-->

„Bolta cerească”, o poveste emoţionantă despre empatie, crimă şi maternitate
https://www.ziarulmetropolis.ro/bolta-cereasca-o-poveste-emotionanta-despre-empatie-crima-si-maternitate/

Teatrul Naţional I.L. Caragiale din Bucureşti anunţă premiera spectacolului „Bolta cerească” de Lucy Kirkwood, în data de 10 decembrie 2022, ora 19.30, la Sala Atelier.

Un articol de Petre Ivan|25 noiembrie 2022

Piesa, regizată de Gelu Colceag, spune o poveste plină de suspans despre o condamnare în Marea Britanie a secolului al XVIII-lea, pe care autoarea o transformă într-un comentariu relevant și acut asupra societății de astăzi, asupra prejudecăților, inegalității, discriminării și luptei pentru putere.

Deşi admiratoare convinsă a filmului lui Sidney Lumet, Lucy Kirkwood respinge din start orice asemănare cu faimosul „12 oameni furioşi”, chiar dacă şi piesa ei tratează vinovăţia unei persoane în jurul căreia se strâng alte 12 – toate femei, numite la acea vreme matroane (femei respectabile, măritate, mame şi moaşe iscusite).

Într-o perioadă în care femeile erau definite doar de rolul lor de mame sau de soții, atunci când Sally Poppy este condamnată la spânzurătoare, într-un mic orășel britanic este întrunit un „juriu de matroane”. Verdictul vinovăției fusese dat, dar de matroane depinde dacă sentința ei va fi moartea sau deportarea, în cazul în care se constată că acuzata este însărcinată. Aceasta era singura instanță în care femeile aveau dreptul de a decide.

Ceea ce o interesează pe scriitoare este să pătrundă viaţa intimă a fiecăreia dintre ele, cu detalii neaşteptate şi secrete proprii feminităţii, cu dorinţe, frustrări şi ambiţii. Bolta cerească redă cu fineţe psihologică aceste taine, observând „cât e de complicat este să simţim empatie pentru celălalt şi cum sistemul patriarhal încearcă să anuleze empatia. Pentru că e mai uşor să etichetezi şi să pui oamenii în categorii, iar în felul acesta deciziile dificile pot fi luate mai uşor”, declara Kirkwood, pentru The Play Podcast, în 2021.

„Bolta cerească” este o piesă de o magnifică amploare, profunzime şi complexitate” (Financial Times). Şi poate chiar mai mult de atât, „aceasta este istoria nescrisă a experienţei materne, transmisă cu o candoare revigorantă, ca de surori care se încurajează una pe alta, şi asta este extraordinar (Telegraph), piesa „forţează în permanenţă limitele, înălţându-şi obraznic privirea către cer” (exeuntmagayine.com). „Mai presus de orice, aici e vorba despre poveşti. Poveşti care ni se dezvăluie treptat, cu unele revelaţii personale, ţesute în textura istoriilor acestor femei, având o profundă relevanţă contemporană. Această piesă este, dincolo de însemnătatea subiectului, de multe ori amuzantă, iar spre final, extrem e emoţionantă” (whatsonstage.com).

„Bolta cerească” este un spectacol care are energia unui thriller, tensiunea unei drame de tribunal, umorul ireverențios al unei comedii negre deștepte și forța profundă a vulnerabilității. În decorul lui Ştefan Caragiu şi costumele Lilianei Cenean, evoluează cele 16 personaje ale spectacolului, dintre care 13 sunt întruchipate de actrițe (!).

În distribuţie: Aylin Cadîr / Alexandra Sălceanu, Tania Popa, Ilinca Goia, Mirela Oprișor, Erika Băieşu, Medeea Marinescu, Raluca Petra / Magda Catone, Ana Ciontea, Rodica Ionescu, Carmen Ungureanu, Brânduşa Mircea, Victoria Dicu, Lamia Beligan, Marius Rizea, Mihai Calotă, Daniel Hara / Mihai Munteniţă, Marcela Mateescu. La realizarea spectacolului contribuie şi sound designul semnat de Călin Grigoriu, dansul scenic al Roxanei Colceag, precum şi light designul îngrijit de Bogdan Golumbeanu şi Laurenţiu Iordache.

Următoarea reprezentaţie va avea loc pe data de 29 decembrie, de la ora 19.30. Biletele se pot procura de la Casa de bilete a TNB, precum şi online, pe platforma mystage.ro.

19
/06
/26

Astăzi începe cea de-a 33-a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu. La fel ca în fiecare an FITS pregătește şi o amplă selecţie de spectacole outdoor, pe lângă evenimentele indoor care îi vor aduce la Sibiu pe Fanny Ardant, Milo Rau sau Cristian Mungiu.

17
/06
/26

13 iunie 2026 rămâne în istoria cinematografiei românești ca seara în care filmul FJORD a devenit un adevărat fenomen național.

15
/06
/26

România participă la cea de-a XXXII-a ediție a Beijing International Book Fair (BIBF), una dintre cele mai prestigioase manifestări internaționale dedicate cărții, drepturilor de autor și industriei editoriale, care va avea loc în perioada 17–21 iunie 2026.

15
/06
/26

Marți, 16 iunie, pianistul Horia Mihail pornește din zona Moldovei noua serie de recitaluri din Turneul Național Pianul Călător, unul dintre cele mai longevive proiecte itinerante dedicate muzicii clasice din România, început în 2011, care se va încheia anul acesta pe 29 iunie, la Ateneul Român din Bucureşti.

12
/06
/26

Ediția XXXVI a Festivalului Național de Teatru, care se va desfășura la București în perioada 16-25 octombrie, anunță lansarea ediției cu numărul 5 a concursului de dramaturgie.

12
/06
/26

Teatrul Național „Marin Sorescu” din Craiova participă la cea de-a doua ediție a Festivalului Internațional Shakespeare din Hong Kong, unul dintre cele mai importante evenimente dedicate operei shakespeariene din Asia, cu spectacolul „Hamlet”, în regia renumitului creator britanic Declan Donnellan și cu scenografia semnată de Nick Ormerod.

12
/06
/26

A 25-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania începe astăzi, iar Clujul intră, pentru 10 zile, în ritmul celui mai mare eveniment dedicat filmului din România.

11
/06
/26

Dansatoarea Andreea Vălean și coregraful Daniel Alexandru Dragomir, fondatorul companiei Contemporary Creative Dreamers, participă la cea de-a 40-a ediție a Competiției Internaționale de Creație Coregrafică / „Choreography 40 - Hannover”. Evenimentul se va desfășura în perioada 11-13 iunie 2026, la „Theater am Aegi” din Hanovra, Germania.

11
/06
/26

Timp de cinci zile, Nordic Exposure: O călătorie în nordul literar prezintă peste 20 de evenimente care aduc cititorii mai aproape de autorii nordici contemporani. Noul festival de literatură face parte din familia Nordic Festival și are loc între 16 și 20 septembrie 2026, în spații culturale consacrate din capitală.

09
/06
/26

Transilvania Film anunță lansarea în cinematografele din întreaga țară a filmului Leonora în lumina dimineții (Leonora in the Morning Light), un biopic impresionant inspirat din viața uneia dintre cele mai fascinante figuri ale artei suprarealiste din secolul XX.

08
/06
/26

Teatrul pentru Copii și Tineret „Gong” Sibiu prezintă joi, 11 iunie, de la ora 19:00 și vineri, 12 iunie, de la orele 11:00 și 19:00, spectacolul „Harta lui Elian”. Evenimentul are loc pe scena Teatrului Excelsior, în cadrul Platformei de Dialog prin Cultură – un program de educație participativă dedicat temelor relevante în relația copil-părinte-profesor.

08
/06
/26

Vineri, 12 iunie 2026 (19:00), Sala Radio va găzdui un concert extraordinar organizat cu ocazia împlinirii a 145 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice între Spania și România. Sub bagheta dirijorului Nicolae Moldoveanu, Orchestra Națională Radio va prezenta un program dedicat muzicii inspirate de cultura spaniolă, reunind câteva dintre cele mai reprezentative lucrări din repertoriul simfonic european cu tematică hispanică.

03
/06
/26

La doar câteva săptămâni după încheierea Festivalului de Film de la Cannes, unele dintre cele mai comentate, premiate și controversate titluri ale ediției din acest an ajung la Festivalul Internațional de Film Transilvania (12–21 iunie 2026, Cluj-Napoca), unde vor putea fi văzute în avanpremieră națională.