VIDEO Astăzi începe retrospectiva ANONIMUL
https://www.ziarulmetropolis.ro/video-astazi-incepe-retrospectiva-anonimul/

Festivalul Anonimul, care a ajuns la cea de-a zecea ediţie, va avea şi o retrospectivă bucureşteană, între 30 august şi 1 septembrie, la Cinema Studio.

Un articol de Andrada Văsii|30 August 2013

Festivalul Anonimul, care a ajuns la cea de-a zecea ediţie, va avea şi o retrospectivă bucureşteană, între 30 august şi 1 septembrie, la Cinema Studio.

Programul este următorul:

CINEMA STUDIO

Vineri, 30 august

13.30- 15.00              

Competiție Lungmetraj: CÂINELE MEU, KILLER/ MY DOG KILLER- R: Mira Fornay (Slovacia- Cehia), 90’

16.00- 17.45

Competiție Lungmetraj: O FATĂ SUPUSĂ GREȘELII/ A FALLIBLE GIRL- R: Conrad Clark (Marea Britanie- China), 104’

18.30-20.05               

Actori în spatele Camerei: QUARTET- R: Dustin Hoffman (Marea Britanie), 95’

20.30- 21.30

OMNIBUS ANONIMUL 10: KAZIMIR- R: Dorian Boguță, 22’; UN DUET/ A DUET- R: Andi Vasluianu, 7’;  RETUR/ QUARE ONE- R: Emanuel Pârvu, 16’

În prezenţa regizorilor şi a echipelor

 

Sâmbătă, 31 august

11.00- 12.30              

Actori în spatele Camerei: R: Dustin Hoffman (Marea Britanie), 95’

13.00-13.45                 OMNIBUS ANONIMUL 10 (R)

16.00-17.50               CAZUL FURTWÄNGLER/ TAKING SIDES

R: István Szabó (Franţa- Marea Britanie- Germania- Austria), 108’

18.30- 20.00

Competiție Lungmetraj: WAJMA-  O POVESTE DE DRAGOSTE AFGANĂ/ WAJMA  AN AFGHAN LOVE STORY

R: Barmak Akram (Afganistan- Franța), 85’

20.30- 21.15               Proiecție filme câștigătoare Secțiuni Scurtmetraj

Cel mai bun scurtmetraj animaţie: TARAZOO/ SCALE-R: Ramin Rahbar (Iran), 1’

Premiul Special: VOCEA A DOUA/ SECOND VOICE-R: Daniel Sandu (România), 13’

În prezenţa regizorului

Premiul Ovidiu Bose Paştină: VACA FINLANDEZĂ/ THE FINNISH COW- R: Gheorghe Preda (România), 20’

În prezenţa regizorului

Cel mai bun scurtmetraj ficţiune: TUNS, RAS ŞI FREZAT/ HALF SHAVED-R: Bogdan Mureşanu (România), 12’

În prezenţa regizorului

 

Duminică, 1 septembrie

11.00- 11.45               Proiecție filme câștigătoare Secțiuni Scurtmetraj (R)     

13.00- 14.50               CAZUL FURTWÄNGLER/ TAKING SIDES (R)-R: István Szabó (Franţa- Marea Britanie- Germania- Austria), 108’

15.30- 17.00              

Scurtmetraj Românesc: O UMBRĂ DE NOR/ SHADOW OF A CLOUD- R: Radu Jude, 30’; ÎN ACVARIU- R: Tudor Cristian Jurgiu, 20’; 2- R: Emanuel Pârvu, 22’

În prezenţa regizorilor

17.30-19.25

Competiţie Lungmetraj: LECŢII DE ARMONIE/ HARMONY LESSONS-R: Emir Baigazin (Kazahstan- Germania- Franţa), 115’

20.00-21.40               

TROFEUL ANONIMUL 2013: MAIORUL/ THE MAJOR-R: Yuri Bykov (Rusia), 99’

CHEZ ELVIRE

Vineri, 30 august

20.30- 21.40              

Competiție Scurtmetraj Ficţiune:  CLAUDIU ŞI CRAPII/ CLAUDIU& THE FISH-R: Andrei Tănase (Germania- România), 16’; ZIMMER 606/ ROOM 606-R: Peter Volkart (Elveţia), 15’; PRIETENIE, BARÁTSÁG/ FRIENDSHIP, FRIENDSHIP-R: Ionuţ Rusu (România), 3’; MARCELLO-R: Francesca Coticoni (Italia), 16’; ȘANȚUL/ THE DITCH-R: Adrian Silișteanu (România), 18’;

21.50- 22.45

Competiție Scurtmetraj Animaţie: DEER VALYA-R: Djalil Rizvanov (Rusia), 7’; BEAR ME-R: Kasia Wilk (Germania- Polonia), 6’; ED.-R: Gabriel Garcia (Brazilia), 14’; ORIGAMI-R: David Pavon (Spania), 6’; MADEMOISELLE KIKI ET LES MONTPARNOS/ KIKI OF MONTPARNASSE-R: Amelie Harrault (Franţa), 15’; UŞOR POATE ORICINE/ EASY IS FOR ANYONE- R: Paul Mureşan (România), 7’;

23.00-00.15               

Competiție Scurtmetraj Ficţiune: DOOD VAN EEN SCHADUW/ DEATH OF A SHADOW-R: Tom Van Avermaet (Belgia- Franţa), 20’; DREAMING APECAR-R: Dario Samuele Leone (Italia), 16’; LA VOIX DE KATE MOSS/ KATE MOSS’ VOICE- R: Margaux Bonhomme (Franţa), 17’; THE ONLY BAR IN TOWN-R: Adam Budd (Canada), 10’; EN PLAN ROMÁNTICO/ ROMANTIC AS I AM- R: Peris Romano (Spania), 9’;

 

Sâmbătă, 31 august

20.30- 21.40              

Competiție Scurtmetraj Ficţiune: WASTE-R: Anton Groves (România), 9’; DIE LETZTE GRENZE/ THE LAST BORDER-R: Daniel Butterworth (Germania), 20’; POOL- R: Juan Del Rio (Spania), 2’; REHEARSAL- R: Agnès Guilbault (Spania), 3’; SHAME AND GLASSES- R: Alessandro Riconda (Italia), 7’; STEW& PUNCH-R: Simon Ellis (Marea Britanie), 17’; BAD PENNY- R: Andrei Creţulescu (România), 12’;

21.50- 22.50               

Competiție Scurtmetraj Animaţie: DJI. DEATH FAILS-R: Dmitri Voloshin (Moldova), 4’; ALFRED Y ANNA/ ALFRED& ANNA-R: Juanma Suárez (Spania), 15’; ZWEIBETTZIMMER/ DOUBLE OCCUPANCY-R: Fabian Giessler (Germania), 9’; EMILIE-R: Olivier Pesch (Luxemburg), 16’; 2 (DOI)/ 2 (TWO)-R: Ilinca Šeda (România), 15’

23.00-00.10               

Competiție Scurtmetraj Ficţiune: NE MENSHE 50 KG/ NOT LESS THAN 50 KG-R: Maryna Artemenko (Ucraina), 12’; LE COQUELICOT/ THE POPPY-R: Fabien Giurgiu (Franţa), 19’; EL RASTRILLO SE QUIERE COMPROMETER/ RAKE’S COMMITMENT- R: Santi Veiga (Spania), 14’; THE BEST JOB-R: AnastaSia Titova (Ucraina- Rusia), 4’; SEIN KAMPF-R: Jakob Zapf (Germania), 17’;

 

Duminică, 1 septembrie

20.30- 21.25              

Competiție Scurtmetraj Ficţiune: LA MULŢI ANI!/ HAPPY BIRTHDAY!-R: Armine Vosganian (România), 12’;  ROBOKROLIK/ ROBORABBIT-R: Sergey Tsyss (Rusia), 9’; UN BEAU MATIN/ ONE FINE MORNING-R: Slony Sow (Franța), 17’; TATTOO-R: Aldo Iuliano (Italia), 8’; PASTILA FERICIRII/ THE PILL OF HAPPINESS-R: Cecilia Felmeri (România), 12’.                           

21.30- 22.10

Competiție Scurtmetraj Animaţie: STRINGS-R: Tal Arbiv& Lior Golan (Israel), 12’; MICHAEL POLLAN’S FOOD RULES-R: Marija Jacimovic& Benoit Detalle (Serbia), 2’; CREAMEN-R: Esther Casas (Spania- SUA), 11’; UN EVENIMENT NEAŞTEPTAT/ AN UNEXPECTED EVENT-R: Monica Vinogradov (România), 15’

22.20- 23.05               Proiecție filme câștigătoare Secțiuni Scurtmetraj

Cel mai bun scurtmetraj animaţie: TARAZOO/ SCALE-R: Ramin Rahbar (Iran), 1’

Premiul Special: VOCEA A DOUA/ SECOND VOICE-R: Daniel Sandu (România), 13’

Premiul Ovidiu Bose Paştină: VACA FINLANDEZĂ/ THE FINNISH COW-R: Gheorghe Preda (România), 20’

Cel mai bun scurtmetraj ficţiune:TUNS, RAS ŞI FREZAT/ HALF SHAVED-R: Bogdan Mureşanu (România), 12’

Foto credit: ANONIMUL IFF

 

24
/02
/18

CRONICĂ DE FILM Câștigător al Leului de la Aur la Festivalul de la Veneția și nominalizat la 13 Premii Oscar, „Forma apei”, cea mai nouă realizare a lui Guillermo del Toro, acum în cinematografe, oscilează indecis între un film de autor și un film (ultra)comercial.

23
/02
/18

CRONICĂ DE FILM „The Post”, al marelui cineast american Steven Spielberg, este o demonstrație splendidă de regie – nu este la îndemâna oricui să facă un film plin de suspans, de tensiune și chiar de acțiune doar din confruntări de idei și de principii.

22
/02
/18

CRONICĂ DE FILM Realizat în principal pentru televiziune, cu sprijinul TVR (unde a și fost difuzat în noiembrie), dar cu intenția de a fi lansat în 2018 și în cinematografe, „Popeasca” este un documentar simplu și eficient, pe alocuri încărcat de emoție, despre Stela Popescu, regizat chiar de nepoata actriței, tânăra cineastă Stanca Radu.

22
/02
/18

IMAX nu este doar formatul impresionant şi revoluţionar în care poţi urmări cele mai noi blockbustere. Sălile T IMAX de la Cinema City reprezintă şi locul ideal în care cei mici pot urmări documentare educative despre spaţiul cosmic, despre mări, oceane, păsări sau animale pe cale de dispariţie, având parte de călători emoţionante, imagini spectaculoase şi informaţii inedite.

22
/02
/18

Actorul Victor Rebengiuc a mărturisit miercuri, la Rezidenţa BRD Scena 9, unde a fost invitatul special al "Intersecţiilor de miercuri", că nu a aşteptat şi nici nu şi-a dorit anumite roluri, a jucat ce i s-a dat cu condiţia să fie roluri diferite şi, de asemenea, nu a acceptat atunci când regizorii şi-ar fi dorit să-l cantoneze pe anumite tipologii.

21
/02
/18

Consecventă demersului său inovator la nivel de teme abordate și limbaj cinematografic, Competiția Internațională BIEFF 2018 invită publicul la introspecție și dezbatere asupra condiției umane actuale într-o lume în continuă schimbare. Punând propria sensibilitate față în față cu fragilitatea naturii și accesând omniprezența tehnologiei în toate aspectele vieții, ne redescoperim dubla poziție de creație și creator.

20
/02
/18

Unul dintre evenimentele speciale ale celei de-a 11-a ediții a Festivalului Internațional de Documentar și Drepturile Omului One World Romania este programul retrospectiv dedicat regizorului Kazuo Hara și producătoarei Sachiko Kobayashi. Cei doi vor fi prezenți la București în perioada 16-21 martie, vor discuta cu publicul după toate proiecțiile filmelor, iar luni, 19 martie vor susține un Masterclass la ARCUB, începând cu ora 20:30.

18
/02
/18

Freealize anunță că în această primăvară va distribui în cinematografe două filme pentru copii: PE ROȚI (Brazilia), filmul de debut al brazilianului Mauro D’Addio, din 2 martie și animația AVENTURI FĂRĂ PERECHE (Cehia), regizată de Galina Miklinova, care va avea premiera în cinematografele din România în 27 aprilie 2018.

17
/02
/18

CRONICĂ DE FILM Avându-i în distribuție pe Dorotheea Petre, Cuzin Toma și Olimpia Melinte, „În pronunțare”, debutul în lungmetraj al regizoarei Mihaela Popescu, este o încercare destul de ambițioasă de evadare în fantastic și în impresionism – un film însă riscant, mereu în pericol de a-și pierde echilibrul fragil.

16
/02
/18

Ajuns la cea de-a opta ediție, Festivalul Internațional de Film Experimental București BIEFF revine anul acesta, între 26 martie și 1 aprilie, la Cinema Muzeul Țăranului și Cinema Elvire Popesco, prezentând în premieră românească cele mai inovatoare experimente cinematografice ale ultimului an, cu un focus special asupra lucrărilor semnate de artiști vizuali proeminenți, ce expun de obicei în muzee și galerii de artă și doar rareori în sălile de cinema.

Page 1 of 19512345...102030...Last »