-->

O ediție cu de toate – festivalul Cinemascop revine în Eforie Sud între 1-6 august
https://www.ziarulmetropolis.ro/o-editie-cu-de-toate-festivalul-cinemascop-revine-in-eforie-sud-intre-1-6-august/

Între 1-6 august, grădina de vară din Eforie Sud găzduieşte din nou, ca o tradiţie, festivalul Cinemascop. Ediţia a şasea aduce un program plin, pe care îl veţi putea descoperi în fiecare zi de festival, începând cu ora 18:00. Iată ce au pregătit organizatorii anul acesta!

Un articol de Petre Ivan|31 iulie 2023

În ceea ce privește programul de filme, în cinci dinte cele șase zile de festival vor fi proiectate filme europene, începând cu o comedie franceză, trecând printr-un film fantasy italian, o dramă poloneză, un film istoric ceh, și terminând cu o dramă românească nouă-nouță. Proiecțiile încep la ora 21:00.

1.08 – Cei doi Alfred (r. Bruno Podalydès, Franța, 2020, 92 min)

2.08 – Pinocchio (r. Matteo Garrone, Italia, Franța, Marea Britanie, 2019, 125 min)

3.08 – Corpus Christi (r. Jan Komasa, Polonia, 2019, 115 min)

4.08 – O lume albastru închis (r. Jan Svěrák, Cehia, Marea Britanie, Germania, 2001, 112 min)

6.08 – Tigru (r. Andrei Tănase, România, Franța, Grecia, 2023, 80 min)

Seara de sâmbătă, 5 august, aduce o premieră, atât pentru festival, cât și pentru Eforie Sud. Este prima dată când Cinemascop nu vă invită la film, ci la petrecere! Seara muzicală începe cu un concert live – Sidonia Doica și Rosta Man vor (re)interpreta melodii celebre din filme care ne-au marcat pe toți la un moment dat. Imediat după aceea, de la ora 21:00, începe petrecerea. Dar nu orice fel de petrecere, ci una silent disco, pentru prima dată în Eforie Sud. Asta înseamnă că veți avea de ales între 3 canale cu muzică selectată de echipele Centrului Ceh și Eforie Colorat. Fiecare canal vine cu povestea lui – retro vibes, petrecere în cartier vibes, sau club vibes. Echipamentul este pus la dispoziție de prietenii de la J’ai Bistrot.

Toate cele de mai sus se întâmplă după lăsarea întunericului, însă mai sunt multe de făcut în grădina de vară și înainte, de la ora 18:00, când aceasta se deschide. Pentru cei mici, cu vârste între 4-14 ani, a fost pregătit un program special în cadrul atelierelor de creație. Fiecare zi vine cu o tematică nouă și cu un alt mediu artistic – pictură, desen, colaj, mixed media. Copiii se vor exprima liber, dar vor și învăța noțiuni noi despre artă, distrându-se. Ateliere de creație sunt susținute de Institutul Cultural Român, iar materialele artistice sunt puse la dispoziția festivalului de către brandul ceh Koh-I-Noor.

Cum grădina de vară este deschisă pe toată perioada estivală, spațiul oferă vizitatorilor săi o gamă variată de activități conexe. Eforie Colorat, proiectul ce se desfășoară anul acesta până pe 10 septembrie, a pregătit câteva zone speciale: zona de playground cu ping pong, foosball și lego, zona de relaxare și o bibliotecă pop-up. De asemenea, în spațiu există două expoziții gata să fie descoperite. „Memorialul Saltelei”, de Mircea Modreanu, este o expoziție ce se regăsește în white cube-ul E T A J on wheels. Mai multe despre ea puteți citi aici. În plus, la intrarea în grădină veți fi întâmpinați de expoziția „Între emoție și istorie: o călătorie prin arta publicitară spaniolă”, realizată de Ambasada Spaniei.

Festivalul Cinemascop a fost fondat de Centrul Ceh București în 2018 și a început cu reamenajarea grădinii de vară din Eforie Sud, la acel moment abandonată. Ulterior, festivalul s-a desfășurat an de an de la 1 august, organizat de Centrul Ceh și EUNIC România, alături de Primăria Orașului Eforie și RADEF RomâniaFilm. Asociația Forumul Artelor Vizuale, un ONG local, a preluat frâiele grădinii din 2021, când a început proiectul Eforie Colorat, ce a atins scopul inițial al redeschiderii unui astfel de spațiu: reintroducerea sa în circuit și transformarea lui într-un hub cultural. Cinemascop rămâne tradiția de la început de august.

Intrarea este liberă la toate evenimentele din cadrul festivalului. Puteți găsi mai multe detalii despre program pe paginile de Facebook și Instagram.

16
/01
/26

Programul primelor săptămâni va include filme de ficțiune și documentare în premieră, cu un palmares important de premii la festivalurile de profil, dar și o seară dedicată filmelor regretatului regizor Cristian Nemescu și o retrospectivă a primelor filme regizate de Corneliu Porumboiu.

17
/12
/25

„Still Nia”, regizat de Paula Oneț, este un film-portret profund personal, un film-călătorie în teritoriul fragil al memoriei corporale. Între documentar și poezie vizuală, filmul își găsește forța în povestea Ștefaniei – Nia, numele de alint pe care părinții i l-au dat în copilărie –, care începe să-și deschidă trecutul ca pe o rană veche, dar încă vie.

25
/11
/25

Institutul Cultural Român de la Londra se alătură Festivalului de Film Românesc din Regatul Unit, un demers care reafirmă vizibilitatea cinematografiei românești în spațiul cultural britanic. Ediția de anul acesta se va desfășura între 27 noiembrie și 1 decembrie 2025, la Londra și Colchester, într-un cadru simbolic, apropiat Zilei Naționale a României. Ediția de la Londra și Colchester onorează moștenirea culturală lăsată de inițiatoarea festivalului, Ramona Mitrică.

25
/11
/25

Transilvania Film anunță lansarea în cinematografe a filmului Sirāt, regizat de Oliver Laxe și distins cu Premiul Juriului la Cannes 2025. Primit cu entuziasm de criticii și spectatorii din toată lumea, filmul este și propunerea Spaniei la Oscarurile din 2026 pentru categoria „Cel mai bun film internațional”.

31
/10
/25

O Românie săracă, gri, needucată, cu oameni triști, chinuiți, lipsiți de perspective, o Românie întunecată, cu case dărăpănate și camere urâte și reci, o Românie pe care, deși e absolut reală, ne place mai degrabă s-o ignorăm, să ne prefacem că nu există...

23
/10
/25

De 16 ani, Les Films de Cannes à Bucarest aduce filmele care au impresionat pe Croazetă — acelea care te fac să gândești, să simți și, uneori, să-ți schimbi felul în care privești lumea.

21
/10
/25

Ambasada Peru în România și Institutul Cervantes din București organizează o serie de patru proiecții de filme peruane – o proiecție pe săptămână, joia, începând cu 23 octombrie. Evenimentul se înscrie în demersul de promovare a culturii și artei peruane, care a debutat cu expoziția Migrantes/Migranți de Issa Watanabe, una dintre cele mai renumite ilustratoare peruane, expoziție deschisă până pe 13 decembrie, la Institutul Cervantes din București.