Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 11 – 17 noiembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-din-bucuresti-in-perioada-11-17-noiembrie/

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 11 – 17 noiembrie este plin de spectacole interesante.

Un articol de Andrada Văsii|10 noiembrie 2013

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 11 – 17 noiembrie este plin de spectacole interesante.

Teatrul Naţional, Sala Studio: marţi, ora 20.00 ,,D’ale noastre”, de Gigi Căciuleanu; miercuri, ora 20.00 ,,Dineu cu proşti”, de Francis Veber; joi, ora 19.30 ,,Revizorul”, de N.V. Gogol; vineri, ora 19.30 ,,Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman; sâmbătă, ora 19.30 ,,Egoistul”, de Jean Anouilh; duminică, ora 19.30 ,,Idolul şi Ion Anapoda”, de G. M. Zamfirescu.

Sala Atelier: joi, ora 19.30 ,,Tectonica sentimentelor”, de Eric Emmanuel Schmitt; vineri, ora 19.30 ,,Tectonica sentimentelor”, de Eric Emmanuel Schmitt; sâmbătă, ora 20.00 ,,Nebun din dragoste”, de Sam Shepard.

Sala Mică: joi, ora 20.00 ,,Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu; vineri, ora 20.00 ,,Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, ora 20.00 ,,Cinci femei de tranziţie!”, de Rodica Popescu Bitănescu; duminică, ora 20.00 ,,Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar.

Sala Pictura: sâmbătă, ora 19.30 ,,Micul infern”, de Mircea Ştefănescu; duminică, ora 19.30 ,,Micul infern”, de Mircea Ştefănescu.

Sala Media: duminică, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru Copii.

Teatrul Nottara; Sala ,,Horia Lovinescu”: luni, ora 19.00 „Avarul”, regia Daniel Niţoi; marţi, ora 19.30 ,,Pluralul englezesc, regia Toma Enache; miercuri, ora 20.30 ,,Nu mor pescăruşii când vor porcii mistreţi”, de Mircea M. Ionescu; sâmbătă, ora 19.00 ,,Roman teatral”, regia Vlad Massaci, .

Sala ,,George Constantin”: luni, ora 19.30 ,,O zi de vară”, regia Marcel Ţop; joi, ora 19.30 ,,Aniversarea”, regia Vlad Massaci; vineri, ora 19.30 ,,Matrimoniale”, regia Diana Lupescu; sâmbătă, ora 19.00 ,,Ultimul Don Juan”, de Petre Bokor.

Programul teatrelor oferă alternative pentru toată săptămâna 

Teatrul Odeon, Sala Studio: marţi, ora 19.30 ,,Revanşa”, regia Vlad Cristache; sâmbătă, ora 19.30 ,,Equus”; duminică, ora 19.30 ,,Blifat”.

Sala Majestic: joi, ora 19.00 ,,Gaiţele”; sâmbătă, ora 19.00 ,,Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”; duminică, ora 19.00 ,,Şaraiman”,

Programul teatrelor cuprinde la Teatrul Bulandra, Sala ,,Toma Caragiu”: miercuri, ora 19.00 ,,Oscar şi tanti Roz”, regia Chris Simion; vineri, ora 19.00 ,,Pescăruşul”, regia Antoaneta Cojocaru; sâmbătă, ora 19:00 ,,Oscar şi tanti Roz”, regia Chris Simion; duminică, ora 19.00 „Scaunele”, regia Felix Alexa.

Sala ,,Liviu Ciulei”: vineri, ora 19.00 ,,Meşteşugul vieţii”, regia Felix Alexa; sâmbătă, ora 19.00 ,,Mamouret”, regia Dinu Cernescu; duminică, ora 19.00 ,,Voiajul domnului Perrichon”, regia Dinu Cernescu.

Teatrul de Comedie Sala,,Radu Beligan”: miercuri, ora 19.00 ,,O scrisoare pierdută”; joi, ora 19.00 ,,Acasă la tata”; vineri, ora 19:00 ,,Avarul îndrăgostit”; sâmbătă, ora 19.00 ,,…Escu”; duminică, ora 19.00 ,,Revizorul”.

Teatrul Teatrelor/ Romexpo: sâmbătă, ora 19.30 ,,Femeia care şi-a pierdut jartiera”.

Teatrul Metropolis: marţi, ora 19.00 ,,Gaiţele”, de Alexandru Kiriţescu; miercuri, ora 19.00 ,,Sex”, de Rob de Graaf; sâmbătă, ora 19.00 ,,Tom şi Jerry”, de Rick Cleveland; duminică, ora 15.00 şi ora 19.00 ,,Bădăranii”, de Carlo Goldoni.

Programul teatrelor

Distribuţia spectacolului ,, Gaiţele”

Teatrul Mic: luni, ora 19.00 ,,Mă mut la mama”; miercuri, ora 19.00 ,,Profesiunea d-nei Warren”; joi, ora 19.00 ,,Sex on the bici”; vineri, ora 19.00 ,,Pensiune completă”; sâmbătă, ora 19.00 ,,Doamna noastră din Pascagoula”; sâmbătă, ora 19.00 ,,Băieţii de aur”; duminică, ora 19.00 ,,Spionul balcanic”.

Teatrul Foarte Mic: vineri, ora 19.00 ,,O viaţă în teatru”, de David Mamet; sâmbătă, ora 19.00 ,,Interpretul”, de Tristan Bernard; duminică, ora 19.00 ,,Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu.

Teatrul Masca: marţi, ora 19.00 ,,Pierrot lunatecul”; miercuri, ora 19.00 ,,Flecărelile femeilor”; joi, ora 19.00 ,,Cafeneaua”; vineri, ora 19.00 ,,Comedia erorilor”; sâmbătă, ora 19.00 ,,Acul cumetrei Gurton”; duminică, ora 19.00 ,,Parcul”.

Teatrul Evreiesc de Stat: miercuri, ora 19.00 ,,Carre de aşi… cu valeţi!”; joi, ora 19.00 ,,Dinastia Efros”, regia Kincses Elemer; sâmbătă, ora 19.00 ,,Păpuşarul”, regia Alexander Hausvater; duminică, ora 11.00 şi ora 19.00 ,,Păpuşarul”.

UnTeatru: miercuri, ora 19.00 ,,Retox”, de Eugen Jebeleanu; vineri, ora 19.00 ,,Frumoasa călătorie a urşilor Panda”, regia Cătălina Buzoianu; sâmbătă, ora 19:00,,Blackbird”, de David Harrower, regia: Andrei şi Andreea Grosu; duminică, ora 19.00 ,,Blackbird”, de David Harrower, regia: Andrei şi Andreea Grosu.

În Culise – Teatru Pub: luni, ora 20.00 ,,Frumoasa călătorie a urşilor Panda povestită de un saxofonist care avea o iubită la Frankfurt”, de Matei Vişniec, regia Cristian Bajora; marţi, ora 20.00 ,,Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora; miercuri, ora 19.00 ,,Common lives”, regia Cristian Bajora; joi, ora 19.00 „Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş.

Godot Cafe Teatru: luni, ora 20.00 ,,Un cuplu ciudat”, de Neil Simon; marţi, ora 20.00 ,,Te iubesc! Te iubesc?”, după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; miercuri, ora 19.00 ,,Not History’s Bones” (TNO ,,Viaţa e frumoasă), regia: Mario Biagini; joi, ora 20.45 – ,,Liga Improvizatorilor”, vineri, ora 19.00 ,,Cu sau fără clape” (TNO ,,Viaţa e frumoasă”).

Teatrul LUNI, Green Hours: joi, ora 21.00 ,,Aici nu se simte & Oase pentru Otto”.

Teatrul Ţăndărică, Sala Lahovary: luni, ora 10.00 ,,Motanul încălţat”; marţi, ora 10.00,,Motanul încălţat”; miercuri, ora 10.00 ,,Frumoasa din pădurea adormită”.

Teatrul Excelsior: luni, ora 10.00 ,,Frumoasa şi Bestia”; miercuri, ora 11.00 ,,Hainele cele noi ale prinţului”; vineri, ora 19.00 ,,Hainele cele noi ale prinţului”; sâmbătă, ora 10.00 ,,Măria-Sa… Măgarul!”; duminică, ora 10.00 „Cocoşeul neascultător”.

Teatrul,,Ion Creangă”: marţi, ora 10.00 ,,Cartea Junglei”; miercuri, ora 10.00 ,,Noddy”; ora 17.00 ,,Seminţe-Semi”; joi, ora 10.00 ,,Noddy”; vineri, ora 10.00 ,,Cartea Junglei”; duminica, ora 11.00 „Inimă Rece”.

Teatrul Mignon: luni, ora 19.30 ,,Cronică fantastică”, de Ion Luca Caragiale; miercuri, ora 19.30 ,,Moftul român”, de Ion Luca Caragiale; sâmbătă, ora 11.00 ,,Muzicanţii din Bremen”, de Fraţii Grimm; ora 19.30 ,,Vorbe, vorbe, vorbe”, de Dumitru Solomon; ora 21.15 ,,Copiii soarelui”, de Dumitru Solomon; duminică, ora 19.30 ,,Ce-ar fi dacă ar fi”, de Ştefan Ruxanda, notează Mediafax.

Teatrul ACT: luni, ora 19.00 ,,American Buffalo”; marţi, ora 19.00 ,,American Buffalo”; joi, ora 19.00 ,,Paradisul pierdut sau patimile după Bach”.

Foto credit: Programul teatrelor cu spectacole de la TNB, Teatrul Metropolis

16
/06
/20

Teatrul Odeon continuă seria Mari Spectacole difuzate online săptămânal și oferă joi, 18 iunie, ora 18:00, „Câtă speranță” de Hanoch Levin, regia Radu Afrim, care a avut premiera pe 13 februarie 2010.

15
/06
/20

Un nou spectacol de teatru, de această dată de la Teatrul Național „Radu Stanca” din Sibiu, va avea premiera pe platforma Raiffeisen Art Proiect #StagiuneVirtuală, marți, 16 iunie, la ora 19:30.

15
/06
/20

Teatrul Municipal „Lucia Sturdza Bulandra” continuă seria săptămânilor dedicate doamnelor scenei românești, personalități care i-au marcat istoria și au scris o filă importantă în spectacologia națională cu o săptămână dedicată lui Clody Bertola.

12
/06
/20

CRONICĂ DE CARTE Cea mai nou apariţie în colecţia de cărţi de film a Editurii Noi Media Print, volumul „Noul cinema, două decenii şi ceva”, de Marian Sorin Rădulescu, adună o serie de texte ale criticului timişorean – de la eseuri mai elaborate, la simple note – despre câteva din filmele regizorilor reprezentativi ai cinematografiei române post-2000.

12
/06
/20

Tradiția conferințelor speciale din cadrul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu continuă și în ediția online a evenimentului, cu o serie de 12 întâlniri esențiale, în mediul digital de această dată, cu unele dintre cele mai apreciate nume ale scenei artistice internaționale: Sasha Waltz, Angela Gheorghiu, Denis O’Hare, Akram Khan, Pippo Delbono, Peter Stein, Luk Perceval, Krzysztof Warlikowski, Thomas Ostermeier, Emmanuel Demarcy Mota, Declan Donnellan, Nick Ormerod și Robert Wilson.

Pagina 8 din 898« Prima...678910...203040...Ultima »