Programul Festivalului Național de Teatru, ediția a 24-a
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-festivalului-national-de-teatru-editia-a-24-a/

Festivalul Naţional de Teatru se va desfăşura în perioada 24 octombrie – 2 noimebrie şi va cuprinde 31 de producţii, reprezentative pentru stagiunea teatrală încheiată, care se vor desfăşura în 18 locaţii din Bucureşti şi din Craiova.  

Un articol de Ziarul Metropolis|27 Septembrie 2014

Acesta este programul celor 10 zile de festival:

Vineri, 24 octombrie

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio  Furtuna de William Shakespeare, regia: Alexander Morfov, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti – 3h cu pauză

18.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic  Viaţa-i mai frumoasă după ce mori, textul şi regia: Mihai Măniuţiu, Teatrul „Tomcsa Sándor”, Odorheiu Secuiesc – 1h 10 min fără pauză

19.00 Godot Café Teatru  Fă-mi loc! de Anthony Michineau, regia: Radu Beligan, Asociaţia INSPIRA Bucureşti – 1h 30 min fără pauză

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Pictură  Noul Locatar de Eugène Ionesco, regia: Mihaela Panainte, Teatrul Municipal Baia Mare – 55 min fără pauză

21.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Media  Deschiderea oficială a celei de-a 24-a ediţii a Festivalului Naţional de Teatru

 

Sâmbătă, 25 octombrie

17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio – De vânzare – un spectacol de Gianina Cărbunariu, Teatrul Odeon Bucureşti – 1h 35 min fără pauză

18.30 Teatrul de Artă – Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

19.00 Teatrul Metropolis – Lecţia de violoncel de Mona Radu, regia: Felix Alexa, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h 45 min fără pauză

19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic – West Side Story (manifestul unei generații), libretul Arthur Laurents, muzica Leonard Bernstein, versurile Stephen Sondheim – un spectacol de Răzvan Mazilu, direcţia muzicală Gabriel Bebeşelea, producţie FNT

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Pictură  Noul Locatar de Eugène Ionesco, regia: Mihaela Panainte, Teatrul Municipal Baia Mare – 55 min fără pauză

20.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier Trilogia Belgrădeană de Biljana Srbljanović, regia: Cristi Juncu, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea – 2h 10 min fără pauză

20.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu – Victor sau copiii la putere de Roger Vitrac, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Maghiar de Stat Cluj – 2h 20 min fără pauză

22.00 Godot Café Teatru  Fă-mi loc! de Anthony Michineau, regia: Radu Beligan, Asociaţia INSPIRA Bucureşti – 1h 30 min fără pauză

Duminică, 26 octombrie

12.00 Teatrul Ţăndărică – Muzicanţii din Bremen, dramatizare după Fraţii Grimm, de Ema Stere, regia: Attila Vizauer, Teatrul Ţăndărică Bucureşti – 1h fără pauză / MAEŞTRI

17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio – De vânzare  – un spectacol deGianina Cărbunariu, Teatrul Odeon Bucureşti – 1h 35 min fără pauză

18.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu – Victor sau copiii la putere de Roger Vitrac, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Maghiar de Stat Cluj – 2h 20 min fără pauză

19.00 Teatrul Metropolis – Lecţia de violoncel de Mona Radu, regia: Felix Alexa, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h 45 min fără pauză

19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic – West Side Story (manifestul unei generații), libretul Arthur Laurents, muzica Leonard Bernstein, versurile Stephen Sondheim – un spectacol de Răzvan Mazilu, direcţia muzicală Gabriel Bebeşelea, producţie FNT

19.30 Teatrul Elisabeta – Suflet românesc – one man show, scenariul şi regia: Dan Puric, Compania Passe-Partout Bucureşti – 1h 30 min fără pauză

20.30 Centrul Cultural „Ion Manu” Otopeni – D`ale noastre – un spectacol de Gigi Căciuleanu, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti – 1h 35 min fără pauză / MAEŞTRI

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier Trilogia Belgrădeană de Biljana Srbljanović, regia: Cristi Juncu, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea – 2h 10 min fără pauză

21.30 Teatrul de Artă Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

Luni, 27 octombrie

18.00 Teatrul Nottara, Sala George Constantin – Amalia respiră adânc, de Alina Nelega, regia: Tudor Lucanu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 1h 15 min fără pauză

18.00 Teatrul de Artă – Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

19.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic – Castingul dracului – un spectacol de Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu – Mureş, Compania „Tompa Miklós” Târgu – Mureş – 2h 10 min fără pauză

20.00 Teatrul Metropolis – Tartuffe sau Impostorul de Molière, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

20.30 Centrul Cultural „Ion Manu” Otopeni – Mozart Steps – un spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu – 1h 05 min fără pauză

22.00 Teatrul UNTEATRU București – Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

Marţi, 28 octombrie

17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic – Castingul dracului – un spectacol de Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu – Mureş, Compania „Tompa Miklós” Târgu – Mureş – 2h 10 min fără pauză

18.30 Teatrul Odeon, Sala Studio Tipografic Majuscul – un spectacol de Gianina Cărbunariu, o coproducţie dramAcum şi Teatrul Odeon 1h 25 min fără pauză

18.30 şi 21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier – Profu’ de religie de Mihaela Mihailovregia: Bobi Pricop, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova – 1h 15 min fără pauză

20.00 Grand Cinema&More din Băneasa Shopping City – Vorbe, vorbe, vorbe – recital Ion Caramitru şi Adrian Naidin (violoncel). Spectacol de poezie și muzică românească – 1h 10 min fără pauză / MAEŞTRI

20.30 Teatrul Metropolis – Tartuffe sau Impostorul de Molière, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

20.30 Teatrul Nottara, Sala George Constantin – Amalia respiră adânc de Alina Nelega, regia: Tudor Lucanu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 1h 15 min fără pauză

Miercuri, 29 octombrie

17.00 Teatrul UNTEATRU București – Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

17.00 Teatrul Ţăndărică – Candid, după Voltaire, scenariu, regia artistică, păpuşi şi animaţie digitală: Cristian Pepino, Teatrul Ţăndărică Bucureşti – 1h fără pauză / MAEŞTRI

17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio – Tipografic Majuscul – un spectacol de Gianina Cărbunariu, o coproducţie dramAcum şi Teatrul Odeon – 1h 25 min fără pauză

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier – Familia Tót, de Örkeny István, regia:Bocsárdi Laszló, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova – 3h 15 min cu pauză

19.00 Teatrul Nottara, Sala George Constantin Trilogia Aureliu Manea, după texte de Aureliu Manearegia Gábor Tompa, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 1h 30 min fără pauză

19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic – Gaiţele de Alexandru Kiriţescu, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Odeon Bucureşti – 2h 30 min / MAEŞTRI

19.00 Teatrul de pe Lipscani – Lecţiade Eugène Ionesco, regia: Horaţiu Mălăele, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti – 1h 10 min fără pauză / MAEŞTRI

20.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio – Donka – O scrisoare către Cehov,textul şi regia Daniele Finzi Pasca, producţie a Companiei Finzi Pasca, Elveţia şi a Festivalului Internaţional de Teatru Cehov, coproducător Théâtre Vidy – Lausanne – 1h 30 min fără pauză

20.30 Teatrul Metropolis – Vocea umană de Jean Cocteau, regia: Sanda Manu, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h fără pauză / MAEŞTRI

21.00 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu Oidip – scenariu original şi regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu – 1h 30 min fără pauză

Joi, 30 octombrie

18.00 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu – Oidip  – scenariu original şi regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu – 1h 30 min fără pauză

18.00 şi 21.00 Teatrul Nottara, Sala George Constantin – Trilogia Aureliu Manea, după texte de Aureliu Manearegia Gábor Tompa, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 1h 30 min fără pauză

18.30 Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu – Noul locatar de Eugène Ionescu, regia: Gábor Tompa, Teatrul Nottara Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

19.00 Teatrul Odeon Bucureşti, Sala Majestic – Şefele de Werner Schwab, regia: Sorin Militaru, Teatrul Odeon Bucureşti – 1h 10 min fără pauză / MAEŞTRI

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier – Familia Tót, de Örkeny István, regia:Bocsárdi Laszló, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova – 3h 15 min cu pauză

20.00 Teatrul Masca  Actorul de Mihai Mălaimare, regia: Anca Dana Florea, Teatrul Masca Bucureşti – 1h 50 min fără pauză / MAEŞTRI

20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio – În Trafic, un spectacol de Alina Nelega, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Liviu Rebreanu” – 1h 30 min fără pauză

20.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio – Donka – O scrisoare către Cehov,textul şi regia Daniele Finzi Pasca, producţie a Companiei Finzi Pasca, Elveţia şi a Festivalului Internaţional de Teatru Cehov, coproducător Théâtre Vidy – Lausanne – 1h 30 min fără pauză

Vineri, 31 octombrie

18.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic –Sânziana şi Pepeleade Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 2h 20 min cu pauză

18.00 Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu – Noul locatar de Eugène Ionescu, regia: Gábor Tompa, Teatrul Nottara Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

18.30 şi 21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio – În Trafic, un spectacol de Alina Nelega, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania “Liviu Rebreanu” – 1h 30 min fără pauză

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio – Revizorul de N. V. Gogol, regia: Felix Alexa, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale”Bucureşti – 2h fără pauză

20.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Pictură – Cabaret, de Joe Masteroff – un spectacol de Răzvan Mazilu, Teatrul German de Stat Timişoara – 2h 50 min cu pauză

21.00 Teatrul ACT – Păi despre ce vorbim noi aici, domnule? de Cătălin Ştefănescu după romanul „Moromeţii” de Marin Preda, regia: Alexandru Dabija, Teatrul ACT Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

Sâmbătă, 1 noiembrie

17.00 Teatrul Evreiesc de Stat – Mazl-Tov and justice for all! de Andrei Munteanu, regia: Andrei Munteanu, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti – 1h 45 min fără pauză

18.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic – Sânziana şi Pepeleade Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 2h 20 min cu pauză

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Pictură – Cabaret, de Joe Masteroff – un spectacol de Răzvan Mazilu, Teatrul German de Stat Timişoara – 2h 50 min cu pauză

18.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu – Ivanov de A. P. Cehov, regia: Andrei Şerban, Teatrul Bulandra Bucureşti – 3h 30 min cu pauză / MAEŞTRI

19.30 Teatrul Nottara, Sala George Constantin – Aniversarea de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia: Vlad Massaci, Teatrul „Nottara” Bucureşti – 1h 40 min fără pauză / MAEŞTRI

20.00 Teatrul Excelsior – HOP (şi noi) în FNT –premianţii Galei Tânărului Actor HOP, ediţia 2014 … în acţiune – 2hcu pauză

21.00 Teatrul UNTEATRU București – Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio – Parallel, un spectacol de Ferenc Sinkó, regia Ferenc Sinkó şi Leta Popescu, producţie GroundFloor Group – 1h fără pauză

Duminică, 2 noiembrie

11.00 şi 21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio  Parallel, un spectacol de Ferenc Sinkó, regia Ferenc Sinkó şi Leta Popescu, producţie GroundFloor Group – 1h fără pauză

17.00 Teatrul de Artă Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti – 1h 20min fără pauză

17.00 Teatrul UNTEATRU București – Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

19.00 Teatrul Naţional, „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio – Acasă, în miezul verii de Tracy Letts, regia: Claudiu Goga, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi – aprox. 3h cu pauză

19.00 Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova Rinocerii de Eugène Ionesco, regia: Robert Wilson, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova – 1h 30 min fără pauză

19.00 Teatrul Evreiesc de Stat – Mazl-Tov and justice for all! de Andrei Munteanu, regia: Andrei Munteanu, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti – 1h 45 min fără pauză

19.00 Teatrul Bulandra, Sala Liviu Ciulei – Căsătoria de N.V. Gogol, regia: Yuri Kordonsky, Teatrul Bulandra Bucureşti – 2h 30 min cu pauză / MAEŞTRI

19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan – Revizorul de N.V. Gogol, regia: Horaţiu Mălăele, Teatrul de Comedie – 1h 50 min fără pauză / MAEŞTRI

20.00 Teatrul Excelsior – HOP (şi noi) în FNT –premianţii Galei Tânărului Actor HOP, ediţia 2014 … în acţiune – 2h cu pauză

20
/02
/17

La împlinirea a 165 de la naşterea lui I.L. Caragiale, Casa de Producţie TVR prezintă în această seară, de la ora 20.10, la TVR2, spectacolul „Al matale, Caragiale”, în regia lui Mircea Cornişteanu. Din distribuție fac parte regretații actori Radu Beligan, Mircea Albulescu și Șerban Ionescu.

20
/02
/17

Profesorul universitar Jean-Pierre Sirois-Trahan a descoperit în arhivele Centrului Naţional al Cinematografiei din Canada un film alb-negru care l-ar reprezenta pe scriitorul francez Marcel Proust, literatul considerând că montajul este singurul existent care îl înfăţişează pe scriitor.

20
/02
/17

Ca o invitație la reflecție și empatie, BIEFF supune dezbaterii ideile preconcepute legate de corpul uman – de prezentarea, reprezentarea și auto-reprezentarea lui – atrăgând atenția asupra complexelor implicații socio-politice ale identității. Popularele programe tematice dedicate corpului și performance-ului revin și anul acesta la BIEFF între 28 martie și 2 aprilie.

20
/02
/17

„Întotdeauna mi-am dorit să fiu o persoană mai bună ziua următoare decât am fost cu o zi în urmă.” – Sidney Poitier . Actorul din „Guess Who's Coming to Dinner” / Ghici cine vine la cină (1967) este primul artist de culoare distins cu un premiu Oscar. S-a născut la 20 februarie 1927, în timpul unei călătorii pe mare, pe care o făceau părinții săi dinspre insula natală, Cat Island, Bahamas către Miami, Florida, unde mergeau să vândă produsele de la fermă.

19
/02
/17

Singurul film românesc aflat anul acesta în competiţia oficială a celei de-a 67-a ediţii a Festivalului Internaţional de Film de la Berlin, lungmetrajul ,,Ana, mon amour”, regizat de Călin Peter Netzer, a primit sâmbătă seara premiul ,,Ursul de Argint” pentru ,,Contribuţie Artistică Deosebită în Cinematografie”, distincţie acordată Danei Bunescu pentru montajul filmului.

17
/02
/17

CRONICĂ DE FILM Inspirat dintr-un roman de autoficţiune al lui Cezar Paul-Bădescu, „Ana, mon amour”, noul film al lui Călin Peter Netzer, prezentat în Competiţia Festivalului de la Berlin, încearcă să reia reţeta stilistică de mare succes din „Poziţia copilului”, însă rezultatul este modest.

17
/02
/17

În această seară, echipa filmului ,,Ana, mon amour”, în frunte cu regizorul Călin Peter Netzer, actorii Diana Cavallioti şi Mircea Postelnicu, producătoarea Oana Iancu şi directorul de imagine Andrei Butică, a păşit pe covorul roşu al Festivalului Internaţional de Film de la Berlin. Filmul, care a rulat în premieră mondială la Berlinale Palast, de la ora 19.00, va putea fi vizionat pe marile ecrane din România cu începere din 3 martie.

17
/02
/17

Cu prilejul „Zilei Brâncuși ” care se sărbătorește la nivel național în fiecare an, la 19 februarie, MNAR prezintă în perioada 19-26 februarie 2017 o selecție de fotografii-document care surprind pe de o parte etapele instalării Coloanei Infinitului la Târgu-Jiu și pe de altă parte atmosfera atelierului parizian al lui Constantin Brâncuși care, în unele imagini, apare alături de sculpturile sale.

17
/02
/17

DaKINO 26 demarează miercuri, 1 martie 2017, la Cinema PRO, cu proiecția în premieră în România a filmului Manchester by The Sea (6 nominalizări la Premiile Oscar 2017), cu Casey Affleck și Michelle Williams în rolurile principale. Festivalul Internațional de Film DaKINO, ediția a 26-a, va avea loc în perioada 1-5 martie 2017 la Cinema Pro, Studioul Horia Bernea — Cinema Muzeul Țăranului și ARCUB.

17
/02
/17

O cărticică scrisă în 1943 de Antoine de Saint-Exupery, pasionat aviator, autor de cărţi de aventuri şi amintiri, reporter de război, avea să devină cea mai celebră operă literară de limbă franceză din secolul XX şi să creeze un simbol cu valoare de cult. După succesul înregistrat la Cluj Napoca si Brașov, unde s-au jucat cate doua reprezentații cu casa închisă, "Micul Print" pornește mai departe în călătorie, oprindu-se si la Alba Iulia și Sibiu.

17
/02
/17

Regizorul finlandez Aki Kaurismaki a anunțat joi, în cadrul Festivalului de Film de la Berlin, că a decis să renunțe la activitatea cinematografică. Apreciatul cineast are șanse mari să obțină Ursul de Aur cu pelicula sa din competiție, pelicula ''The Other Side of Hope''. ''Sunt obosit. Vreau să încep să îmi trăiesc viața mea, în sfârșit'', a explicat regizorul de 59 de ani.

17
/02
/17

Într-o zi de 17 februarie avea loc, la Milano, premiera mondială a operei "Madame Butterfly" de Puccini. Tot într-o zi de 17 februarie încetau din viață Giordano Bruno (susţinător al teoriei coperniciene conform căreia Pământul şi celelalte planete se rotesc în jurul Soarelui şi în jurul propriilor axe) și celebrul dramaturg francez Moliere (Jean Baptiste Poquelin).

Page 1 of 59412345...102030...Last »