Programul teatrelor pentru 29 octombrie-4 noiembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-pentru-29-octombrie-4-noiembrie/

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mică: luni, ora 20.00 – „Două loturi”, de I. L. Caragiale; miercuri, ora 20.00 – „Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar; joi, ora 18.00 – „Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar; vineri, ora 19.30 – „Doi x Doi”; sâmbătă, ora 17.00 – „O noapte furtunoasă”, după I. L. Caragiale; duminică, ora 17.00 […]

Un articol de Andrada Văsii|29 octombrie 2012

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mică: luni, ora 20.00 – „Două loturi”, de I. L. Caragiale; miercuri, ora 20.00 – „Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar; joi, ora 18.00 – „Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar; vineri, ora 19.30 – „Doi x Doi”; sâmbătă, ora 17.00 – „O noapte furtunoasă”, după I. L. Caragiale; duminică, ora 17.00 – „O noapte furtunoasă”, după I. L. Caragiale.

Sala Mare: marţi, ora 20.30 – „Ultima zi a tinereţii”, după Tadeusz Konwicki; miercuri, ora 20.30 – „Ultima zi a tinereţii”, după Tadeusz Konwicki; vineri, ora 18.00 şi ora 21.30 – „Călătoriile lui Guliver”, după Jonathan Swift; sâmbătă, ora 18.00 – „O noapte furtunoasă”, de I. L. Caragiale; duminică, ora 21.30 – „Măsură pentru măsură”, de William Shakespeare.

Sala Multimedia: joi, ora 18.00 şi ora 21.30 – „Înainte de pensionare”, de Thomas Bernhard; vineri, ora 11.00 – „Înainte de pensionare”, de Thomas Bernhard.

Teatrul Bulandra, sala „Toma Caragiu”: luni, ora 19.00 – „Lear(a)” de William Shakespeare, regia Andrei Serban; vineri, ora 19.00 – „Lear(a)”, după William Shakespeare, regia Andrei Şerban; sâmbătă, ora 18.30 – „Ivanov”, după A. P. Cehov, regia Andrei Şerban; duminică, ora 18.30 – „Ivanov”, după A.P. Cehov, regia Andrei Şerban.

Sala „Liviu Ciulei”: luni, ora 18.00 – „Năpasta”, după I. L. Caragiale, regia Cristi Juncu; ora 21.30 – „Năpasta”, după I. L. Caragiale, regia Cristi Juncu; marţi, ora 19.00 – „Artă”, după Yasmina Reza, regia Cristi Juncu; miercuri, ora 19.00 – „Căsătoria”, după Gogol, Yuriy Kordonskiy; joi, ora 18.00 – „Într-o furtună”; vineri, ora 21.30 – „Aşteptându-l pe Godot”, după Samuel Beckett; regia Silviu Purcărete; duminică, ora 18.00 – „Aşteptându-l pe Godot”, după Samuel Beckett, regia Silviu Purcărete.

Teatrul Metropolis: luni, ora 17.30 – „Spitalul comunal” de Hristo Boicev, regia Felix Alexa; marţi, ora 19.00 – „Spitalul comunal” de Hristo Boicev, regia Felix Alexa; joi, ora 19.00 – „Doi pe o bancă” de Alexander Ghelman, regia Emanuel Pârvu; vineri, ora 20.00 – „Vocea umană”, de Jean Cocteau, regia Sanda Manu; sâmbătă, ora 20.00 – „Vocea umană” de Jean Cocteau; duminică, ora 19.00 – „Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu”, regia Dan Tudor.

Teatrul Act: joi, ora 19.00 – „XXL (Fat Pig)”, de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; vineri, ora 19.00 – „American Buffalo”, de David Mamet, regia Cristi Juncu.

Teatrul Odeon: marţi, ora 20.00 – „Domnişoara Iulia”, de August Strindberg, regia Felix Alexa; miercuri, ora 18.00 – „Domnişoara Iulia”, de August Strindberg, regia Felix Alexa; joi, ora 20.30 – „Ţinuturile Joase”, de Herta Müller, regia Niky Wolcz; vineri, ora 18.00 – „Ţinuturile Joase”, de Herta Müller, regia Niky Wolcz; sâmbătă, ora 11.00 – „Pyramyus & Thibe 4 You”, de William Shakespeare; regia Alexandru Dabija; ora 19.00 – „CFR – Cometa, copilul şi căţelul”, de I.L.Caragiale, regia Alexandru Dabija; duminică, ora 17.00 şi ora 20.00 – „Insula” spectacol-concert de Ada Milea, după Gellu Naum.

Sala Studio: marţi, ora 18.00 şi 21.30 – „Casa M”, de Luminiţa Ţîcu, regia Luminiţa Ţîcu; vineri, ora 19.30 – „Mă întorc de departe”, de Claudine Galea, regia Theo Herghelegiu; sâmbătă, ora 19.30 – „No. 1 High Paek Address & Nostalgie”, de Vlad Merariu; „Nostalgie” de Daniela Hasiade; duminică, ora 19.30 – „Micul prinţ” de Antoine de Saint Exupery, Carmen Lidia Vidu.

Teatrul Ţăndărică, sala Lahovari: luni, ora 10.00 – „Mica sirenă”, după Hans Christian Andersen, regia şi scenariul Gabriel Apostol; marţi, ora 10.00 – „Rapunzel”, regia Gavriil Pinte; miercuri, ora 10.00 – „Punguţa cu doi bani” după Ion Creangă, regia Decebal Marin; joi, ora 10.00 – „Păcală”, după Marius Pepino, regia Ion Brancu; vineri, ora 10.00 – „Rapunzel”, regia Gavriil Pinte; sâmbătă, ora 10.00 şi ora 12.00 – „Păcală”, după Marius Pepino, regia Ion Brancu; duminică, ora 10.00 şi ora 12.00 – „Albă ca Zăpada”, după Fraţii Grimm, regia Cristian Pepino.

Teatrul Masca: joi, ora 19.00 – „Actorul”; vineri, ora 19.00 – „Canarul albastru”; sâmbătă, 12.30 – „Oraşul de sub oraş”, 17.00 – „O scrisoare pierdută” (Sala Mică a TNB, în cadrul Festivalului Naţional de Teatru), 20.00 – „Comedia Erorilor”; duminică, ora 11.00 – „O locomotivă şi o gară”, 17.00 – „O scrisoare pierdută” – Sala Mică a Teatrului Naţional Bucureşti, în cadrul Festivalului Naţional de Teatru, 20.00 – „Când dragostea poartă pâslari”.

 Sursa:Mediafax
28
/05
/20

De 1 iunie, Teatrul pentru Copii și Tineret „Gong” Sibiu prezintă „Coloravirus”, un program online cu momente de teatru, muzică, lecturi, dar și ateliere de creație, de gătit și de magie.

28
/05
/20

CRONICĂ DE FILM La unele documentare ne uităm pentru că ne interesează mai ales un autor sau un stil. Iar pe altele le privim în primul rând pentru subiect. Din a doua categorie face parte „Becoming” (2020), de Nadia Hallgren – un film despre Michelle Obama produs şi difuzat de Netflix.

27
/05
/20

Două evenimente care tratează migrația din perspectiva copiilor și adolescenților, „365 de zile în Germania” (28 mai) și „Istoriile migrației în teatrul românesc de după 1989” (1 iunie), curatori Ciprian Marinescu și Mihaela Michailov, vor fi prezentate de Institutul Cultural Român de la Berlin.

26
/05
/20

Săptămâna aceasta revenim cu o nouă poveste din cadrul proiectului „Dăruieşte ziua ta”. De data aceasta, Diana Bădică a scris o poveste, iar aceasta a fost rescrisă de unul dintre cititorii ei.

26
/05
/20

Teatrul Odeon continuă proiectele desfășurate online și vă oferă, în completarea seriei Mari Spectacole @ODEON, joi, 28 mai, la ora 18:00, „Farmecul discret al amintirii”, un proiect video de rememorare extrem de subiectivă a unor aventuri teatrale, regizat de Dragoș Galgoțiu, prin care regizorul aduce din nou în scenă șapte dintre spectacolele pe care le-a montat la Teatrul Odeon.

Page 1 of 88712345...102030...Last »