Programul principalelor instituţii de teatru din Bucureşti în perioada 7 – 13 ianuarie 2013: Teatrul Naţional Bucureşti: Sala Mică: miercuri, 9 ianuarie, ora 20:00 – „Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; joi, 10 ianuarie, ora 20:00 – „Două loturi” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; vineri, 11 ianuarie, ora 20:00 – […]
Un articol de Andrada Văsii|7 ianuarie 2013
Programul principalelor instituţii de teatru din Bucureşti în perioada 7 – 13 ianuarie 2013:
Teatrul Naţional Bucureşti:
Sala Mică:
- miercuri, 9 ianuarie, ora 20:00 – „Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;
- joi, 10 ianuarie, ora 20:00 – „Două loturi” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija;
- vineri, 11 ianuarie, ora 20:00 – „Două loturi” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija;
- sâmbătă, 12 ianuarie, ora 20:00 – „Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar;
- duminică, 13 ianuarie, ora 19:30 – „Doi x Doi” („Tigrul” de Murray Schisgal & „Amantul” de Harold Pinter), regia Vlad Stănescu;
Sala Media:
- miercuri, 9 ianuarie, ora 20:00 – „Năpasta” de Ion Luca Caragiale, regia Radu Afrim;
Sala Mare:
- vineri, 11 ianaurie, ora 19:30 – „Egoistul” de Jean Anouilh, regia Radu Beligan;
- sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:30 – „Idolul şi Ion Anapoda” de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar;
- duminică, 13 ianuarie, ora 19:30 – „Sinucigaşul” de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa.
Teatrul Odeon:
Sala Majestic:
- miercuri, 9 ianuarie, ora 19:00 – „Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită” de Bertolt Brecht, regia Dragoş Galgoţiu;
- joi, 10 ianuarie, ora 19:00 – „Un Tango Mas” de Răzvan Mazilu, direcţia de scenă Alexandru Dabija;
- vineri, 11 ianuarie, ora 19:00 – „Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija;
- sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:00 – „Pyramus & Thisbe 4 You”, după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija;
- duminică, 13 ianuarie, ora 11:00 – „Aventurile lui Habarnam”, după Nikolai Nosov, regia Alexandru Dabija;
- duminică, 13 ianuarie, ora 19:00 – „Natură moartă cu nepot obez” de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt;
Sala Studio:
- joi, 10 ianuarie, ora 19:30 – „Grădinile Groazei” de Daniel Call, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc;
- vineri, 11 ianuarie, ora 19:30 – „Blifat” de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail;
- sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:30 – concert de muzică tradiţională europeană „Pontice de iarnă”;
- duminică, 13 ianuarie, ora 19:30 – „Mă întorc de departe” de Claudine Galea, regia Theo Herghelegiu.
Teatrul Mic:
- joi, 10 ianaurie, ora 19:00 – „Visul unei nopţi de vară” după William Shakespeare, versiunea scenică de Gelu Colceag, regia Gelu Colceag;
- vineri, 11 ianuarie, ora 19:00 – „Pensiune completă” de Pierre Chesnot, traducerea Marica Beligan, regia Gelu Colceag;
- sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:00 – „Băieţii de aur” de Neil Simon, traducerea Andrei Bantaş;
- duminică, 13 ianuarie, ora 19:00 – „Cum iubeşte cealaltă jumătate” de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu.
Teatrul Foarte Mic:
- joi, 10 ianuarie, ora 19:00 – „Locuri calde” de Alex Vlad, Raluca Ghervan, Răzvan Marinescu, regia Răzvan Marinescu;
- vineri, 11 ianuarie, ora 19:00 – „Interzis sub 18 ani” de Mihaela Michailov, regia Ioana Păun;
- sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:00 – „O viaţă de teatru” de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu;
- duminică, 13 ianuarie, ora 19:00 – „Somnoroasa aventură” de Teodor Mazilu, regia şi scenografia Vlad Stănescu.
Teatrul Bulandra:
Sala „Liviu Ciulei”:
- marţi, 8 ianuarie, ora 20:00 – „Şarpele în iarbă” de Alan Ayckbourn, regia Emil Hoştină;
- vineri, 11 ianuarie, ora 18:30 – „Îngropaţi-mă pe după plintă” de Pavel Sanaev, regia Yuriy Kordonskiy;
- sâmbătă, 12 ianuarie, ora 20:00 – „Arlechino moare?” de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru;
- duminică, 13 ianuarie, ora 18:30 – „Îngropaţi-mă pe după plintă” de Pavel Sanaev, regia Yuriy Kordonskiy.
Sala „Toma Caragiu”:
- marţi, 8 ianuarie, ora 19:00 – „Măscăriciul” de A.P. Cehov, regia Horaţiu Mălăele;
- miercuri, 9 ianuarie, ora 19:00 – „Măscăriciul” de A.P. Cehov, regia Horaţiu Mălăele;
- sâmbătă, 12 ianuarie, ora 18:30 – „Ivanov” de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban.
Teatrul de Comedie:
Sala „Radu Beligan”:
- miercuri, 9 ianuarie, ora 19:00 – „Clinica” de Adrian Lustig, regia Aurel Palade;
- joi, 10 ianuarie, ora 19:00 – „Un cuplu ciudat” de Neil Simon, regia Liviu Lucaci;
- vineri, 11 ianuarie, ora 19:00 – „Casa Zoikăi” de Mihail Bulgakov, regia Alexandru Tocilescu;
- sâmbătă 12, ianuarie, ora 19:00 – „Avarul îndrăgostit” de Cristian Juncu după Moliere, regia Vlad Massaci;
- duminică, 13 ianuarie, ora 19:00 – „Zăpezile de altădată” de Dumitru Solomon, regia şi ilustraţia muzicală Mircea Cornişteanu;
Sala Studio:
- sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:30 – „Fata de mătase artificială” de Irmgard Keun, regia Vlad Massaci;
- duminică, 13 ianuarie, ora 19:30 – „Stăpânii rulotei” de Gerald Murphy, regia Dan Tudor.
Teatrul Masca:
- joi, 10 ianuarie, ora 19:00 – „Slugă la doi stăpâni”;
- vineri, 11 ianuarie, ora 19:00 – „Ţara unde îngerii vin degeaba”;
- sâmbătă, 12 ianuarie, ora 12:30 – „Fior D’amor în Bucuresci” (la metrou);
- sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:00 – „Comedia Erorilor”;
- duminică, 13 ianuarie, ora 12:30 – „Teatrul de 2 minute” (metrou);
- duminică, 13 ianuarie, ora 19:00 – „Gemenii”.
Teatrul Nottara:
Sala „Horia Lovinescu”:
- joi, 10 ianuarie, ora 19:00 – „Uzina de plăceri S.A.”;
- vineri, 11 ianuarie, ora 19:00 – „Roman teatral”;
- sâmbătă, 12 ianuarie, ora 19:00 – „Umor, amor, fior de dor… în Bucureşti”;
- duminică, 13 ianuarie, ora 19:00 – „Zeul măcelului”.
Teatrul Ţăndărică:
- sâmbătă, 12 ianuarie, ora 10:00 şi ora 12:00 – „Capra cu trei iezi”, regia Gabriel Apostol;
- duminică, 13 ianuarie, ora 10:00 şi ora 12:00 – „Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol.
Sursa: Mediafax