Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 11 – 17 noiembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-din-bucuresti-in-perioada-11-17-noiembrie/

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 11 – 17 noiembrie este plin de spectacole interesante.

Un articol de Andrada Văsii|10 noiembrie 2013

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 11 – 17 noiembrie este plin de spectacole interesante.

Teatrul Naţional, Sala Studio: marţi, ora 20.00 ,,D’ale noastre”, de Gigi Căciuleanu; miercuri, ora 20.00 ,,Dineu cu proşti”, de Francis Veber; joi, ora 19.30 ,,Revizorul”, de N.V. Gogol; vineri, ora 19.30 ,,Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman; sâmbătă, ora 19.30 ,,Egoistul”, de Jean Anouilh; duminică, ora 19.30 ,,Idolul şi Ion Anapoda”, de G. M. Zamfirescu.

Sala Atelier: joi, ora 19.30 ,,Tectonica sentimentelor”, de Eric Emmanuel Schmitt; vineri, ora 19.30 ,,Tectonica sentimentelor”, de Eric Emmanuel Schmitt; sâmbătă, ora 20.00 ,,Nebun din dragoste”, de Sam Shepard.

Sala Mică: joi, ora 20.00 ,,Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu; vineri, ora 20.00 ,,Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, ora 20.00 ,,Cinci femei de tranziţie!”, de Rodica Popescu Bitănescu; duminică, ora 20.00 ,,Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar.

Sala Pictura: sâmbătă, ora 19.30 ,,Micul infern”, de Mircea Ştefănescu; duminică, ora 19.30 ,,Micul infern”, de Mircea Ştefănescu.

Sala Media: duminică, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru Copii.

Teatrul Nottara; Sala ,,Horia Lovinescu”: luni, ora 19.00 „Avarul”, regia Daniel Niţoi; marţi, ora 19.30 ,,Pluralul englezesc, regia Toma Enache; miercuri, ora 20.30 ,,Nu mor pescăruşii când vor porcii mistreţi”, de Mircea M. Ionescu; sâmbătă, ora 19.00 ,,Roman teatral”, regia Vlad Massaci, .

Sala ,,George Constantin”: luni, ora 19.30 ,,O zi de vară”, regia Marcel Ţop; joi, ora 19.30 ,,Aniversarea”, regia Vlad Massaci; vineri, ora 19.30 ,,Matrimoniale”, regia Diana Lupescu; sâmbătă, ora 19.00 ,,Ultimul Don Juan”, de Petre Bokor.

Programul teatrelor oferă alternative pentru toată săptămâna 

Teatrul Odeon, Sala Studio: marţi, ora 19.30 ,,Revanşa”, regia Vlad Cristache; sâmbătă, ora 19.30 ,,Equus”; duminică, ora 19.30 ,,Blifat”.

Sala Majestic: joi, ora 19.00 ,,Gaiţele”; sâmbătă, ora 19.00 ,,Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”; duminică, ora 19.00 ,,Şaraiman”,

Programul teatrelor cuprinde la Teatrul Bulandra, Sala ,,Toma Caragiu”: miercuri, ora 19.00 ,,Oscar şi tanti Roz”, regia Chris Simion; vineri, ora 19.00 ,,Pescăruşul”, regia Antoaneta Cojocaru; sâmbătă, ora 19:00 ,,Oscar şi tanti Roz”, regia Chris Simion; duminică, ora 19.00 „Scaunele”, regia Felix Alexa.

Sala ,,Liviu Ciulei”: vineri, ora 19.00 ,,Meşteşugul vieţii”, regia Felix Alexa; sâmbătă, ora 19.00 ,,Mamouret”, regia Dinu Cernescu; duminică, ora 19.00 ,,Voiajul domnului Perrichon”, regia Dinu Cernescu.

Teatrul de Comedie Sala,,Radu Beligan”: miercuri, ora 19.00 ,,O scrisoare pierdută”; joi, ora 19.00 ,,Acasă la tata”; vineri, ora 19:00 ,,Avarul îndrăgostit”; sâmbătă, ora 19.00 ,,…Escu”; duminică, ora 19.00 ,,Revizorul”.

Teatrul Teatrelor/ Romexpo: sâmbătă, ora 19.30 ,,Femeia care şi-a pierdut jartiera”.

Teatrul Metropolis: marţi, ora 19.00 ,,Gaiţele”, de Alexandru Kiriţescu; miercuri, ora 19.00 ,,Sex”, de Rob de Graaf; sâmbătă, ora 19.00 ,,Tom şi Jerry”, de Rick Cleveland; duminică, ora 15.00 şi ora 19.00 ,,Bădăranii”, de Carlo Goldoni.

Programul teatrelor

Distribuţia spectacolului ,, Gaiţele”

Teatrul Mic: luni, ora 19.00 ,,Mă mut la mama”; miercuri, ora 19.00 ,,Profesiunea d-nei Warren”; joi, ora 19.00 ,,Sex on the bici”; vineri, ora 19.00 ,,Pensiune completă”; sâmbătă, ora 19.00 ,,Doamna noastră din Pascagoula”; sâmbătă, ora 19.00 ,,Băieţii de aur”; duminică, ora 19.00 ,,Spionul balcanic”.

Teatrul Foarte Mic: vineri, ora 19.00 ,,O viaţă în teatru”, de David Mamet; sâmbătă, ora 19.00 ,,Interpretul”, de Tristan Bernard; duminică, ora 19.00 ,,Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu.

Teatrul Masca: marţi, ora 19.00 ,,Pierrot lunatecul”; miercuri, ora 19.00 ,,Flecărelile femeilor”; joi, ora 19.00 ,,Cafeneaua”; vineri, ora 19.00 ,,Comedia erorilor”; sâmbătă, ora 19.00 ,,Acul cumetrei Gurton”; duminică, ora 19.00 ,,Parcul”.

Teatrul Evreiesc de Stat: miercuri, ora 19.00 ,,Carre de aşi… cu valeţi!”; joi, ora 19.00 ,,Dinastia Efros”, regia Kincses Elemer; sâmbătă, ora 19.00 ,,Păpuşarul”, regia Alexander Hausvater; duminică, ora 11.00 şi ora 19.00 ,,Păpuşarul”.

UnTeatru: miercuri, ora 19.00 ,,Retox”, de Eugen Jebeleanu; vineri, ora 19.00 ,,Frumoasa călătorie a urşilor Panda”, regia Cătălina Buzoianu; sâmbătă, ora 19:00,,Blackbird”, de David Harrower, regia: Andrei şi Andreea Grosu; duminică, ora 19.00 ,,Blackbird”, de David Harrower, regia: Andrei şi Andreea Grosu.

În Culise – Teatru Pub: luni, ora 20.00 ,,Frumoasa călătorie a urşilor Panda povestită de un saxofonist care avea o iubită la Frankfurt”, de Matei Vişniec, regia Cristian Bajora; marţi, ora 20.00 ,,Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora; miercuri, ora 19.00 ,,Common lives”, regia Cristian Bajora; joi, ora 19.00 „Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş.

Godot Cafe Teatru: luni, ora 20.00 ,,Un cuplu ciudat”, de Neil Simon; marţi, ora 20.00 ,,Te iubesc! Te iubesc?”, după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; miercuri, ora 19.00 ,,Not History’s Bones” (TNO ,,Viaţa e frumoasă), regia: Mario Biagini; joi, ora 20.45 – ,,Liga Improvizatorilor”, vineri, ora 19.00 ,,Cu sau fără clape” (TNO ,,Viaţa e frumoasă”).

Teatrul LUNI, Green Hours: joi, ora 21.00 ,,Aici nu se simte & Oase pentru Otto”.

Teatrul Ţăndărică, Sala Lahovary: luni, ora 10.00 ,,Motanul încălţat”; marţi, ora 10.00,,Motanul încălţat”; miercuri, ora 10.00 ,,Frumoasa din pădurea adormită”.

Teatrul Excelsior: luni, ora 10.00 ,,Frumoasa şi Bestia”; miercuri, ora 11.00 ,,Hainele cele noi ale prinţului”; vineri, ora 19.00 ,,Hainele cele noi ale prinţului”; sâmbătă, ora 10.00 ,,Măria-Sa… Măgarul!”; duminică, ora 10.00 „Cocoşeul neascultător”.

Teatrul,,Ion Creangă”: marţi, ora 10.00 ,,Cartea Junglei”; miercuri, ora 10.00 ,,Noddy”; ora 17.00 ,,Seminţe-Semi”; joi, ora 10.00 ,,Noddy”; vineri, ora 10.00 ,,Cartea Junglei”; duminica, ora 11.00 „Inimă Rece”.

Teatrul Mignon: luni, ora 19.30 ,,Cronică fantastică”, de Ion Luca Caragiale; miercuri, ora 19.30 ,,Moftul român”, de Ion Luca Caragiale; sâmbătă, ora 11.00 ,,Muzicanţii din Bremen”, de Fraţii Grimm; ora 19.30 ,,Vorbe, vorbe, vorbe”, de Dumitru Solomon; ora 21.15 ,,Copiii soarelui”, de Dumitru Solomon; duminică, ora 19.30 ,,Ce-ar fi dacă ar fi”, de Ştefan Ruxanda, notează Mediafax.

Teatrul ACT: luni, ora 19.00 ,,American Buffalo”; marţi, ora 19.00 ,,American Buffalo”; joi, ora 19.00 ,,Paradisul pierdut sau patimile după Bach”.

Foto credit: Programul teatrelor cu spectacole de la TNB, Teatrul Metropolis

23
/03
/20

Ne-am întors la o carte clasică – “I.L. Caragiale despre lume, artă și neamul românesc”, antologie de Dan C. Mihăilescu, publicată la Editura Humanitas încă din 1994 (și republicată în 2012). Să vedem, deci, ce mai vedea Nenea al nostru la noi.

23
/03
/20

Din cauza epidemiei de coronavirus şi a instaurării stării de urgenţă, suntem forţaţi la suspendarea multor activităţi şi relaţii, inclusiv relaţia noastră cu teatrul, ca artă vie, este întreruptă. În aşteptarea zilelor când vom putea să  jucăm live producţiile din Repertoriul Stagiunii, vă propunem un repertoriu special, cu spectacole din arhiva Teatrului Tamási Áron, pe care le vom transmite online, în fiecare miercuri şi duminică, de la ora 20.00.

22
/03
/20

Teatrul Național din Cluj-Napoca va difuza online, pe site-ul instituției, o selecție dintre cele mai apreciate producții ale sale. Difuzarea reprezentațiilor va coincide cu serile tradiționale de spectacol pe scena mare a teatrului: în fiecare seară de marți, joi, sâmbătă și duminică un spectacol va putea fi urmărit online pe website-ul teatrului. Spectacolul va începe la ora 19:00 și va fi disponibil spre vizionare timp de 23 de ore.

22
/03
/20

În contextul epidemiologic COVID-19, în care prima măsură recomandată de autorități, pentru evitarea propagării virusului, este distanțarea socială, Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu, care și-a suspendat toată activitatea de spectacole în perioada stării de urgență decretată de autoritățile centrale ale statului, face un apel public pentru respectarea cu strictețe a recomandărilor autorităților și mută activitatea de pe scenă, în mediul online.

20
/03
/20

Primul festival boutique din România, AWAKE, a decis să anuleze cea de-a patra ediţie a evenimentului. Aceasta era programată între 14 şi 16 august 2020, pe spectaculosul domeniu Teleki din Gorneşti, Mureş, cu un line-up impresionant ce propunea ca headlineri artişti precum JP Cooper, Asaf Avidan, White Lies, Dubioza Kolektiv, Viţa de Vie “În Corzi”, Asian Dub Foundation, Dimension, Camo & Krooked. AWAKE va anula toate concertele stabilite pentru ediţia de anul acesta a festivalului.

20
/03
/20

Radio România Cultural sporește semnificativ difuzarea artiștilor români a căror activitate este puternic afectată de epidemia de coronavirus. Începând de astăzi, postul va promova și difuza cu prioritate creații muzicale interpretate de artiștii români, oferind astfel publicului șansa de a se întâlni cu interpreții preferați, în contextul anulării tuturor evenimentelor culturale. Întregul format muzical al postului se va axa preponderent pe muzica sau interpretarea românească.

20
/03
/20

Dat fiind contextul global, echipa #TAMTAMFestival, organizatorul evenimentului cu același nume, decis să își regândească activitatea, aceea de antreprenor cultural, lansând inițiativa #ScenaVirtualaTamTam începand cu 20.03.2020.

Page 5 of 871« First...34567...102030...Last »