Programul teatrelor pentru 29 octombrie-4 noiembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-pentru-29-octombrie-4-noiembrie/

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mică: luni, ora 20.00 – “Două loturi”, de I. L. Caragiale; miercuri, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar; joi, ora 18.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar; vineri, ora 19.30 – “Doi x Doi”; sâmbătă, ora 17.00 – “O noapte furtunoasă”, după I. L. Caragiale; duminică, ora 17.00 […]

Un articol de Andrada Văsii|29 octombrie 2012

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mică: luni, ora 20.00 – “Două loturi”, de I. L. Caragiale; miercuri, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar; joi, ora 18.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar; vineri, ora 19.30 – “Doi x Doi”; sâmbătă, ora 17.00 – “O noapte furtunoasă”, după I. L. Caragiale; duminică, ora 17.00 – “O noapte furtunoasă”, după I. L. Caragiale.

Sala Mare: marţi, ora 20.30 – “Ultima zi a tinereţii”, după Tadeusz Konwicki; miercuri, ora 20.30 – “Ultima zi a tinereţii”, după Tadeusz Konwicki; vineri, ora 18.00 şi ora 21.30 – “Călătoriile lui Guliver”, după Jonathan Swift; sâmbătă, ora 18.00 – “O noapte furtunoasă”, de I. L. Caragiale; duminică, ora 21.30 – “Măsură pentru măsură”, de William Shakespeare.

Sala Multimedia: joi, ora 18.00 şi ora 21.30 – “Înainte de pensionare”, de Thomas Bernhard; vineri, ora 11.00 – “Înainte de pensionare”, de Thomas Bernhard.

Teatrul Bulandra, sala “Toma Caragiu”: luni, ora 19.00 – “Lear(a)” de William Shakespeare, regia Andrei Serban; vineri, ora 19.00 – “Lear(a)”, după William Shakespeare, regia Andrei Şerban; sâmbătă, ora 18.30 – “Ivanov”, după A. P. Cehov, regia Andrei Şerban; duminică, ora 18.30 – “Ivanov”, după A.P. Cehov, regia Andrei Şerban.

Sala “Liviu Ciulei”: luni, ora 18.00 – “Năpasta”, după I. L. Caragiale, regia Cristi Juncu; ora 21.30 – “Năpasta”, după I. L. Caragiale, regia Cristi Juncu; marţi, ora 19.00 – “Artă”, după Yasmina Reza, regia Cristi Juncu; miercuri, ora 19.00 – “Căsătoria”, după Gogol, Yuriy Kordonskiy; joi, ora 18.00 – “Într-o furtună”; vineri, ora 21.30 – “Aşteptându-l pe Godot”, după Samuel Beckett; regia Silviu Purcărete; duminică, ora 18.00 – “Aşteptându-l pe Godot”, după Samuel Beckett, regia Silviu Purcărete.

Teatrul Metropolis: luni, ora 17.30 – “Spitalul comunal” de Hristo Boicev, regia Felix Alexa; marţi, ora 19.00 – “Spitalul comunal” de Hristo Boicev, regia Felix Alexa; joi, ora 19.00 – “Doi pe o bancă” de Alexander Ghelman, regia Emanuel Pârvu; vineri, ora 20.00 – “Vocea umană”, de Jean Cocteau, regia Sanda Manu; sâmbătă, ora 20.00 – “Vocea umană” de Jean Cocteau; duminică, ora 19.00 – “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu”, regia Dan Tudor.

Teatrul Act: joi, ora 19.00 – “XXL (Fat Pig)”, de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; vineri, ora 19.00 – “American Buffalo”, de David Mamet, regia Cristi Juncu.

Teatrul Odeon: marţi, ora 20.00 – “Domnişoara Iulia”, de August Strindberg, regia Felix Alexa; miercuri, ora 18.00 – “Domnişoara Iulia”, de August Strindberg, regia Felix Alexa; joi, ora 20.30 – “Ţinuturile Joase”, de Herta Müller, regia Niky Wolcz; vineri, ora 18.00 – “Ţinuturile Joase”, de Herta Müller, regia Niky Wolcz; sâmbătă, ora 11.00 – “Pyramyus & Thibe 4 You”, de William Shakespeare; regia Alexandru Dabija; ora 19.00 – “CFR – Cometa, copilul şi căţelul”, de I.L.Caragiale, regia Alexandru Dabija; duminică, ora 17.00 şi ora 20.00 – “Insula” spectacol-concert de Ada Milea, după Gellu Naum.

Sala Studio: marţi, ora 18.00 şi 21.30 – “Casa M”, de Luminiţa Ţîcu, regia Luminiţa Ţîcu; vineri, ora 19.30 – “Mă întorc de departe”, de Claudine Galea, regia Theo Herghelegiu; sâmbătă, ora 19.30 – “No. 1 High Paek Address & Nostalgie”, de Vlad Merariu; “Nostalgie” de Daniela Hasiade; duminică, ora 19.30 – “Micul prinţ” de Antoine de Saint Exupery, Carmen Lidia Vidu.

Teatrul Ţăndărică, sala Lahovari: luni, ora 10.00 – “Mica sirenă”, după Hans Christian Andersen, regia şi scenariul Gabriel Apostol; marţi, ora 10.00 – “Rapunzel”, regia Gavriil Pinte; miercuri, ora 10.00 – “Punguţa cu doi bani” după Ion Creangă, regia Decebal Marin; joi, ora 10.00 – “Păcală”, după Marius Pepino, regia Ion Brancu; vineri, ora 10.00 – “Rapunzel”, regia Gavriil Pinte; sâmbătă, ora 10.00 şi ora 12.00 – “Păcală”, după Marius Pepino, regia Ion Brancu; duminică, ora 10.00 şi ora 12.00 – “Albă ca Zăpada”, după Fraţii Grimm, regia Cristian Pepino.

Teatrul Masca: joi, ora 19.00 – “Actorul”; vineri, ora 19.00 – “Canarul albastru”; sâmbătă, 12.30 – “Oraşul de sub oraş”, 17.00 – “O scrisoare pierdută” (Sala Mică a TNB, în cadrul Festivalului Naţional de Teatru), 20.00 – “Comedia Erorilor”; duminică, ora 11.00 – “O locomotivă şi o gară”, 17.00 – “O scrisoare pierdută” – Sala Mică a Teatrului Naţional Bucureşti, în cadrul Festivalului Naţional de Teatru, 20.00 – “Când dragostea poartă pâslari”.

 Sursa:Mediafax
08
/01
/21

Până pe 27 iunie 2021 puteți vizita o nouă expoziție temporară la MNAR, intitulată „Poveștile Crucii. Sculptură miniaturală de tradiție bizantină”, organizată în cadrul Galeriei de Artă Veche Românească (Calea Victoriei 49-53).

07
/01
/21

Pe 8 ianuarie, de la ora 19:00, la Teatru³ va avea loc premiera „Libertate la Bremen” de Rainer Werner Fassbinder, un spectacol realizat de Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași în coproducție cu FaPt – Fabrica de Artă și Producție Teatrală Iași și Centrul Cultural German Iași. Următoarea reprezentație este programată pe 11 ianuarie.

07
/01
/21

La sfârșitul acestei săptămâni, Teatrul de Stat Constanța va difuza online prima premieră a anului 2021, „Copilul acesta” de Joël Pommerat, traducerea Anca Rotescu, un spectacol - lectură în regia lui Vlad Cristache. Difuzarea spectacolului pe pagina Facebook a Teatrului de Stat Constanța este programată sâmbătă, 9 ianuarie 2021, de la ora 19:00.

05
/01
/21

PREVIEW Deși sunt riscante previziunile pentru anul care tocmai a început, există totuși speranțe că situația va fi mai bună decât în 2020. Inclusiv în privința cinematografiei. Prin urmare, încercăm să anticipăm cele mai așteptate filme românești din 2021 – de la noi titluri de Radu Jude sau Daniel Sandu, la debuturi promițătoare.

04
/01
/21

Albumul bilingv „Azur de Lisabona”/ „Azul de Lisboa”, realizat de Ambasada României în Republica Portugheză și Institutul Cultural Român de la Lisabona, cu sprijinul Fundației Bonte, a avut prezentarea oficială în ultima lună a anului.

30
/12
/20

Adriana Elian este artist vizual, cu un bogat palmareș expozițional în țară și în străinătate. Lucrările sale fac parte din colecția Muzeului de Artă Contemporană din București, Muzeul de Artă din Cluj, Centrul Pompidou din Paris, dar și din colecții private din Germania, Olanda, Franța, SUA și Africa de Sud.

30
/12
/20

2020 a fost un altfel de an, cu provocări complet diferite, dar ne bucurăm că, deși a fost greu pentru toată lumea, iubitorii de lectură, mari și mici, au ales să călătorească în cărți și s-au putut delecta cu aventuri magice. Pentru ei, Grupul Editorial Corint are în pregătire pentru anul viitor o listă bogată de cărți de ficţiune şi non-ficţiune pentru toate vârstele și toate gusturile. Dintre acestea, vă prezentăm cele mai așteptate 21 de titluri care cu siguranță vor influenţa modul de gândire în 2021.

29
/12
/20

Pe 31 decembrie, ora 19.30 a României, la Centrul de Artă și Cultură din Lugano, Elveția, maestrul Ion Marin va dirija Concertul Extraordinar de Anul Nou al Orchestrei Elveției Italiene - OSI. Evenimentul o va avea ca solistă pe marea pianistă Martha Argerich, iar programul va cuprinde Concertul nr. 2 pentru pian și orchestră de Ludwig van Beethoven și Simfonia nr. 5 de Franz Schubert.

Pagina 3 din 94112345...102030...Ultima »