Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 11 – 17 noiembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-din-bucuresti-in-perioada-11-17-noiembrie/

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 11 – 17 noiembrie este plin de spectacole interesante.

Un articol de Andrada Văsii|10 noiembrie 2013

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 11 – 17 noiembrie este plin de spectacole interesante.

Teatrul Naţional, Sala Studio: marţi, ora 20.00 ,,D’ale noastre”, de Gigi Căciuleanu; miercuri, ora 20.00 ,,Dineu cu proşti”, de Francis Veber; joi, ora 19.30 ,,Revizorul”, de N.V. Gogol; vineri, ora 19.30 ,,Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman; sâmbătă, ora 19.30 ,,Egoistul”, de Jean Anouilh; duminică, ora 19.30 ,,Idolul şi Ion Anapoda”, de G. M. Zamfirescu.

Sala Atelier: joi, ora 19.30 ,,Tectonica sentimentelor”, de Eric Emmanuel Schmitt; vineri, ora 19.30 ,,Tectonica sentimentelor”, de Eric Emmanuel Schmitt; sâmbătă, ora 20.00 ,,Nebun din dragoste”, de Sam Shepard.

Sala Mică: joi, ora 20.00 ,,Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu; vineri, ora 20.00 ,,Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, ora 20.00 ,,Cinci femei de tranziţie!”, de Rodica Popescu Bitănescu; duminică, ora 20.00 ,,Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar.

Sala Pictura: sâmbătă, ora 19.30 ,,Micul infern”, de Mircea Ştefănescu; duminică, ora 19.30 ,,Micul infern”, de Mircea Ştefănescu.

Sala Media: duminică, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru Copii.

Teatrul Nottara; Sala ,,Horia Lovinescu”: luni, ora 19.00 „Avarul”, regia Daniel Niţoi; marţi, ora 19.30 ,,Pluralul englezesc, regia Toma Enache; miercuri, ora 20.30 ,,Nu mor pescăruşii când vor porcii mistreţi”, de Mircea M. Ionescu; sâmbătă, ora 19.00 ,,Roman teatral”, regia Vlad Massaci, .

Sala ,,George Constantin”: luni, ora 19.30 ,,O zi de vară”, regia Marcel Ţop; joi, ora 19.30 ,,Aniversarea”, regia Vlad Massaci; vineri, ora 19.30 ,,Matrimoniale”, regia Diana Lupescu; sâmbătă, ora 19.00 ,,Ultimul Don Juan”, de Petre Bokor.

Programul teatrelor oferă alternative pentru toată săptămâna 

Teatrul Odeon, Sala Studio: marţi, ora 19.30 ,,Revanşa”, regia Vlad Cristache; sâmbătă, ora 19.30 ,,Equus”; duminică, ora 19.30 ,,Blifat”.

Sala Majestic: joi, ora 19.00 ,,Gaiţele”; sâmbătă, ora 19.00 ,,Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”; duminică, ora 19.00 ,,Şaraiman”,

Programul teatrelor cuprinde la Teatrul Bulandra, Sala ,,Toma Caragiu”: miercuri, ora 19.00 ,,Oscar şi tanti Roz”, regia Chris Simion; vineri, ora 19.00 ,,Pescăruşul”, regia Antoaneta Cojocaru; sâmbătă, ora 19:00 ,,Oscar şi tanti Roz”, regia Chris Simion; duminică, ora 19.00 „Scaunele”, regia Felix Alexa.

Sala ,,Liviu Ciulei”: vineri, ora 19.00 ,,Meşteşugul vieţii”, regia Felix Alexa; sâmbătă, ora 19.00 ,,Mamouret”, regia Dinu Cernescu; duminică, ora 19.00 ,,Voiajul domnului Perrichon”, regia Dinu Cernescu.

Teatrul de Comedie Sala,,Radu Beligan”: miercuri, ora 19.00 ,,O scrisoare pierdută”; joi, ora 19.00 ,,Acasă la tata”; vineri, ora 19:00 ,,Avarul îndrăgostit”; sâmbătă, ora 19.00 ,,…Escu”; duminică, ora 19.00 ,,Revizorul”.

Teatrul Teatrelor/ Romexpo: sâmbătă, ora 19.30 ,,Femeia care şi-a pierdut jartiera”.

Teatrul Metropolis: marţi, ora 19.00 ,,Gaiţele”, de Alexandru Kiriţescu; miercuri, ora 19.00 ,,Sex”, de Rob de Graaf; sâmbătă, ora 19.00 ,,Tom şi Jerry”, de Rick Cleveland; duminică, ora 15.00 şi ora 19.00 ,,Bădăranii”, de Carlo Goldoni.

Programul teatrelor

Distribuţia spectacolului ,, Gaiţele”

Teatrul Mic: luni, ora 19.00 ,,Mă mut la mama”; miercuri, ora 19.00 ,,Profesiunea d-nei Warren”; joi, ora 19.00 ,,Sex on the bici”; vineri, ora 19.00 ,,Pensiune completă”; sâmbătă, ora 19.00 ,,Doamna noastră din Pascagoula”; sâmbătă, ora 19.00 ,,Băieţii de aur”; duminică, ora 19.00 ,,Spionul balcanic”.

Teatrul Foarte Mic: vineri, ora 19.00 ,,O viaţă în teatru”, de David Mamet; sâmbătă, ora 19.00 ,,Interpretul”, de Tristan Bernard; duminică, ora 19.00 ,,Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu.

Teatrul Masca: marţi, ora 19.00 ,,Pierrot lunatecul”; miercuri, ora 19.00 ,,Flecărelile femeilor”; joi, ora 19.00 ,,Cafeneaua”; vineri, ora 19.00 ,,Comedia erorilor”; sâmbătă, ora 19.00 ,,Acul cumetrei Gurton”; duminică, ora 19.00 ,,Parcul”.

Teatrul Evreiesc de Stat: miercuri, ora 19.00 ,,Carre de aşi… cu valeţi!”; joi, ora 19.00 ,,Dinastia Efros”, regia Kincses Elemer; sâmbătă, ora 19.00 ,,Păpuşarul”, regia Alexander Hausvater; duminică, ora 11.00 şi ora 19.00 ,,Păpuşarul”.

UnTeatru: miercuri, ora 19.00 ,,Retox”, de Eugen Jebeleanu; vineri, ora 19.00 ,,Frumoasa călătorie a urşilor Panda”, regia Cătălina Buzoianu; sâmbătă, ora 19:00,,Blackbird”, de David Harrower, regia: Andrei şi Andreea Grosu; duminică, ora 19.00 ,,Blackbird”, de David Harrower, regia: Andrei şi Andreea Grosu.

În Culise – Teatru Pub: luni, ora 20.00 ,,Frumoasa călătorie a urşilor Panda povestită de un saxofonist care avea o iubită la Frankfurt”, de Matei Vişniec, regia Cristian Bajora; marţi, ora 20.00 ,,Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora; miercuri, ora 19.00 ,,Common lives”, regia Cristian Bajora; joi, ora 19.00 „Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş.

Godot Cafe Teatru: luni, ora 20.00 ,,Un cuplu ciudat”, de Neil Simon; marţi, ora 20.00 ,,Te iubesc! Te iubesc?”, după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; miercuri, ora 19.00 ,,Not History’s Bones” (TNO ,,Viaţa e frumoasă), regia: Mario Biagini; joi, ora 20.45 – ,,Liga Improvizatorilor”, vineri, ora 19.00 ,,Cu sau fără clape” (TNO ,,Viaţa e frumoasă”).

Teatrul LUNI, Green Hours: joi, ora 21.00 ,,Aici nu se simte & Oase pentru Otto”.

Teatrul Ţăndărică, Sala Lahovary: luni, ora 10.00 ,,Motanul încălţat”; marţi, ora 10.00,,Motanul încălţat”; miercuri, ora 10.00 ,,Frumoasa din pădurea adormită”.

Teatrul Excelsior: luni, ora 10.00 ,,Frumoasa şi Bestia”; miercuri, ora 11.00 ,,Hainele cele noi ale prinţului”; vineri, ora 19.00 ,,Hainele cele noi ale prinţului”; sâmbătă, ora 10.00 ,,Măria-Sa… Măgarul!”; duminică, ora 10.00 „Cocoşeul neascultător”.

Teatrul,,Ion Creangă”: marţi, ora 10.00 ,,Cartea Junglei”; miercuri, ora 10.00 ,,Noddy”; ora 17.00 ,,Seminţe-Semi”; joi, ora 10.00 ,,Noddy”; vineri, ora 10.00 ,,Cartea Junglei”; duminica, ora 11.00 „Inimă Rece”.

Teatrul Mignon: luni, ora 19.30 ,,Cronică fantastică”, de Ion Luca Caragiale; miercuri, ora 19.30 ,,Moftul român”, de Ion Luca Caragiale; sâmbătă, ora 11.00 ,,Muzicanţii din Bremen”, de Fraţii Grimm; ora 19.30 ,,Vorbe, vorbe, vorbe”, de Dumitru Solomon; ora 21.15 ,,Copiii soarelui”, de Dumitru Solomon; duminică, ora 19.30 ,,Ce-ar fi dacă ar fi”, de Ştefan Ruxanda, notează Mediafax.

Teatrul ACT: luni, ora 19.00 ,,American Buffalo”; marţi, ora 19.00 ,,American Buffalo”; joi, ora 19.00 ,,Paradisul pierdut sau patimile după Bach”.

Foto credit: Programul teatrelor cu spectacole de la TNB, Teatrul Metropolis

09
/02
/20

Născut pe 9 februarie 1940, la Cape Town, scriitorul sud-african J.M. Coetzee, laureat al Premiului Nobel pentru Literatură (2003), împlinește astăzi 80 de ani. Cartea pe care v-o propunem este primul său roman, „Ținuturi în crepuscul” (Editura Humanitas Fiction).

07
/02
/20

Volumul colectiv bilingv Teatrul.ro 30. Noi nume / Theatre.ro 30. New Entries coordonat de criticul de teatru Oltița Cîntec se lansează sâmbătă, 8 februarie 2020, ora 18:30, la Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova. Materialul reunește portretele a 30 de artiști care s-au impus după momentul 1989. Printre aceștia și regizorii Naționalului craiovean – Radu Afrim și Bobi Pricop.

07
/02
/20

Cum alegi un spectacol, într-un peisaj teatral în care se produc sute, şi nu toate sunt capodopere? Ziarul Metropolis îţi oferă cinci motive pentru care să alegi un spectacol – o hartă şi o busolă, ca să nu te rătăceşti în pădurea deasă a teatrului românesc…

07
/02
/20

Victor Morozov studiază în prezent teoria de cinema în Franţa şi Irlanda. Recent, alături de colegi din SUA, Franţa, Chile, Nigeria şi Madagascar, a participat la programul dedicat tinerilor critici al Festivalului de Film de la Rotterdam, de unde ne-a trimis o primă relatare, despre trei lungmetraje asiatice.

07
/02
/20

Născut în 1955, la Piatra Neamț, regizorul Alexandru Dabija împlinește pe 13 februarie 65 de ani, prilej cu care Casa de Producție TVR vă invită să urmăriți una dintre comediile cele mai spumoase ale anilor ’90, „Scapino” de Molière, în regia sa.

06
/02
/20

Vineri, 21 februarie, la ora 19.00, la Librăria Humanitas de la Cișmigiu (Bd. Regina Elisabeta 38), va avea loc o dezbatere pornind de la volumul „Suntem dezrădăcinate. Călătoria mea şi poveştile altor fete refugiate din toată lumea”, apărut de curând la Editura Polirom, în traducerea Biancăi Alecu.

06
/02
/20

Dacă credeai că mai știi câte ceva despre cinematografia mondială a momentului, o participare la Festivalul de la Rotterdam îți dă peste cap cam toate cunoștințele – un program cu sute de filme neconvenționale, majoritatea realizate de regizori la început de drum, iar o bună parte dintre ele, forme hibrid de limbaj cinematografic.

05
/02
/20

Pentru că februarie este luna iubirii (veți constata atât pe 14 februarie, cât și pe 24), ne-am gândit ce carte s-ar putea dovedi perfectă atât pentru doamne și domnișoare, cât și pentru domni. Am optat pentru „Cele zece iubiri ale lui Nishino”, de Hiromi Kawakami (Polirom, 2015, traducere din japoneză de Florin Oprina).

Page 30 of 886« First...1020...2829303132...405060...Last »