Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 7 – 13 decembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-din-bucuresti-in-perioada-7-13-decembrie/

Lecţia de violoncel, N(aum), “Distopie. Shakespeare. Remix”, “Caramitru-Mălăele, câte-n lună şi în stele”, Titanic Vals, Unchiul Vanea şi multe alte spectacole, pe scenele teatrelor buxureştene, în săptămâna 7 – 13 decembrie

Un articol de Petre Ivan|7 decembrie 2015

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 7 – 13 decembrie:

Teatrul Metropolis:

luni, 7 decembrie, ora 19.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; marţi, 8 decembrie, ora 19.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; miercuri, 9 decembrie, ora 19.00 – “N(aum)”, regia Mariana Cămărăşan; joi, 10 decembrie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, versiune scenică de Victor Ioan Frunză; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “A douăsprezecea noapte”; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 – “N(aum)”, regia Mariana Cămărăşan.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Mică:

luni, 7 decembrie, ora 19.00 – “Lazăr sau Vremea dintre valuri”, de Mihail Gavril, regia Ştefan Ruxandra; vineri, 11 decembrie, ora 20.00 – “Ziua în care nu se cumpără nimic”, de Kim Atle Hansen, regia Horia Suru; sâmbătă, 12 decembrie, ora 20.00 – “Distopie. Shakespeare. Remix”, regia Catinca Drăgănescu;

Sala Mare:

luni, 7 decembrie, ora 20.00 – “Caramitru-Mălăele, câte-n lună şi în stele”; marţi, 8 decembrie, ora 20.00 – “Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; miercuri, 9 decembrie, ora 20.00 – “Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “Toţi fiii mei”, de Arthur Miller, regia Ion Caramitru; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 – “Înşir’te mărgărite”, după Victor Eftimiu, versiunea scenică de Dan Puric, regia Dan Puric;

Sala Media:

luni, 7 decembrie, ora 20.00 – “Plicul”, de Liviu Rebreanu, regia Mircea Anca; vineri, 11 decembrie, ora 20.00 – “Carte de vizită”, regia Eugen Cristea; duminică, 13 noiembrie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii;

Sala Atelier:

marţi, 8 decembrie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; miercuri, 9 decembrie, ora 20.00 – “Anonimul veneţian”, după “Anonimo veneziano”, de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; joi, 10 decembrie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; vineri, 11 decembrie, ora 20.00 – “20 de ani în Siberia”, după Aniţa Nandriş-Cudla, regia Sorin Misirianţu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, 13 decembrie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar;

Sala Studio:

miercuri, 9 decembrie, ora 19.30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar; joi, 10 noiembrie, ora 20.00 – “Royal Fashion”, de Dan Puric, regia Dan Puric; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, de Iulian Margu, regia Ion Caramitru;

Sala Pictura:

joi, 10 decembrie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 11 decembrie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 12 decembrie, ora 20.00 – “Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; duminică, 10 decembrie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu.

Teatrul Odeon,

Sala Majestic:

miercuri, 9 decembrie, ora 19.00 – “Un Tango Mas”, direcţia de scenă Alexandru Dabija, un spectacol de Răzvan Mazilu; joi, 10 decembrie, ora 19.00 – “Casanova”, după memoriile lui J. Casanova de Seingalt, regia Dragoş Galgoţiu; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 – “Trei generaţii”, de Lucia Demetrius, regia Dinu Cernescu; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 – “Titanic Vals”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija;

Sala Studio:

joi, 10 decembrie, ora 19.30 – “De vânzare/ For sale”, un spectacol de Gianina Cărbunariu; duminică, 13 decembrie, ora 18.30 – “Contra democraţiei”, de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija.

Teatrul Bulandra,

Sala Toma Caragiu:

miercuri, 9 decembrie, ora 19.00 – “Marmura”, de Iosif Brodski, regia Yuri Kordonsky; duminică, 12 noiembrie, ora 19.00 – “The Bach Files”, regia Alexandru Darie;

Sala Liviu Ciulei:

joi, 10 decembrie, ora 19.00 – “Raţa sălbatică”, de Henrik Ibsen, regia Peter Kerek; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “Obiceiuri necurate”, de Tom Smith, regia Mihai Constantin; duminică, 12 decembrie, ora 19.00 – “Unchiul Vanea”, de A.P. Cehov, regia Yuri Kordonsky.

Teatrul de Comedie,

Sala Radu Beligan:

miercuri, 9 decembrie, ora 19.00 – “Tartuffe”,de Moliere, regia Laszlo Bocsardi; joi, 10 decembrie, ora 19.00 – “Steaua fără nume”, de Mihail Sebastian, regia Vlad Massaci; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “Avarul îndrăgostit”, de Cristian Juncu, după Moliere, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 – “Zăpezile de altădată”, de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 13 noiembrie, ora 19.00 – “Acasă la tata”, de Mimi Rănescu, regia Vlad Massaci;

Sala Nouă:

miercuri, 9 decembrie, ora 18.00 – “De-a micul prinţ”; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 – “Cea mai puternică”, de August Strindberg, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru.

Teatrul Mic:

miercuri, 9 decembrie, ora 19.00 – “Pensiune completă”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; joi, 10 decembrie, ora 19.00 – “Trei gemeni veneţieni”, de Antonio Collalt, regia Nona Ciobanu; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; sâmbătă, 12 noiembrie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 – “D’ale carnavalului”, de I.L. Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu.

Teatrul Evreiesc de Stat:

(se joacă la Teatrul de Artă) marţi, 8 decembrie, ora 19.00 – “Mazl Tov… and Justice for all!”, regia Andrei Munteanu; (se joacă la Universitatea Populară “Ioan I. Dalles”) vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “Cu cărţile deschise”.

ArCuB Gabroveni,

Sala Mare:

sâmbătă, 12 decembrie, ora 20.00 – “Suflet vagabond”, realizat de Simona Măicănescu şi Alex Simu.

Creart – Teatrelli:

Distopie. Shakespeare. Remix, TNB

Distopie. Shakespeare. Remix, TNB

marţi, 8 decembrie, ora 19.00 – “Slugă la doi stăpâni”, adaptare după Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; joi, 10 decembrie, ora 19.00 – “Joc de pisici”, de Orkeny Istvan, un spectacol de Gelu Colceag; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “Mon cabaret noir”, regia Răzvan Mazilu; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 – “Plăcintă cu mere”, regia Dan Tudor.

Teatrul de Revistă Constantin Tănase:

vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “Aer bun! De Herăstrău!”, regia Cezar Ghioca; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 – “Gong … Şi de la Capăt”, regia Claudiu Peruşco, duminicã, 13 decembrie, ora 19.00 – “Aplauze, aplauze”, regia Bitu Fălticeanu.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 7 decembrie, ora 20.00 – “Ce caut eu aici?, regia Chris Simion; marţi, 8 decembrie, ora 20.00 – “Ce ne spunem când nu ne vorbim”, de Chris Simion, regia Chris Simion; miercuri, 9 decembrie, ora 20.00 – “Un cuplu ciudat”, de Neil Simon, regia Doina Antohi; joi, 10 decembrie, ora 19.00 – “Happy end”, de Zsolt Poszgai, regia Alexandru Bogdan; joi, 10 decembrie, ora 21.45 – “Testosteron”, de Andrzei Saromonowicz, regia Zalan Zakarias; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “În parc”, de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; vineri, 11 decembrie, ora 22.00 – “Secretul fericirii”, de Alexandru Popa, regia Vlad Zamfirescu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 15.00 – “Masculin/Feminin”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 – “Mama mia”, după Theo Herghelegiu, regia Felix Crainicu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 22.00 – “Noi4”, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 – “Mizantropul”, de Moliere, regia Alexandru Mâzgăreanu; duminică, 13 decembrie, ora 21.45 – “30+”, de Laura Shaine Cunningham, direcţia de scenă Alexandru Bogdan;

Godot SubScenă:

vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “Feisbuc”, de Diana Iarca, regia Alexandru Jitea; duminică, 13 decembrie, ora 19.00 – “Talk to the bomb”, de Rucsandra Pop, regia Lala Misosniky.

Teatrul Act:

marţi, 8 decembrie, ora 19.00 – “Omul pernă”, de Martin McDonagh, regia Eugen Gyemant; joi, 10 decembrie, ora 19.00 – “Vanilla Skype”, de Cătălin Ştefănescu, regia Cătălin Ştefănescu; vineri, 11 decembrie, ora 19.00 – “Vanilla Skype”, de Cătălin Ştefănescu, regia Cătălin Ştefănescu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 – “Apă de mină”, de Csaba Szekely, scenografia Vladimir Iuganu;

În Culise:

luni, 7 decembrie, ora 20.00 – “Şcoala Ludică”, de Ioan Groşan, coordonator spectacol Cristian Bajora; marţi, 8 decembrie, ora 20.00 – “Cum se duce totul dracu”, după “Crize”, de Mihai Ignat, cu Ioana Chelmuş şi Florin Frăţilă; miercuri, 9 decembrie, ora 20.00 – “Orchestra Titanic”, de Hristo Boytchev, regia Florin Frăţilă; joi, 10 decembrie, ora 20.00 – “Scrisori către Rita – the show”, după romanul “Scrisori către Rita”, de Ştefan Caraman, regia Cristian Bajora; vineri, 11 decembrie, ora 21.00 – Stand up comedy, cu Maria, Mincu şi Florin; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 – “LUV”, de Murray Schisgal, regia Iulia Grigoriu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 21.30 – “Cum se duce totul dracu”, după “Crize” de Mihai Ignat, cu Ioana Chelmuş şi Florin Frăţilă; duminică, 13 decembrie, ora 18.00 – “Poveşti despre tine”, bazat pe volumul “92 de poveşti cu cărţi”, de Ştefan Caraman, regia Cristian Bajora.

Un Teatru:

luni, 7 decembrie, ora 19.00 – “Livada de vişini”, de A.P. Cehov, regia Andrei şi Andreea Grosu; marţi, 8 decembrie, ora 19.00 – “Sisif”, spectacol al Teatrului Labirint; miercuri, 9 decembrie, ora 19.00 – “The Sunset Limited”, de Cormac McCarthy, regia Andrei şi Andreea Grosu; joi, 10 decembrie, ora 19.00 – “Moscova-Petuski”, de Venedikt Erofeev, regia Theodora Herghelegiu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 – “Un tramvai numit Dorinţă”, regia Andrei şi Andreea Grosu.

Teatrul Luni:

luni, 7 decembrie, ora 19.30 – “Radikal”, regia Dora Bârzan; marţi, 9 decembrie, ora 19.30 – “Mălăieş în călcăieş”, regia colectivă, coregrafia Beatrice Volbea; vineri, 11 decembrie, ora 19.30 – “G.O.D.”, un one-man-show cu Toma Dănilă, un spectacol de Marcel Ţop.

Teatrul de Artă:

luni, 7 decembrie, ora 20.15 – “Testament”, regia Radu Popescu; joi, 10 decembrie, ora 20.15 – “Şi veni bărbatul la femeie”, de Semion Zlotnikov, scenografia Raluca Chelaru; vineri, 11 decembrie, ora 20.15 – “Omul care mânca lumea”, de Nis-Momme Stockmann, regia Alexandru Mâzgăreanu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 21.15 – “Hess”, de Alina Nelega, cu Nicu Mihoc;

Teatrul Elisabeta:

luni, 7 decembrie, ora 19.00 – “Boeing Boeing”, de Marc Camoletti, regia Şerban Puiu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 19.00 – “Las’ că ştim noi”, de Dereck

Feisbuc, Tetaru Godot SubScenă

Feisbuc, Tetaru Godot SubScenă

Benfield, regia Şerban Puiu.

Teatrul Ion Creangă

(se joacă la Teatrul Excelsior):

marţi, 8 decembrie, ora 10.00 – “Sticluş căpcăunul a furat Crăciunul”, de Anca Ştefan, regia Selma Dragoş; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 8 decembrie, ora 18.00 – “Clowns”, regia Ştefan Ruxandra; (se joacă la Teatrul de Comedie, Sala Nouă) miercuri, 9 decembrie, ora 18.00 – “De-a Micul Prinţ”, de Ioana Petre, regia Ioana Petre; (se joacă la Palatul Naţional al Copiilor) joi, 10 decembrie, ora 10.00 – “Crăiasa Zăpezii”, dramatizare de Carles Way, după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 12 decembrie, ora 11.00 – “Sticluş căpcăunul a furat Crăciunul”, de Anca Ştefan, regia Selma Dragoş; (se joacă la Teatrul Elisabeta) sâmbătă, 12 decembrie, ora 11.00 – “Iglu”, regia Voicu Hetel; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 12 decembrie, ora 18.00 – “Sticluş căpcăunul a furat Crăciunul”, de Anca Ştefan, regia Selma Dragoş.

Teatrul Excelsior:

luni, 7 decembrie, ora 10.00 – “Vrăjitorul din Oz”, o întâmplare cu muzică de Peter Bokor, regia Petre Bokor; miercuri, 9 decembrie, ora 18.00 – “#Teenspirit”, un spectacol colectiv; joi, 10 decembrie, ora 10.00 – “Cocoşelul neascultător”, de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; duminică, 13 decembrie, ora 10.30 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran după H.C. Andersen, regia Aurel Mitran; duminică, 13 decembrie, ora 18.00 – “The history boys, poveşti cu parfum de liceu”, de Alan Bennett, regia Vlad Cristache.

Teatrul Ţăndărică:

luni, 7 decembrie, ora 10.00 – “Mica Sirenă”, regia Gabriel Apostol; marţi, 8 decembrie, ora 10.00 – “Eu, Oblio”, regia Nona Ciobanu; miercuri, 9 decembrie, ora 10.00 – “Eu, Oblio”, regia Nona Ciobanu; sâmbătă, 12 decembrie, ora 11.00 – “Rapunzel”, regia Gavriil Pinte; duminică, 13 decembrie, ora 11.00 – “Micul Prinţ”, regia Bogdan Drăgulescu.

Opera Comică pentru Copii:

luni, 7 decembrie, ora 11.00 – “Hansel şi Gretel”; luni, 7 decembrie, ora 13.00 – “Hansel şi Gretel”; marţi, 8 decembrie, ora 11.00 – “Hansel şi Gretel”; miercuri, 9 decembrie, ora 12.00 – “Hansel şi Gretel”; vineri, 10 decembrie, ora 11.00 – “Hansel şi Gretel”; vineri, 11 decembrie, ora 12.00 – “Hansel şi Gretel”; sâmbătă, 12 decembrie, ora 11.00 – “Fetiţa cu chibrituri”; sâmbătă, 12 decembrie, ora 13.00 – “Fetiţa cu chibrituri”; duminică, 13 decembrie, ora 15.00 – “Fetiţa cu chibrituri”; duminică, 13 decembrie, ora 17.00 – “Fetiţa cu chibrituri”.

10
/03
/14

"Îngeri în America", "Lecţia de violoncel", "Hoţi", "Dineu cu proşti", "Umor, amor, fior de dor... în Bucureşti", "D'ale carnavalului", "Un tramvai numit dorinţă", "Pescăruşul", "Livada de vişini" sau "Romeo şi Julieta" sunt doar câteva dintre spectacolele de teatru pe care le puteţi vedea în această săptămână în Capitală. Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 10 - 16 martie:

Pagina 2 din 41234