-->

Actorul Sebastian Stan a câștigat Globul de Aur
https://www.ziarulmetropolis.ro/actorul-sebastian-stan-a-castigat-globul-de-aur/

Duminică seară, la cea de a 82-a ediţie a Globurilor de Aur, actorului american de origine română Sebastian Stan Premiul i s-a decernat Premiul pentru Cel mai bun actor într-un film de comedie/musical.

Un articol de Ziarul Metropolis|6 ianuarie 2025

Artistul a fost recompensat pentru rolul interpretat în filmul „A Different Man”. Concurenții săi la această categorie au fost actorii Jesse Eisenberg („A Real Pain”), Hugh Grant („Heretic”), Gabriel LaBelle („Saturday Night”), Jesse Plemons („Kinds of Kindness”) și Glen Powell („Hit Man”).

La ediția din 2025 Premiilor Globul de Aur, Sebastian a fost nominalizat la două categorii: Cel mai bun actor în rol principal la categoria dramă și Cel mai bun actor la comedie/musical. La categoria dramă, Cel mai bun actor a fost desemnat  Adrien Brody pentru rolul din „The Brutalist”.

Actorul american de origine română interpretează în „A Different Man”, peliculă regizată de Aaron Schimberg, rolul Edward, un bărbat care suferă de neurofibromatoză, o tulburare genetică ce afectează dezvoltarea celulelor sistemului nervos, schimbând trăsăturile faciale ale bolnavului. Acesta ia decizia de a recurge la reconstrucție prin chirurgie plastică, iar după aceea face o pasiune pentru Oswald, un tânăr diagnosticat cu aceeași boală.

La decernarea premiului, actorul a precizat: „Trebuie să terminăm acum cu ignoranţa şi disconfortul nostru cu privire la handicap şi desfigurare”. „Acest premiu este și pentru mama mea (Georgeta Orlovschi), care a plecat din România în căutarea unei vieți mai bune și care a făcut totul pentru mine, și pentru tatăl meu vitreg, Tony (Anthony Fruhauf). (…) România, te iubesc”, a adăugat Sebastian Stan, care la ediția din 2024 a Festivalului Internațional de Film de la Berlin a câștigat Ursul de Argint (premiul pentru cel mai bun actor în rol principal) pentru același rol.

Sebastian Stan, în vârstă de 42 de ani, s-a născut la Constanța, România. La opt ani, a plecat la Viena cu mama sa, profesoara de pian Georgeta Orlovschi, în Viena. La zece ani a jucat primul rol, în filmul „71 Fragments of a Chronology of Chance”, regizat de Michael Haneke, iar peste patru ani s-a mutat la New York. La Hollywood a început să atragă atenție odată cu rolul Bucky Barnes („Winter Soldier”) din filmele seriei Marvel. A făcut parte din distribuția miniseriei „Pam & Tommy” (2022), în care a interpretat rolul Tommy Lee, fostul toboșar din trupa rock Motley Crue.Seb

12
/09
/25

Evenimentul care propune cinefililor o noaptea întreagă de film românesc se întoarce pe 19 septembrie în București și Cluj. Ajunsă la cea de-a 16-a ediție, Noaptea Albă a Filmului Românesc va avea loc în 7 cinematografe și va aduce pe marile ecrane doar producții autohtone.

12
/09
/25

Centrul Cultural Animest își deschide porțile pentru cei mai mici și curioși dintre iubitorii de animație. Secțiunea din cadrul Festivalului Internațional de Film de Animație Animest dedicată celor mai tineri dintre cinefili propune noi călătorii pline de aventuri și lecții importante în perioada 3 - 12 octombrie.

02
/09
/25

La început de toamnă, Cinema sub clar de lună transformă terasa Promenada Mall într-un cinematograf în aer liber. Între 11 septembrie și 16 octombrie, publicul cinefil va putea participa la o serie de proiecții speciale, cu intrare liberă, organizate în parteneriat cu Festivalul Internațional de Film Transilvania (TIFF).

27
/08
/25

Retrospectiva celei de-a XXII-a ediții a Festivalului Internațional de Film Independent ANONIMUL – care a avut loc la Sfântu Gheorghe (Delta Dunării), se va desfășura în perioada 28-31 august la Cinema Elvire Popesco în București, pe terasa Cinema Studio din Timișoara și în Tulcea, în cadrul Festivalului „Ivan Patzaichin”.

23
/07
/25

Her Story, Her Future – Mentorat pentru femei în industria filmului prezintă astăzi, 23 iulie 2025, în cadrul Festivalului European de Film de la Palić, selecția Tender Realities (121 min) – o serie de cinci scurtmetraje realizate de tinere regizoare din România. Curatoriată de cineasta Mirona Radu, fondatoarea programului și asistent de cercetare la UNATC, selecția oferă o privire intimă asupra feminității, vulnerabilității emoționale și complexității relațiilor umane.

22
/07
/25

O retrospectivă a creației cinematografice semnate de regizorul Radu Jude, organizată de Centre Pompidou Paris la mk2 Bibliothèque, este programată în perioada 23 septembrie – 11 octombrie 2025.

04
/06
/25

12 documentare despre natură, aproape toate în premieră națională, 3 masterclass-uri cu invitați de talie internațională, 5 expoziții de fotografie, 4 ateliere pentru copii și numeroase sesiuni de dialog cu publicul la care vor participa specialiști și reprezentanți ai ONG-urilor de mediu...

27
/05
/25

Legendarul Béla Tarr, unul dintre cei mai importanți și influenți cineaști din lume, este invitatul special al celei de-a 24-a ediții a Festivalului Internațional de Film Transilvania (13-22 iunie 2025, Cluj-Napoca), unde va primi Premiul pentru Întreaga Activitate. Acesta va susține și un masterclass în fața tinerilor cineaști și a publicului prezent la TIFF.24.

21
/05
/25

Cineastul Andrei Ujică, autor al unor filme esențiale pentru cinemaul documentar, va fi omagiat la cea de-a 24-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania (13–22 iunie 2025, Cluj-Napoca), unde va primi Premiul de Excelență pentru contribuția sa remarcabilă la arta cinematografică.