Programul teatrelor în perioada 4 – 10 noiembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-in-perioada-4-10-noiembrie/

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 4 – 10 noiembrie este plin de spectacole interesante.

Un articol de Andrada Văsii|3 noiembrie 2013

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 4 – 10 noiembrie este plin de spectacole interesante.

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Atelier: marţi, 5 noiembrie, ora 20.00 – ,,Nebun din dragoste” de Sam Shepard, regia Claudiu Goga.

Sala Mică: marţi, 5 noiembrie, ora 19.30 – ,,Doi x Doi” de ,,Tigrul” de Murray Schisgal & ,,Amantul” de Harold Pinter, regia Vlad Stănescu; miercuri, 6 noiembrie, ora 20.00 – ,,Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; vineri, 8 noiembrie, ora 20.00 – ,,Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 20.00 – ,,Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 10 noiembrie, ora 20.00 – ,,Scara pisicii” de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Bitănescu.

Sala Studio: miercuri, 6 noiembrie, ora 20.00 – ,,Dineu cu proşti” de Francis Veber, regia Ion Caramitru; joi, 7 noiembrie, ora 19.30 – ,,Sinucigaşul” de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa; vineri, 8 noiembrie, ora 19.30 – ,,Sinucigaşul” de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 20.00 – ,,Egoistul” de Jean Anouilh, regia Radu Beligan; duminică, 10 noiembrie, ora 19.30 – ,,Revizorul” de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa.

Sala Pictura: duminică, 10 noiembrie, ora 19.30 – ,,Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu.

Sala Media: duminică, 10 noiembrie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii, magicianul. Marian Râlea; buna povestitoare. Adina Cristescu; clovnul cel trist. Gabriel Spahiu.

Teatrul Nottara, Sala ,,Horia Lovinescu”: luni, 4 noiembrie, ora 19.00 – ,,Avarul” de Moliere, regia Daniel Niţoi.

Sala ,,George Constantin:. miercuri, 6 noiembrie, ora 19.30 – ,,Soţul păcălit” de Moliere, regia Mircea Cornişteanu; joi, 7 noiembrie, ora 19.30 – ,,O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Mâzgăreanu; vineri, 8 noiembrie, ora 19.30 – ,,Comedie de modă veche” de Alexei Arbuzov; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.30 – ,,Variaţiuni enigmatice” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga; duminică, 10 noiembrie, ora 19.30 – ,,Vizitatorul” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga.

Programul teatrelor oferă alternative pentru toată săptămâna

Teatrul Odeon, Sala Majestic: miercuri, 6 noiembrie, ora 19.00 – ,,Pyramus & Thisbe 4 You” după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija; joi, 7 noiembrie, ora 19.00 – ,,Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Wiliams, regia Dinu Cernescu; vineri, 8 noiembrie, ora 19.00 – ,,Şaraiman” un spectacol de dans contemporan şi stand-up comedy, concept Răzvan Mazilu, stand-up comedy Dan Badea; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.00 – ,,Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva” de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandru Penciuc; duminică, 10 noiembrie, ora 19.00 – ,,CFR -Cometa, Copilul şi Căţelul” după texte de IL Caragiale, regia Alexandru Dabija.

Sala Studio: vineri, 8 noiembrie, ora 19.30 – ,,Tipografic majuscul” un spectacol de Gianina Cărbunariu; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.30 – ,,Linişte! Sărut. Acţiune! o adaptare de Peter Kerek după filmul ,,Living in Oblivion” de Tom Dicillo, produs de Lemon Sky Production, regia Peter Kerek; duminică, 10 noiembrie, ora 19.30 – ,,Blifat” de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail.

Teatrul Bulandra, Sala ,,Liviu Ciulei” – miercuri, 6 noiembrie, ora 20.00 – ,,Contra progresului” de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; joi, 7 noiembrie, ora 19.00 – ,,Artă” de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 20.00 – ,,Şarpele în iarbă” de Alan Ayckbourn, regia Emil Hoştină; duminică, 10 noiembrie, ora 19.00 – ,,Obiceiuri necurate” de Tom Smith, regia Mihai Constantinescu.

Programul teatrelor - spectacolul Sarpele in iarba

Spectacolul ,,Şarpele în iarbă’’ face parte din programul teatrelor. Distribuţia, de la stânga la dreapta: Ioana Abur, Anca Androne şi Iulia Lumânare

Sala ,,Toma Caragiu”: sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.00 – ,,Oscar şi tanti Roz” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Chris Simion; duminică, 10 noiembrie, ora 19.00 – ,,Pescăruşul” de AP Cehov, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru.

Teatrul de Comedie, Sala ,,Radu Beligan” – miercuri, 6 noiembrie, ora 19.00 – ,,Pescăruşul” de AP Cehov, regia Claudiu Goga; joi, 7 noiembrie, ora 18.00 – ,,Casa Zoikăi” de Mihail Bulgakov, regia Alexandru Tocilescu; vineri, 8 noiembrie, ora 19.00 – ,,O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.00 – ,,Un cuplu ciudat” de Neil Simon, regia Liviu Lucaci; duminică, 10 noiembrie, ora 19.00 – ,,Doamne… ce măcel!” de Yasmina Reza, regia Lucian Giurchescu.

Sala Nouă: miercuri, 6 noiembrie, ora 19.00 – ,,Cum am învăţat să conduc” de Paula Vogel, regia Eugen Gyemant.

Teatrul Metropolis: luni, 4 noiembrie, ora 19.00 – ,,Bădăranii” de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; vineri, 8 noiembrie, ora 19.00 – ,,6 – Piesa neterminată pentru pian, idei şi muză”, un spectacol de Anca Colteanu, după o idee de Ştefan Doniga; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 16.00 – ,,Tartuffe sau Impostorul” de JBP Moliere, versiune scenică de Victor Ioan Frunză, direcţia scenică Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.00 – ,,Tartuffe sau Impostorul” de JBP Moliere, versiune scenică de Victor Ioan Frunză, direcţia scenică Victor Ioan Frunză; duminică, 10 noiembrie, ora 15.00 – ,,Fantoma, dragostea mea!” de Noel Coward, regia tehnică Elena Ghimpeteanu; duminică, 10 noiembrie, ora 19.00 – ,,Fantoma, dragostea mea!” de Noel Coward, regia tehnică Elena Ghimpeteanu.

Citiţi şi: Tartuffe sau Impostorul: maratonul comediei, la Teatrul Metropolis 

Teatrul Mic: joi, 7 noiembrie, ora 19.00 – ,,Cum iubeşte cealaltă jumătate” de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; vineri, 8 noiembrie, ora 19.00 – ,,Visul unei nopţi de vară” după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.00 – ,,Primăvara d-nei Stone la Roma” dramatizare de Marin Sherman după romanul omonim a lui Tennessee Williams, regia Liana Ceterchi; duminică, 10 noiembrie, ora 19.00 – ,,Spionul balcanic” de Dusan Kovacevic, regia Claudiu Goga.

Teatrul Foarte Mic: sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.00 – ,,Născut iarna” de Jez Butterworth, regia Radu Dragomirescu; duminică, 10 noiembrie, ora 19.00 – ,,Zelda” de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi.

Teatrul Masca: vineri, 8 noiembrie, ora 19.00 – ,,Flecărelile femeilor”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.00 – ,,Când dragostea poartă pâslari”, scenariu şi regia Michele Modesto Casarin; duminică, 10 noiembrie, ora 11.00 – ,,Canarul albastru”, scenariul şi regia Mihai Mălaimare; duminică, 10 noiembrie, ora 19.00 – ,,Una historia de tango”, regia, scenariul şi coregrafia Ioana Macarie.

Teatrul Evreiesc de Stat: marţi, 5 noiembrie, ora 19.00 – ,,Exil în pământul uitării” de Benjamin Fundoianu, regia Andreea Tănăsescu; miercuri, 6 noiembrie, ora 19.00 – ,,Astă seară. Lola Blau” de Georg Kreisler, regia Alexandru Dabija; joi, 14 noiembrie, ora 19.00 – ,,Astă seară. Lola Blau” de Georg Kreisler, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.00 – ,,Tragedie dentară” de Jean-Claude Grumberg, regia Felix Alexa; duminică, 10 noiembrie, ora 19.00 – ,,Blestemul iubirii” de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer.

Teatrul Act: luni, 4 noiembrie, ora 19.00 – ,,XXL (Fat pig)” de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; miercuri, 6 noiembrie, ora 19.00 – ,,Fidelitate” de Chazz Palminteri, regia Dragoş Campan; joi, 7 noiembrie, ora 19.00 – ,,Absolut!” după Ivan Turbincă de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija; vineri, 8 noiembrie, ora 19.00 – ,,Orfani” de Dennis Kelly, regia Elena Morar; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.00 – ,,Stand Up PLS” de Silviana Vişan Carter.

Unteatru: luni, 4 noiembrie, ora 20.00 – ,,Scrisoare către Casandra”, regia Andrei şi Andreea Grosu; marţi, 5 noiembrie, ora 20.00 – ,,Căldură? Mare?”, un spectacol după texte de IL Caragiale; joil, 7 noiembrie, ora 21.00 – „Ce zile frumoase” de Samuel Beckett, regia Sânziana Stoican; vineri, 8 noiembrie, ora 21.15 – ,,O noapte furtunoasă”, spectacol produs de Auăleu Teatru Timişoara; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 18.30 – ,,Circus Mundi”, spectacol produs de Auăleu Teatru Timişoara; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 21.00 – ,,Frumoasa călătorie a urşilor panda povestită de un saxofonist care avea o iubită la Frankfurt” de Matei Vişniec, regia Cătălina Buzoianu.

În Culise: luni, 4 noiembrie, ora 20.00 – ,,Drum Up”, un show cu patru actori. Orlando Petriceanu, Pavel Bârsan, Mihai Axinte şi publicul; marţi, 5 noiembrie, ora 20.00 – ,,Elevator” de Gabriel Pintilei, regia Adriana Zaharia; miercuri, 6 noiembrie, ora 19.00 – ,,Vânzătorii ambulanţi” de Murray Schisgal, regia Theo Herghelegiu; joi, 7 noiembrie, ora 19.00 – ,,Traşi la xerox”, regia Dan Tudor.

Godot Cafe-Teatru: luni, 4 noiembrie, ora 18.30 – ,,Un cuplu ciudat” de Neil Simon, regia oina Antohi; luni, 4 noiembrie, ora 21.30 – ,,7 dintr-o lovitură” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; marţi, 5 noiembrie, ora 19.00 – ,,Accidente înspăimântătoare pe terenul de joacă” de Rajiv Joseph, regia Ryan Whinnem; marţi, 5 noiembrie, ora 21.00 – ,,Ce ne spunem când nu ne vorbim” de Chris Simion, video-proiecţie Răzvan Paciu, animaţie Alina Teianu; miercuri, 6 noiembrie, ora 19.00 – ,,Nişte fete” de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; miercuri, 6 noiembrie, ora 22.00 – ,,Ce poţi să faci în 10 minute” după autori americani contemporani, regia Dorina Antohi; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 11.00 – ,,Femeile din viaţa mea” de John Patrick Shanley.

Green Hours: marţi, 5 noiembrie, ora 21.15 – ,,7 zile din viaţa lui Simon Labrosse” un text de Carole Frechette; miercuri, 6 noiembrie, ora 21.30 – ,,dontcrybaby”, un spectacold e Eugen Jebeleanu, după ,,Scufiţa Roşie” de Fraţii Grimm, un txt de Catinca Drăgănescu & Eugen Jebeleanu; joi, 7 noiembrie, ora 20.00 – ,,Pietre în buzunare” de Marie Jones, regia Ovidiu Caiţa; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 22.00 – ,,Noi 4″ de Lia Bugnar.

Teatrul Mignon: marţi, 5 noiembrie, ora 19.00 – ,,Locuri calde” de Alexa Vlad, regia Răzvan Marinescu; miercuri, 6 noiembrie, ora 19.30 – ,,Noi doi… cu Leon” de Neil Simon, regia Laura Maria Vlădoiu; vineri, 8 noiembrie, ora 19.30 – ,,Poveste din Bucovina”, distruţie. Ana Pepine, Paul Cimpoieru, Doina Lavric; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 11.00 – ,,Muzicanţii din Bremen” de Fraţii Grimm, regia Ioana Petre; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 21.00 – ,,Pufuleţi şi pufarini”, regia Marian Puşcaş; duminică, 10 noiembrie, ora 19.30 – ,,Profu’” de Jean Pierre Dopagne, distruţie. Răzvan Vasilescu.

Teatrul de Artă: miercuri, 6 noiembrie, ora 20.15 – ,,Variaţiuni la invenţiuni, Opus 2″ de Emilian Mârnea, Petre Ancuţa; joi, 7 noiembrie, ora 20.15 – ,,Gunoierul” de Mimi Brănescu; vineri, 8 noiembrie, ora 20.15 – ,,Red light Shakespeare”, regia Alexandra Popescu; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 20.15 – ,,Dublu sau nimic” de Puiu Jipa, regia Liviu Cheloiu; duminică, 10 noiembrie, ora 18.00 – ,,Cehov – trei drame ridicole”, regia Bogdan Sărăţean.

ArCuB: sâmbătă, 9 noiembrie, ora 18.00 – ,,Două poveşti de amor” un spectacol coupe format din două piese scurte, scrise de AP Cehov. ,,Ursul” şi ,,Cerere în căsătorie”, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 10 noiembrie, ora 19.00 – ,,Marfă vie” după A.P. Cehov, regia Dragoş Câmpan.

Teatrul Ţăndărică: marţi, 5 noiembrie, ora 10.00 – ,,Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; miercuri, 6 noiembrie, ora 10.00 – ,,Croitoraşul cel viteaz”, regia şi scenariul Daniel Stanciu; joi, 7 noiembrie, ora 10.00 – ,,Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 10.00 – ,,Alice în ţara minunilor”, regia Alice Barb.

Teatrul Excelsior: luni, 4 noiembrie, ora 10.00 – ,,Cocoşelul neascultător” de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; miercuri, 6 noiembrie, ora 20.00 – ,,Contrabasul” după Patrick Suskind, un spectacol de Radu Gheorghe; vineri, 8 noiembrie, ora 10.00 – ,,Cocoşelul neascultător” de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 10.00 – ,,Măria-sa… Măgarul!” comedie cu „cântece” pentru copii de toate vârstele de Ion Lucian, regia Ion Lucian; duminică, 10 noiembrie, ora 10.00 – ,,Tărâmul vrăjit” de Carmen Dominte, regia Mihai Lungeanu, notează Mediafax.

Teatrul Ion Creangă, Sala Rapsodia: marţi, 5 noiembrie, ora 11.00 – ,,De-aş fi Scufiţa Roşie” de Ioan Gârmacea, regia Sorana Coroamă Stanca; miercuri, 6 noiembrie, ora 11.00 – ,,Un lup, o capră şi trei iezi” de Moncia Patricia, după Ion Creangă, regia Cornel Todea; joi, 7 noiembrie, ora 11.00 – ,,Noddy” adaptare de David Wood, după Enid Blyton, regia Attila Vizauer; vineri, 8 noiembrie, ora 11.00 – ,,Noddy” adaptare de David Wood, după Enid Blyton, regia Attila Vizauer; vineri, 8 noiembrie, ora 17.00 – ,,Rotocol” un spectacol conceput de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic; duminică, 10 noiembrie, ora 11.00 – ,,De-aş fi Scufiţa Roşie” de Ioan Gârmacea, regia Sorana Coroamă Stanca.

Foto credit: spectacole din programul teatrelor Teatrul Bulandra, TNB

10
/03
/14

"Îngeri în America", "Lecţia de violoncel", "Hoţi", "Dineu cu proşti", "Umor, amor, fior de dor... în Bucureşti", "D'ale carnavalului", "Un tramvai numit dorinţă", "Pescăruşul", "Livada de vişini" sau "Romeo şi Julieta" sunt doar câteva dintre spectacolele de teatru pe care le puteţi vedea în această săptămână în Capitală. Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 10 - 16 martie:

Page 2 of 41234