Regal al filmului românesc la Oneşti, 3 – 9 august
https://www.ziarulmetropolis.ro/regal-al-filmului-romanesc-la-onesti-3-9-august/

Pentru al treilea an consecutiv, „Caravana filmului românesc – Capodopere ale cinematografiei naţionale” ajunge la Oneşti, în perioada 3 – 9 august. Pe parcursul a şapte zile, vor fi prezentate 25 de titluri, cinefilii fiind invitaţi să urmărească o bogată selecţie de filme, de la producţii clasice la filme contemporane, de la comedie la dramă, de la film istoric la filme pentru copii.

Un articol de Petre Ivan|29 iulie 2015

Programul va fi unul complex, cu proiecţii atât în aer liber (pe platoul din faţa Primăriei Municipiului Oneşti, cu începere de la ora 21.00), cât şi în interior, la Biblioteca Municipală „Radu Rosetti” (cu începere de la orele 10.00, 12.00, şi 18.00).

Va fi o săptămână dedicată exclusiv filmului românesc, o săptămână în care spectatorii se pot întâlni cu mari capodopere ale cinematografiei naţionale precum „Mihai Viteazul”, „Ciuleandra”, „Nea Mărin miliardar”, în regia lui Sergiu Nicolaescu, dar şi cu cele mai recente producţii româneşti, lansate anul acesta: „Live”, regia: Vlad Păunescu, „Doar cu buletinul la Paris”, regia: Şerban Marinescu, „Cel ales”, regia Cristian Comeagă, programul proiecţiilor în aer liber fiind completat de filmul lui Horaţiu Mălăele, „Nunta mută”.

Şi, pentru ca sărbătoarea filmului românesc să fie completă, spectatorii din Oneşti se pot întâlni, în faţa ecranului, cu invitaţii speciali ai „Caravanei” de anul acesta: Dorel Vişan, Mircea Diaconu, Horaţiu Mălăele, Bogdan Stanoevici, Nicodim Ungureanu şi regizorul Şerban Marinescu.

Accesul publicului este liber la toate proiecţiile.

Programul complet al proiecţiilor:

Proiecţii în aer liber – Platoul din faţa Primăriei

Luni, 3 august, ora 21.00:

MIHAI VITEAZUL

Regia: Sergiu Nicolaescu; Scenariul: Titus Popovici;

Cu: Amza Pellea, Ilarion Ciobanu, Florin Piersic, Ion Besoiu, Mircea Albulescu, Ioana Bulcă, Irina Gărdescu, Olga Tudorache

Marţi, 4 august, ora 21.00:

CIULEANDRA

Regia: Sergiu Nicolaescu; Scenariul: Anusavan Salamanian, Sergiu Nicolaescu;

Cu: Ion Riţiu, Anca Nicola, Ştefan Iordache, Gheorghe Cozorici, Gilda Marinescu

Miercuri, 5 august, ora 21.00:

NEA MĂRIN MILIARDAR

Regia: Sergiu Nicolaescu; Scenariu: Vintilă Corbul, Eugen Burada, Amza Pellea;

Cu: Amza Pellea, Draga Olteanu Matei, Jean Constantin, Ştefan Mihăilescu Brăila,  Sebastian Papaiani, Stela Popescu, Ștefan Bănică, Puiu Călinescu, Hamdi Cerchez, Petre Lupu, Mihai Mălaimare, Rodica Mandache, Camelia Zorlescu, George Paul Avram, Rudi Rosenfeld, Victor Ștrengaru, Colea Răutu, Mircea Albulescu, Vladimir Găitan, Gil Dobrică, Alexandru Dobrescu, Dan Tufaru

Joi, 6 august, ora 21.00:

LIVE

Regia: Vlad Păunescu; Scenariul: Mihai Mănescu, Vlad Păunescu;

Cu: Rodica Lazăr, Tudor Chirilă, Crina Tofan, Ioana Blaj, Constantin Chiriac, Catrinel Dumitrescu, Adrian Titieni, Doru Ana, Claudiu Bleonț, Mircea Badea, Andrei Huțuleac, Valentin Teodosiu, Vladimir Găitan, Alexandru Bindea, Mihai Dinvale

Vineri, 7 august, ora 21.00:

DOAR CU BULETINUL LA PARIS

Regia: Şerban Marinescu; Scenariul: Şerban Marinescu, Denis Dinulescu;

Cu: Mircea Diaconu, Dorel Vişan, Răzvan Vasilescu, Florin Zamfirescu, Nicodim Ungureanu, Adrian Titieni, Rodica Lazăr, Anca Sigartău, Cecilia Bârbora

Invitaţi speciali: MIRCEA DIACONU, DOREL VIŞAN, ŞERBAN MARINESCU

Sâmbătă, 8 august, ora 21.00:

NUNTA MUTĂ

Regia: Horaţiu Mălăele; Scenariul: Adrian Lustig, Horaţiu Mălăele;

Cu: Victor Rebengiuc, Meda Victor, Tamara Buciuceanu, Valentin Teodosiu, Alexandru Potocean, Luminița Gheorghiu, Dan Condurache, George Mihăiță, Ovidiu Niculescu, Șerban Pavlu, Anca Sigartău, Gabriel Spahiu, Doru Ana, Tudorel Filimon, Dana Dogaru, Mariana Mihuț, Marius Chivu, Alexandru Bindea, George Ivașcu, Ioana Anastasia Anton, Vasile Albineț

Invitat special: HORAŢIU MĂLĂELE

Duminică, 9 august, ora  21.00:

CEL ALES

Scenariul şi regia: Cristian Comeagă;

Cu: Bogdan Stanoevici, Laura Cosoi, Nicodim Ungureanu, Olimpia Melinte

Invitaţi speciali:  BOGDAN STANOEVICI şi NICODIM UNGUREANU

Biblioteca Municipală „Radu Rosetti”

Proiecţii în interior

Marţi, 4 august:

Ora 10.00: UN SALTIMBANC LA POLUL NORD

Regia: Elisabeta Bostan; Scenariul: Vasilica Istrate;

Cu: Octavian Cotescu, Carmen Galin, Aurel Iosefini, Adrian Vâlcu, Gina Patrichi, Violeta Andrei, Dem Rădulescu, Rudy Rosenfeld, George Mihăiţă, Angela Moldovan

Ora 12.00:

PRIMĂVARA BOBOCILOR

Regia: Mircea Moldovan; Scenariul: Petre Sălcudeanu;

Cu: Dem Rădulescu, Tamara Buciuceanu-Botez, Horaţiu Mălăele, Anda Onesa, Tora Vasilescu, Ovidiu Schumacher, Paul Lavric, Ana Ciontea, Aristide Teică

Ora 18.00: FELIX ŞI OTILIA

Regia: Iulian Mihu; Scenariu: Ioan Grigorescu;

Cu: Sergiu Nicolaescu, Gheorghe Dinică, Julieta Szönyi, Gina Patrichi, Clody Bertola, Ovidiu Schumacher

Miercuri, 5 august:

Ora 10.00: AMINTIRI DIN COPILĂRIE

Regia şi scenariul: Elisabeta Bostan;

Cu: Ştefan Ciobotăraşu, Ion Bocancea, Corina Constantinescu, Emanoil Petruţ, Nicolae Veniaş, Mircea Constantinescu, Costache Sava, Eliza Petrăchescu

Ora 12.00: LICEENII ÎN ALERTĂ

Regia: Mircea Plângău; Scenariul: George Şovu, Mihai Opriş;

Cu: Oana Sârbu, Mihai Constantin, Cesonia Postelnicu, Dana Măgdici, Tamara Buciuceanu, Gheorghe Dinică, Emil Hossu, Marian Râlea, Vasile Muraru, Cosmin Şofron

Ora 18.00: ADELA

Scenariul şi regia: Mircea Veroiu;

Cu: Adrian Pintea, Valeria Seciu, Nataşa Raab, George Motoi, Ştefan Sileanu, Florina Luican, Marina Procopie, Jeana Gorea, Florina Lucian

Joi, 6 august:

Ora 10.00: TINEREŢE FĂRĂ BĂTRÂNEŢE

Regia şi scenariul: Elisabeta Bostan;

Cu: Emanoil Petruţ, Anna Széles, Mircea Breazu, Carmen Stănescu, Ion Tugearu, Nicolae Secăreanu, Nicolae Brancomir

Ora 12.00: TITANIC VALS

Regia: Paul Călinescu; Scenariul: Paul Călinescu, Tudor Muşatescu;

Cu: Grigore Vasiliu-Birlic, Kitty Gheorghiu-Muşatescu, Coca Andronescu, Mihai Fotino, Ion Dichiseanu, Mitzura Arghezi, Ion Finteşteanu, Constantin Rauţchi, Horia Căciulescu, Tamara Buciuceanu-Botez, Ştefan Mihăilescu-Brăila, Ion Lucian, Bogdan Muşatescu, Ion Iancovescu, Dinu Ianculescu

Ora 18.00: DOMNIŞOARA AURICA

Regia: Şerban Marinescu; Scenariul: Eugen Barbu;

Cu: Marga Barbu, Marcel Iureş, Gheorghe Visu, Dan Condurache, Dorel Vişan, Olga Tudorache, Valentin Uritescu

Vineri, 7 august:

Ora 10.00: MIHAIL, CÂINE DE CIRC

Regia: Sergiu Nicolaescu; Scenariul: Dumitru Carabăţ, Rudiger Bahr;

Cu: Karl Michael Vogler, Ernest Maftei, Sergiu Nicolaescu, Ilarion Ciobanu, Amza Pellea, Ion Besoiu, Vladimir Găitan, Colea Răutu, Mircea Albulescu, Ileana Popovici

Ora 12.00: ŞTEFAN CEL MARE – VASLUI 1475

Regia: Mircea Drăgan; Scenariul: Constantin Mitru, Mircea Drăgan;

Cu: Gheorghe Cozorici, Gheorghe Dinică, Violeta Andrei, Toma Dimitriu, Geo Barton, Florin Piersic, Ana Széles, Iurie Darie, Sebastian Papaiani, Emanoil Petruţ, Dina Cocea, Colea Răutu, Ioana Drăgan, George Motoi, Draga Olteanu-Matei, Ştefan Velniciuc, Marcel Anghelescu

Ora 18.00: TUDOR

Regia: Lucian Bratu; Scenariul: Mihnea Gheorghiu;

Cu: Emanoil Petruţ, George Vraca, Al. Giugaru, Amza Pellea, Lica Gheorghiu, Fory Etterle, Geo Barton, Olga Tudorache, A. Pop Marţian

Sâmbătă, 8 august:

Ora 10.00: DE CE ARE VULPEA COADĂ?

Regia: Cornel Diaconu; Scenariul: Ion Băieşu;

Cu: Florin Zamfirescu, Magda Catone, Geo Costiniu, Valentin Uritescu, Rodica Mandache

Ora 12.00: CENACLUL FLACĂRA – Te salut generaţie în blugi (documentar)

Regia: Cornel Diaconu

Ora 18.00: CUIBUL DE VIESPI

Regia şi scenariul: Horea Popescu;

Cu: Tamara Buciuceanu, Coca Andronescu, Ovidiu Iuliu Moldovan, Raluca Zamfirescu, Gheorghe Dinică, Ileana Stana Ionescu, Marin Moraru; Maria Ploae, Tora Vasilescu, Viviana Alivizache, Constantin Diplan, Virginia Mirea, Vasile Muraru, George Constantin, Mircea Albulescu, Alexandru Repan, Aimée Iacobescu, Simona Bondoc

Duminică, 9 august:

Ora 10.00: ÎNTÂMPLĂRI CU ALEXANDRA

Regia: Cornel Diaconu; Scenariul: Alexandru Chiriacescu, Cornel Diaconu;

Cu: Mircea Diaconu, Geo Costiniu, Ioana Crăciunescu, Ana Diaconu, Radu Panamarenco

Ora 12.00: CIPRIAN PORUMBESCU

Regia şi scenariul: Gheorghe Vitanidis;

Cu: Vlad Rădescu, Sebastian Papaiani, Gheorghe Cozorici, Mircea Albulescu, Toma Caragiu, Ion Besoiu, Alexandru Repan, Emanoil Petruţ, Clody Bertola

Ora 18.00: DESPRE ALTE MAME

Regia: Mihai Ionescu, Tiberiu Iordan; Scenariul: Tiberiu Iordan, Silviu Geamãnu, Mihai Ionescu

Cu: Silviu Geamănu, Gavril Pătru, Marius Cordoş, Mihai Baranga, Robert Radoveneanu

Foto: Regal al filmului românesc – caravanafilm.ro

10
/06
/22

Jocurile, atelierele și distracția în aer liber se întorc la cea de-a 21-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania, într-un program extins, dedicat copiilor și părinților prezenți la Cluj-Napoca între 18 și 26 iunie.

09
/06
/22

În lunile iunie și iulie, Institutul Cervantes din București și Happy Cinema propun publicului interesat de artă o serie de proiecții de filme documentare având ca subiect diverse figuri iconice ale artei spaniole contemporane: Salvador Dalí, Generația Buñuel, Dalí, Picasso, Muzeul Prado, Remedios Varo, Antonio López. Proiecțiile vor avea loc în Sala Auditorium a Institutului Cervantes (Bulevardul Regina Elisabeta 38), în fiecare zi de miercuri, de la ora 19.00.

09
/06
/22

Filmul “Metronom” (2022), premiat pentru regie în secţiunea Un Certain Regard a Festivalului de la Cannes, va deschide a noua ediţie a Festivalului Ceau, Cinema! de la Timişoara, care se va desfăşura în perioada 14-17 iulie. Proiecţia va avea loc în prezenţa regizorului Alexandru Belc şi a tinerei actriţe Mara Bugarin, originară din Timişoara.

08
/06
/22

Festivalul Internațional de Film Transilvania (17 – 26 iunie 2022) anunță un parteneriat cu platforma TikTok, prin care își propune să aducă în focus creatorii români de conținut pasionați de cinematografie și să îi invite să-și găsească inspirația la cel mai mare eveniment de film din țară. Parteneriatul include un hashtag challenge, care va culmina cu un eveniment de premiere special la Cluj-Napoca, și un Masterclass VFX pentru adolescenți susținut de Robert Tatoi, în cadrul EducaTIFF.

08
/06
/22

Aurel Marton și-a petrecut peste 20 de ani în detenție. Acum se străduiește să ducă o viață normală, alături de familie. Povestea vieții sale și, mai ales, iubirea față de animalele abandonate, i-au atras atenția regizorului Mihai Dragolea, care l-a distribuit în noul său scurtmetraj. „Aurică, viață de câine”, care spune povestea unui evadat ce trăiește într-un lan de porumb și care se împrietenește cu câinele unui sătean de la care fură mâncare, va avea premiera în competiția Zilele Filmului Românesc din cadrul Festivalului Internațional de Film Transilvania (TIFF), joi, 23 iunie, la Cinema Florin Piersic (Cluj Napoca).

08
/06
/22

BIDFF - Bucharest International Dance Film Festival, singura manifestare cinematografică din România dedicată filmelor de dans, anunță deschiderea sesiunii de înscrieri pentru secțiunile competiționale de scurtmetraje ale celei de-a opta ediții, care va avea loc între 8 -11 septembrie 2022, la București. Datele limită la care se pot trimite aplicațiile sunt: 24 iunie (normal) și 15 iulie (târziu).

07
/06
/22

10 pentru FILM, programul care intermediază întâlnirea între actori români de teatru și lumea cinematografiei, a ajuns la cea de-a 11 ediție. O rampă de lansare pentru peste 100 de artiști talentați de pe scenele teatrelor din România, 10 pentru FILM își continuă misiunea și în 2022, la Festivalul Internațional de Film Transilvania (17 - 26 iunie 2022). Astfel, alți 10 actori aflați la debut sau care au interpretat până acum roluri secundare în cinema vor veni la TIFF, unde vor intra într-un program de prezentare și formare, care include workshop-uri, dar și întâlniri esențiale cu profesioniști din industrie.

06
/06
/22

Chef-ul Adi Hădean vine la Festivalul Internațional de Film Transilvania 2022 pentru o zi specială: Ukrainian Street Food Day. Acesta va pregăti, alături de bucătari din Ucraina, preparate tradiționale din țara vecină, pe care clujenii sunt invitați să le încerce pe 20 iunie la un eveniment special, care va fi organizat pe strada Potaissa din centrul orașului. Toate fondurile strânse în urma acestui eveniment vor fi donate inițiativei #SolidarSocial, care livrează mese calde refugiaților.

02
/06
/22

Fidel misiunii sale de a cultiva pasiunea publicului tânăr și foarte tânăr pentru arta cinematografică, programul EducaTIFF continuă să se dezvolte la cea de-a 21-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania (17 – 26 iunie). Calendarul evenimentelor include anul acesta o amplă selecție de filme dedicate copiilor și adolescenților, ateliere creative și cursuri de jurnalism de cinema, dar și o prezentare în premieră a opționalului de educație cinematografică, care va fi testat pe parcursul unui an școlar la Colegiul Național Gheorghe Șincai din Cluj-Napoca, la inițiativa Asociației Festivalului de Film Transilvania (AFFT).

02
/06
/22

Pe 8 și 9 iunie, bibliotecarii din județul Gorj vor participa la un nou atelier de educație media organizat de Asociația One World Romania și Mediawise Society – centrul de resurse și formare în domeniul educației pentru competențe media și digitale din România. Am deschis seria de cursuri în Dâmbovița și Tulcea, unde au participat peste 45 de bibliotecari din cele două județe.

02
/06
/22

Lungmetrajele „Light Sleeper”, cu Willem Dafoe și Susan Sarandon în distribuție, și „Dom Hemingway”, cu Jude Law și Mădălina Ghenea, vor avea premiera la Warner TV în primul weekend din luna iunie. „Viața de noapte/ Light Sleeper”, scris și regizat de Paul Schrader, scenarist al unor filme ca „Taxi Driver” și „American Gigolo”, a avut premiera în competiția Berlinalei din 1992.

02
/06
/22

Filmul documentar Delta Bucureștiului, în regia Evei Pervolovici, va fi prezentat, începând cu 6 iunie, în cadrul programului FilMARe a Muzeului de Artă Recentă din București (MARe). Delta Bucureștiului este al doilea documentar de lungmetraj al regizoarei, cunoscută deja publicului pentru Marussia (2013). Povestea este spusă prin vocea actrițelor Sandrine Bonnaire și Ada Condeescu, filmul urmând să aibă premiera în cinematografe în toamna acestui an.

31
/05
/22

Vara începe cu o veste bună – sau, mai degrabă, două! Centrul Ceh vă invită din nou la proiecții de film pe strada Ion Ghica 11. Documentary Mondays și Fiction Tuesdays reîncep pe 6 și 7 iunie, după ce timp de 2 ani s-au desfășurat în format online. Iubitorii de filme cehe și de documentare pot vizita din nou unul dintre cele mai îndrăgite institute culturale din București, unde sunt așteptați cu bere cehă și o atmosferă prietenoasă.