Vineri începe Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu! Recomandările ediției speciale #online
https://www.ziarulmetropolis.ro/vineri-incepe-festivalul-international-de-teatru-de-la-sibiu-recomandarile-editiei-speciale-online/

Cu peste 14.400 de minute de spectacole difuzate online, pe site-ul www.sibfest.ro/fits-online, FITS promite să ofere şi anul acesta publicului zece zile cu unele dintre cele mai bune spectacole de teatru, dans, muzică, operă, outdoor, din toate timpurile.

Un articol de |10 iunie 2020

Peter Stein, Thomas Ostermeier, Luk Perceval, Sasha Waltz, Declan Donnellan, Akram Khan, Emmanuel Demarcy-Mota, Peter Sellars, Silviu Purcărete, Kazuyoshi Kushida, Hideki Noda, Jo Kanamori, Guo Xiaonan, Milo Rau, Lev Dodin, Pippo Delbono, Jan Lauwers, Michèle Noiret, María Pag, Sidi Larbi Cherkaoui, Gigi Căciuleanu, Krzysztof Warlikowski, Eimuntas Nekrošius, Rami Be’er, Amir Kolben și Angela Gheorghiu sunt doar câțiva dintre marii creatori ai scenei internaționale prezenți cu spectacole și evenimente în cadrul primei ediții digitale a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, care va debuta vineri, 12 iunie 2020, în cea mai mare sală de spectacole în care publicul s-a întâlnit până acum: online-ul. Printre propunerile festivalului din acest an se regăsesc:

„Adriana Lecouvreur”, dirijor Mark Elder, regia David McVicar (spectacol) & François Roussillon (film) – The Royal Opera House, 12 iunie, ora 17:30

„Frați și Surori”, regia Lev Dodin (teatru) – Maly Drama Theatre, partea I – 12 iunie, ora 20:00; partea II – 13 iunie, ora 20:00

„După Bătălie”, regia Pippo Delbono (teatru), Emilia Romagna Teatro Fondazione – Pippo Delbono Company – 12 iunie, ora 12:00

„Memorandum”, coregrafia Amir Kolben (dans) – Kolben Dance Company, 12 iunie, ora 14:00

„Körper”, coregrafia Sasha Waltz (dans) – Sasha Waltz & Guests, 13 iunie, ora 19:00

„If At All”, coregrafia Rami Be’er (dans) – Kibbutz Contemporary Dance Company – 21 iunie, ora 18:05.

Programul complet al ediției poate fi consultat pe site-ul #FITSonline, dar și pe pagina de Facebook.

Descărcați de aici programul FITS 2020!

În FITS online, diminețile sunt ale copiilor

De la ora 9:30, în fiecare dimineață, actorul Marian Râlea, cel care a cucerit și fascinat generații întregi cu emisiunile sale pentru copii difuzate de televiziunea publică TVR, aduce la FITS online zece povești magice pentru cei mici, în cadrul celei mai noi secțiuni a festivalului „FITS for KIDS”: „Bivolul și iepurașul” (12 iunie), „De ce este blândă oița” (13 iunie), „Steaua plângătoare” (14 iunie), „Trei fete sfinte” (15 iunie), „Gaița și turturica” (16 iunie), „Cei doi feciori de împărat” (17 iunie), „Lupul pârcălab”, de Petre Ispirescu (18 iunie), „Un om tare bogat” (19 iunie), „Ogarul și iepurele” (20 iunie), „Vrabia și stejărelul” (21 iunie).

Peste 100 de companii artistice participă la Bursa de Spectacole de la Sibiu

Bursa de Spectacole de la Sibiu singurul eveniment de acest gen din România aduce an de an, în timpul FITS, împreună profesioniști din domeniul artelor spectacolului, managementului cultural, producției de spectacole și impresariatului artistic, oferind, prin deschiderea internațională pe care o are, contextul prezentării și promovării proiectelor artistice, al creării de conexiuni și parteneriate în artele spectacolului. Anul acesta, în perioada 15 – 17 iunie 2020, vor participa online, la eveniment, peste 100 de companii artistice și profesioniști ai artelor spectacolului din toată lumea. “Festivalurile și criza artelor spectacolului”, “Festivaluri în dialog” și “Dezvoltarea comunității prin cultură” sunt câteva dintre temele care vor fi cuprinse în Bursa de Spectacole. Printre invitații ediției din acest an ai evenimentului, amintim: David Baile (ISPA – International Society for the Performing Arts), Gilles Doré (CINARS), Julie-Anne Richard & Nadia Guérette (Bourse RIDEAU), Yingqi Tang (ChinaSPAF), Yan Pan (China Association of Performing Arts), Faisal Kiwewa (DOADOA – East African Performing Arts Market), Andy Beecroft (Adelaide Fringe – Honey Pot), Mike Ribalta (FiraTàrrega), Geir Lindahl (Performing Arts Hub Norway), Dieter Jaenicke (Internationale tanzmesse nrw!), Tisa Ho (Hong Kong Arts Festival), Alicia Adams (John Kennedy Center for Performing Arts), Jens Frimann Hansen (Passage Festival), Maja Mitić & Brnislava Jovanović (International Nisville Jazz Theater Festival), Eyal Sher (Israel Festival), Maria Revyakina (Golden Mask), Anthony Sargent.

20 de spectacole lectură în programul #FITSonline

Un „best of” al celor mai apreciate evenimente găzduite de secțiunea „Spectacole lectură Virgil Flonda” din cadrul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu va fi difuzat online, în cadrul ediției din acest an a festivalului, în parteneriat cu Teatrul Național Radiofonic pe platforma eteatru.ro și pe site-ul #FITSonline Emisiunile, promovate sub titlul „Thaliafest” arhivează, sub forma „imaginilor sonore”, fragmente din textele dramatice propuse de FITS și interpretate de actori ai Teatrului Naţional „Radu Stanca”, precum şi de studenţii Departamentului de Artă Teatrală din cadrul Universităţii „Lucian Blaga” din Sibiu. Emisiunile sunt realizate de o echipă a Teatrului Național Radiofonic (redactor Irina Soare, regia muzicală Patricia Prundea), condusă de regizorul artistic Mihai Lungeanu.

Ediția specială online a Festivalului Internațioal de Teatru de la Sibiu este organizată de Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu, sub sub Înaltul Patronaj al Președinției României. Primăria Municipiului Sibiu este principalul finanțator al evenimentului.

Recomandări FITS 2020 Ediție specială #online Puterea de a crede / Empowered:

GERMANIA

Schaubühne Berlin – „Trei Surori”/”Three Sisters”, regia Peter Stein (teatru), 16 iunie, ora 20:30

Schaubühne Berlin – „Profesorul Bernhardi”/”Professor Bernhardi”, regia Thomas Ostermeier (teatru), 17 iunie, ora 14:20

Thalia Theater Hamburg – „Singur în Berlin”/„Alone in Berlin”, regia Luk Perceval (teatru), partea I – 14 iunie, ora 20:00; partea II – 15 iunie, ora 20:00

Sasha Waltz & Guests – „Körper”, coregrafia Sasha Waltz (dans), 13 iunie, ora 19:00

REGATUL UNIT AL MARII BRITANII ȘI IRLANDEI DE NORD

Cheek by Jowl / Pushkin Theatre – „Măsură pentru Măsură”/”Measure for Measure”, regia Declan Donnellan (teatru), 20 iunie, ora 20:00

Akram Khan Company – „Chotto Desh”, coregrafia Akram Khan (dans), 15 iunie, ora 19:00

The Royal Opera House – „Adriana Lecouvreur”, dirijor Mark Elder, regia David McVicar (spectacol) & François Roussillon(film), 12 iunie, ora 17:30

FRANȚA

Théâtre de la Ville Paris – „Victor sau copiii la putere”/ ”Victor, or Power to the Children”, regia Emmanuel Demarcy-Mota (teatru), 19 iunie, ora 16:40

Compagnie Bilbobasso – ”Le Bal des Anges”, un spectacol de Delphine Dartus & Hervé Perrin (stradă), 14 iunie, ora 22:00

Compagnie Oposito – „Kori Kori”, film realizat de Philippe Lachambre după un spectacol de Jean-Raymond Jacob (stradă), 20 iunie, ora 12:30

Xbo Films & Compagnie La Machine – „Paznicul templului” / ”Le Gardien du Temple”, un spectacol de Dominique Deluze & Sylvain Luini (stradă), 13 iunie, ora 23:00

Groupe F – Spectacol pirotehnic și multimedia, 21 iunie, ora 23:55

STATELE UNITE ALE AMERICII

Los Angeles Master Chorale – „Lagrime di San Pietro”, regia Peter Sellars, dirijor Grant Gershon (muzică), 20 iunie, ora 18:46

JAPONIA

Tokyo Metropolitan Theatre – „Richard al III-lea”/”Richard III”, regia Silviu Purcărete (teatru), 17 iunie, ora 20:00

Matsumoto Performing Arts Center – „Omul e om” /”Man Equals Man”, regia Kazuyoshi Kushida (teatru), 13 iunie, ora 12:00

Tokyo Metropolitan Theatre – „Caractere”/”The Character”, regia Hideki Noda (teatru), 12 iunie, ora 15:00

Noism Company Niigata –” R.O.O.M. – Random. Organ. Oriented. Monster. – Experimental dance series vol.1”, coregrafia Jo Kanamori (dans), 18 iunie, ora 22:20

CHINA

Hangzhou Baiyue Culture Creative – Zhejiang Xiaobaihua Yue Opera Hangzhou – „Coriolan și Du Liniang”/”Coriolanus and Du Liniang”, regia Guo Xiaonan (operă), partea I – 16 iunie, ora 15:50; partea II – 17 iunie, ora 17:15

CHINA, TAIWAN

Contemporary Legend Theatre –„Metamorfoza”/”Metamorphosis”, regia Wu Hsing-kuo (teatru), 14 iunie, ora 16:30

ELVEȚIA

Milo Rau/IIPM – International Institute of Political Murder – „Radioul urii”/”Hate Radio”, regia Milo Rau (film), 18 iunie, ora 23:05

RUSIA

Maly Drama Theatre – „Frați și Surori”/”Brothers and Sisters”, regia Lev Dodin (teatru), partea I – 12 iunie, ora 20:00; partea II – 13 iunie, ora 20:00

Vakhtangov State Academic Theatre of Russia– „Bal mascat”/”Masquerade”, regia Rimas Tuminas (teatru), 18 iunie, ora 17:20

Cheek by Jowl / Pushkin Theatre – „Măsură pentru Măsură”/”Measure for Measure”, regia Declan Donnellan (teatru), 20 iunie, ora 20:00

Theatre of Nations Moscow – „Domnișoara Iulia”/”Miss Julie”, regia Thomas Ostermeier (teatru), 18 iunie, ora 20:40

ITALIA

Emilia Romagna Teatro Fondazione – Pippo Delbono Company- „După Bătălie”/ ”After the Battle”, regia Pippo Delbono (teatru), 12 iunie, ora 12:00

Teatro dei Venti – „Moby Dick” – film documentar, Raffaele Manco (regizor film) Stefano Tè (regizor spectacol) – stradă, 18 iunie, ora 15:55

BELGIA

Jan Lauwers & Needcompany – „Poetul orb”/”The Blind Poet”, regia Jan Lauwers (teatru), 20 iunie, ora 22:00

Compagnie Michèle Noiret – „Hors-Champ”, coregrafia Michèle Noiret (dans), 13 iunie, ora 14:15

María Pagés & Sidi Larbi Cherkaoui – „Dunas”, coregrafia María Pagés & Sidi Larbi Cherkaoui (dans), 19 iunie, ora 18:55

ROMÂNIA

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu – „Povestea prințesei deocheate”/ ”The Scarlet Princess”, regia Silviu Purcărete (teatru), 19 iunie, ora 20:00

Gigi Căciuleanu Romania Dance Company – „TragiComedy”, coregrafia Gigi Căciuleanu (dans), 16 iunie, ora 17:50

POLONIA

Nowy Teatr – „Francezii”/”The French”, regia Krzysztof Warlikowski (teatru), 21 iunie, ora 14:20

Teatr KTO – ”The Fragrance of Time”, regia Jerzy Zoń (stradă), 17 iunie, ora 23:10

LITUANIA

Meno Fortas Theatre – „Paradisul”/”Paradise”, regia Eimuntas Nekrošius (teatru), 16 iunie, ora 19:00

DANEMARCA

Odin Teatret – Theatrum Mundi – ”Ur-Hamlet”, Eugenio Barba (regie spectacol), Claudio Coloberti (regizor și editor film) – teatru – 17 iunie, ora 18:45

INDIA

Aditi Mangaldas Dance Company – The Drishtikon Dance Foundation – ”Inter_rupted”, coregrafia Aditi Mangaldas (dans), 12 iunie, ora 22:30

SPANIA

María Pagés Compañía & Sidi Larbi Cherkaoui – „Dunas”, coregrafia María Pagés & Sidi Larbi Cherkaoui (dans), 19 iunie, ora 18:55

ISRAEL

Kibbutz Contemporary Dance Company – ”If At All”, coregrafia Rami Be’er (dans), 21 iunie, ora 18:05

Vertigo Dance Company & the Revolution Orchestra – ”White Noise”, coregrafia Noa Wertheim (dans), 18 iunie, ora 19:35

Kolben Dance Company – „Memorandum”, coregrafia Amir Kolben (dans), 12 iunie, ora 14:00

ARGENTINA

Brenda Angiel Aerial Dance Company – ”8cho,aerial tango”, coregrafia Brenda Angiel (dans), 14 iunie, ora 13:30

BRAZILIA

Companhia de Dança Deborah Colker – „Câinele fără pene” /”Dog without Feathers”, coregrafia Deborah Colker (dans), 19 iunie, ora 15:30

AUSTRIA

Co-producție Mozarteum Foundation Salzburg , Salzburg Festival și Théâtre des Champs-Elysées; Compania de producție: Unitel – „Mesia”/„Messiah”, regia Robert Wilson, dirijor Marc Minkowski (operă), 21 iunie, ora 21:40

11
/08
/20

CRONICĂ DE FILM Chiar dacă îi știam și îmi plăcuse precedentul lungmetraj, „Marussia” (2013), tot m-a luat prin surprindere noul film realizat de Eva Pervolovici, regizoare română stabilită în Franța – documentarul „Delta Bucureștiului” (2020), proiectat în premieră mondială la TIFF.

11
/08
/20

Daniel Dorobanțu pregătește un concert cinematic ce prezintă în avanpremieră următorul album. Artistul va cânta în Munții Parâng, iar concertul va fi transmis LIVE, duminică, 16 august, de la ora 21:00.

11
/08
/20

Din juriul de concurs al GALEI TÂNĂRULUI ACTOR HOP, ediția a 23-a, fac parte: ADRIAN BATISTA – regizor și producător TV, IOANA BOGĂŢAN – actriţă, SILVIA GHIAȚĂ – producător TV, ANDREI și ANDREEA GROSU – regizori, ILEANA LUCACIU – critic de teatru.

11
/08
/20

Teatrul Mic anunță programarea primelor spectacole în aer liber, în cadrul unei stagiuni estivale ce se va desfășura pe scena Teatrului de Vară Herăstrău, începând cu luna august, bineînțeles, respectând măsurile și regulile pentru prevenirea răspândirii COVID-19.

11
/08
/20

Duminică, 16 august 2020, de la ora 21:00, Corul Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin” invită publicul la al cincilea concert al Stagiunii Estivale, eveniment care îi are ca invitați pe actorul Marius Manole și ansamblul Young Beats, coordonat de Zoli Toth. Concertul este intitulat „Ave Maria” și va fi dirijat de Anna Ungureanu – dirijor principal al renumitului ansamblu coral.

11
/08
/20

„Acasă”, documentarul de debut al lui Radu Ciorniciuc, a fost distins cu Premiul Zilelor Filmului Românesc pentru secțiunea Lungmetraj, înmânat de Ministrul Culturii, Bogdan Gheorghiu, pe scena Galei de închidere a Festivalului Internațional de Film Transilvania, care a avut loc în Piața Unirii, sâmbătă, 8 august.

10
/08
/20

CRONICĂ DE FILM Proiectat în premieră în România la TIFF, unde a obţinut marele premiu al secţiunii Zilele Filmului Românesc, documentarul „Acasă” (2020), debutul ca regizor al jurnalistului Radu Ciorniciuc, îi are ca protagonişti pe membrii ultimei familii care a locuit în Delta Văcăreşti înainte de transformarea locului în parc natural.

10
/08
/20

Cele mai bune filme ale ediției și cineaștii momentului au fost aplaudați sâmbătă seară, pe 8 august, la Gala de decernare a premiilor Festivalului Internațional de Film Transilvania, organizată pentru prima dată în istoria festivalului în aer liber, în Piața Unirii din Cluj-Napoca.

09
/08
/20

"Tot amânam întâlnirea cu Dan Chişu. Recent am reuşit să ne vedem şi mai ales să-i văd ultimul film regizat – ”5 minute”. Ce pot spune despre film? Surpriza a fost neaşteptat de...". Citiţi un text pentru Ziarul Metropolis al scriitorului Vasile Ernu.

Pagina 1 din 90612345...102030...Ultima »