-->

Caravanele Zilele Filmului Românesc și Les Films de Cannes reconectează publicul cu magia unui film văzut pe marele ecran
https://www.ziarulmetropolis.ro/caravanele-zilele-filmului-romanesc-si-les-films-de-cannes-reconecteaza-publicul-cu-magia-unui-film-vazut-pe-marele-ecran/

În această vară, Asociaţia Cinemascop şi compania de distribuţie Voodoo Films colaborează pentru a aduce publicului din Bucureşti, Brăila, Craiova şi din alte oraşe ale ţării filme româneşti şi producţii internaţionale, în spaţii alternative sau în zone unde ele ajung rar, unde nu mai există cinematografe sau unde obiceiul de a vedea un film la cinema a dispărut treptat.

Un articol de Liliana Matei|21 mai 2026

Prima oprire a Caravanei Zilele Filmului Românesc este la București pe 21 mai la Roaba de Cultură în Herăstrău, apoi, caravana pornește în călătorie spre Brăila pe 12 iunie, cu opriri la Slănic Prahova pe 13 iunie și pe 27 iunie. Craiova este următoarea destinație pe harta caravanei, în trecere pe la Cinema Patria. Programul complet va fi anunțat în curând pe paginile de social media ale Voodoo Films.

La Roba de cultură, în Parcul Herăstrău, se vede comedia Hotarul, regizată de Ion Borș și Ruslan Moroșan, care va fi proiectată pe 21 mai de la ora 21:00. Într-un sat mic, două familii se războiesc pentru un petic de pământ, iar conflictul scapă de sub control chiar înaintea nunții. Cu un umor curat și autentic, Hotarul este un succes de public. Pe 24 iunie spectatorii sunt invitați să vizioneze Caliu. Nicidecum altceva, ce să fac altceva?, regizat de Simona Constantin. Legendarul lăutar Gheorghe „Caliu” Anghel, supranumit „Regele Viorii”, trăiește între amintirile unei glorii internaționale și realitatea luptei pentru recunoaștere din prezent. Povestea lui Caliu culminează cu prezența inedită a lui Johnny Depp într-un moment cheie al filmului, în care muzica și cinemaul se intersectează. Proiecția va fi urmată de o discuție cu regizoarea filmului, Simona Constantin, și cu Ruxandra Păduraru (Cozerie).

Caravana Les Films de Cannes își începe și ea călătoria în țară pe 28 mai cu formidabilul Sound of falling/Singure sub soare în regia Maschei Schilinski. Filmul a avut premiera la Festivalul de Film de la Cannes în 2025, unde a câștigat Premiul Juriului. Sound of falling/Singure sub soare  spune povestea a patru femei, pe parcursul a 100 de ani, pentru că destinele lor se întrepătrund subtil, dincolo de timp. Este o saga despre amintiri colective, moștenire emoțională și legături invizibile între generații – o poveste despre ceea ce transmitem mai departe, chiar și atunci când credem că totul s-a pierdut. Filmul va fi proiectat de la ora 21:30 la Roaba de Cultură din Herăstrău.

Tot la Roaba de Cultură, pe 20 iunie, publicul va putea viziona The Voice of Hind Rajab, regizat de Kaouther Ben Hania. După un atac asupra mașinii în care se afla familia sa, Hind, o fetiță în vârstă de doar cinci ani, rămâne singura supraviețuitoare, iar voluntarii Red Crescent fac eforturi disperate de a ajunge la ea pentru a o salva.

Caravana Les Films de Cannes ajunge și la Cluj-Napoca pe 30 mai, la Cinema Arta de la ora 14:00 cu filmul Sound of Falling/ Singure sub soare, în regia Mischei Schilinski. Programul caravanelor va fi disponibil în curând pe filmedefestival.ro.

23
/06
/26

Vara la Eforie Sud înseamnă seri petrecute în Grădina Cinemascop. Eforie Colorat deschide un nou sezon de evenimente culturale și timp petrecut împreună. Între 4 iulie și 23 august, vizitatorii sunt invitați să redescopere Eforie Sud prin filme, artă contemporană, muzică, ateliere și povești ale oamenilor care îi dau viață.

19
/06
/26

Astăzi începe cea de-a 33-a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu. La fel ca în fiecare an FITS pregătește şi o amplă selecţie de spectacole outdoor, pe lângă evenimentele indoor care îi vor aduce la Sibiu pe Fanny Ardant, Milo Rau sau Cristian Mungiu.

17
/06
/26

13 iunie 2026 rămâne în istoria cinematografiei românești ca seara în care filmul FJORD a devenit un adevărat fenomen național.

15
/06
/26

România participă la cea de-a XXXII-a ediție a Beijing International Book Fair (BIBF), una dintre cele mai prestigioase manifestări internaționale dedicate cărții, drepturilor de autor și industriei editoriale, care va avea loc în perioada 17–21 iunie 2026.

15
/06
/26

Marți, 16 iunie, pianistul Horia Mihail pornește din zona Moldovei noua serie de recitaluri din Turneul Național Pianul Călător, unul dintre cele mai longevive proiecte itinerante dedicate muzicii clasice din România, început în 2011, care se va încheia anul acesta pe 29 iunie, la Ateneul Român din Bucureşti.

12
/06
/26

Ediția XXXVI a Festivalului Național de Teatru, care se va desfășura la București în perioada 16-25 octombrie, anunță lansarea ediției cu numărul 5 a concursului de dramaturgie.

12
/06
/26

Teatrul Național „Marin Sorescu” din Craiova participă la cea de-a doua ediție a Festivalului Internațional Shakespeare din Hong Kong, unul dintre cele mai importante evenimente dedicate operei shakespeariene din Asia, cu spectacolul „Hamlet”, în regia renumitului creator britanic Declan Donnellan și cu scenografia semnată de Nick Ormerod.

12
/06
/26

A 25-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania începe astăzi, iar Clujul intră, pentru 10 zile, în ritmul celui mai mare eveniment dedicat filmului din România.

11
/06
/26

Dansatoarea Andreea Vălean și coregraful Daniel Alexandru Dragomir, fondatorul companiei Contemporary Creative Dreamers, participă la cea de-a 40-a ediție a Competiției Internaționale de Creație Coregrafică / „Choreography 40 - Hannover”. Evenimentul se va desfășura în perioada 11-13 iunie 2026, la „Theater am Aegi” din Hanovra, Germania.

11
/06
/26

Timp de cinci zile, Nordic Exposure: O călătorie în nordul literar prezintă peste 20 de evenimente care aduc cititorii mai aproape de autorii nordici contemporani. Noul festival de literatură face parte din familia Nordic Festival și are loc între 16 și 20 septembrie 2026, în spații culturale consacrate din capitală.