Repertoriul Teatrului Tandarica pentru perioada 28 februarie – 10 martie 2013
https://www.ziarulmetropolis.ro/repertoriul-teatrului-tandarica-pentru-perioada-28-februarie-10-martie-2013/

Vă comunicăm repertoriul Teatrului Tandarica pentru perioada 28 februarie – 10 martie 2013. Joi, 28 februarie, ora 10.00 FATA BABEI ȘI FATA MOȘNEAGULUI Regia: Daniel Stanciu Scenografia: Daniela Drăgulescu Ilustratia muzicala: Vasile Manta Distributia: Simina Constantin, Alina Teianu, Dora Ortelecan Dumitrescu, Viorel Ionescu, Jou-Jou Drăgan, Geo Dinescu, Marin Fagu Vineri, 1 martie, ora 10.00 ALICE ÎN […]

Un articol de Andrada Văsii|26 februarie 2013

Vă comunicăm repertoriul Teatrului Tandarica pentru perioada 28 februarie – 10 martie 2013.
Joi, 28 februarie, ora 10.00
FATA BABEI ȘI FATA MOȘNEAGULUI
Regia: Daniel Stanciu
Scenografia: Daniela Drăgulescu
Ilustratia muzicala: Vasile Manta
Distributia: Simina Constantin, Alina Teianu, Dora Ortelecan Dumitrescu,
Viorel Ionescu, Jou-Jou Drăgan, Geo Dinescu, Marin Fagu
Vineri, 1 martie, ora 10.00
ALICE ÎN ȚARA MINUNILOR
Dupa Lewis Carroll
Traducere Tanți Antoniu
Versiune scenică, regie artistică, ilustrație muzicală, light design: Alice Barb
Asistent regie: Gabriel Apostol
Sculptură păpuși Marian Sandu
Scenografie: Marian Sandu, Alice Barb, Gabriel Apostol
Distribuția: Alina Teianu/Daniela Ruxandra Mihai, Ioana Chelaru/Eugenia Barbu,
Ilona Hrestic/Dora Ortelecan Dumitrescu, Geo Dinescu/Alina Petrescu,
Gabriel Apostol/George Nastase, Ioan Brancu/Adrian Lefter, Viorel Ionescu/Florin Mititelu .
Sâmbătă, 2 martie, orele 10.00 și 12.00
CARTEA JUNGLEI
după Rudyard Kipling
Adaptarea și regia: Adela Moldovan
Scenografia: Eustațiu Gregorian
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Angela Filipescu/Grațiela Ene, Florentina Tănase/Petronela Purima,
Paul Ionescu/Daniel Stanciu, Cristina Roșiianu/Dora Ortelecan Dumitrescu,
Alina Petrescu/Eugenia Barbu, George Năstase/Dan Codreanu, Adrian lefter/Florin Mititelu.
Sâmbătă, 2 martie, orele 18.00
FATA BABEI ȘI FATA MOȘNEAGULUI
Regia: Daniel Stanciu
Scenografia: Daniela Drăgulescu
Ilustratia muzicala: Vasile Manta
Distributia: Simina Constantin, Alina Teianu, Dora Ortelecan Dumitrescu,
Viorel Ionescu, Jou-Jou Drăgan, Geo Dinescu, Marin Fagu
Duminică, 3 martie, orele 10.00 și 12.00
FATA BABEI ȘI FATA MOȘNEAGULUI
Regia: Daniel Stanciu
Scenografia: Daniela Drăgulescu
Ilustratia muzicala: Vasile Manta
Distributia: Simina Constantin, Alina Teianu, Dora Ortelecan Dumitrescu,
Viorel Ionescu, Jou-Jou Drăgan, Geo Dinescu, Marin Fagu
Luni, 4 martie, ora 10.00
FATA BABEI ȘI FATA MOȘNEAGULUI
Regia: Daniel Stanciu
Scenografia: Daniela Drăgulescu
Ilustratia muzicala: Vasile Manta
Distributia: Simina Constantin, Alina Teianu,
Dora Ortelecan Dumitrescu, Viorel Ionescu, Jou-Jou Drăgan,
Geo Dinescu, Marin Fagu

Marți, 5 martie, ora 10.00

RAPUNZEL
Textul şi regia: Gavriil Pinte
Scenografia, costumele şi păpuşile: Roxana Ionescu
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Angela Filipescu/ Florentina Tănase,
Daniela Ruxandra Mihai/ Anamaria Bălescu,
Cristina Roșiianu/ Grațiela Ștefan Ene, Paul Ionescu/ Olga Bela,
Eugenia Barbu/ Andreea Ionescu, George Simian/ Alexandru Neculcea,
Dan Codreanu/ George Năstase.

 

 

Miercuri, 6 martie, ora 10.00
FATA BABEI ȘI FATA MOȘNEAGULUI

Regia: Daniel Stanciu
Scenografia: Daniela Drăgulescu
Ilustratia muzicala: Vasile Manta
Distributia: Simina Constantin, Alina Teianu, Dora Ortelecan Dumitrescu,
Viorel Ionescu, Jou-Jou Drăgan, Geo Dinescu, Marin Fagu

 

 

Joi, 7 martie, ora 10.00
FRUMOASA ŞI BESTIA

Textul şi regia: Cristian Pepino
Scenografia, costumele şi păpuşile: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Daniel Stanciu / Gabriel Apostol, Cristian Mitescu / Paul Ionescu,
Mariana Zaharia / Eugenia Barbu, Lili Gavrilescu / Andreea Ionescu,
Geo Dinescu / Daniela Ruxandra Mihai, Marin Fagu / Viorel Ionescu,
Dora Ortelecan Dumitrescu / Ana Maria Balescu, Dan Codreanu / Adrian Lefter

 

 

Sâmbătă, 9 martie, orele 10.00 și 12.00
MICA SIRENĂ

După Hans Christian Andersen
Regia şi scenariul: Gabriel Apostol
Scenografia: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Alina Teianu/Geo Dinescu, Viorel Ionescu/George Năstase,
Ioan Brancu/Cristian Mitescu, Victor Bucur/Adrian Lefter, Alina Petrescu/Roxana Vișan,
Mariana Zaharia/ Petronela Purima.
Voce Mica Sirenă: Monica Madas.

 

 

Duminică, 10 martie, orele 10.00 și 12.00
CAPRA CU TREI IEZI

după Ion Creangă
Adaptarea: Cristian Pepino
Regia: Gabriel Apostol
Scenografia: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bălan
Distribuţia: Ioana Chelaru Popovici/ Ilona Hrestic,
Cristian Mitescu/Viorel Ionescu, Liliana Gavrilescu/Dora Ortelecan Dumitrescu,
Mariana Zaharia/Roxana Vişan, Marin Fagu/ Florin Mititelu.

11
/11
/19

Pianista Oxana Corjos realizează în perioada 29 octombrie – 12 noiembrie un turneu în patru oraşe din ţară – Sibiu, Piteşti, Bistriţa şi Bucureşti – cu un program spectaculos ce cuprinde Ciaccona în re minor, BWV 1004 de Bach-Busoni, patru preludii de Claude Debussy - Des pas sur la neige, La serenade interrompue, Puerta del Vino şi Feux d'artifice - şi Sonata a VI-a de Serghei Prokofiev.

11
/11
/19

Opera Națională București prezintă joi, 14 noiembrie 2019, începând cu ora 18:30 spectacolul „Evgheni Oneghin” de Piotr Ilici Ceaikovski în regia lui Ion Caramitru. Decorurile poartă semnătura Mariei Miu, costumele sunt creația Vioricăi Petrovici, iar lighting design-ul a fost realizat de către Chris Jaeger. La pupitrul dirijoral se va afla maestrul Iurie Florea.

11
/11
/19

Vineri, 15 noiembrie (19.00), Orchestra Națională Radio și 4 soliști invitați: Antonis Anissegos – pian, Nicolas Simion – saxofon, bas clarinet și flaut, Sorin Romanescu – chitară și electronice și Iulian Nicolau – baterie propun publicului bucureștean un frumos repertoriu reunit sub titlul Jazz Meets Clasic.

08
/11
/19

În acest weekend se încheie Festivalul SoNoRo în București, cu trei concerte și o petrecere ce continuă tematica dadaistă a acestei ediții. Publicul este invitat vineri, 8 noiembrie, ora 19:30, la Muzeul Național de Artă al României, iar de la ora 22:00, la Switch Lab.

05
/11
/19

Alexandru Catrina, prietenul Ziarului Metropolis, a realizat un emotionant clip In Memoriam, dedicat legendarul vocalist al formației Compact, Leo Iorga, care s-a stins din viață sâmbătă, 2 noiembrie, la vârsta de 54 de ani. 

02
/11
/19

Vineri, 1 noiembrie, la Palatul Cotroceni, a avut loc deschiderea Festivalului SoNoRo. Timp de zece zile, între 1 și 10 noiembrie, publicul din București va putea asista la un colaj de concerte de muzică de cameră, prezentări de carte, expoziții de arte vizuale, proiecții de film și o petrecere unde muzicienii vor deveni gazde.

31
/10
/19

Luna noiembrie începe în Sibiu cu aniversarea a 40 de ani de la prima ediție a celui mai important concurs din România dedicat jazzului. Astfel, între 1 și 3 noiembrie, scena sălii Thalia din Sibiu va fi un spațiu în care formații cu un parcurs surprinzător în lumea jazzului actual se vor întrece în măiestrie.

31
/10
/19

Cu prilejul împlinirii a 30 de ani de la căderea Zidului Berlinului, Orchestra Filarmonicii Altenburg Gera va susţine o serie de concerte în România. Concertul aniversar de la Bucureşti de duminică, 3 noiembrie 2019, ora 19.00, de la Ateneul Român, va fi condus de dirijorul Laurent Wagner, director general muzical. Solist va fi violoncelistul Mircea Marian.

30
/10
/19

Un film din Coreea de Sud premiat la Cannes, dar și filme experimentale de top, noi expoziții de artă contemporană, rafinamentul muzicii clasice și un roman din literatura scandinavă a momentului – vă prezentăm cinci dintre atracțiile culturale ale lunii noiembrie.

29
/10
/19

În cadrul Cursurilor de Măiestrie Artistică 2019, cinstind memoria Haricleei Darclée la 80 de ani de la trecerea sa la cele veşnice, manifestările din acest an au constituit în acelaşi timp o formidabilă pregătire pentru ediţia din 2020 a Festivalului şi Concursului Internaţional de Canto Hariclea Darclée, celebrând 25 de ani de remarcabile împliniri.

28
/10
/19

Opera Națională București prezintă miercuri, 30 octombrie 2019, începând cu ora 18:30 spectacolul de balet „Lacul Lebedelor” de Piotr Ilici Ceaikovski. Regia şi coregrafia poartă semnătura lui Gheorghe Iancu, scenografia a fost realizată de către Luisa Spinatelli, iar lighting design-ul de către Camilla Piccioni. La pupitrul dirijoral se va afla maestrul Iurie Florea.

Pagina 10 din 148« Prima...89101112...203040...Ultima »