Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 16 – 22 februarie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-din-bucuresti-in-perioada-16-22-februarie/

Love stories, Ţarul Ivan îşi schimbă meseria, Sinucigaşul, Anonimul veneţian, Piesă pentru frate şi soră, Natură moartă cu nepot obez, Pescarul şi sufletul său, Scaunele, Voiajul domnului Perrichon, Drumul spre Mecca şi multe alte spectacole pe scenele teatrelor bucureştene în această săptămână.

Un articol de Petre Ivan|16 februarie 2015

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 16 – 22 februarie

Teatrul Metropolis:

miercuri, 18 februarie, ora 19.00 – „Doctori, femei şi alte întâmplări”, după „Tailleur pour dames”, de George Feydeau, regia Vlad Corbeanu; joi, 19 februarie, ora 19.00 – „Ţarul Ivan îşi schimbă meseria”, de Mihail Bulgakov, regia Gelu Colceag; vineri, 20 februarie, ora 18.00 – „Bădăranii”, de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 – „N(AUM)”, de Gellu Naum, regia Mariana Cămărăşan; duminică, 22 februarie, ora 19.00 – „Love stories” de Radu F. Alexandru, regia Claudiu Goga.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Studio:

luni, 16 februarie, ora 19.00 – „Caramitru-Mălăele, câte-n lună şi în stele”; miercuri, 18 februarie, ora 19.30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; joi, 19 februarie, ora 19.30 – „Idolul şi Ion Anapoda”, de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar; vineri, 20 februarie, ora 20.00 – „Molto, gran’ impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.30 – „Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa; duminică, 22 februarie, ora 19.30 – „Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa;

Sala Atelier:

luni, 16 februarie, ora 19.30 – „Indispensabilii”, de Carl Sternheim, regia Alex Mihai; marţi, 17 februarie, ora 20.00 – „Anonimul veneţian”, după „Anonimo veneziano”, de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; joi, 19 februarie, ora 19.30 – „Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; vineri, 20 februarie, ora 20.00 – „Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; sâmbătă, 21 februarie, ora 20.00 – „Anonimul veneţian”, după „Anonimo veneziano”, de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; duminică, 22 februarie, ora 11.00 – „Mai poate avea politica vreun sens?”, conferinţă susţinută de Cristian Pârvulescu;

Sala Pictura:

marţi, 17 februarie, ora 20.00 – „Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; miercuri, 18 februarie, ora 19.30 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; joi, 19 februarie, ora 20.00 – „Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; vineri, 20 februarie, ora 20.00 – „Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 21 februarie, ora 20.00 – „Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 22 februarie, ora 19.30 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Media:

vineri, 20 februarie, ora 20.00 – „20 de ani în Siberia”, după Aniţa Nandriş-Cudla, regia Sorin Misirianţu; sâmbătă, 21 februarie, ora 20.00 – „Carte de vizită”, regia Eugen Cristea; duminică, 22 februarie, ora 11.00 – „Teatrul Naţional pentru copii;

Sala Mică:

vineri, 20 februarie, ora 20.00 – „ActOrchestra” de Creaţie colectivă, regia Horia Suru; duminică, 22 februarie, ora 20.00 – „Piesă pentru frate şi soră”, de Tennessee Williams, regia Iris Spiridon.

Teatrul Odeon,

Sala Majestic:

miercuri, 18 februarie, ora 19.00 – „Gaiţele”, de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija; joi, 19 februarie, ora 19.00 – „Casanova”, după „Memoriile” lui J. Casanova de Seingalt, regia Dragoş Galgoţiu; vineri, 20 februarie, ora 19.00 – „Casanova” după „Memoriile” lui J. Casanova de Seingalt, regia Dragoş Galgoţiu; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 – „Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; duminică, 22 februarie, ora 19.00 – „Natură moartă cu nepot obez”, de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt;

Sala Studio:

joi, 19 februarie, ora 19.30 – „Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; vineri, 20 februarie, ora 19.30 – „Linişte! Sărut. Acţiune!”, o adaptare de Peter Kerek după filmul „Living in Oblivion” de Tom Dicillo, regia Peter Kerek; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.30 – „Pescarul şi sufletul său”, după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; duminică, 22 februarie, ora 19.30 – „Poveste despre tatăl meu”, de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag.

Teatrul Bulandra,

Sala Toma Caragiu:

miercuri, 18 februarie, ora 18.30 – „Ivanov”, de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban; joi, 19 februarie, ora 19.00 – „Omul cel bun din Seciuan”, de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban; vineri, 20 februarie, ora 18.30 – „Pescăruşul”, de A.P. Cehov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru; sâmbătă, 21 februarie, ora 20.00 – „Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; duminică, 22 februarie, ora 19.00 – „Scaunele”, de Eugene Ionesco, regia Felix Alexa;

Sala Liviu Ciulei:

vineri, 20 februarie, ora 19.00 – „Moartea unui comis voiajor”, de Arthur Miller, regia Felix Alexa; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 – „Moartea unui comis voiajor”, de Arthur Miller, regia Felix Alexa; duminică, 22 februarie, ora 19.00 – „Voiajul domnului Perrichon”, de Eugene Labiche, regia Dinu Cernescu.

Teatrul Nottara,

Sala Horia Lovinescu:

luni, 16 februarie, ora 20.00 – „Buna variantă rea”, spectacol de pantonimă; miercuri, 18 februarie, ora 19.00 – „Scandal la Operă!”, de Ken Ludwig, regia Petre Bokor; joi, 19 februarie, ora 19.00 – februarie, ora 19.00 – „Dinastia Efros”, de Iacob Gordin; miercuri, 18 februarie, ora 19.00 – „Scandal la Operă!”, de Ken Ludwig, regia Petre Bokor; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 – „39 de trepte”, adaptare a romanului omonim semnat de John Buchan, regia Petre Bokor;

Sala George Constantin:

vineri, 20 februarie, ora 19.30 – „Drumul spre Mecca”, de Athol Fugard, regia Geanina Hergheligiu; sâmbătă, 21 februarie, ora 1930 – „Drumul spre Mecca”, de Athol Fugard, regia Geanina Hergheligiu; duminică, 22 ferbuarie, ora 11.00 – „Hangiţa”, de Carlo Goldoni, un spectacol de Tino Geirun.

Teatrelli

17 februarie 2015, ora 20.00 – „Hotel California” de Neil Simon. Cu: Carmen Tănase, Radu Gabriel, Tania Filip, Maria Radu, Mircea Constantinescu, Cristia Constantinescu, Alexandru Pietricică; 20 februarie 2015, ora 20.00 – Concert Adrian Nour & Trio Zamfirescu, 21 februarie 2015, ora 20.00, „Quartet” de: Ronald Harwood, Cu: Adela Mărculescu, Florina Cercel, Costel Constantin, Damian Crâșmaru; 22 februarie 2015, ora 20.00 – „O seară argentiniană” cu Analia Selis.

Teatrul Mic:

joi, 19 februarie, ora 19.00 – „Mata Hari”, de Philippe Collas şi Eric Villedary, regia Liana Ceterchi; vineri, 20 februarie, ora 19.00 – „Profesiunea doamnei Warren”, de George Bernard Show, regia Claudiu Istodor; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 – „Mata Hari”, de Philippe Collas şi Eric Villedary, regia Liana Ceterchi; duminică, 22 februarie, ora 19.00 – „Băieţii de aur”, de Neil Simon, regia de platou Petre Moraru/Niki Ieremciuc.

Teatrul Foarte Mic:

joi, 19 februarie, ora 19.00 – „Clasa noastră”, de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu; vineri, 20 februarie, ora 19.00 – „Interpretul”, de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 – „39 de trepte”, după filmul omonim de John Buchan şi Alfred Hitchcock, regia Gabriela Dumitru; duminică, 22 februarie, ora 19.00 – „Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu.

Teatrul de Comedie,

Sala Radu Beligan:

joi, 19 februarie, ora 19.00 – „Tartuffe”, de Moliere, regia Laszlo Bocsardi; vineri, 20 februarie, ora 19.00 – „Avarul îndrăgostit”, de Cristian Juncu după Moliere, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 – „Steaua fără nume, de Mihail Sebastian, regia Vlad Massaci; duminică, 22 februarie, ora 19.00 – „Poker”, de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu.

Sala Studio:

miercuri, 18 februarie, ora 19.30 – „La vita e bella”, de Radu F Alexandru, regia Vlad Cristache.

Sala Nouă:

duminică, 22 februarie, ora 19.00 – „Cea mai puternică”, de August Strindberg, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru.

Teatrul de Revistă Constantin Tănase:

vineri, 20 februarie, ora 19.00 – „Apalauze… Aplauze”, regia Biţu Falticineanu; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 – „Vivat revista!”, regia Cezar Ghioca; duminică, 22 februarie, ora 19.00 – „Sosesc deseară”, regia Nae Cosmescu.

Teatrul Evreiesc de Stat

(Teatrul Nottara, sala Horia Lovinescu):

marţi, 17 februarie, ora 19.00 – „Dinastia Efros”, regia Iacob Gordin; (Teatrul Bulandra, sala Liviu Ciulei) miercuri, 18 februarie, ora 19.00 – „Amantul”, regia Vlad Stănescu; (Teatrul de Artă) joi, 19 februarie, ora 19.00 – „Mic şi-al dracu'”, regia Maia Morgenstern; (Godot Cafe-Teatru) sâmbătă, 21 februarie, ora 15.00 – „Miss Daisy şi şoferul ei”, regia Claudiu Goga.

Teatrul Masca:

vineri, 20 februarie, ora 19.00 – „Militarul fanfaron”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 – „Comedia erorilor”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 22 februarie, ora 19.00 – „Vicleniile lui Scapino”, regia Mihai Mălaimare;

Sala Jacques Lecoq – Cafe Teatru:

vineri, 20 februarie, ora 19.00 – „Parapanghelos”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 – „Secretul lui Pulcinela”; duminică, 22 februarie, ora 19.00 – „Secretul lui Pulcinela”.

ARCUB:

joi, 19 februarie, ora 20.00 – „Însemnările unui nebun”, de N.V. Gogol, regia Felix Alexa; vineri, 20 februarie, ora 20.00 – „Însemnările unui nebun”, de N.V. Gogol, regia Felix Alexa; duminică, 22 februarie, ora 19.00 – „Prizonierul din Manhattan”, un spectacol de Iarina Demian după o piesă de Neil Simon, regia Tudor Chirilă.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 16 februarie, ora 20.00 – „Un cuplu ciudat”, de Neil Simon, regia Doina Antohi; marţi, 17 februarie, ora 20.00 – „Te iubesc! Te iubesc?”, după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; miercuri, 18 februarie, ora 20.00 – „XXL Fat Pig”, de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; joi, 19 februarie, ora 18.00 – „Zic Zac”, de Andrea Gavriliu, rezemată de Ştefan Lupu, un spectacol de Andrea Gavriliu, rezmată de Ştefan Lupu; joi, 19 februarie, ora 22.00 – „Jurnalul lui Adam şi al Evei”, de Marak Twain, regia Eugen Gyemant; vineri, 20 februarie, ora 19.00 – „Omul-Pernă”, de Martin McDonagh, regia Ion Florin Grigoraş; vineri, 20 februarie, ora 22.00 – „Noi 4”, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 – „LSSD Theatre show”, de Christopher Durang, regia Horia Suru; sâmbătă, 21 februarie, ora 22.00 – „Două liniuţe”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 22 februarie, ora 15.00 – „Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; duminică, 22 februarie, ora 19.00 – „Cine iubeşte plăteşte”, de Alexandru Popa, regia Vlad Massaci; duminică, 22 februarie, ora 21.30 – „Romantic Fools”, de Rich Orloff, regia Toma Dănilă;

Godot SubScenă:

vineri, 20 februarie, ora 19.00 – „O seară altfel”, de Andrei Ciopec; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 – „Feisbuc”, de Diana Iarca, regia Alexandru Jitea.

Teatrul Act:

luni, 16 februarie, ora 19.00 – „American Buffalo”, de David Mamet, regia Cristi Juncu; miercuri, 18 februarie, ora 19.00 – „Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, de Cătălin Ştefănescu după romanul „Moromeţii”, de Marin Preda, regia Alexandru Dabija; joi, 19 februarie, ora 19.00 – „Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, de Cătălin Ştefănescu după romanul „Moromeţii”, de Marin Preda, regia Alexandru Dabija; vineri, 20 februarie, ora 19.00 – „Absolut!”, după „Ivan Turbincă”, de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 – „Contr(r)acte”, de Mike Bartlett, regia Cristi Juncu.

La Scena:

joi, 19 februarie, ora 20.00 – „Nu, mulţumesc!”, regia Victor Scoradeţ; duminică, 22 februarie, ora 19.00 – „Comedy.Show”.

Unteatru:

miercuri, 18 februarie, ora 19.00 – „Hotel”, de Eugen Jebeleanu, regia Eugen Jebeleanu; vineri, 20 februarie, ora 21.30 – „Un tramvai numit Dorinţă”, regia Andrei şi Andreea Grosu; duminică, 22 februarie, ora 16.30 – „La ţigănci”, după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; duminică, 22 februarie, ora 19.00 – „La ţigănci”, după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu.

În Culise:

luni, 16 februarie, ora 20.00 – „Poveşti despre tine”, eveniment Teen Media; marţi, 17 februarie, ora 20.00 – „First date”, regia Conrad Mericoffer; miercuri, 18 februarie, ora 19.00 – „Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; joi, 19 februarie, ora 19.00 – „Common lives”, regia Cristian Bajora; vineri, 20 februarie, ora 19.00 – „Cum se duce totul Dracu’”, după Mihai Ignat; vineri, 20 februarie, ora 21.30 – „Scrisori către Rita”, regia Cristian Bajora; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 – „Ghengbeng”, scenografie Iulian Popescu; sâmbătă, 21 februarie, ora 21.30 – „Stand-up comedy”; duminică, 22 februarie, ora 19.00 – „iELE” show de improvizaţie.

Teatrul Luni:

miercuri, 18 februarie, ora 19.30 – „Capete înfierbântate. 13-15 iunie 1990”, de Mihaela Michailov&David Schwartz, scenografia Adrian Cristea/Adela Iacoban; vineri, 20 februarie, ora 20.00 – „dontcrybaby”, un spectacol/performance de Eugen Jebeleanu după „Scufiţa Roşie”, de Fraţii Grimm, scenografie Velica Panduru.

Teatrul de Artă:

vineri, 20 februarie, ora 21.15 – „Moartea pentru patrie”, de Mihai Ignatregia, regia Alexandru Maftei; sâmbătă, 21 februarie, ora 10.30 – „Castelul de gheaţă” (teatrul Zurli); sâmbătă, 21 februarie, ora 12.00 – „Castelul de gheaţă” (teatrul Zurli); duminică, 22 februarie, ora 10.30 – „Castelul de gheaţă” (teatrul Zurli); duminică, 22 februarie, ora 12.00 – „Castelul de gheaţă” (teatrul Zurli); duminică, 22 februarie, ora 20.15 – „Aproape mâine”, de John Cariani, regia Andreea Vulpe.

Teatrul Mignon:

marţi, 17 februarie, ora 21 .15 – „I.O.N.A.”, adaptare după Marin Sorescu, regia Danni Ionescu.

Teatrul Elisabeta:

luni, 16 februarie, ora 20.00 – „O noapte cu Edith Piaf”, adaptare de Edith Neculici după Jean Cocteau; marţi, 17 februarie, ora 19.00 – „Beoing Boeing”, de Marc Camoletti, regia Şerban Puiu; miercuri, 18 februarie, ora 19.00 – „Beoing Boeing”, de Marc Camoletti, regia Şerban Puiu; vineri, 20 februarie, ora 19.00 – „Lazăr”, de Mihail Gavril, regia Ştefan Ruxandra; duminică, 22 februarie, ora 19.00 – „Portret la minut”, regia Dragoş Moştenescu şi Ovidiu Ianu.

Teatrul de pe Lipscani:

miercuri, 28 februarie, ora 19.00 – „Jocul vieţii şi al morţii”, regia Horaţiu Mălăele; joi, 19 februarie, ora 19.00 – „Jocul vieţii şi al morţii”, regia Horaţiu Mălăele; vineri, 20 februarie,ora 19.00 – „În valea cu parfum de flori şi zumzet de albine…”, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 – „Femeia care şi-a pierdut jartierele” de Eugene Labiche, regia Horaţiu Mălăele; duminică, 22 februarie, ora 19.00 – „Jocul vieţii şi al morţii”, regia Horaţiu Mălăele.

Teatrul Ion Creangă:

marţi, 17 februarie, ora 10.00 – „Crăiasa Zăpezii”, dramatizare de Charles Way, după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt (se joacă la Teatrul Excelsior); marţi, 17 februarie, ora 17.00 – „Rotocol”, de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic (se joacă la Teatrul Excelsior), sâmbătă, 21 februarie, ora 11.00 – „Crăiasa Zăpezii”, dramatizare de Charles Way, după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt (se joacă la Teatrul Exceslior); sâmbătă, 21 februarie, ora 11.00 – „Rotocol” de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic (se joacă la Teatrul Elisabeta).

Teatrul Excelsior:

luni, 16 februarie, ora 10.00 – „Zâna Zorilor”, după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi; miercuri, 18 februarie, ora 10.00 – „Kiki şi Bozo”, de Andreea Vălean, regia Peter Kerek; joi, 19 februarie, ora 10.00 – „Cocoşelul neascultător”, de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; vineri, 20 februarie, ora 10.00 – „Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran după HC Andersen, regia Aurel Mitran; duminică, 22 februarie, ora 11.00 -„Kiki şi Bozo”, de Andreea Vălean, regia Peter Kerek; duminică, 22 februarie, ora 18.00 – „Clasa”, regia Mihai Răzuş.

Teatrul Ţăndărică,

Sala Lahovari:

luni, 16 februarie, ora 10.00 – „Mica Sirenă”, regia Gabriel Apostol; marţi, 17 februarie, ora 10.00 – „Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; miercuri, 18 februarie, ora 10.00 – „Capra cu trei iezi”, regia Gabriel Apostol; joi, 19 februarie, ora 10.00 – „Jack şi vrejul de fasole”, regia Daniel Stanciu; vineri, 20 februarie, ora 10.00 – „Prinţesa şi Broscoiul”, regia Daniel Stanciu; sâmbătă, 21 februarie, ora 10.00 – „Fata babei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu; sâmbătă, 21 februarie, ora 12.00 – „Fata babei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu; duminică, 22 februarie, ora 10.00 – „Lampa lui Alladin”, regia Cristian Pepino; duminică, 22 februarie, ora 12.00 – „Lampa lui Alladin”, regia Cristian Pepino.

Opera Comică pentru Copii:

luni, 16 februarie, ora 11.00 – „Peter Pan”; marţi, 17 februarie, ora 11.00 – „Peter Pan”; miercuri, 18 februarie, ora 11.00 – „Peter Pan”; vineri, 20 februarie, ora 18.00 – „Oblio”; sâmbătă, 21 februarie, ora 11.00 – „Peter Pan”.

Foto: Programul teatrelor din Bucureşti – facebook

10
/03
/14

"Îngeri în America", "Lecţia de violoncel", "Hoţi", "Dineu cu proşti", "Umor, amor, fior de dor... în Bucureşti", "D'ale carnavalului", "Un tramvai numit dorinţă", "Pescăruşul", "Livada de vişini" sau "Romeo şi Julieta" sunt doar câteva dintre spectacolele de teatru pe care le puteţi vedea în această săptămână în Capitală. Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 10 - 16 martie:

Pagina 2 din 41234