Programul Festivalului Național de Teatru, ediția a 24-a
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-festivalului-national-de-teatru-editia-a-24-a/

Festivalul Naţional de Teatru se va desfăşura în perioada 24 octombrie – 2 noimebrie şi va cuprinde 31 de producţii, reprezentative pentru stagiunea teatrală încheiată, care se vor desfăşura în 18 locaţii din Bucureşti şi din Craiova.  

Un articol de Ziarul Metropolis|27 Septembrie 2014

Acesta este programul celor 10 zile de festival:

Vineri, 24 octombrie

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio  Furtuna de William Shakespeare, regia: Alexander Morfov, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti – 3h cu pauză

18.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic  Viaţa-i mai frumoasă după ce mori, textul şi regia: Mihai Măniuţiu, Teatrul „Tomcsa Sándor”, Odorheiu Secuiesc – 1h 10 min fără pauză

19.00 Godot Café Teatru  Fă-mi loc! de Anthony Michineau, regia: Radu Beligan, Asociaţia INSPIRA Bucureşti – 1h 30 min fără pauză

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Pictură  Noul Locatar de Eugène Ionesco, regia: Mihaela Panainte, Teatrul Municipal Baia Mare – 55 min fără pauză

21.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Media  Deschiderea oficială a celei de-a 24-a ediţii a Festivalului Naţional de Teatru

 

Sâmbătă, 25 octombrie

17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio – De vânzare – un spectacol de Gianina Cărbunariu, Teatrul Odeon Bucureşti – 1h 35 min fără pauză

18.30 Teatrul de Artă – Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

19.00 Teatrul Metropolis – Lecţia de violoncel de Mona Radu, regia: Felix Alexa, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h 45 min fără pauză

19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic – West Side Story (manifestul unei generații), libretul Arthur Laurents, muzica Leonard Bernstein, versurile Stephen Sondheim – un spectacol de Răzvan Mazilu, direcţia muzicală Gabriel Bebeşelea, producţie FNT

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Pictură  Noul Locatar de Eugène Ionesco, regia: Mihaela Panainte, Teatrul Municipal Baia Mare – 55 min fără pauză

20.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier Trilogia Belgrădeană de Biljana Srbljanović, regia: Cristi Juncu, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea – 2h 10 min fără pauză

20.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu – Victor sau copiii la putere de Roger Vitrac, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Maghiar de Stat Cluj – 2h 20 min fără pauză

22.00 Godot Café Teatru  Fă-mi loc! de Anthony Michineau, regia: Radu Beligan, Asociaţia INSPIRA Bucureşti – 1h 30 min fără pauză

Duminică, 26 octombrie

12.00 Teatrul Ţăndărică – Muzicanţii din Bremen, dramatizare după Fraţii Grimm, de Ema Stere, regia: Attila Vizauer, Teatrul Ţăndărică Bucureşti – 1h fără pauză / MAEŞTRI

17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio – De vânzare  – un spectacol deGianina Cărbunariu, Teatrul Odeon Bucureşti – 1h 35 min fără pauză

18.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu – Victor sau copiii la putere de Roger Vitrac, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Maghiar de Stat Cluj – 2h 20 min fără pauză

19.00 Teatrul Metropolis – Lecţia de violoncel de Mona Radu, regia: Felix Alexa, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h 45 min fără pauză

19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic – West Side Story (manifestul unei generații), libretul Arthur Laurents, muzica Leonard Bernstein, versurile Stephen Sondheim – un spectacol de Răzvan Mazilu, direcţia muzicală Gabriel Bebeşelea, producţie FNT

19.30 Teatrul Elisabeta – Suflet românesc – one man show, scenariul şi regia: Dan Puric, Compania Passe-Partout Bucureşti – 1h 30 min fără pauză

20.30 Centrul Cultural „Ion Manu” Otopeni – D`ale noastre – un spectacol de Gigi Căciuleanu, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti – 1h 35 min fără pauză / MAEŞTRI

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier Trilogia Belgrădeană de Biljana Srbljanović, regia: Cristi Juncu, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea – 2h 10 min fără pauză

21.30 Teatrul de Artă Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

Luni, 27 octombrie

18.00 Teatrul Nottara, Sala George Constantin – Amalia respiră adânc, de Alina Nelega, regia: Tudor Lucanu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 1h 15 min fără pauză

18.00 Teatrul de Artă – Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

19.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic – Castingul dracului – un spectacol de Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu – Mureş, Compania „Tompa Miklós” Târgu – Mureş – 2h 10 min fără pauză

20.00 Teatrul Metropolis – Tartuffe sau Impostorul de Molière, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

20.30 Centrul Cultural „Ion Manu” Otopeni – Mozart Steps – un spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu – 1h 05 min fără pauză

22.00 Teatrul UNTEATRU București – Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

Marţi, 28 octombrie

17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic – Castingul dracului – un spectacol de Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu – Mureş, Compania „Tompa Miklós” Târgu – Mureş – 2h 10 min fără pauză

18.30 Teatrul Odeon, Sala Studio Tipografic Majuscul – un spectacol de Gianina Cărbunariu, o coproducţie dramAcum şi Teatrul Odeon 1h 25 min fără pauză

18.30 şi 21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier – Profu’ de religie de Mihaela Mihailovregia: Bobi Pricop, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova – 1h 15 min fără pauză

20.00 Grand Cinema&More din Băneasa Shopping City – Vorbe, vorbe, vorbe – recital Ion Caramitru şi Adrian Naidin (violoncel). Spectacol de poezie și muzică românească – 1h 10 min fără pauză / MAEŞTRI

20.30 Teatrul Metropolis – Tartuffe sau Impostorul de Molière, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

20.30 Teatrul Nottara, Sala George Constantin – Amalia respiră adânc de Alina Nelega, regia: Tudor Lucanu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 1h 15 min fără pauză

Miercuri, 29 octombrie

17.00 Teatrul UNTEATRU București – Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

17.00 Teatrul Ţăndărică – Candid, după Voltaire, scenariu, regia artistică, păpuşi şi animaţie digitală: Cristian Pepino, Teatrul Ţăndărică Bucureşti – 1h fără pauză / MAEŞTRI

17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio – Tipografic Majuscul – un spectacol de Gianina Cărbunariu, o coproducţie dramAcum şi Teatrul Odeon – 1h 25 min fără pauză

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier – Familia Tót, de Örkeny István, regia:Bocsárdi Laszló, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova – 3h 15 min cu pauză

19.00 Teatrul Nottara, Sala George Constantin Trilogia Aureliu Manea, după texte de Aureliu Manearegia Gábor Tompa, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 1h 30 min fără pauză

19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic – Gaiţele de Alexandru Kiriţescu, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Odeon Bucureşti – 2h 30 min / MAEŞTRI

19.00 Teatrul de pe Lipscani – Lecţiade Eugène Ionesco, regia: Horaţiu Mălăele, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti – 1h 10 min fără pauză / MAEŞTRI

20.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio – Donka – O scrisoare către Cehov,textul şi regia Daniele Finzi Pasca, producţie a Companiei Finzi Pasca, Elveţia şi a Festivalului Internaţional de Teatru Cehov, coproducător Théâtre Vidy – Lausanne – 1h 30 min fără pauză

20.30 Teatrul Metropolis – Vocea umană de Jean Cocteau, regia: Sanda Manu, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h fără pauză / MAEŞTRI

21.00 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu Oidip – scenariu original şi regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu – 1h 30 min fără pauză

Joi, 30 octombrie

18.00 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu – Oidip  – scenariu original şi regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu – 1h 30 min fără pauză

18.00 şi 21.00 Teatrul Nottara, Sala George Constantin – Trilogia Aureliu Manea, după texte de Aureliu Manearegia Gábor Tompa, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 1h 30 min fără pauză

18.30 Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu – Noul locatar de Eugène Ionescu, regia: Gábor Tompa, Teatrul Nottara Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

19.00 Teatrul Odeon Bucureşti, Sala Majestic – Şefele de Werner Schwab, regia: Sorin Militaru, Teatrul Odeon Bucureşti – 1h 10 min fără pauză / MAEŞTRI

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier – Familia Tót, de Örkeny István, regia:Bocsárdi Laszló, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova – 3h 15 min cu pauză

20.00 Teatrul Masca  Actorul de Mihai Mălaimare, regia: Anca Dana Florea, Teatrul Masca Bucureşti – 1h 50 min fără pauză / MAEŞTRI

20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio – În Trafic, un spectacol de Alina Nelega, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Liviu Rebreanu” – 1h 30 min fără pauză

20.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio – Donka – O scrisoare către Cehov,textul şi regia Daniele Finzi Pasca, producţie a Companiei Finzi Pasca, Elveţia şi a Festivalului Internaţional de Teatru Cehov, coproducător Théâtre Vidy – Lausanne – 1h 30 min fără pauză

Vineri, 31 octombrie

18.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic –Sânziana şi Pepeleade Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 2h 20 min cu pauză

18.00 Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu – Noul locatar de Eugène Ionescu, regia: Gábor Tompa, Teatrul Nottara Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

18.30 şi 21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio – În Trafic, un spectacol de Alina Nelega, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania “Liviu Rebreanu” – 1h 30 min fără pauză

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio – Revizorul de N. V. Gogol, regia: Felix Alexa, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale”Bucureşti – 2h fără pauză

20.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Pictură – Cabaret, de Joe Masteroff – un spectacol de Răzvan Mazilu, Teatrul German de Stat Timişoara – 2h 50 min cu pauză

21.00 Teatrul ACT – Păi despre ce vorbim noi aici, domnule? de Cătălin Ştefănescu după romanul „Moromeţii” de Marin Preda, regia: Alexandru Dabija, Teatrul ACT Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

Sâmbătă, 1 noiembrie

17.00 Teatrul Evreiesc de Stat – Mazl-Tov and justice for all! de Andrei Munteanu, regia: Andrei Munteanu, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti – 1h 45 min fără pauză

18.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic – Sânziana şi Pepeleade Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 2h 20 min cu pauză

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Pictură – Cabaret, de Joe Masteroff – un spectacol de Răzvan Mazilu, Teatrul German de Stat Timişoara – 2h 50 min cu pauză

18.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu – Ivanov de A. P. Cehov, regia: Andrei Şerban, Teatrul Bulandra Bucureşti – 3h 30 min cu pauză / MAEŞTRI

19.30 Teatrul Nottara, Sala George Constantin – Aniversarea de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia: Vlad Massaci, Teatrul „Nottara” Bucureşti – 1h 40 min fără pauză / MAEŞTRI

20.00 Teatrul Excelsior – HOP (şi noi) în FNT –premianţii Galei Tânărului Actor HOP, ediţia 2014 … în acţiune – 2hcu pauză

21.00 Teatrul UNTEATRU București – Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio – Parallel, un spectacol de Ferenc Sinkó, regia Ferenc Sinkó şi Leta Popescu, producţie GroundFloor Group – 1h fără pauză

Duminică, 2 noiembrie

11.00 şi 21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio  Parallel, un spectacol de Ferenc Sinkó, regia Ferenc Sinkó şi Leta Popescu, producţie GroundFloor Group – 1h fără pauză

17.00 Teatrul de Artă Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti – 1h 20min fără pauză

17.00 Teatrul UNTEATRU București – Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

19.00 Teatrul Naţional, „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio – Acasă, în miezul verii de Tracy Letts, regia: Claudiu Goga, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi – aprox. 3h cu pauză

19.00 Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova Rinocerii de Eugène Ionesco, regia: Robert Wilson, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova – 1h 30 min fără pauză

19.00 Teatrul Evreiesc de Stat – Mazl-Tov and justice for all! de Andrei Munteanu, regia: Andrei Munteanu, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti – 1h 45 min fără pauză

19.00 Teatrul Bulandra, Sala Liviu Ciulei – Căsătoria de N.V. Gogol, regia: Yuri Kordonsky, Teatrul Bulandra Bucureşti – 2h 30 min cu pauză / MAEŞTRI

19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan – Revizorul de N.V. Gogol, regia: Horaţiu Mălăele, Teatrul de Comedie – 1h 50 min fără pauză / MAEŞTRI

20.00 Teatrul Excelsior – HOP (şi noi) în FNT –premianţii Galei Tânărului Actor HOP, ediţia 2014 … în acţiune – 2h cu pauză

28
/03
/17

Editura Humanitas Fiction îi aşteaptă pe iubitorii de carte miercuri, 29 martie, de la ora 19.00, la Librăria Humanitas de la Cişmigiu (Bld. Regina Elisabeta nr.38), la lansarea volumului "Fata cu fragi" de Lisa Strømme, recent apărut în colecţia Raftul Denisei în traducerea Irinei Bojin, un roman despre tumultoasa poveste de dragoste care a inspirat celebrul tablou Strigătul de Edvard Munch.

28
/03
/17

ROMÂNI CELEBRI ÎN STRĂINĂTATE În 1960 se năştea la Brăila o mică făptură căreia i s-a prezis un viitor strălucit. Proorocirea s-a împlinit doar până la o vreme. Ca şi alţi mulţi români, şi-a făcut studiile la Paris; a debutat în oraşul natal la 21 de ani dar consacrarea a început să se contureze la Paris, graţie lui Ch. Gounod care i-a încredinţat rolul Margaretei din opera Faust.

28
/03
/17

Într-o zi de 28 martie se nășteau Mario Vargas Llosa şi Maxim Gorki şi se stingeau din viaţă Eugen Ionescu, Grigoraș Dinicu, Gheorghe Tomozei, Ștefan Radof, Virginia Woolf, Serghei Rahmaninov, Marc Chagall, Billy Wilder şi Peter Ustinov.

28
/03
/17

Ieri, în ultima zi a Salonului Cărţii de la Paris, desfăşurat în perioada 24-27 martie 2017, standul României a fost inclus, pe primul loc în topul celor mai frumoase standuri de la Livre Paris 2017, în clasamentul realizat de site-ul actualitte.com. “Standul României ne captează întotdeauna atenţia. Ambianţa de artă contemporană este dată de oglinzi şi de o instalaţie de neoane, dar luminile sunt atenuate pentru a nu intimida publicul”, a scris actualitte.com.

28
/03
/17

One-man show, spectacol de teatru-dans, teatru nonverbal, ”perform(D)ance” de și cu Paul Cimpoieru. Regizorul, coregraful și dans-actorul Paul Cimpoieru a crescut în pepiniera de talente și limbaj artistic a Companiei Passepartout D.P. (unde a ajuns printr-o întâmplare), iar ulterior și-a continuat evoluția într-un mod uimitor pentru cineva care nu are niciun fel de studii de teatru sau dans ”oficiale”, caci este absolvent de Politehnică și fost inginer de telecomunicații.

28
/03
/17

O pictură timpurie a lui Leonardo da Vinci (1452-1519) va putea fi admirată din nou de către public la Florența, după aproape șase ani de restaurare. Maestrul renascentist a pictat "Adorația Magilor" în jurul anului 1481, însă lucrarea nu a fost niciodată terminată.

28
/03
/17

Manager al Teatrului Național din Cluj și al festivalului ”Întâlnirile internaționale de la Cluj”, organizate de TNC, co-fondator (împreună cu Alexandru Dabija și Marcel Iureș) al primul teatru intependent românesc, Teatrul Act, Distinguished Professor la University of California, autor al mai multor cărți de teoria teatrului, literatură și eseistică, regizor al multor zeci de spectacole de teatru, dintre care nu puține au luat premii importante și au călătorit în turnee internaționale. Un nume cu reverberații teatrale importante, niciodată liniare, deseori surprinzătoare: Mihai Măniuțiu. Aici, în calitate de regizor al unui spectacol pe care, într-un cuvânt, l-aș numi stupefiant: ”Iarna”.

28
/03
/17

Inițial: politehnist, masterand în științe umaniste, inginer de telecomunicații, IT-stul din cei ”10 pentru România”. Apoi – ruptură de destin și devine dans-actor în trupa lui Dan Puric, colaborator al lui Gigi Căciuleanu, elev al lui Andrei Șerban, participant și premiant în festivaluri din țară și străinătate, bursier al celebrului Actors Studio din New York și mereu un work in progress.

27
/03
/17

Mare comedie, mare!, în capitala țării noastre. A avut loc la, Palatul Național al Copiilor, spectacolul “All Inclusive” (după o piesă de Alexandru Popa), în regia lui Vlad Zamfirescu.

27
/03
/17

Astăzi, 27 martie, cu ocazia Zilei Mondiale a Teatrului, Casa de Producţie TVR a programat pe TVR 2 la ora 20:10, „Unchiul Vanea”, de Cehov, în regia lui Yury Kordonsky. Spectacolul va fi difuzat ca parte a Campaniei „Artiști pentru artiști”, iar pe durata lui pe ecran vor apărea conturile în care pot fi făcute donațiile

27
/03
/17

Într-o zi de 27 martie era înfiinţat, la Moscova, ’’Balşoi Teatr’’, Societatea Academică Română devenea, prin decret regal, "Academia Română", se năștea regizorul american Quentin Tarantino și se stingea din viață George Pruteanu, cunoscut pentru emisiunea TV “Doar o vorbă să-ţi mai spun” şi pentru ”Legea Pruteanu” (folosirea limbii române în locuri, relaţii şi instituţii publice).

Page 1 of 60512345...102030...Last »