VIDEO Astăzi începe retrospectiva ANONIMUL
https://www.ziarulmetropolis.ro/video-astazi-incepe-retrospectiva-anonimul/

Festivalul Anonimul, care a ajuns la cea de-a zecea ediţie, va avea şi o retrospectivă bucureşteană, între 30 august şi 1 septembrie, la Cinema Studio.

Un articol de Andrada Văsii|30 August 2013

Festivalul Anonimul, care a ajuns la cea de-a zecea ediţie, va avea şi o retrospectivă bucureşteană, între 30 august şi 1 septembrie, la Cinema Studio.

Programul este următorul:

CINEMA STUDIO

Vineri, 30 august

13.30- 15.00              

Competiție Lungmetraj: CÂINELE MEU, KILLER/ MY DOG KILLER- R: Mira Fornay (Slovacia- Cehia), 90’

16.00- 17.45

Competiție Lungmetraj: O FATĂ SUPUSĂ GREȘELII/ A FALLIBLE GIRL- R: Conrad Clark (Marea Britanie- China), 104’

18.30-20.05               

Actori în spatele Camerei: QUARTET- R: Dustin Hoffman (Marea Britanie), 95’

20.30- 21.30

OMNIBUS ANONIMUL 10: KAZIMIR- R: Dorian Boguță, 22’; UN DUET/ A DUET- R: Andi Vasluianu, 7’;  RETUR/ QUARE ONE- R: Emanuel Pârvu, 16’

În prezenţa regizorilor şi a echipelor

 

Sâmbătă, 31 august

11.00- 12.30              

Actori în spatele Camerei: R: Dustin Hoffman (Marea Britanie), 95’

13.00-13.45                 OMNIBUS ANONIMUL 10 (R)

16.00-17.50               CAZUL FURTWÄNGLER/ TAKING SIDES

R: István Szabó (Franţa- Marea Britanie- Germania- Austria), 108’

18.30- 20.00

Competiție Lungmetraj: WAJMA-  O POVESTE DE DRAGOSTE AFGANĂ/ WAJMA  AN AFGHAN LOVE STORY

R: Barmak Akram (Afganistan- Franța), 85’

20.30- 21.15               Proiecție filme câștigătoare Secțiuni Scurtmetraj

Cel mai bun scurtmetraj animaţie: TARAZOO/ SCALE-R: Ramin Rahbar (Iran), 1’

Premiul Special: VOCEA A DOUA/ SECOND VOICE-R: Daniel Sandu (România), 13’

În prezenţa regizorului

Premiul Ovidiu Bose Paştină: VACA FINLANDEZĂ/ THE FINNISH COW- R: Gheorghe Preda (România), 20’

În prezenţa regizorului

Cel mai bun scurtmetraj ficţiune: TUNS, RAS ŞI FREZAT/ HALF SHAVED-R: Bogdan Mureşanu (România), 12’

În prezenţa regizorului

 

Duminică, 1 septembrie

11.00- 11.45               Proiecție filme câștigătoare Secțiuni Scurtmetraj (R)     

13.00- 14.50               CAZUL FURTWÄNGLER/ TAKING SIDES (R)-R: István Szabó (Franţa- Marea Britanie- Germania- Austria), 108’

15.30- 17.00              

Scurtmetraj Românesc: O UMBRĂ DE NOR/ SHADOW OF A CLOUD- R: Radu Jude, 30’; ÎN ACVARIU- R: Tudor Cristian Jurgiu, 20’; 2- R: Emanuel Pârvu, 22’

În prezenţa regizorilor

17.30-19.25

Competiţie Lungmetraj: LECŢII DE ARMONIE/ HARMONY LESSONS-R: Emir Baigazin (Kazahstan- Germania- Franţa), 115’

20.00-21.40               

TROFEUL ANONIMUL 2013: MAIORUL/ THE MAJOR-R: Yuri Bykov (Rusia), 99’

CHEZ ELVIRE

Vineri, 30 august

20.30- 21.40              

Competiție Scurtmetraj Ficţiune:  CLAUDIU ŞI CRAPII/ CLAUDIU& THE FISH-R: Andrei Tănase (Germania- România), 16’; ZIMMER 606/ ROOM 606-R: Peter Volkart (Elveţia), 15’; PRIETENIE, BARÁTSÁG/ FRIENDSHIP, FRIENDSHIP-R: Ionuţ Rusu (România), 3’; MARCELLO-R: Francesca Coticoni (Italia), 16’; ȘANȚUL/ THE DITCH-R: Adrian Silișteanu (România), 18’;

21.50- 22.45

Competiție Scurtmetraj Animaţie: DEER VALYA-R: Djalil Rizvanov (Rusia), 7’; BEAR ME-R: Kasia Wilk (Germania- Polonia), 6’; ED.-R: Gabriel Garcia (Brazilia), 14’; ORIGAMI-R: David Pavon (Spania), 6’; MADEMOISELLE KIKI ET LES MONTPARNOS/ KIKI OF MONTPARNASSE-R: Amelie Harrault (Franţa), 15’; UŞOR POATE ORICINE/ EASY IS FOR ANYONE- R: Paul Mureşan (România), 7’;

23.00-00.15               

Competiție Scurtmetraj Ficţiune: DOOD VAN EEN SCHADUW/ DEATH OF A SHADOW-R: Tom Van Avermaet (Belgia- Franţa), 20’; DREAMING APECAR-R: Dario Samuele Leone (Italia), 16’; LA VOIX DE KATE MOSS/ KATE MOSS’ VOICE- R: Margaux Bonhomme (Franţa), 17’; THE ONLY BAR IN TOWN-R: Adam Budd (Canada), 10’; EN PLAN ROMÁNTICO/ ROMANTIC AS I AM- R: Peris Romano (Spania), 9’;

 

Sâmbătă, 31 august

20.30- 21.40              

Competiție Scurtmetraj Ficţiune: WASTE-R: Anton Groves (România), 9’; DIE LETZTE GRENZE/ THE LAST BORDER-R: Daniel Butterworth (Germania), 20’; POOL- R: Juan Del Rio (Spania), 2’; REHEARSAL- R: Agnès Guilbault (Spania), 3’; SHAME AND GLASSES- R: Alessandro Riconda (Italia), 7’; STEW& PUNCH-R: Simon Ellis (Marea Britanie), 17’; BAD PENNY- R: Andrei Creţulescu (România), 12’;

21.50- 22.50               

Competiție Scurtmetraj Animaţie: DJI. DEATH FAILS-R: Dmitri Voloshin (Moldova), 4’; ALFRED Y ANNA/ ALFRED& ANNA-R: Juanma Suárez (Spania), 15’; ZWEIBETTZIMMER/ DOUBLE OCCUPANCY-R: Fabian Giessler (Germania), 9’; EMILIE-R: Olivier Pesch (Luxemburg), 16’; 2 (DOI)/ 2 (TWO)-R: Ilinca Šeda (România), 15’

23.00-00.10               

Competiție Scurtmetraj Ficţiune: NE MENSHE 50 KG/ NOT LESS THAN 50 KG-R: Maryna Artemenko (Ucraina), 12’; LE COQUELICOT/ THE POPPY-R: Fabien Giurgiu (Franţa), 19’; EL RASTRILLO SE QUIERE COMPROMETER/ RAKE’S COMMITMENT- R: Santi Veiga (Spania), 14’; THE BEST JOB-R: AnastaSia Titova (Ucraina- Rusia), 4’; SEIN KAMPF-R: Jakob Zapf (Germania), 17’;

 

Duminică, 1 septembrie

20.30- 21.25              

Competiție Scurtmetraj Ficţiune: LA MULŢI ANI!/ HAPPY BIRTHDAY!-R: Armine Vosganian (România), 12’;  ROBOKROLIK/ ROBORABBIT-R: Sergey Tsyss (Rusia), 9’; UN BEAU MATIN/ ONE FINE MORNING-R: Slony Sow (Franța), 17’; TATTOO-R: Aldo Iuliano (Italia), 8’; PASTILA FERICIRII/ THE PILL OF HAPPINESS-R: Cecilia Felmeri (România), 12’.                           

21.30- 22.10

Competiție Scurtmetraj Animaţie: STRINGS-R: Tal Arbiv& Lior Golan (Israel), 12’; MICHAEL POLLAN’S FOOD RULES-R: Marija Jacimovic& Benoit Detalle (Serbia), 2’; CREAMEN-R: Esther Casas (Spania- SUA), 11’; UN EVENIMENT NEAŞTEPTAT/ AN UNEXPECTED EVENT-R: Monica Vinogradov (România), 15’

22.20- 23.05               Proiecție filme câștigătoare Secțiuni Scurtmetraj

Cel mai bun scurtmetraj animaţie: TARAZOO/ SCALE-R: Ramin Rahbar (Iran), 1’

Premiul Special: VOCEA A DOUA/ SECOND VOICE-R: Daniel Sandu (România), 13’

Premiul Ovidiu Bose Paştină: VACA FINLANDEZĂ/ THE FINNISH COW-R: Gheorghe Preda (România), 20’

Cel mai bun scurtmetraj ficţiune:TUNS, RAS ŞI FREZAT/ HALF SHAVED-R: Bogdan Mureşanu (România), 12’

Foto credit: ANONIMUL IFF

 

23
/06
/18

”Dovlatov”, filmul premiat cu două trofee la Berlin anul acesta: Ursul de argint pentru contribuție artistică și Premiul Berliner Morgenpost Reader’s Jury a fost inclus în selecția Festivalului Internațional de Film de la Karlovy Vary, în secțiunea – ”Horizons and Another View”, secțiune ce oferă o perspectivă inedită asupra realităților contemporane.

20
/06
/18

CRONICĂ DE FILM Prezentat recent în cadrul Festivalului Internațional de Film București, după premiera de la Cannes, „Birds of Passage” (2018), al cuplului columbian Ciro Guerra și Cristina Gallego, s-ar putea să rămână drept unul din cele mai ambițioase filme ale acestui an.

20
/06
/18

S-a născut la Honolulu, în Hawaii, a fost pasionată de balet în adolesccență, a fost căsătorită de două ori, are patru copii, trei nomonalizari la Oscar si un premiu Oscar pentru rol principal. Nicole Kidman împlinește, astăzi, 51 de ani...

19
/06
/18

Pe data de 22 iunie 2018, sub auspiciile Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” din Bucureşti, sărbătorim în ceremonie universitară publică, acordarea titlului de Doctor Honoris Causa actorului Dorel Vișan. Ceremonia de decernare a titlului Doctor Honoris Causa are loc în Sala Berlogea a UNATC (str. Matei Voievod, nr. 75 – 77), începând cu ora 17.

15
/06
/18

INTERVIU "De anul Centenarului, am zis că e ok să ieşim cu un film diferit de manifestările organizate de guvern, care merg pe o linie unidimensională, super-clişeistică", spun Monica Lăzurean-Gorgan şi Andrei Gorgan, autorii documentarului "Dacii liberi". Un film despre lumea celor care au făcut un adevărat cult pentru daci.

15
/06
/18

„Dovlatov”, filmul premiat cu două trofee la Berlin anul acesta, Ursul de argint pentru contribuție artistică și Premiul Berliner Morgenpost Reader’s Jury, se lansează în cinematografele din România pe 15 iunie.

14
/06
/18

Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway, Mindy Kaling, Sarah Paulson, Awkwafina, Rihanna și Helena Bonham Carter fac echipă din 22 iunie pe marile ecrane, în mult așteptata producție a verii de la Warner Bros. Pictures – „Ocean’s 8: Jaf cu Clasă”.

13
/06
/18

CRONICĂ DE FILM „Caisă”, de Alexandru Mavrodineanu, este un documentar despre relaţia imprevizibilă dintre un antrenor de box şi cel mai bun elev al său. Un film simplu, fără zorzoane, dar cu potenţial să emoţioneze.

13
/06
/18

Andrei Ujică, unul dintre cei mai apreciați reprezentanți ai Noului Cinema Nonficțional din lume, va fi omagiat printr-o retrospectivă la cea de-a cincea ediție a Festivalului Ceau, Cinema!, care va avea loc între 19 și 22 iulie la Timișoara și Gottlob.

Page 1 of 20612345...102030...Last »