ora 20:00 – “Carte de vizită”, regia Eugen Cristea; sâmbătă, 3 octombrie, ora 20:00 – “20 de ani în Siberia”, regia Sorin Misirianţu; duminică, 4 octombrie, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru copii;

Sala Atelier:

sâmbătă, 3 octombrie, ora 20:00 – “Terorism”, regia Felix Alexa; duminică, 4 octombrie, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie”, regia Rodica Popescu Bitănescu.

Teatrul Odeon:

Sala Studio: marţi, 29 septembrie, ora 20:00 – “Tipografic majuscul”, de Gianina Cărbunariu; joi, 1 octombrie, ora 19:30 – “Pescarul şi sufletul său”, regia Carmen Lidia Vidu; vineri, 2 octombrie, ora 19:30 – “Poveste despre tatăl meu”, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 3 octombrie, ora 19:30 – “Şefele”, regia Sorin Militaru; duminică, 4 octombrie, ora 19:30 – “Eu. O casă de păpuşi”, regia Carmen lidia Vidu;

Sala Majestic:

duminică, 4 octombrie, ora 19:00 – “Trei generaţii”, regia Dinu Cernescu.

Teatrul Bulandra:

Sala “Toma Caragiu”:

marţi, 29 septembrie, ora 19:00 – “Omul cel bun din Seciuan”, regia Andrei Şerban; joi, 1 octombrie, ora 19:00 – “Pescăruşul”, de Antoaneta Cojocaru; vineri, 2 octombrie, ora 19:00 – “Oscar şi Tanti Roz”, regia Chris Simion; sâmbătă, 3 octombrie, ora 19:00 – “Oscar şi Tanti Roz”, regia Chris Simion; duminică, 4 octombrie, ora 19:00 – “Conversaţie după înmormântare”, regia Alexandru Darie;

Sala “Liviu Ciulei”:

joi, 1 octombrie, ora 19:00 – “Raţa sălbatică”, regia Peter Kerek; vineri, 2 octombrie, ora 20:00 – “Şarpele în iarbă”, regia Emil Hoştină; sâmbătă, 3 octombrie, ora 19:00 – “Raţa sălbatică”, regia Peter Kerek; duminică, 4 octombrie, ora 20:00 – “Arlechino moare?”, de Antoaneta Cojocaru.

Teatrul Nottara:

Sala “George Constantin”:

joi, 1 octombrie, ora 19:00 – “Vestul singuratic”, regia Cristi Juncu; vineri, 2 octombrie, ora 19:30 – “Femei de post”, regia Andreea Vulpe; sâmbătă, 3 octombrie, ora 19:30 – “Aici nu-i de joacă”, de Catrinel Dumitrescu.

Teatrul Mic:

vineri, 2 octombrie, ora 19:00 – “Trei gemeni veneţieni”, regia Nona Ciobanu.

Teatrul Foarte Mic:

"Vania şi Sonia şi Maşa şi Spike", Teatrul Foarte Mic

“Vania şi Sonia şi Maşa şi Spike”, Teatrul Foarte Mic

marţi, 29 septembrie, ora 19:00 – “Un duşman al poporului”, regia Ioana Păun; miercuri, 30 septembrie, ora 19:00 – “Un duşman al poporului”, regia Ioana Păun; joi, 1 octombrie, ora 19:00 – “Numele”, regia Vlad Cristache; vineri, 2 octombrie, ora 19:00 – “Vania şi Sonia şi Maşa şi Spike”, regia Horia Suru.

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan”:

joi, 1 octombrie, ora 19:00 – “Spiritul de familie”, regia Radu Beligan; vineri, 2 octombrie, ora 19:00 – “O scrisoare pierdută”, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 3 octombrie, ora 19:00 – “Bani din cer”, regia Horaţiu Mălăele; duminică, 4 octombrie, ora 19:00 – “În plină glorie”, regia Răzvan Mazilu;

Sala Studio:

miercuri, 30 septembrie, ora 19:30 – “La vita e bella”, regia Vlad Cristache;

Sala Nouă:

sâmbătă, 3 octombrie, ora 19:00 – “Ibsen Incorporated”, regia Catinca Drăgănescu.

Teatrul Evreiesc de Stat:

(se joacă la Teatrul de Artă) marţi, 29 septembrie, ora 19:00 – “Mazl Tov… and justice for all”, regia Andrei Munteanu; (se joacă la Teatrul de Artă) miercuri, 30 septembrie, ora 19:00 – “Astă seară: Lola Blau!”, regia Alexandru Dabija; (se joacă la Teatrul de Comedie, sala “Radu Beligan”) miercuri, 30 septembrie, ora 21:00 – “Frau Hess şi grădinile ei”, regia Alexander Hausvater.

Creart – Teatrelli:

joi, 1 octombrie, ora 19:00 – “Hotel California”, de Gelu Colceag.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 28 septembrie, ora 20:00 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; marţi, 29 septembrie, ora 20:00 – “XXL Fat Pig”, regia Cristi Juncu; miercuri, 30 septembrie, ora 20:00 – “Un cuplu ciudat”, regia Doina Antohi; joi, 1 octombrie, ora 19:00 – “Cine iubeşte plăteşte”, regia Vlad Massaci; joi, 1 octombrie, ora 21:45 – “Jurnalul lui Adam şi al Evei”, regia Eugen Gyemant; vineri, 2 octombrie, ora 19:00 – “Paravan. 2 telefoane”, regia Matei Lucaci-Grunberg; sâmbătă, 3 octombrie, ora 11:00 – “Little Impro” – teatru de improvizaţie pentru copii; sâmbătă, 3 octombrie, ora 19:00 – “Mizantropul”, regia Alexandru Mâzgăreanu; sâmbătă, 3 octombrie, ora 22:00 – “Intuiţia masculină” – Trilogia americană (partea a III-a), un spectacol al DramaForTheMasses; duminică, 4 octombrie, ora 15:00 – “Masculin/Feminin”, regia Lia Bugnar; duminică, 4 octombrie, ora 19:00 – “All new people”, regia Matei Lucaci – Grunberg;

Godot SubScenă:

vineri, 2 octombrie, ora 19:00 – “Spectacol de varietăţi”, regia Ionuţ Anghel; sâmbătă, 3 octombrie, ora 19:00 – “Feisbuc’”, regia Alexandru Jitea; duminică, 4 octombrie, ora 19:00 – “La ginecolog”, regia Alexandru Jitea; duminică, 4 octombrie, ora 21:30 – “Box FM”, regia Radu Iacoban.

Teatrul ACT:

vineri, 2 octombrie, ora 19:00 – “Cont(r)acte”, regia Cristi Juncu; duminică, 4 octombrie, ora 19:00 – “Absolut!”, regia Alexandru Dabija.

În Culise: marţi, 29 septembrie, ora 20:00 – “Scrisori către Rita” – The Show, regia Cristian Bajora; miercuri, 30 septembrie, ora 20:00 – “Black Friday Love”, regia Cristian Bajora.

Teatrul Luni:

miercuri, 30 septembrie, ora 19:30 – “KMRL”, regia Irina Istrătescu; joi, 1 octombrie, ora 19:30 – “Gabriel”, de Dumitru Georgescu; duminică, 4 octombrie, ora 11:00 – “Apolodor”.

Teatrul de Artă:

duminică, 4 octombrie, ora 20:15 – “Dicţionar explicativ al iubirii române”.

"Boeing Boeing", Teatrul Elisabeta

“Boeing Boeing”, Teatrul Elisabeta

Teatrul Elisabeta:

marţi, 29 septembrie, ora 20:00 – “Toc Toc”, regia Ricard Reguant; joi, 1 octombrie, ora 19:00 – “Boeing Boeing”, regia Şerban Puiu.

Teatrul Ţăndărică:

miercuri, 30 septembrie, ora 10:00 – “Punguţa cu doi bani”, regia Decebal Marin; joi, 1 octombrie, ora 10:00 – “Ursul păcălit de vulpe”, regia Paul Ionescu; sâmbătă, 3 octombrie, ora 10:00 – “Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 3 octombrie, ora 11:00 – “Ridichea uriaşă”, regia Paul Ionescu; sâmbătă, 3 octombrie, ora 12:00 – “Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; duminică, 4 octombrie, ora 10: 00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; duminică, 4 octombrie, ora 12:00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol.

Teatrul “Ion Creangă”:

luni, 28 septembrie, ora 10:00 – “Inimă rece”, regia Sorana Coroamă-Stanca.

Teatrul Excelsior:

(Excelsior Teen-Fest) Sala Mare:

luni, 28 septembrie, ora 17:00 – “Vicleniile lui Scapino”, regia Alexandru Mâzgăreanu; marţi, 29 septembrie, ora 16:00 – “Coro Nero”, regia Veronica şi Cătălin Pătru; miercuri, 30 septembrie, ora 18:00 – “Flori pentru Algernon”, regia Iulia Colan; joi, 1 octombrie, ora 18:00 – “Profu’ de religie”, de Bobi Pricop; vineri, 2 octombrie, ora 17:00 – “Thomas Sawyer”, regia Horia Suru;

(Excelsior Teen-Fest) Sala Studio:

vineri, 2 octombrie, ora 16:00 – “a little drop of Hamlet”, regia Lenuş Teodora Moraru;

(Excelsior Teen-Fest) Sala “Toma Caragiu” (Teatrul Bulandra):

luni, 28 septembrie, ora 19:00 – “O poveste ciudată cu un câine la miezul nopţii”, regia Vlad Massaci;

(Excelsior Teen-Fest) Unteatru:

marţi, 29 septembrie, ora 18:00 – “La ţigănci”, regia Andrei şi Andreea Grosu;

(Excelsior Teen-Fest) Sala Mică (Teatrul Naţional Bucureşti):

miercuri, 30 septembrie, ora 20:00 – “Actorchestra”, regia Horia Suru.

Foto: Programul teatrelor – facebook

10
/03
/14

"Îngeri în America", "Lecţia de violoncel", "Hoţi", "Dineu cu proşti", "Umor, amor, fior de dor... în Bucureşti", "D'ale carnavalului", "Un tramvai numit dorinţă", "Pescăruşul", "Livada de vişini" sau "Romeo şi Julieta" sunt doar câteva dintre spectacolele de teatru pe care le puteţi vedea în această săptămână în Capitală. Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 10 - 16 martie:

Pagina 2 din 41234