-->

„#mickiewiczeminescu” are premiera la Iași
https://www.ziarulmetropolis.ro/mickiewiczeminescu-are-premiera-la-iasi/

Pe 29 septembrie, la ora 19.00, la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi va avea loc premiera spectacolului „#mickiewiczeminescu”.

Un articol de Liliana Matei|28 septembrie 2022

În această toamnă, Teatrul „Stefan Żeromski” din Kielce, Polonia, împreună cu Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași au inițiat un proiect comun: „Podul Romantic Mickiewicz – Eminescu”. În cadrul acestui proiect, cele două instituții teatrale au realizat coproducția #mickiewiczeminescu, un spectacol în limbile română și polonă, care aduce împreună cele mai cunoscute poezii ale lui Adam Mickiewicz și ale lui Mihai Eminescu. Spectacolul va avea premiera la Iași, în această săptămână, și la Kielce, în noiembrie. Accesul publicului la cele patru reprezentații de la Teatru³ este gratuit.

 

#mickiewiczeminescu

Premiera: 29 septembrie, ora 19:00, Teatru³

Următoarele reprezentații: 2, 3, 4 octombrie, ora19:00, Teatru³

Regie: Tanja Miletić Oručević, Radu Ghilaș

Costume: Kornelia Dzikowska

Video design: Andrei Cozlac

Muzică originală: Odry Bârcă

Coregrafie: Oana Sandu

distribuția:

Huber Fiebig

Dumitru Georgescu

Radu Homiceanu

Livia Iorga

Lukasz Pruchniewicz

Oana Sandu

Zuzanna Wierzbińska

Aneta Wirzinkiewicz

 Proiectul are ca obiectiv popularizarea operei lirice a celor doi mari poeți romantici, pe scenele de teatru din România (Teatrul Național Iași) și Polonia (Teatrul „Stefan Żeromski” din Kielce).  „Vis”, „Romantism”, „Resemnare”, „Pani Twardowska”, versuri cunoscute din opera romantică a lui Mickiewicz, și „Luceafărul”, „Sara pe deal”, „Pe lângă plopii fără soț” , „La steaua” din lirica eminesciană sunt doar câteva dintre poeziile care vor putea fi auzite pe scena Naționalului ieșean, timp de patru seri.

Prin alăturarea „Baladelor și romanțelor” cu poezia lui Mihail Eminescu, cel mai mare poet romantic român, artiștii intră într-un dialog intercultural creativ. Baladele lui Mickiewicz, considerate un manifest al romantismului, reprezintă fundamentul ideilor acestei mișcări; pe de altă parte, lirica lui Eminescu anunță sfârșitului unei epoci. Suprapunerea acestor lumi poetice e menită să găsească similitudini între cele două spații culturale și ideile universale ale romantismului european, punând în evidență, în același timp, transformarea complexă a esteticii romantismului.

 „Anul Romantismului Polonez” este sărbătorit cu ocazia împlinirii a 200 de ani de la publicarea „Baladelor și Romanțelor” lui Adam Mickiewicz. Evenimentul este marcat de Institutul „Adam Mickiewicz” prin crearea a numeroase proiecte culturale în întreaga lume, cu scopul de a face cunoscut romantismul polonez.

 Proiectele organizate de Institutul Adam Mickiewicz în cadrul „Anului Romantismului Polonez” aduc în prezent ideile romantismului polonez ca punct de confluență a mai multor culturi, viziuni și curente artistice. Demersul inițiat certifică faptul că moștenirea romantică influențează puternic și astăzi artiștii polonezi și străini, creând un spațiu fertil pentru dialog artistic.

 Proiectul face parte din Programul „44 x Mickiewicz”, program finanțat de Institutul Adam Mickiewicz.

Coorganizatori: Institutul Adam Mickiewicz, culture.pl, Teatrul „Stefan Żeromski” din Kielce și Teatrul Național Iași.

 

Foto: Bogdan Artene

30
/06
/26

Între 2 și 5 iulie 2026, THE JAZZ CAVE FESTIVAL VI aduce o nouă experiență multiculturală într-un decor impresionant. Festivalul aduce în Vâlcea 21 de formații din Europa, America de Nord și America de Sud, care vor bucura publicul prin concerte de jazz în stiluri diferite, ce se vor desfășura pe 3 scene.

29
/06
/26

Premiera spectacolului „Lakmé” de Léo Delibes, în regia lui Andrei Şerban şi sub conducerea muzicală a lui Tiberiu Soare, va avea loc pe 2 şi 3 iulie, de la ora 18.30, la Opera Naţională Bucureşti.

26
/06
/26

Între 9 și 12 iulie, Cinema Elvire Popesco găzduiește Retrospectiva TIFF.25, care aduce în fața publicului o selecție de filme din programul celei de-a 25-a ediții a festivalului.

26
/06
/26

S-a născut în vara anului 1912, pe 28 iunie, la începutul unuia dintre cele mai tulburate secole, iar primii ani după liceul absolvit în oraşul natal şi i-a petrecut la Iaşi, unde a luat lecţii de pian şi compoziţie.

25
/06
/26

Institutul Cultural Român de la New York, în parteneriat cu prestigiosul teatru newyorkez La MaMa și cu Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București, cu sprijinul Ministerului Culturii din România, prezintă, în perioada 25-28 iunie 2026, premiera mondială a spectacolului multimedia Migration Diary. New York City Edition, un proiect inedit, româno-american, creat de regizoarea Carmen Lidia Vidu.

23
/06
/26

Vara la Eforie Sud înseamnă seri petrecute în Grădina Cinemascop. Eforie Colorat deschide un nou sezon de evenimente culturale și timp petrecut împreună. Între 4 iulie și 23 august, vizitatorii sunt invitați să redescopere Eforie Sud prin filme, artă contemporană, muzică, ateliere și povești ale oamenilor care îi dau viață.

19
/06
/26

Astăzi începe cea de-a 33-a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu. La fel ca în fiecare an FITS pregătește şi o amplă selecţie de spectacole outdoor, pe lângă evenimentele indoor care îi vor aduce la Sibiu pe Fanny Ardant, Milo Rau sau Cristian Mungiu.

17
/06
/26

13 iunie 2026 rămâne în istoria cinematografiei românești ca seara în care filmul FJORD a devenit un adevărat fenomen național.