Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 30 martie – 5 aprilie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-din-bucuresti-in-perioada-30-martie-5-aprilie/

Visul unei nopţi de vară, Revizorul, Fă-mi loc!, Arlechino moare?, C.E.O., Vania şi Sonia şi Masa şi Spike, Negustoarea din Veneţia, Cockoşi, Clinica Sinucigaşilor şi multe alte spectacole în săptămâna 30 martie – 5 aprilie, pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|30 Martie 2015

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 30 martie – 5 aprilie

Teatrul Metropolis:

miercuri, 1 aprilie, ora 19.00 – “Bădăranii”, de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; joi, 2 aprilie, ora 19.00 – “Tartuffe sau Impostorul”, de JBP Moliere, versiunea scenică Victor Ioan Frunză; vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, de William Shakespeare, versiunea scenică Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 4 aprilie, ora 16.00 – “Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – “Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 5 aprilie, ora 16.00 – “Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – “Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Studio:

marţi, 31 martie, ora 19.30 – “Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa; miercuri, 20.00 – “Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; joi, 2 aprilie, ora 19.30 – “Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa; vineri, 3 aprilie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.30 – “Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa; duminică, 5 aprilie, ora 20.00 – “Scrisoarea”, după “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele;

Sala Pictura:

marţi, 31 martie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; miercuri, 1 aprilie, ora 20.00 – “Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; joi, 2 aprilie, ora 20.00 – “Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; vineri, 3 aprilie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 5 aprilie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar;

Sala Atelier:

marţi, 31 martie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; miercuri, 1 aprilie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; joi, 2 aprilie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; vineri, 3 aprilie, ora 20.00 – “Anonimul veneţian”, după “Anonimo veneziano”, de Giuseppe Berto, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 4 aprilie, ora 20.00 – “20 de ani în Siberia”, după Aniţa Nandriş-Cudla, regia Sorin Misirianţu;

Sala Mică:

vineri, 3 aprilie, ora 20.00 – “ActOrchestra”, de creaţie colectivă, regia Horia Suru; duminică, 5 aprilie, ora 20.00 – “Dragoste în patru tablouri”, de Lukas Barfuss, regia Elena Morar;

Sala Media:

duminică, 5 aprilie, ora 10.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Bulandra,

Sala Toma Caragiu:

luni, 30 martie, ora 20.00 – “Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; marţi, 31 martie, ora 20.00 – “Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; miercuri, 1 aprilie, ora 19.00 – “Oscar şi tanti Roz”, de Eric Emmanuel Schmitt, regia Chris Simion; vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – “Oscar şi tanti Roz”, de Eric Emmanuel Schmitt, regia Chris Simion

Sala Liviu Ciulei:

joi, 2 aprilie, ora 20.00 – “Before breakfast”, de Eugene O’Neill, regia Popescu; vineri, 3 aprilie, ora 20.00 – “Contra progresului”, de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; sâmbătă, 4 aprilie, ora 20.00 – “Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – “Artă”, de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu.

Teatrul Odeon:

Sala Studio –

miercuri, 1 aprilie, ora 19.30 – “Viza de clown”, de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail; vineri, 3 aprilie, ora 19.30 –

programul teatrelor

Arlechino moare?, Tetarul Bulandra

“Poveste despre tatăl meu”, de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag;

Sala Majestic:

joi, 2 aprilie, ora 19.00 – “În container”, de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban; sâmbătă, 4 aprilie, ora 18.00 – “Copilăria lui Vivaldi”, concepţie şi construcţie păpuşi Aurelia Olteanu, regia Monica Ciută; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – “Casanova”, după “Memoriile lui J. Casanova de Seingalt”, scrise de el însuşi, regia Dragoş Galgoţiu; duminică, 5 aprilie, ora 18.00 – “Copilăria lui Vivaldi”, concepţie şi construcţie păpuşi Aurelia Olteanu, regia Monica Ciută; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu.

Teatrul Nottara,

Sala Horia Lovinescu:

miercuri, 1 aprilie, ora 19.00 – “Fazanul”, de George Feydeau, regia Alexandru Mâzgăreanu; vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – “Un pic prea intim”, de Rajiv Joseph, regia Cristi Juncu; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – “Fazanul”, de Georges Feydeau, regia Alexandru Mâzgăreanu; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – “Mult zgomot pentru nimic”, de William Shakespeare, regia Diana Lupescu;

Sala George Constantin:

vineri, 3 aprilie, ora 19.30 – “Aprilie, dimineaţa”, de Mihai Ispirescu, regia Diana Lupescu; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.30 – “Aprilie, dimineaţa”, de Mihai Ispirescu, regia Diana Lupescu; duminică, 5 aprilie, ora 19.30 – “Zeul măcelului”, de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga.

Teatrul de Comedie,

Sala Radu Beligan:

sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – “Recontres”, regia Dragoş Huluba; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – “Revizorul”, de N.V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele;

Sala Nouă:

joi, 2 aprilie, ora 19.00 – “C.E.O.”, de Stig Larsson, regia Vladimir Anton; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – “C.E.O.”, de Stig Larsson, regia Vladimir Anton; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – “Cea mai puternică”, de August Strindberg, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru.

Teatrul Mic:

joi, 2 aprilie, ora 19.00 – “Primăvara d-nei Stone la Roma”, dramatizare de Martin Sherman după romanul omonim a lui Tennessee Williams, regia Liana Ceterchi; vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – “Mata Hari”, de Philippe Collas şi Eric Villedary, regia Liana Ceterchi; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – “Volpone”, după Ben Jonson, regia Vlad Cristache.

Teatrul Foarte Mic:

vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – “Vania şi Sonia şi Masa şi Spike”, de Christopher Durang, regia Horia Suru; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – “Vania şi Sonia şi Masa şi Spike”, de Christopher Durang, regia Horia Suru; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – “Zelda”, de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi.

Teatrul Evreiesc de Stat

(se joacă la Teatrul Mic): marţi, 31 martie, ora 19.00 – “Stele rătăcitoare”, de Andrei Munteanu după Şalom Alehem, regia Andrei Munteanu; (se joacă la Teatrul Mic) miercuri, 1 aprilie, ora 19.00 – “Stele rătăcitoare”, de Andrei Munteanu după Şalom Alehem, regia Andrei Munteanu.

Teatrul Masca:

vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – “Căsătoria”; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – “Căsătoria”; duminică, 5 aprilie, ora 11.00 – “O locomotivă şi o gară”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – “Negustoarea din Veneţia”, regia Michele Modesto Casarin;

Sala Cafe-Teatru:

sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – “Parapanghelos”, regia Mihai Mălaimare.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 30 martie, ora 21.00 – “Dragostea durează trei ani”, de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion; marţi, 31 martie, ora 20.00 – “Testosteron”, de Andrzej Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; miercuri, 1 aprilie, ora 20.00 – “Trişorii”, după Conor McPherson; vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – “Happy end”, de Zsolt Poszgai, regia Alexandru Bogdan; vineri, 3 aprilie, ora 22.00 – “Noi 4”, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; sâmbătă, 4 aprilie, ora 11.00 – “Little Impro”, teatrul de improvizaţie pentru copii; sâmbătă, 4 aprilie, ora 15.00 – “Masculin/Feminin”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – “Bella şi cavalerul fără nume”, de Oliver Emanuel, regia Vladimir Anton; sâmbătă, 4 aprilie, ora 22.00 – “Nişte fete”, de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; duminică, 5 aprilie, ora 15.00 – “Fă-mi loc!”, de Anthony Michineau, regia Radu Beligan; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – “Jurnalul lui Adam şi al Evei”, de Mark Twain, regia Eugen Gyemant; duminică, 5 aprilie, ora 21.30 – “MotherFucker with the Hat”, de Stephen Adly Guirgis, regia Adriana Zaharia;

Godot SubScenă:

vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – “O seară altfel”, de Andrei Ciopec.

Teatrul Act:

marţi, 31 martie, ora 19.00 – “Dumnezeul de a doua zi”, de Mimi Brănescu, regia Claudiu Goga; vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – “Cockoşi”, de Mike Bartlett, regia Horia Suru.

Unteatru:

vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – “Poezia visului”, de Emil Botto, regia Miriam Răducanu; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – “Cinci ore cu Mario”, de Miguel Delibes, regia Mariana Cămărăşan.

În Culise:

luni, 30 martie, ora 20.00 – “Poveşti despre tine”, regia Cristian Bajora; marţi, 31 martie, ora 20.00 – “Spectatorul condamnat la moarte”, regia Cristian Bajora; miercuri, 1 aprilie, ora 19.00 – “iELE” – show de improvizaţie, trupa iELE; joi, 2 aprilie, ora 19.00 – “Proştii sub clar de lună”, regia Cristian Bajora; vineri, 3 aprilie, ora 18.00 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; vineri, 3 aprilie, ora 21.00 – “Scrisoare către Rita” – the show; sâmbătă, 4 aprilie, ora 18.00 – “Să nu mă uiţi”; sâmbătă, 4 aprilie, ora 21.00 – Stand-up comedy; duminică, 5 aprilie, ora 15.00 – “Common Lives”, regia Cristian Bajora; duminică, 5 aprilie, ora 18.00 – “Ghengbeng”, scenografie Iulian Popescu; duminică, 5 aprilie, ora 21.00 – “Clinica Sinucigaşilor”, regia Cristian Bajora.

Teatrul Luni:

miercuri, 1 aprilie, ora 19.30 – “Capete înfierbântate. 13-15 iunie 1990”, de Mihaela Michailov & David Schwartz, scenografia Adrian Cristea/Adela Iacoban.

Teatrul de Artă:

joi, 2 aprilie, ora 20.15 – “Venus învăluită în blană”, regia Daniel Grigore-Simion; duminică, 5 aprilie, ora 20.15 – “Fă tu primul pas”, regia Andrei Munteanu;

Teatrul Mignon:

luni, 30 martie, ora 10.00 – “I.O.N.A.”, regia Danni Ionescu; marţi, 31 martie, ora 19.30 – “Kean”, regia Mihai Nițu; vineri, 3 aprilie, ora 19.30 – “Iubitafizica”, regia Cristina Andreea Ion.

Teatrul Elisabeta:

luni, 30 martie, ora 20.00 – “Oscar şi Tanti Roz”, regia Ştefan Ruxandra; joi, 2 aprilie, ora 19.00 – “Fraţii Karamazov”, regia Bogdana Darie; vineri, 3 aprilie, ora 19.00 – “Boeing Boeing”, de Marc Camoletti, regia Şerban Puiu; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – “Spovedanie în faţa luminii”, regia Eugenia Şerban şi Constantin Radoaca; duminică, 5 aprilie, ora 16.00 – “Doamne, ce măcel!”, de Yasmina Reza, regia Lucian Giurchescu.

Teatrul de pe Lipscani,

Sala Mare:

luni, 30 martie, ora 19.00 – “În valea cu parfum de flori şi zumzet de albine…”, regia Horaţiu Mălăele; marţi, 31 martie, ora 19.00 – “Jocul vieţii şi al morţii”, regia Horaţiu Mălăele; joi, 2 aprilie, ora 19.30 – “Studii despre iubire”, regia Chris Simion; sâmbătă, 4 aprilie, ora 11.00 – “Magie într-un pahar cu apă”, regia Ivona Boitan.

Teatrul de Revistă Constantin Tănase:

sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.00 – “Sosesc deseară”, regia Nae Cosmescu; duminică, 5 aprilie, ora 19.00 – “Vivat Revista”, regia Cezar Ghioca.

Plăcintă cu mere, la Teatrelli

Plăcintă cu mere, la Teatrelli

Teatrelli:

duminică, 5 aprilie, ora 20.00 – “Plăcintă cu mere”, de Issac Buton, regia Dan Tudor.

Teatrul Ţăndărică,

Sala Lahovari:

marţi, 31 martie, ora 10.00 – “Prinţesa şi Broscoiu”, regia Decebal Marin; miercuri, 1 aprilie, ora 10.00 – “Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu; joi, 2 aprilie, ora 10.00 – “Mica serenă”, regia Gabriel Apostol; sâmbătă, 4 aprilie, ora 10.00 – “Pinocchio”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 4 aprilie, ora 12.00 – “Pinocchio”, regia Cristian Pepino; duminică, 5 aprilie, ora 10.00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; duminică, 5 aprilie, ora 12.00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin.

Teatrul Ion Creangă

(se joacă la Teatrul Ţăndărică):

luni, 30 martie, ora 10.00 – “Un lup, o capră şi trei iezi”, de Monica Patriciu, după Ion Creangă, regia Cornel Todea; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 31 martie, ora 10.00 – “Insula misterioasă”, de Elise Wilk după Jules Verne, regia Theodor-Cristian Popescu; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 31 martie, ora 18.00 – “Rotocol”, de Anca Zmafirescu şi Alexandrina Halic.

Teatrul Excelsior:

miercuri, 1 aprilie, ora 18.00 – 25 de ani de Excelsior; sâmbătă, 4 aprilie, ora 19.30 – “Răţuşca cea urâtă”, dramatizare de Maria Manolescu, după basmul lui Hans Christian Andersen, regia Mihai Manolescu; duminică, 5 aprilie, ora 12.30 – “Răţuşca cea urâtă”, dramatizare de Maria Manolescu, după basmul lui Hans Christian Andersen, regia Mihai Manolescu.

Teatrul de Operă pentru copii:

luni, 30 martie, ora 11.00 – “Pimpinone”; marţi, 31 martie, ora 11.00 – “Pimpinone”; miercuri, 1 aprilie, ora 11.00 – “Pimpinone”; vineri, 3 aprilie, ora 15.00 – “Hansel şi Gretel”; sâmbătă, 4 aprilie, ora 11.00 – “Graţie şi Piruete în Poante”, Liceul de Coregrafie Floria Capsali; duminică, 5 aprilie, ora 11.00 – “Pasărea albastră”, Şcoala de Balet Educa; duminică, 5 aprilie, ora 17.00 – “S-au furat poveştile”, Smart Art Association.

Foto: Programul teatrelor – facebook, Adriana Gioadă

14
/10
/19

Les Films de Cannes à Bucarest îl celebrează anul acesta pe Vlad Ivanov, care anul acesta a împlinit 50 de ani. Actorului care seduce camera cu orice rol pe care-l interpretează, festivalul i-a dedicat o secțiune numită IVANOV 50 – care include cinci dintre cele mai importante filme care îl au ca protagonist: „Sunset”, „Câini”, „La Gomera”, „Principii de viață” și „Hier”.

14
/10
/19

INTERVIU Pe Teodora Velescu, Simona Dabija și Georgeta Corca le vedem, la Centrul Național al Dansului, în „Daughters”, spectacol semnat de coregrafa Simona Deaconescu și inspirat de motivațiile și modalitățile de expresie ale fiicelor generației hippie, copilele teribile ale post-punkului.

12
/10
/19

Editura Litera anunță evenimentele literare și aparițiile editoriale ale toamnei 2019. Printre acestea, una dintre cele mai dezbătute cărți de acum: „Trei femei” de Lisa Taddeo.

Page 1 of 83212345...102030...Last »