-->

Julianne Moore va juca în cel de-al treilea film „Jocurile foamei”
https://www.ziarulmetropolis.ro/julianne-moore-va-juca-in-cel-de-al-treilea-film-jocurile-foamei/

Julianne Moore va juca un rol principal în cel de-al treilea film al francizei ,,Jocurile foamei”, intitulat ,,The Hunger Games: Mockingjay”, care va fi lansat în două părţi.

Un articol de Andrada Văsii|16 septembrie 2013

Julianne Moore va juca un rol principal în cel de-al treilea film al francizei ,,Jocurile foamei”, intitulat ,,The Hunger Games: Mockingjay”, care va fi lansat în două părţi.

Julianne Moore, în vârstă de 52 de ani, va interpreta rolul preşedintei Alma Coin, liderul alianţei rebelilor care luptă împotrivia regimului dictatorial din capitala Panem.

Astfel, Julian Moore se alătură unei distribuţii conduse de actriţa premiată cu Oscar Jennifer Lawrence, interpreta eroinei Katniss Everdeen, o tânără care devine un simbol al speranţei pentru o societate oprimată, după ce a câştigat o competiţie organizată sub forma unui concurs de supravieţuire, transmis la televiziune.

Filmul ,,The Hunger Games: Mockingjay” va fi lansat în două părţi care vor avea premierele pe marile ecrane în noiembrie 2014 şi în noiembrie 2015.

Julianne Moore – o carieră de excepție

De-a lungul carierei sale, Julianne Moore a fost nominalizată de patru ori la Oscar – pentru ,,Boogie Nights/ Jurnalul unei vedete de film porno” (1998), ,,The End of the Affair/ Sfârşitul aventurii” (2000), ,,Far from Heaven/ Departe de paradis” (2003) şi ,,The Hours/ Orele” (2003) -, de şase ori la Globul de Aur, de trei ori la BAFTA şi de nouă ori la premiile Sindicatului actorilor americani.

Julian Moore

Julianne Moore va juca un rol principal în cel de-al treilea film al francizei ,,Jocurile foamei”, intitulat ,,The Hunger Games: Mockingjay”.

Alături de restul distribuţiei din ,,Poveşti întretăiate/ Short Cuts” (1993), ea a obţinut un Glob de Aur pentru prestaţia din această peliculă.

Filmul ,,Jocurile foamei”, realizat pe baza primului roman din trilogia scrisă de romanciera Suzanne Collins, a fost lansat anul trecut şi a obţinut încasări de peste 691,2 milioane de dolari pe plan mondial, notează Mediafax.

Cel de-al doilea film din serie, intitulat ,,Jocurile foamei: Sfidarea/ The Hunger Games: Catching Fire” va avea premiera pe marile ecrane din România pe 22 noiembrie.

Foto credit: Cinemagia

26
/01
/26

După un parcurs spectaculos la festivaluri internaționale, Sorella di Clausura ajunge în cinematografele din România pe 6 martie. Actrița Katia Pascariu a primit premiul Boccalino d’Oro pentru cea mai bună interpretare la Locarno, în timp ce regizoarea Ivana Mladenović a câștigat Trofeul Heart of Sarajevo pentru cea mai bună regie la Festivalul de Film de la Sarajevo.

16
/01
/26

Programul primelor săptămâni va include filme de ficțiune și documentare în premieră, cu un palmares important de premii la festivalurile de profil, dar și o seară dedicată filmelor regretatului regizor Cristian Nemescu și o retrospectivă a primelor filme regizate de Corneliu Porumboiu.

17
/12
/25

„Still Nia”, regizat de Paula Oneț, este un film-portret profund personal, un film-călătorie în teritoriul fragil al memoriei corporale. Între documentar și poezie vizuală, filmul își găsește forța în povestea Ștefaniei – Nia, numele de alint pe care părinții i l-au dat în copilărie –, care începe să-și deschidă trecutul ca pe o rană veche, dar încă vie.

25
/11
/25

Institutul Cultural Român de la Londra se alătură Festivalului de Film Românesc din Regatul Unit, un demers care reafirmă vizibilitatea cinematografiei românești în spațiul cultural britanic. Ediția de anul acesta se va desfășura între 27 noiembrie și 1 decembrie 2025, la Londra și Colchester, într-un cadru simbolic, apropiat Zilei Naționale a României. Ediția de la Londra și Colchester onorează moștenirea culturală lăsată de inițiatoarea festivalului, Ramona Mitrică.

25
/11
/25

Transilvania Film anunță lansarea în cinematografe a filmului Sirāt, regizat de Oliver Laxe și distins cu Premiul Juriului la Cannes 2025. Primit cu entuziasm de criticii și spectatorii din toată lumea, filmul este și propunerea Spaniei la Oscarurile din 2026 pentru categoria „Cel mai bun film internațional”.

31
/10
/25

O Românie săracă, gri, needucată, cu oameni triști, chinuiți, lipsiți de perspective, o Românie întunecată, cu case dărăpănate și camere urâte și reci, o Românie pe care, deși e absolut reală, ne place mai degrabă s-o ignorăm, să ne prefacem că nu există...

23
/10
/25

De 16 ani, Les Films de Cannes à Bucarest aduce filmele care au impresionat pe Croazetă — acelea care te fac să gândești, să simți și, uneori, să-ți schimbi felul în care privești lumea.

21
/10
/25

Ambasada Peru în România și Institutul Cervantes din București organizează o serie de patru proiecții de filme peruane – o proiecție pe săptămână, joia, începând cu 23 octombrie. Evenimentul se înscrie în demersul de promovare a culturii și artei peruane, care a debutat cu expoziția Migrantes/Migranți de Issa Watanabe, una dintre cele mai renumite ilustratoare peruane, expoziție deschisă până pe 13 decembrie, la Institutul Cervantes din București.