Programul teatrelor bucurestene in perioada 7 – 13 ianuarie 2013
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-7-13-ianuarie-2013/

Programul principalelor instituţii de teatru din Bucureşti în perioada 7 – 13 ianuarie 2013: Teatrul Naţional Bucureşti: Sala Mică: miercuri, 9 ianuarie, ora 20:00 – “Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; joi, 10 ianuarie, ora 20:00 – “Două loturi” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; vineri, 11 ianuarie, ora 20:00 – […]

Un articol de Andrada Văsii|7 Ianuarie 2013

Programul principalelor instituţii de teatru din Bucureşti în perioada 7 – 13 ianuarie 2013:

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Mică:

  • miercuri, 9 ianuarie, ora 20:00 – “Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;
  • joi, 10 ianuarie, ora 20:00 – “Două loturi” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija;
  • vineri, 11 ianuarie, ora 20:00 – “Două loturi” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija;
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 20:00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 19:30 – “Doi x Doi” (“Tigrul” de Murray Schisgal & “Amantul” de Harold Pinter), regia Vlad Stănescu;

Sala Media:

  • miercuri, 9 ianuarie, ora 20:00 – “Năpasta” de Ion Luca Caragiale, regia Radu Afrim;

Sala Mare:

  • vineri, 11 ianaurie, ora 19:30 – “Egoistul” de Jean Anouilh, regia Radu Beligan;
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:30 – “Idolul şi Ion Anapoda” de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 19:30 – “Sinucigaşul” de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic:

  • miercuri, 9 ianuarie, ora 19:00 – “Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită” de Bertolt Brecht, regia Dragoş Galgoţiu;
  • joi, 10 ianuarie, ora 19:00 – “Un Tango Mas” de Răzvan Mazilu, direcţia de scenă Alexandru Dabija;
  • vineri, 11 ianuarie, ora 19:00 – “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija;
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:00 – “Pyramus & Thisbe 4 You”, după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 11:00 – “Aventurile lui Habarnam”, după Nikolai Nosov, regia Alexandru Dabija;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 19:00 – “Natură moartă cu nepot obez” de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt;

Sala Studio:

  • joi, 10 ianuarie, ora 19:30 – “Grădinile Groazei” de Daniel Call, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc;
  • vineri, 11 ianuarie, ora 19:30 – “Blifat” de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail;
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:30 – concert de muzică tradiţională europeană “Pontice de iarnă”;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 19:30 – “Mă întorc de departe” de Claudine Galea, regia Theo Herghelegiu.

Teatrul Mic:

  • joi, 10 ianaurie, ora 19:00 – “Visul unei nopţi de vară” după William Shakespeare, versiunea scenică de Gelu Colceag, regia Gelu Colceag;
  • vineri, 11 ianuarie, ora 19:00 – “Pensiune completă” de Pierre Chesnot, traducerea Marica Beligan, regia Gelu Colceag;
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:00 – “Băieţii de aur” de Neil Simon, traducerea Andrei Bantaş;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 19:00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate” de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu.

Teatrul Foarte Mic:

  • joi, 10 ianuarie, ora 19:00 – “Locuri calde” de Alex Vlad, Raluca Ghervan, Răzvan Marinescu, regia Răzvan Marinescu;
  • vineri, 11 ianuarie, ora 19:00 – “Interzis sub 18 ani” de Mihaela Michailov, regia Ioana Păun;
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:00 – “O viaţă de teatru” de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 19:00 – “Somnoroasa aventură” de Teodor Mazilu, regia şi scenografia Vlad Stănescu.

Teatrul Bulandra:

Sala “Liviu Ciulei”:

  • marţi, 8 ianuarie, ora 20:00 – “Şarpele în iarbă” de Alan Ayckbourn, regia Emil Hoştină;
  • vineri, 11 ianuarie, ora 18:30 – “Îngropaţi-mă pe după plintă” de Pavel Sanaev, regia Yuriy Kordonskiy;
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 20:00 – “Arlechino moare?” de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 18:30 – “Îngropaţi-mă pe după plintă” de Pavel Sanaev, regia Yuriy Kordonskiy.

Sala “Toma Caragiu”:

  • marţi, 8 ianuarie, ora 19:00 – “Măscăriciul” de A.P. Cehov, regia Horaţiu Mălăele;
  • miercuri, 9 ianuarie, ora 19:00 – “Măscăriciul” de A.P. Cehov, regia Horaţiu Mălăele;
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 18:30 – “Ivanov” de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban.

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan”:

  • miercuri, 9 ianuarie, ora 19:00 – “Clinica” de Adrian Lustig, regia Aurel Palade;
  • joi, 10 ianuarie, ora 19:00 – “Un cuplu ciudat” de Neil Simon, regia Liviu Lucaci;
  • vineri, 11 ianuarie, ora 19:00 – “Casa Zoikăi” de Mihail Bulgakov, regia Alexandru Tocilescu;
  • sâmbătă 12, ianuarie, ora 19:00 – “Avarul îndrăgostit” de Cristian Juncu după Moliere, regia Vlad Massaci;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 19:00 – “Zăpezile de altădată” de Dumitru Solomon, regia şi ilustraţia muzicală Mircea Cornişteanu;

Sala Studio:

  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:30 – “Fata de mătase artificială” de Irmgard Keun, regia Vlad Massaci;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 19:30 – “Stăpânii rulotei” de Gerald Murphy, regia Dan Tudor.

Teatrul Masca:

  • joi, 10 ianuarie, ora 19:00 – “Slugă la doi stăpâni”;
  • vineri, 11 ianuarie, ora 19:00 – “Ţara unde îngerii vin degeaba”;
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 12:30 – “Fior D’amor în Bucuresci” (la metrou);
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:00 – “Comedia Erorilor”;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 12:30 – “Teatrul de 2 minute” (metrou);
  • duminică, 13 ianuarie, ora 19:00 – “Gemenii”.

Teatrul Nottara:

Sala “Horia Lovinescu”:

  • joi, 10 ianuarie, ora 19:00 – “Uzina de plăceri S.A.”;
  • vineri, 11 ianuarie, ora 19:00 – “Roman teatral”;
  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:00 – “Umor, amor, fior de dor… în Bucureşti”;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 19:00 – “Zeul măcelului”.

Teatrul Ţăndărică:

  • sâmbătă, 12 ianuarie, ora 10:00 şi ora 12:00 – “Capra cu trei iezi”, regia Gabriel Apostol;
  • duminică, 13 ianuarie, ora 10:00 şi ora 12:00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol. 

     

    Sursa: Mediafax

21
/10
/19

Seria invitaţilor de marcă la ediţie a X-a a Les Films de Cannes à Bucarest continuă cu unul dintre cele mai promiţătoare talente ale cinematografiei braziliene: Juliano Dornelles, regizorul filmului „Bacurau”, pe care îl semnează împreună cu Kleber Mendonça Filho, peliculă câștigătoare a Premiului Juriului la Cannes 2019.

19
/10
/19

Foaierul și holul Sălii Studio a Teatrului Odeon devin, pe timpul desfășurării FNT-29, spațiul unei expoziții despre arta și viața unui artist complex și plin de elaborate viziuni. Un demers care mizează pe informația intenționat-fragmentară, amestecată cu melancolie și decadență...

19
/10
/19

Evgheni Vodolazkin, unul dintre cei mai importanți și îndrăgiți scriitori, revine în România, în perioada 24–28 octombrie, la invitația Editurii Humanitas Fiction și a Festivalului Internațional de Literatură de la Timișoara – FILTM 2019.

19
/10
/19

Duminică, 20 octombrie, de la 18.30, la TVR 3, în emisiunea „Vizual”, Marius Constantinescu vă invită la centrul BOZAR din Bruxelles, la deschiderea celui mai mare eveniment dedicat lui Brâncuşi în ultimii 20 de ani şi primul de acest gen din Belgia: expoziţia „Brâncuşi. Sublimarea formei”.

19
/10
/19

Marți, 22 octombrie, de la ora 19.00, la Librăria Humanitas de la Cișmigiu, va avea loc o întâlnire cu Lucian Boia și Marian Voicu despre volumul „Întrebări fără răspuns (sau cu prea multe răspunsuri)”, publicat de Editura Humanitas.

18
/10
/19

CRONICĂ DE FILM În documentarul „Jurnalul familiei -escu” (2018), regizorul Șerban Georgescu discută pe un ton jucăuș, ironic, ce (mai) înseamnă a fi român, la 100 de ani de la apariția României moderne, perioadă în care țara a trecut prin multe șocuri și transformări.

18
/10
/19

În Bucureşti, gala de deschidere a Les Films de Cannes à Bucarest este programată vineri, de la ora 19:00 la Cinema PRO, în prezența sărbătoritului ediţiei, Vlad Ivanov şi a cineastului Claude Lelouch.

18
/10
/19

Pentru prima dată adaptat pentru teatru, „Mătușa Julia și condeierul” de Mario Vargas Llosa, unul dintre cele mai fascinante romane ale literaturii lumii, s-a transformat în spectacol și va avea premiera vineri, 18 octombrie, de la ora 19, la Studio „Uțu Strugari” al Teatrului Național Timișoara.

18
/10
/19

Spectacolul „Figuranta” un nou one-woman show cu Tania Popa, va avea premiera pe 3 noiembrie, ora 20.00, la Sala Pictura a Teatrului Naţional din Bucureşti.

Page 1 of 83412345...102030...Last »