-->

Ștefan Iordache, în „Prințul negru“, la TVR 2
https://www.ziarulmetropolis.ro/stefan-iordache-in-printul-negru-la-tvr-2/

În amintirea actorului Ştefan Iordache, luni, 15 septembrie, în cadrul proiectului Teatrul Naţional de Televiziune, va fi difuzat spectacolul „Prinţul negru”de Iris Murdoch, în regia artistică a lui Cornel Todea, de la ora 20.10, la TVR 2.

Un articol de Liliana Matei|12 septembrie 2014

Personajul central al acestui spectacol, Bradley Pearson, este interpretat de către regretatul actor Ştefan Iordache, care a încetat din viaţă acum şase ani, la Viena, la vârsta de 67 de ani (n. 3 februarie 1941 – d. 14 septembrie 2008).

Spectacolul realizat după piesa scriitoarei irlandeze a fost înregistrat cu public la Teatrul Nottara şi a avut premiera tv în anul 1997.

Bradley Pearson renunță la postul de inspector financiar pentru a-şi urma visul de „scriitor serios”, singura lui dorinţă fiind de a se retrage undeva în afara Londrei şi de a scrie o carte. „În artă, ca şi în viaţa noastră, a oamenilor, lucrurile mari se pierd, pentru că în momentul crucial, când imaginaţia stă în cumpănă, gata să execute saltul final, lăsăm să ne scape clipa supremă, a inspiraţiei, spunându-ne că merge şi-aşa şi acceptând soluţia cea mai comodă în locul celei mai bune” (spune Ştefan Iordache interpretându-l pe Bradley).

stefan iordache

Planurile lui Bradley sunt încurcate de implicarea continuă şi din ce în ce mai deranjantă a celor din viaţa lui, printre care Priscilla – sora lui „depresivă”, Christian – fosta soţie, Arnold Baffin – bun prieten şi scriitor, Rachel – soţia prietenului, şi Julian – fiica celor doi Baffin, de care se îndrăgosteşte Bradley.

Alături de Ştefan Iordache apar în acest spectacol şi Dana Dogaru, Constantin Cotimanis, Cristina Stoica, Victoria Cociaş, Camelia Zorlescu, Ion Haiduc, Alexandru Jitea, Justian Radu, Sandu Moldovan, Costel Lăpuşan, Nicolae Vlădoiu, Cristian Tudor, Marian Burst, Adrian Alexandriu.

Puteţi descoperi o schiţă de portret a regretatului actor Ştefan Iordache în ediţia dedicată acestuia în cadrul seriei de emisiuni „Discover Romania” difuzată de TVR International, pe platforma video a Televiziunii Române – TVRplus.ro, în arhiva emisiunii.

INFO

PRINŢUL NEGRU de Iris Murdoch

Regia artistică: Cornel Todea
În distribuție: Ștefan Iordache, Dana Dogaru, Constantin Cotimanis, Cristina Stoica, Victoria Cociaş, Camelia Zorlescu, Ion Haiduc, Alexandru Jitea, Justian Radu, Sandu Moldovan, Costel Lăpuşan, Nicolae Vlădoiu, Cristian Tudor, Marian Burst, Adrian Alexandriu.
Traducerea: Antoaneta Ralian
Spectacol înregistrat cu public de la Teatrul Nottara
Decoruri: Nicolae Ularu
Costume: Mihaela Ularu
Muzica şi ilustraţia muzicală: Dinu Giurgiu
Redactor: George Mladen

12
/06
/26

A 25-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania începe astăzi, iar Clujul intră, pentru 10 zile, în ritmul celui mai mare eveniment dedicat filmului din România.

11
/06
/26

Dansatoarea Andreea Vălean și coregraful Daniel Alexandru Dragomir, fondatorul companiei Contemporary Creative Dreamers, participă la cea de-a 40-a ediție a Competiției Internaționale de Creație Coregrafică / „Choreography 40 - Hannover”. Evenimentul se va desfășura în perioada 11-13 iunie 2026, la „Theater am Aegi” din Hanovra, Germania.

11
/06
/26

Timp de cinci zile, Nordic Exposure: O călătorie în nordul literar prezintă peste 20 de evenimente care aduc cititorii mai aproape de autorii nordici contemporani. Noul festival de literatură face parte din familia Nordic Festival și are loc între 16 și 20 septembrie 2026, în spații culturale consacrate din capitală.

09
/06
/26

Transilvania Film anunță lansarea în cinematografele din întreaga țară a filmului Leonora în lumina dimineții (Leonora in the Morning Light), un biopic impresionant inspirat din viața uneia dintre cele mai fascinante figuri ale artei suprarealiste din secolul XX.

08
/06
/26

Teatrul pentru Copii și Tineret „Gong” Sibiu prezintă joi, 11 iunie, de la ora 19:00 și vineri, 12 iunie, de la orele 11:00 și 19:00, spectacolul „Harta lui Elian”. Evenimentul are loc pe scena Teatrului Excelsior, în cadrul Platformei de Dialog prin Cultură – un program de educație participativă dedicat temelor relevante în relația copil-părinte-profesor.

08
/06
/26

Vineri, 12 iunie 2026 (19:00), Sala Radio va găzdui un concert extraordinar organizat cu ocazia împlinirii a 145 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice între Spania și România. Sub bagheta dirijorului Nicolae Moldoveanu, Orchestra Națională Radio va prezenta un program dedicat muzicii inspirate de cultura spaniolă, reunind câteva dintre cele mai reprezentative lucrări din repertoriul simfonic european cu tematică hispanică.

03
/06
/26

La doar câteva săptămâni după încheierea Festivalului de Film de la Cannes, unele dintre cele mai comentate, premiate și controversate titluri ale ediției din acest an ajung la Festivalul Internațional de Film Transilvania (12–21 iunie 2026, Cluj-Napoca), unde vor putea fi văzute în avanpremieră națională.

26
/05
/26

În perioada 28 mai – 4 iunie 2026, Institutul Cultural Român de la New York organizează turneul nord-american dedicat ediției în limba engleză a romanului Vara în care mama a avut ochii verzi, de Tatiana Țîbuleac, publicată de prestigioasa editură americană Deep Vellum, în traducerea Monicăi Cure, cu titlul The Summer My Mother Had Green Eyes.

26
/05
/26

Festivalul Internațional de Film Transilvania (12 – 21 iunie 2026, Cluj-Napoca) continuă secțiunea competițională Teen Spirit, dedicată producțiilor care explorează universul și preocupările noilor generații. Filme de ficțiune și documentare adresate în special publicului Gen Z vor concura pentru trofeul Youth Award, acordat de un juriu format exclusiv din tineri cinefili.