Programul Teatrului Ţãndãricã pentru sãptãmâna urmãtoare
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrului-tandarica-pentru-saptamana-urmatoare/

Programul Teatrului Ţãndãricã pentru sãptãmâna urmãtoare este:  Joi 25 octombrie, ora 10.00 RAPUNZEL Textul şi regia: Gavriil Pinte Scenografia, costumele şi păpuşile: Roxana Ionescu Muzica: Dan Bălan Distribuţia: Angela Filipescu/ Florentina Tănase, Daniela Ruxandra Mihai/ Anamaria Bălescu, Cristina Roşiianu/ Graţiela Ștefan Ene, Paul Ionescu/ Olga Bela, Eugenia Barbu/ Andreea Ionescu, George Simian/ Alexandru Neculcea, Dan […]

Un articol de Andrada Văsii|26 Octombrie 2012

Programul Teatrului Ţãndãricã pentru sãptãmâna urmãtoare este:

 Joi 25 octombrie, ora 10.00

RAPUNZEL

Textul şi regia: Gavriil Pinte
Scenografia, costumele şi păpuşile: Roxana Ionescu
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Angela Filipescu/ Florentina Tănase, Daniela Ruxandra Mihai/ Anamaria Bălescu,
Cristina Roșiianu/ Grațiela Ștefan Ene, Paul Ionescu/ Olga Bela,
Eugenia Barbu/ Andreea Ionescu, George Simian/ Alexandru Neculcea,
Dan Codreanu/ George Năstase.

Vineri 26 octombrie, ora  10.00
FRUMOASA ŞI BESTIA
Textul şi regia: Cristian Pepino
Scenografia, costumele şi păpuşile: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Daniel Stanciu / Gabriel Apostol, Cristian Mitescu / Paul Ionescu,
Mariana Zaharia / Eugenia Barbu, Lili Gavrilescu / Andreea Ionescu,
Geo Dinescu / Daniela Ruxandra Mihai, Marin Fagu / Viorel Ionescu,
Dora Ortelecan Dumitrescu / Ana Maria Balescu, Dan Codreanu / Adrian Lefter

Sâmbătă 27 octombrie , ora 11.00
PUNGUŢA CU DOI BANI
Adaptare după Ion Creangă
Scenariu, regie şi teme muzicale: Decebal Marin
Scenografia: Carmen Raszovski
Aranjamente muzicale: Dragoş Laurian Cucoş
Distribuţie: Daniel Stanciu / Gabriel Apostol, Ioana Chelaru Popovici / Eugenia Barbu,
Liliana Gavrilescu / Graţiela Ene, Mihai Dumitrescu / Florin Mititelu, Dora Ortelecan Dumitrescu / Alina Teianu.

Duminică 28 octombrie, orele 11.00
CARTEA JUNGLEI
după Rudyard Kipling
Adaptarea și regia: Adela Moldovan
Scenografia: Eustațiu Gregorian
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Angela Filipescu/Grațiela Ene, Florentina Tănase/Petronela Purima,
Paul Ionescu/Daniel Stanciu, Cristina Roșiianu/Dora Ortelecan Dumitrescu,
Alina Petrescu/Eugenia Barbu, George Năstase/Dan Codreanu, Adrian lefter/Florin Mititelu.

Luni 29 octombrie, ora 10.00
MICA SIRENĂ
După Hans Christian Andersen
Regia şi scenariul: Gabriel Apostol
Scenografia: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Alina Teianu/Geo Dinescu, Viorel Ionescu/George Năstase,
Ioan Brancu/Cristian Mitescu, Victor Bucur/Adrian Lefter,
Alina Petrescu/Roxana Vișan, Mariana Zaharia/ Petronela Purima.
Voce Mica Sirenă: Monica Madas.

Marți 30 octombrie, ora 10.00
RAPUNZEL
Textul şi regia: Gavriil Pinte
Scenografia, costumele şi păpuşile: Roxana Ionescu
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Angela Filipescu/ Florentina Tănase, Daniela Ruxandra Mihai/ Anamaria Bălescu,
Cristina Roșiianu/ Grațiela Ștefan Ene, Paul Ionescu/ Olga Bela,
Eugenia Barbu/ Andreea Ionescu, George Simian/ Alexandru Neculcea,
Dan Codreanu/ George Năstase.

Miercuri 31 octombrie, ora 10.00
PUNGUŢA CU DOI BANI
Adaptare după Ion Creangă
Scenariu, regie şi teme muzicale: Decebal Marin
Scenografia: Carmen Raszovski
Aranjamente muzicale: Dragoş Laurian Cucoş
Distribuţie: Daniel Stanciu / Gabriel Apostol, Ioana Chelaru Popovici / Eugenia Barbu,
Liliana Gavrilescu / Graţiela Ene, Mihai Dumitrescu / Florin Mititelu,
Dora Ortelecan Dumitrescu / Alina Teianu.

Joi 1 noiembrie, ora 10.00
PĂCALĂ
Un text de Cristian Pepino după motive populare
Regia: Ioan Brancu
Scenografia: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bãlan
Distribuţia: Mihai Dumitrescu / Dan Codreanu,
Gabriel Apostol / Ioan Brancu, Alina Teianu/Daniela Ruxandra Mihai,
Ilona Hrestic/Florentina Tănase, Alina Petrescu/Roxna Vișan,
Marin Fagu/George Simian.

Vineri 2 noiembrie, ora  10.00
RAPUNZEL
Textul şi regia: Gavriil Pinte
Scenografia, costumele şi păpuşile: Roxana Ionescu
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Angela Filipescu/ Florentina Tănase, Daniela Ruxandra Mihai/ Anamaria Bălescu,
Cristina Roșiianu/ Grațiela Ștefan Ene, Paul Ionescu/ Olga Bela,
Eugenia Barbu/ Andreea Ionescu, George Simian/ Alexandru Neculcea,
Dan Codreanu/ George Năstase.

Sâmbătă 3 noiembrie , orele 10.00 și 12.00

PĂCALĂ
Un text de Cristian Pepino după motive populare
Regia: Ioan Brancu
Scenografia: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bãlan
Distribuţia: Mihai Dumitrescu / Dan Codreanu, Gabriel Apostol / Ioan Brancu,
Alina Teianu/Daniela Ruxandra Mihai, Ilona Hrestic/Florentina Tănase,
Alina Petrescu/Roxna Vișan, Marin Fagu/George Simian.

Duminică 4 noiembrie , orele 10.00 și 12.00
ALBĂ CA ZĂPADA
după Fraţii Grimm
Adaptarea: Cristian Pepino
Regia:  Cristian Pepino
Scenografia: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Alina Teianu/Geo Dinescu, Marin Fagu/Viorel Ionescu,
Mariana Zaharia/ Petronela Purima, Cristian Mitescu/Ioan Brancu,
Adrian Lefter, Graţiela Ene/ Ioana Chelaru Popovici.

05
/11
/19

Alexandru Catrina, prietenul Ziarului Metropolis, a realizat un emotionant clip In Memoriam, dedicat legendarul vocalist al formației Compact, Leo Iorga, care s-a stins din viață sâmbătă, 2 noiembrie, la vârsta de 54 de ani. 

05
/11
/19

„Întotdeauna revoluțiile sociale, revoluțiile politice au fost subliniate de teatru: veți descoperi întotdeauna, în forma dramatică, în forma de spectacol, un produs al evoluției umane. Teatrul Național continuă acest drum fundamental. Societatea se va dezvolta prin teatru, prin adevăr” - cu aceste cuvinte a deschis Ada Hausvater FEST-FDR2019.

05
/11
/19

Pe parcursul lunii noiembrie, în weekend-uri, de la ora 11:00, Unteatru de copii învită publicul la spectacolele dedicate publicului tânăr și foarte tânăr din București, care se vor desfășura în datele de 9, 10, 17 și 23 noiembrie 2019, la Teatrul UNTEATRU (Sfinții Apostoli 44).

04
/11
/19

Noiembrie este luna în care se decernează Premiul LUX al Parlamentului European. Se premiază cel mai bun film european, așa cum se vede el dinspre Bruxelles și Strasbourg. Anul acesta, finalistele sunt: „Cold Case Hammarskjöld”, „Dumnezeu există și numele Său este Petrunija” și „Jocuri de putere”.

04
/11
/19

Cele mai noi producții germane vin la București la cea de-a 14-a ediție a ZILELOR FILMULUI GERMAN. Organizat de Goethe-Institut, evenimentul va avea loc între 21 și 27 noiembrie la București și va fi găzduit, pentru al doilea an consecutiv, de Cinema Elvire Popesco din cadrul Institutului Francez.

03
/11
/19

CRONICĂ DE FILM Premiat cu Palme d`Or la Cannes, „Parasite” (2019), cel mai nou film al sud-coreeanului Bong Joon Ho, este o satiră de o virtuozitate scenaristică şi regizorală care transformă premisa simplă a inegalităţilor sociale într-un discurs deopotrivă comic şi perturbator, distractiv şi caustic, despre lumea de astăzi.

03
/11
/19

Duminică, 3 noiembrie, începe o nouă ediție a Festivalului European al Spectacolului Timișoara – Festival al Dramaturgiei Românești. 

02
/11
/19

Cum era să practici skateboarding în Cehoslovacia anilor ‘80? Dar să recurgi la tertipuri neașteptate pentru a face rost de bani? Pe 4 și 5 noiembrie, Centrul Ceh vă așteaptă la două noi proiecții din cadrul Documentary Mondays și Fiction Tuesdays, cu „King Skate”, respectiv „Run, Waiter, Run!”.

Page 3 of 83912345...102030...Last »