Programul Teatrului Ţãndãricã pentru sãptãmâna urmãtoare
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrului-tandarica-pentru-saptamana-urmatoare/

Programul Teatrului Ţãndãricã pentru sãptãmâna urmãtoare este:  Joi 25 octombrie, ora 10.00 RAPUNZEL Textul şi regia: Gavriil Pinte Scenografia, costumele şi păpuşile: Roxana Ionescu Muzica: Dan Bălan Distribuţia: Angela Filipescu/ Florentina Tănase, Daniela Ruxandra Mihai/ Anamaria Bălescu, Cristina Roşiianu/ Graţiela Ștefan Ene, Paul Ionescu/ Olga Bela, Eugenia Barbu/ Andreea Ionescu, George Simian/ Alexandru Neculcea, Dan […]

Un articol de Andrada Văsii|26 octombrie 2012

Programul Teatrului Ţãndãricã pentru sãptãmâna urmãtoare este:

 Joi 25 octombrie, ora 10.00

RAPUNZEL

Textul şi regia: Gavriil Pinte
Scenografia, costumele şi păpuşile: Roxana Ionescu
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Angela Filipescu/ Florentina Tănase, Daniela Ruxandra Mihai/ Anamaria Bălescu,
Cristina Roșiianu/ Grațiela Ștefan Ene, Paul Ionescu/ Olga Bela,
Eugenia Barbu/ Andreea Ionescu, George Simian/ Alexandru Neculcea,
Dan Codreanu/ George Năstase.

Vineri 26 octombrie, ora  10.00
FRUMOASA ŞI BESTIA
Textul şi regia: Cristian Pepino
Scenografia, costumele şi păpuşile: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Daniel Stanciu / Gabriel Apostol, Cristian Mitescu / Paul Ionescu,
Mariana Zaharia / Eugenia Barbu, Lili Gavrilescu / Andreea Ionescu,
Geo Dinescu / Daniela Ruxandra Mihai, Marin Fagu / Viorel Ionescu,
Dora Ortelecan Dumitrescu / Ana Maria Balescu, Dan Codreanu / Adrian Lefter

Sâmbătă 27 octombrie , ora 11.00
PUNGUŢA CU DOI BANI
Adaptare după Ion Creangă
Scenariu, regie şi teme muzicale: Decebal Marin
Scenografia: Carmen Raszovski
Aranjamente muzicale: Dragoş Laurian Cucoş
Distribuţie: Daniel Stanciu / Gabriel Apostol, Ioana Chelaru Popovici / Eugenia Barbu,
Liliana Gavrilescu / Graţiela Ene, Mihai Dumitrescu / Florin Mititelu, Dora Ortelecan Dumitrescu / Alina Teianu.

Duminică 28 octombrie, orele 11.00
CARTEA JUNGLEI
după Rudyard Kipling
Adaptarea și regia: Adela Moldovan
Scenografia: Eustațiu Gregorian
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Angela Filipescu/Grațiela Ene, Florentina Tănase/Petronela Purima,
Paul Ionescu/Daniel Stanciu, Cristina Roșiianu/Dora Ortelecan Dumitrescu,
Alina Petrescu/Eugenia Barbu, George Năstase/Dan Codreanu, Adrian lefter/Florin Mititelu.

Luni 29 octombrie, ora 10.00
MICA SIRENĂ
După Hans Christian Andersen
Regia şi scenariul: Gabriel Apostol
Scenografia: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Alina Teianu/Geo Dinescu, Viorel Ionescu/George Năstase,
Ioan Brancu/Cristian Mitescu, Victor Bucur/Adrian Lefter,
Alina Petrescu/Roxana Vișan, Mariana Zaharia/ Petronela Purima.
Voce Mica Sirenă: Monica Madas.

Marți 30 octombrie, ora 10.00
RAPUNZEL
Textul şi regia: Gavriil Pinte
Scenografia, costumele şi păpuşile: Roxana Ionescu
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Angela Filipescu/ Florentina Tănase, Daniela Ruxandra Mihai/ Anamaria Bălescu,
Cristina Roșiianu/ Grațiela Ștefan Ene, Paul Ionescu/ Olga Bela,
Eugenia Barbu/ Andreea Ionescu, George Simian/ Alexandru Neculcea,
Dan Codreanu/ George Năstase.

Miercuri 31 octombrie, ora 10.00
PUNGUŢA CU DOI BANI
Adaptare după Ion Creangă
Scenariu, regie şi teme muzicale: Decebal Marin
Scenografia: Carmen Raszovski
Aranjamente muzicale: Dragoş Laurian Cucoş
Distribuţie: Daniel Stanciu / Gabriel Apostol, Ioana Chelaru Popovici / Eugenia Barbu,
Liliana Gavrilescu / Graţiela Ene, Mihai Dumitrescu / Florin Mititelu,
Dora Ortelecan Dumitrescu / Alina Teianu.

Joi 1 noiembrie, ora 10.00
PĂCALĂ
Un text de Cristian Pepino după motive populare
Regia: Ioan Brancu
Scenografia: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bãlan
Distribuţia: Mihai Dumitrescu / Dan Codreanu,
Gabriel Apostol / Ioan Brancu, Alina Teianu/Daniela Ruxandra Mihai,
Ilona Hrestic/Florentina Tănase, Alina Petrescu/Roxna Vișan,
Marin Fagu/George Simian.

Vineri 2 noiembrie, ora  10.00
RAPUNZEL
Textul şi regia: Gavriil Pinte
Scenografia, costumele şi păpuşile: Roxana Ionescu
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Angela Filipescu/ Florentina Tănase, Daniela Ruxandra Mihai/ Anamaria Bălescu,
Cristina Roșiianu/ Grațiela Ștefan Ene, Paul Ionescu/ Olga Bela,
Eugenia Barbu/ Andreea Ionescu, George Simian/ Alexandru Neculcea,
Dan Codreanu/ George Năstase.

Sâmbătă 3 noiembrie , orele 10.00 și 12.00

PĂCALĂ
Un text de Cristian Pepino după motive populare
Regia: Ioan Brancu
Scenografia: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bãlan
Distribuţia: Mihai Dumitrescu / Dan Codreanu, Gabriel Apostol / Ioan Brancu,
Alina Teianu/Daniela Ruxandra Mihai, Ilona Hrestic/Florentina Tănase,
Alina Petrescu/Roxna Vișan, Marin Fagu/George Simian.

Duminică 4 noiembrie , orele 10.00 și 12.00
ALBĂ CA ZĂPADA
după Fraţii Grimm
Adaptarea: Cristian Pepino
Regia:  Cristian Pepino
Scenografia: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Alina Teianu/Geo Dinescu, Marin Fagu/Viorel Ionescu,
Mariana Zaharia/ Petronela Purima, Cristian Mitescu/Ioan Brancu,
Adrian Lefter, Graţiela Ene/ Ioana Chelaru Popovici.

16
/10
/21

Răzbunare, dragoste și disperare, toate topite într-o singură flacără mistuitoare. Arii celebre, coruri tulburătoare, conflicte dramatice de neuitat, toate vă așteaptă în premiera spectacolului Norma de Bellini ce le va aduce pe scena Operei Naţionale Bucureşti între 21 şi 24 octombrie pe celebrele Elena Moşuc – Norma şi Ruxandra Donose – Adalgisa, alături de care va evolua tenorul Daniel Magdal – Pollione.

14
/10
/21

Marţi, 19 octombrie, de la ora 19.00, la Teatrul Tamási Áron din Sfântu Gheorghe va avea loc premiera spectacolului de un umor tragic, pe un text de maximă actualitate, „Familia Tót”, de István Örkény, în regia lui László Bocsárdi. Textul spectacolului este o variantă scenică a romanului şi a piesei de teatru cu același titlu – „Tóték ”/ „Familia Tót”.

14
/10
/21

„Nunzio”, cea mai nouă montare de pe scena ARCUB, va fi prezentată publicului bucureştean, în premieră, pe 15 şi 16 octombrie, la Sala Mare din Strada Lipscani 84-90.

14
/10
/21

Stagiunea de Teatru Politic 2021-2022 a început în septembrie la Centrul de Teatru Educațional Replika din București și continuă cu premiera spectacolului RAFINA, în regia Irinei Gâdiuță. Primele două reprezentații vor avea loc pe 18 și 25 octombrie, orele 19:30, la Centrul Național al Dansului din București (Bulevardul Mărășești 80-82).

13
/10
/21

Publicul larg și iubitorii muzicii clasice sunt invitați să vadă online filmele care documentează felul în care au fost organizate Concursul Internațional George Enescu 2020/2021 și Festivalul Internațional George Enescu 2021 în timpul pandemiei, stabilind adevărate recorduri în domeniu, și reacțiile unor artiști care au fost implicați în cele două evenimente. Filmele sunt postate pe canalul Youtube al Festivalului Enescu.

13
/10
/21

În luna octombrie, galeria neconvențională Celula de artă propune două exerciții de introspecție, la fel de necesare dar fiecare propunându-și scopuri și rezultate diferite. Artistul plastic contemporan Beaver expune lucrarea “exe cute”, o juxtapunere a grotescului cu gingășia până pe 14 octombrie iar între 15 – 30 octombrie în galerie se va putea vedea instalația imersivă “Cenușa memorie” a Ancăi Coller, ce încapsulează emoțiile artistei în urma unui incendiu care i-a distrus atelierul..