Programul teatrelor în perioada 28 octombrie – 3 noiembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-in-perioada-28-octombrie-3-noiembrie/

Programul teatrelor din Bucureşti aduce numeroase spectacole interesante în perioada 28 octombrie– 3 noiembrie 2013.

Un articol de Andrada Văsii|28 octombrie 2013

Programul teatrelor din Bucureşti aduce numeroase spectacole interesante în perioada 28 octombrie– 3 noiembrie 2013.

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio: luni, ora 18:00 – ,,Avarul” de B.P. Moliere; marţi, ora 21:00 – ,,Solidaritate” de Gianina Cărbunariu; miercuri, ora 19:00 – ,,Solidaritate” de Gianina Cărbunariu; vineri, ora 19:30 – ,,Revizorul”; sâmbătă, ora 20:00 – ,,Molto, gran’ impressione” de Romulus Vulpescu; duminică, ora 19:30 – ,,Idolul şi Ion Anapoda” de G.M. Zamfirescu.

Sala Media: luni, ora 21:30 – ,,Năpasta” (foto sus) de Ion Luca Caragiale; marţi, ora 21:30 – ,,Năpasta” de Ion Luca Caragiale; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Respiraţia poeziei” de Ion Caramitru.

Sala Pictura: miercuri, ora 19:30 – ,,Micul infern” de Mircea Ştefănescu; joi, ora 19:30 – ,,Micul infern” de Mircea Ştefănescu; duminică, ora 17:00 şi ora 21:00 – ,,Beznă de mină” de Csaba Szekely.

Sala Mică: joi, ora 20:00 – ,,Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, ora 19:30 – ,,Doi x Doi”; duminică, ora 20:00 – ,,Fata din curcubeu” de Lia Bugnar.

Teatrul Nottara, Sala ,,Horia Lovinescu”: joi, ora 19:00 – ,,Vacanţă în Guadelupa” de de Pierre Sauvil şi Éric Assous, regia Diana Lupescu; vineri, ora 19:00 – ,,Mobilă şi durere” de Teodor Mazilu.

Sala ,,George Constantin”: miercuri, ora 19:30 – ,,Comedie de modă veche” de Alexei Arbuzov.

Teatrul Odeon, Sala Majestic: luni, ora 18:00 – ,,Când ploaia se va opri”; marţi, ora 19:00 – ,,Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită”; miercuri, ora 17:30 – ,,O scrisoare pierdută”; ora 21:00 – ,,O scrisoare pierdută”; joi, ora 18:00 – „Vremuri de pace”; ora 21:00 – ,,Vremuri de pace”; sâmbătă, ora 21:30 – ,,Adam şi Eva”; duminică, ora 20:30 – ,,Adam şi Eva”.

Sala Studio: marţi, ora 21:30 – ,,Muzica Teatrului next generation”; sâmbătă, ora 19:30 – ,,Blifat”; duminică, ora 19:30 – ,,Linişte! Sărut. Acţiune!”.

Programul teatrelor, plin de spectacole bune

Teatrul Bulandra, Sala ,,Toma Caragiu”: marţi, ora 17:00 şi ora 21:00 – ,,Leonida Gem Session”; miercuri, ora 18:00 – ,,Crimă şi pedeapsă”; joi, ora 18:00 şi ora 21:30 – ,,Domnul Swedenborg vrea să viseze”; duminică, ora 18:30 – ,,Ivanov”.

Sala ,,Liviu Ciulei”: joi, ora 20:30 – ,,Şcoala nevestelor” de Moliere; vineri, ora 18:00 – ,,Şcoala nevestelor” de Moliere; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Artă” de Yasmina Reza; duminică, ora 21: 00 – ,,Contra progresului” de Esteve Soler.

Teatrul de Comedie, Sala ,,Radu Beligan”: miercuri, ora 19:00 – ,,Revizorul”; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Zăpezile de altădată”; duminică, ora 19:00 – ,,Stăpânii rulotei”.

Teatrul Metropolis: luni, ora 19:00 – ,,Bădăranii” de Carlo Goldoni; joi, ora 19:00 – ,,Pijamale” de Mawby Green şi Ed Feilbert; sâmbătă, ora 18:00 – ,,Spitalul comunal” de Hristo Boicev; duminică, ora 15:00 – ,,Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu.

Programul teatrelor

Programul teatrelor este completat de către spectacolul ,,Gaiţele” la Teatrul Metropolis

Teatrul Foarte Mic: marţi, ora 19:00 – ,,Somnoroasa aventură” de Teodor Mazilu; vineri, ora 19:00 – ,,Interpretul” de Tristan Bernard; duminică, ora 19:00 – ,,O viaţă în teatru” de David Mamet.

Teatrul Mic: luni, ora 18:00 – ,,A douăsprezecea noapte”; joi, ora 19:00 – ,,Mutter Courage”; vineri, ora 19:00 – ,,Visul unei nopţi de vară”; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Sex on the bici”; duminică, ora 19:00 – ,,Spionul balcanic”.

Teatrul Masca: vineri, ora 19:00 – ,,Gemenii”; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Slugă la doi stăpâni”; duminică, ora 11:00 – ,,Canarul albastru”; duminică, ora 19:00 – ,,Parcul”.

Teatrul Evreiesc de Stat: sâmbătă, ora 19:00 – ,,Exil în pământul uitării”; duminică, ora 19:00 – ,,Blazonul” de Shalom Ash.

Un Teatru: miercuri, ora 21:30 – ,,Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Williams, regia Andrei şi Andreea Grosu; vineri, ora 22:00 – ,,Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Williams, regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Cel mai frumos roman din lume” de Larry Tremblay, regia Alexandra Penciuc; duminică, ora 19:00 – ,,RETOX – România este ţară occidental xeroxată” de Eugen Jebeleanu.

Teatrul În Culise: marţi, ora 20:00 – ,,Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora; miercuri, ora 20:00 – ,,Spectatorul condamnat la moarte” de Matei Vişniec, regia Cristian Bajora; joi, ora 20:00 – ,,Common Lives” de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora.

Godot Cafe-Teatru: marţi, ora 20:00 – ,,Te iubesc! Te iubesc?” după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; miercuri, ora 21:00 – ,,Hai Iu Iu Nu Hey You You”, remix-uri Maria Tănase, regia Radu Afrim; joi, ora 19:00 – ,,Hai Iu Iu Nu Hey You You”, remix-uri Maria Tănase, regia Radu Afrim; ora 22:00 – ,,Masculin/Feminin” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; vineri, ora 19:00 – Liga improvizatorilor; ora 22:00 – ,,Cupluri” după David Lindsay-Abaire, regia Vlad Zamfirescu; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Shot sau comedia relaţiilor”, regia Andreea Bibiri; duminică, ora 19.00 – ,,Neo” de Sever Bârzan, regia Sever Bârzan.

Teatrul Ţăndărică: luni, ora 10:00 – ,,Croitoraşul cel viteaz”; marţi, ora 10:00 – ,,Frumoasa din pădurea adormită”; miercuri, ora 10:00 – ,,Motanul încălţat”; joi, ora 10:00 – ,,Fata babei şi fata moşneagului”.

Citiţi şi: Hainele cele noi ale Printului vor străluci la Teatrul Excelsior

Teatrul Excelsior: marţi, ora 10:00 – ,,Zâna Zorilor”; miercuri, ora 10:00 – ,,Hainele cele noi ale prinţului”; joi, ora 10:00 – ,,Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils”; vineri, ora 10:00 – ,,Măria sa… măgarul!”; sâmbătă, ora 19:00 – ,,Contrabasul”.

Teatrul ,,Ion Creangă”, Sala Rapsodia: marţi, ora 10:00 – ,,Harap Alb”; miercuri, ora 10:00 – ,,D-l Goe, Vizită, Pedagog de şcoală nouă – Mofturi”; ora 18:00 – ,,În parc”; joi, ora 10:00 – ,,Renart Vulpoiul”; vineri, ora 10:00 – ,,Pinocchio”; vineri, ora 17:00 – ,,Miraj într-un OU”; duminică, ora 11:00 – ,,Războiul bucatelor”.

ARCUB: joi, ora 19:00 – ,,Comedie pe întuneric”, notează Mediafax.

Teatrul ACT: marţi, ora 19:00 – ,,Dumnezeul de a doua zi” de Mimi Brănescu, regia Claudiu Goga; miercuri, ora 21:30 – ,,Iluzii” de Ivan Vîrîpaev, regia Cristi Juncu; joi, ora 19:00 – ,,Orfanii” de Dennis Kelly, regia Elena Morar; vineri, ora 19:00 – ,,Fidelitate” de Chazz Palminteri, regia Dragoş Campan.

Foto credit: Teatrul Metropolis, Adi Bulboacă, Programul teatrelor

16
/02
/20

Pe 12 februarie s-au împlinit 126 de ani de la nașterea uneia dintre scriitoarele cele mai cunoscute ale României interbelice. Purtând un pseudonim pe care l-a dezagreat dar care a consacrat-o, Otilia Cazimir a fost o feministă a vremii ei, dar și iubita discretă a unui alt mare poet.

16
/02
/20

Gala Stelelor Baletului Rus va aduce la București pe 9 martie un spectacol în care vor evolua câțiva dintre cei mai importanți balerini de la Teatrul Balșoi din Moscova și de la Mariinsky Sankt Petersburg.

15
/02
/20

Spectacolul „Revizorul” de N.V. Gogol, în regia lui Petru Vutcărău, va avea premiera pe 18 și 19 februarie, de la ora 19.00, la Sala Mare a Teatrului „Regina Maria” din Oradea.

15
/02
/20

Joi, 20 februarie, de la ora 19.00, la Sala Radio, Luiza Zan – una dintre cele mai apreciate voci ale momentului în jazz-ul românesc – propune publicului un concert în ritm de swing, sub titlul „Dragobete’s Wings”, alături de Big Band-ul Radio și Jazzpar Trio (Gaspar Almos, Gaspar Csaba, Vitalyos Lehel).

14
/02
/20

Ediția cu numărul opt a Romanian Design Week va avea loc în perioada 15-24 mai, la București. Având ca temă SCHIMBAREA*CHANGE, RDW 2020 propune un exercițiu de regândire și redesenare a rolului designului într-o lume în schimbare.

13
/02
/20

CRONICĂ DE FILM La aproape 90 de ani, Clint Eastwood nu se lasă: propune un nou film ca regizor, „Richard Jewell” (2019), ajuns acum şi în cinematografele din România. O altă poveste inspirată din realitate despre un erou apărător al Americii, regizată cu aparentă simplitate, dar şi cu obişnuitul patos.

13
/02
/20

Festivalul care strânge, an de an, peste 500.000 de spectatori pe arterele principale ale Capitalei, Spotlight – Festivalul Internațional al Luminii revine la București, între 23 și 26 aprilie, cu noi și spectaculoase instalații artistice bazate pe lumină.

13
/02
/20

Unul dintre cei mai mari compozitori ce au marcat istoria muzicii – muzicianul austriac Joseph Haydn – de la a cărui dispariție s-au împlinit anul precedent 210 ani, este cel căruia îi este dedicat concertul Orchestrei de Cameră Radio, prezentat miercuri, 19 februarie, ora 19:00, la Sala Radio.

13
/02
/20

Cea de-a 5-a ediție Alpin Film Festival este un tribut adus alpinistului Zsolt Török, pornit în 2019 într-o ultimă expediție, în munții Făgăraș. Sâmbătă, pe 28 februarie, un eveniment special în memoria celui care a dus numele României pe cele mai înalte culmi va avea loc la Castelul Cantacuzino din Bușteni.

12
/02
/20

Asociația Cinemascop cu sprijinul HBO Europe lansează cea de-a 2-a ediție a concursului de scenarii: WRITE A SCREENPLAY FOR…/ SCRIE UN SCENARIU PENTRU…, organizat cu ocazia ediției a patra a American Independent Film Festival, care va avea loc în București, în perioada 24-30 aprilie 2020.

Page 1 of 85912345...102030...Last »