Programul teatrelor pentru 29 octombrie-4 noiembrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-pentru-29-octombrie-4-noiembrie/

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mică: luni, ora 20.00 – “Două loturi”, de I. L. Caragiale; miercuri, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar; joi, ora 18.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar; vineri, ora 19.30 – “Doi x Doi”; sâmbătă, ora 17.00 – “O noapte furtunoasă”, după I. L. Caragiale; duminică, ora 17.00 […]

Un articol de Andrada Văsii|29 octombrie 2012

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mică: luni, ora 20.00 – “Două loturi”, de I. L. Caragiale; miercuri, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar; joi, ora 18.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar; vineri, ora 19.30 – “Doi x Doi”; sâmbătă, ora 17.00 – “O noapte furtunoasă”, după I. L. Caragiale; duminică, ora 17.00 – “O noapte furtunoasă”, după I. L. Caragiale.

Sala Mare: marţi, ora 20.30 – “Ultima zi a tinereţii”, după Tadeusz Konwicki; miercuri, ora 20.30 – “Ultima zi a tinereţii”, după Tadeusz Konwicki; vineri, ora 18.00 şi ora 21.30 – “Călătoriile lui Guliver”, după Jonathan Swift; sâmbătă, ora 18.00 – “O noapte furtunoasă”, de I. L. Caragiale; duminică, ora 21.30 – “Măsură pentru măsură”, de William Shakespeare.

Sala Multimedia: joi, ora 18.00 şi ora 21.30 – “Înainte de pensionare”, de Thomas Bernhard; vineri, ora 11.00 – “Înainte de pensionare”, de Thomas Bernhard.

Teatrul Bulandra, sala “Toma Caragiu”: luni, ora 19.00 – “Lear(a)” de William Shakespeare, regia Andrei Serban; vineri, ora 19.00 – “Lear(a)”, după William Shakespeare, regia Andrei Şerban; sâmbătă, ora 18.30 – “Ivanov”, după A. P. Cehov, regia Andrei Şerban; duminică, ora 18.30 – “Ivanov”, după A.P. Cehov, regia Andrei Şerban.

Sala “Liviu Ciulei”: luni, ora 18.00 – “Năpasta”, după I. L. Caragiale, regia Cristi Juncu; ora 21.30 – “Năpasta”, după I. L. Caragiale, regia Cristi Juncu; marţi, ora 19.00 – “Artă”, după Yasmina Reza, regia Cristi Juncu; miercuri, ora 19.00 – “Căsătoria”, după Gogol, Yuriy Kordonskiy; joi, ora 18.00 – “Într-o furtună”; vineri, ora 21.30 – “Aşteptându-l pe Godot”, după Samuel Beckett; regia Silviu Purcărete; duminică, ora 18.00 – “Aşteptându-l pe Godot”, după Samuel Beckett, regia Silviu Purcărete.

Teatrul Metropolis: luni, ora 17.30 – “Spitalul comunal” de Hristo Boicev, regia Felix Alexa; marţi, ora 19.00 – “Spitalul comunal” de Hristo Boicev, regia Felix Alexa; joi, ora 19.00 – “Doi pe o bancă” de Alexander Ghelman, regia Emanuel Pârvu; vineri, ora 20.00 – “Vocea umană”, de Jean Cocteau, regia Sanda Manu; sâmbătă, ora 20.00 – “Vocea umană” de Jean Cocteau; duminică, ora 19.00 – “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu”, regia Dan Tudor.

Teatrul Act: joi, ora 19.00 – “XXL (Fat Pig)”, de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; vineri, ora 19.00 – “American Buffalo”, de David Mamet, regia Cristi Juncu.

Teatrul Odeon: marţi, ora 20.00 – “Domnişoara Iulia”, de August Strindberg, regia Felix Alexa; miercuri, ora 18.00 – “Domnişoara Iulia”, de August Strindberg, regia Felix Alexa; joi, ora 20.30 – “Ţinuturile Joase”, de Herta Müller, regia Niky Wolcz; vineri, ora 18.00 – “Ţinuturile Joase”, de Herta Müller, regia Niky Wolcz; sâmbătă, ora 11.00 – “Pyramyus & Thibe 4 You”, de William Shakespeare; regia Alexandru Dabija; ora 19.00 – “CFR – Cometa, copilul şi căţelul”, de I.L.Caragiale, regia Alexandru Dabija; duminică, ora 17.00 şi ora 20.00 – “Insula” spectacol-concert de Ada Milea, după Gellu Naum.

Sala Studio: marţi, ora 18.00 şi 21.30 – “Casa M”, de Luminiţa Ţîcu, regia Luminiţa Ţîcu; vineri, ora 19.30 – “Mă întorc de departe”, de Claudine Galea, regia Theo Herghelegiu; sâmbătă, ora 19.30 – “No. 1 High Paek Address & Nostalgie”, de Vlad Merariu; “Nostalgie” de Daniela Hasiade; duminică, ora 19.30 – “Micul prinţ” de Antoine de Saint Exupery, Carmen Lidia Vidu.

Teatrul Ţăndărică, sala Lahovari: luni, ora 10.00 – “Mica sirenă”, după Hans Christian Andersen, regia şi scenariul Gabriel Apostol; marţi, ora 10.00 – “Rapunzel”, regia Gavriil Pinte; miercuri, ora 10.00 – “Punguţa cu doi bani” după Ion Creangă, regia Decebal Marin; joi, ora 10.00 – “Păcală”, după Marius Pepino, regia Ion Brancu; vineri, ora 10.00 – “Rapunzel”, regia Gavriil Pinte; sâmbătă, ora 10.00 şi ora 12.00 – “Păcală”, după Marius Pepino, regia Ion Brancu; duminică, ora 10.00 şi ora 12.00 – “Albă ca Zăpada”, după Fraţii Grimm, regia Cristian Pepino.

Teatrul Masca: joi, ora 19.00 – “Actorul”; vineri, ora 19.00 – “Canarul albastru”; sâmbătă, 12.30 – “Oraşul de sub oraş”, 17.00 – “O scrisoare pierdută” (Sala Mică a TNB, în cadrul Festivalului Naţional de Teatru), 20.00 – “Comedia Erorilor”; duminică, ora 11.00 – “O locomotivă şi o gară”, 17.00 – “O scrisoare pierdută” – Sala Mică a Teatrului Naţional Bucureşti, în cadrul Festivalului Naţional de Teatru, 20.00 – “Când dragostea poartă pâslari”.

 Sursa:Mediafax
28
/12
/20

Pe 23 decembrie, Corul Național de Cameră „Madrigal-Marin Constantin” a primit DISCUL DE AUR din partea Casei de producție Roton Music pentru noua serie de albume dedicate sărbătorilor, lansată pe 16 noiembrie 2020. Distincția a fost acordată pentru performanțe remarcabile în vânzări.

21
/12
/20

Câștigătorul Trofeului Transilvania și a Premiului Publicului la TIFF aduce pe același ecran actori din Game Of Thrones, Animal Kingdom și The Dark Knight Rises, alături de starul seriei HBO Sharp Objects. Din 18 decembrie, „Babyteeth: Prima iubire” este disponibil online.

20
/12
/20

Visele și călătoriile. În destinul personal, ele au configurat totul, spunea Nikos Kazantzakis, ale cărui jurnale Ziarul Metropolis vă invită să le citiți și recitiți.

Pagina 4 din 940« Prima...23456...102030...Ultima »