Programul teatrelor în perioada 21 – 27 octombrie 2013
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-in-perioada-21-27-octombrie-2013/

Programul teatrelor din Bucureşti aduce numeroase spectacole interesante în perioada 21 – 27 octombrie 2013.

Un articol de Andrada Văsii|21 octombrie 2013

Programul teatrelor din Bucureşti aduce numeroase spectacole interesante în perioada 21 – 27 octombrie 2013.

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Media: marţi, 22 octombrie, ora 20.00 ,,Nebun din dragoste”, de Sam Shepard; miercuri, 23 octombrie, ora 20.00 ,,Nebun din dragoste”, de Sam Shepard

Sala Studio: joi, 24 octombrie, ora 19.30 ,,Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol; vineri, 25 octombrie, ora 19.30 ,,Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol; duminică, 27 octombrie, ora 18.00 „Avarul”, de Moliere.

Sala Mică: miercuri, 23 octombrie, ora 20.00 ,,Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu; joi, 24 octombrie, ora 20.00 ,,Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu; vineri, 25 octombrie, ora 20.00 ,,Scara pisicii”, de Katalin Turoczy; sâmbătă, 26 octombrie, ora 20.00 ,,Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu; duminică, 27 octombrie, ora 20.00 ,,Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu.

Sala Pictura: sâmbătă, 26 octombrie, ora 19.30 ,,Micul Infern”, de Mircea Ştefănescu; duminică, 27 octombrie, ora 19.30 ,,Micul Infern”, de Mircea Ştefănescu.

Citiţi şi: Micul infern, coborâre în iadul conjugal

Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu: joi, 24 octombrie, ora 19.00 – ,,Fii cuminte, Cristofor”, de Aurel Baranga, regia Diana Lupescu; vineri, 25 octombrie, ora 19.00 – ,,Un pic prea intim”, de Rajiv Juseph, regia Cristi Juncu; sâmbătă, 26 octombrie, ora 19.00 – ,,Maria Callas – La Divina”, după Master Class de Terrence Mcnally, regia Radu Gabrea; duminică, 27 octombrie, ora 19.00 – ,,Mult zgomot pentru nimic”, de William Shakespeare, regia Diana Lupescu;

Programul teatrelor oferă alternative pentru toată săptămâna

Sala Georghe Constantin: miercuri, 23 octombrie, ora 19.30 – ,,Matrimoniale”, de Lia Bugnar, regia Diana Lupescu; joi, 24 octombrie, ora 19.30 – ,,Aniversarea”, după Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia Vlad Massaci; vineri 25 octombrie, ora 19.30 – ,,Comedie de modă veche”, de Alexei Arbuzov; sâmbătă, 26 octombrie, ora 19.30 – ,,Vizitatorul”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga.

Teatrul Odeon, Sala Majestic: miercuri, 23 octombrie, ora 19.00 – ,,Natură moartă cu nepot obez”, de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt; vineri, 25 octombrie, ora 21.00 – ,,Troienele” după Euripide, regia Andrei Serban; sâmbătă, 25 octombrie, ora 17.00 – ,,Troienele” după Euripide, regia Andrei Şerban; sâmbătă, 25 octombrie, ora 21.00 – ,,Troienele” după Euripide, regia Andrei Şerban; duminică, 26 octombrie, ora 17.00 – ,,Troienele” după Euripide, regia Andrei Şerban; duminică, 26 octombrie, ora 21.00 – ,,Troienele” după Euripide, regia Andrei Şerban;

Teatrul Metropolis: vineri, 25 octombrie, ora 18.00 – ,,Ţarul Ivan îşi schimbă meseria” (foto sus) de Mihail Bulgakov, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 26 octombrie, ora 15.00 – ,,Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Dan Tudor; duminică, 27 octombrie, ora 11.00 – ,,Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Dan Tudor; duminică, 27 octombrie, ora 15.00 – ,,Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Dan Tudor, completează programul teatrelor.

Sala Studio: joi, 24 octombrie, ora 19.30 – ,,Blifat”, de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail; vineri, 25 octombrie, ora 19.30 – ,,Tipografic majuscul” un spectacol de Gianina Cărbunariu; sâmbătă, 25 octombrie, ora 19.30 – ,,Linişte! Sărut. Acţiune!, o adaptare de Peter Kerek după filmul Livind in Oblivion de Tom Dicillo, regia Peter Kerek; duminică, 26 octombrie, ora 19.30 – ,,Linişte! Sărut. Acţiune!, o adaptare de Peter Kerek după filmul Livind in Oblivion de Tom Dicillo, regia Peter Kerek.

programul teatrelor

Spectacolul „Pescăruşul’’ face parte din programul teatrelor

Teatrul de Comedie: Sala Radu Beligan: miercuri, 23 octombrie, ora 19.00 – ,,Capcana timpului” după o idee cu Flaminio Scala, regia Gabriela Dumitru; joi, 24 octombrie, ora 19.00 – ,,Spiritul de familie” de Eric Assous, regia Radu Beligan; vineri, 25 octombrie, ora 19.00 – ,,Clinica” de Adrian Lustig, regia Aurel Palade; sâmbătă, 26 octombrie, ora 19.00 – ,,Doamne… ce măcel!” de Yasmina Reza, regia Lucian Giurchescu; duminică, 27 octombrie, ora 19.00 – ,,Pescăruşul” de AP Cehov, regia Claudiu Goga;

Sala Nouă: duminică, 27 octombrie, ora 21.00 – ,,Urâtul” de Marius von Mayenburg, regia Vlad Cristache.

Teatrul Bulandra, Sala Liviu Ciulei: marţi, 22 octombrie, ora 20.00 – ,,Contra progresului” de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; joi, 24 octombrie, ora 20.00 – ,,Arlechino moare?” de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; vineri, 25 octombrie, ora 19.00 – ,,Obiceiuri necurate” de Tom Smith, regia Mihai Constantin; sâmbătă, 26 octombrie, ora 19.00 – ,,La grande magia” de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka; duminică, 27 octombrie, ora 19.00 – ,,Meşteşugul vieţii” de Hanoch Levin, regia Felix Alexa;

Sala Toma Caragiu: miercuri, 23 octombrie, ora 19.00 – ,,Oscar şi Tanti Roz” de Eric Emmanuell Schmitt, regia Chris Simion; duminică, 27 octombrie, ora 19.00 – ,,Triumful dragostei” de Pierre Marivaux, regia Alexandru Darie.

Spectacole pentru cei mici şi pentru cei mari

Teatrul Mic: miercuri, 23 octombrie, ora 19.00 – ,,Volpone” după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; joi, 24 octombrie, ora 19.00 – ,,Volpone” după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; vineri, 25 octombrie, ora 19.00 – ,,Spionul balcanic” de Dusan Kovacevic, regia Claudiu Goga; duminică, 27 octombrie, ora 18.00 – ,,A douăsprezecea noapte”, de William Shakespeare, regia Alexandru Măzgăreanu.

Tearul Foarte Mic: joi, 24 octombrie, ora 19.00 – ,,Interzis sub 18 ani” de Mihaela Michailov, regia Ioana Păun; vineri, 25 octombrie, ora 19.00 – ,,Zelda” de William Luce.

Teatrul Masca: luni, 21 octombrie, ora 19.00 – ,,Slugă la doi stăpâni” o comedie după Carlo Goldoni, regia Mihai Mălaimare; joi, 24 octombrie, ora 19.00 – ,,Slubă la doi stăpâni” o comedie după Carlo Goldoni, regia Mihai Mălaimare; vineri, 25 octombrie, ora 19.00 – ,,Flecărerile femeilor”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 26 octombrie, ora 19.00 – ,,Când dragostea poartă pâslari”, scenariul şi regia Michele Modesto Casarin; duminică, 27 octombrie, ora 19.00 – ,,Intrusa”, scenariul şi regia Mihai Mălaimare.

Teatrul Evreiesc de Stat: sâmbătă, 26 octombrie, 18.00 – ,,Yentl” de Leah Napolin şi Issac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn; duminică, 27 octombrie, ora 18.00 – ,,Yentl” de Leah Napolin şi Issac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn.

În Culise: luni, 21 octombrie, ora 20.00 – ,,Încă o şansă”, teatrul forum creat de Orlando Petriceanu; marţi, 22 octombrie, ora 20.00 – ,,Feromonii” un text de Theo Herghelegiu, Cristian Bajora; miercuri, 23 octombrie, ora 20.00 – ,,Almost” text John Cariani, traducerea Cristi Juncu, coodonator proiect.dr. Andreea Vulpescu; joi, 23 octombrie, ora 20.00 – ,,Scrisori către Rita”, regia Cristian Bajora.

Teatrul Excelsior: marţi, 22 octombrie, ora 10.00 – ,,Cocoşelul neasculător”, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; miercuri, 23 octombrie, ora 10.00 – ,,Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils”, regia Mihaela Boboc-Manea; joi, 24 octombrie, ora 10.00 – ,,Frumoasa şi bestia”, regia Ion Lucian şi Marius Nină; vineri, 25 octombrie, ora 10.00 – ,,Mica sirenă”, Olimpia Arghir; duminică, 27 octombrie, ora 11.00 – ,,Frumoasa şi bestia”, regia Ion Lucian şi Marius Nină.

Programul teatrelor Frumoasa si media

Frumoasa şi bestia (de la stânga la dreapta: Ilie Georgian petrică, AnneMary Ziegler, Robert Radoveanu)

Godot Cafe-Teatru: luni, 21 octombrie, ora 20.00 – ,,Nişte fete”, de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; marţi, 22 octombrie, ora 20.00 – ,,7 Blesteme… cerute, făcute şi legate”, scenariul şi regia Chris Simion.

Green Hours: luni, 21 octombrie, ora 20.00 – ,,Ora verde” de Peca Ştefan.

Sala ArCuB: sâmbătă, 26 octombrie, ora 21.00 – ,,Însemnele unui nebun” de NV Gogol, regia Felix Alexa; duminică, 27 octombrie, ora 21.00 – ,,Însemnele unui nebun” de NV Gogol, regia Felix Alexa.

Teatrul ACT: sâmbătă, 26 octombrie, ora 21.00 – ,,Iluzii” de Ivan Vârâpaev, regia Cristi Juncu; duminică, 27 octombrie, ora 19.00 – ,,Jocuri în curtea din spate” de Edna Mazya, regia Bobi Pricop.

Teatrul Mignon: luni, 21 octombrie, ora 19.30 – ,,Moftul român” de Ion Luca Caragiale, un one man show cu Lari Giorgesscu; miercuri, 23 octombrie, ora 19.30 – ,,Deseori neobservat” de Herta Muller, regia Amalia Olaru; joi, 24 octombrie, ora 19.30 – ,,Poveste din Bucovina” cu Ana Pepine, Paul Cimpoieru, Doina Lavric; sâmbătă, 26 octombrie, ora 19.30 – ,,Copii soarelui” de Maxim Gorki, regia Adriana Piteşteanu.

Teatrul Ţăndărică, Sala Lahovari: luni, 21 octombrie, ora 10.00 – ,,Croitoraşul cel viteaz”, adaptare după Fraţii Grimm, regia şi scenariul Daniel Stanciu; marţi, 22 octombrie, ora 14.00 – ,,Lampa lui Alladin”, regia Cristian Pepino; miercuri, 23 octombrie, ora 10.00 – ,,Faţa babei şi faţa moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; joi, 24 octombrie, ora 18.00 – ,,Frumoasa din pădurea adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia şi scenariul Mihai Gruia Sandu; vineri, 25 octombrie, ora 10.00 – ,,Păcală”, regia Ioan Brancu; sâmbătă, 26 octombrie, ora 10.00 – ,,Pinocchio”, adaptare Cristian Pepino, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 26 octombrie, ora 12.00 – ,,Pinocchio”, adaptare Cristian Pepino, regia Cristian Pepino; duminică, 27 octombrie, ora 10.00 – ,,Jack şi vrejul de fasole”, regia Daniel Stanciu; duminică, 27 octombrie, ora 12.00 – ,,Jack şi vrejul de fasole”, regia Daniel Stanciu, notează Mediafax.

Teatrul Ion Creangă: marţi, 22 octombrie, ora 10.00 – ,,De-aş fi Scufiţa Roşie” de Ioan Gârmacea, regia Sorana Coroamă Stanca; miercuri, 23 octombrie, ora 10.00 – ,,Pinocchio” dramatizare de Cornel Todea, după Carlo Collodi, regia Cornel Todea; joi, 24 octombrie, ora 10.00 – ,,Harap Alb” dramatizare şi adaptare de Cornel Todea, după basmul Harap Alb, de Ion Creangă, Regia.Cornel Todea; vineri, 25 octombrie, ora 10.00 – ,,Renart Vulpoiul”, regia Constantin Dicu; duminică, 27 octombrie, ora 11.00 – ,,De-aş fi Scufiţa Roşie” de Ioan Gârmacea, regia Sorana Coroamă Stanca.

Foto credit: Teatrul de Comedie, Teatrul Excelsior, Teatrul Metropolis, programul teatrelor 

10
/03
/14

"Îngeri în America", "Lecţia de violoncel", "Hoţi", "Dineu cu proşti", "Umor, amor, fior de dor... în Bucureşti", "D'ale carnavalului", "Un tramvai numit dorinţă", "Pescăruşul", "Livada de vişini" sau "Romeo şi Julieta" sunt doar câteva dintre spectacolele de teatru pe care le puteţi vedea în această săptămână în Capitală. Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 10 - 16 martie:

Page 2 of 41234