Teatrul de Animaţie Țăndărică organizează în luna aprilie cea de-a 5-a ediţie a Festivalului ”Țăndărică Altfel”, un maraton al evenimentelor culturale, sociale şi educative, dedicate celor mici. Programul festivalului cuprinde, pe lângă foarte multe spectacole, atelierele de jocuri teatrale şi construcţie de marionete.
Un articol de Petre Ivan|4 aprilie 2019
Toate aceste activități îi introduc pe copii în culisele teatrului, oferindu-le ocazia să vadă ce pași trebuie urmați pentru a realiza un spectacol de animație.
În acest sens, partenerii festivalului oferă, într-o manieră prietenoasă, atât copiilor, cât și părinților soluții, răspunsuri, informații cheie de comportament corect în situații critice în cadrul următoarelor sesiuni de informare și comportament preventiv:
Copilăria în siguranță – Întâlnire cu Inspectoratul General al Poliției Române
Micul salvator– Întâlnire cu SMURD – Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare
Prietenul meu, pompierul – Întâlnire cu Inspectoratul pentru Situații de Urgență
Copii și părinți în lumea lui ”NU VREAU” – întâlnire cu psiholog Monica Dinulescu
Terapie cu animale – prietenul cel mai bun al unui copil – Prezintă Alexandra Micu și cățelul Carol.
Program Festivalul Țăndărică Altfel, ediția a V-a
Luni, 1 aprilie 2019
10:00 Mica sirenă, 3+, 50 min. (Sala Țăndărică)
10:30 Ridichea uriașă, 3+, 50 min. (Anima Studio Țăndărică)
Marți, 2 aprilie 2019
10:00 Rățușca cea urâtă, 3+, 60 min. (Sala Țăndărică)
10:30 Ridichea uriașă, 3+, 50 min. (Anima Studio Țăndărică)
Miercuri, 3 aprilie 2019
10:00 Rățușca cea urâtă, 3+, 60 min. (Sala Țăndărică)
10:30 Ursul păcălit de vulpe, 3+, 50 min. (Anima Studio Țăndărică)
Joi, 4 aprilie 2019
10:00 Capra cu trei iezi, 3+, 55 min. (Sala Țăndărică)
10:30 Ursul păcălit de vulpe, 3+, 50 min. (Anima Studio Țăndărică)
Vineri, 5 aprilie 2019
10:00 Eu, Oblio, 4+, 60 min. (Sala Țăndărică)
10:30 Improveste, 4+, 60 min. (Anima Studio Țăndărică)
Sâmbătă, 6 aprilie 2019
10:00; 12:00 Ridichea uriașă, 3+, 50 min. (Anima Studio Țăndărică)
11:00 Micul salvator– Întâlnire cu SMURD – Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare (Sala Țăndărică)
11:20 Scufița Roșie, 3+, 55 min. (Sala Țăndărică)
11:30 Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Atelier Pictură)
Duminică, 7 aprilie 2019
11:00 Copilăria în siguranță – Întâlnire cu Inspectoratul General al Poliției Române (Sala Țăndărică)
11:20 Cei trei purceluși, 3+, 50 min. (Sala Țăndărică)
11:00 Pinocchio, 3+, 50 min. (Mall Băneasa)
Luni, 8 aprilie 2019
10:00 Fata babei și fata moșneagului, 3+, 70 min. (Sala Țăndărică)
10:30 Improveste, 4+, 60 min. (Anima Studio Țăndărică)
Marți, 9 aprilie 2019
10:00 Eu, Oblio, 4+, 60 min. (Sala Țăndărică)
10:30 Improveste, 4+, 60 min. (Anima Studio Țăndărică)
Miercuri, 10 aprilie 2019
10:00 Apolodor, 4+, 60 min. (Sala Țăndărică)
10:30 Ursul păcălit de vulpe, 3+, 50 min. (Anima Studio Țăndărică)
Joi, 11 aprilie 2019
10:00 Apolodor, 4+, 60 min. (Sala Țăndărică)
10:30 Ridichea uriașă, 3+, 50 min. (Anima Studio Țăndărică)
Vineri, 12 aprilie 2019
10:00 Eu, Oblio, 4+, 60 min. (Sala Țăndărică)
10:30 Ursul păcălit de vulpe, 3+, 50 min. (Anima Studio Țăndărică)
Sâmbătă, 13 aprilie 2019
11:00 Prietenul meu, pompierul – Întâlnire cu Inspectoratul pentru Situații de Urgență (Sala Țăndărică)
11:20 Mica sirenă, 3+, 50 min. (Sala Țăndărică)
10:00; 12:00 Ridichea uriașă, 3+, 50 min. (Anima Studio Țăndărică)
Duminică, 14 aprilie 2019
11:00 Terapie cu animale de companie (Sala Țăndărică)
11:20 Tigrișorul Petre, 3+, 60 min. (Sala Țăndărică)
11:30 Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Atelier Pictură)
Luni, 15 aprilie 2019
10:00 Apolodor, 4+, 60 min. (Sala Țăndărică)
10:30 Ridichea uriașă, 3+, 50 min. (Anima Studio Țăndărică)
Marți,16 aprilie 2019
10:00 Croitorașul cel viteaz, 4+, 60 min. (Sala Țăndărică)
10:30 Ursul păcălit de vulpe, 3+, 50 min. (Anima Studio Țăndărică)
Miercuri, 17 aprilie 2019
10:00 Apolodor, 4+, 60 min. (Sala Țăndărică)
10:30 Ridichea uriașă, 3+, 50 min. (Anima Studio Țăndărică)
Joi, 18 aprilie 2019
10:00 Eu, Oblio, 4+, 60 min. (Sala Țăndărică)
10:30 Improveste, 4+, 60 min. (Anima Studio Țăndărică)
Vineri, 19 aprilie 2019
10:00 Jack și vrejul de fasole, 5+, 55 min. (Sala Țăndărică)
10:30 Ridichea uriașă, 3+, 50 min. (Anima Studio Țăndărică)
Sâmbătă, 20 aprilie 2019
11:00 Copiii și părinții în lumea lui ”NU VREAU” – întâlnire cu psiholog Monica Dinulescu (Sala Țăndărică)
11:20 Motanul încălțat, 3+, 55 min. (Sala Țăndărică)
11:00 Ursul păcălit de vulpe, 3+, 50 min. (Mall Băneasa)
11:30 Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Atelier Pictură)
Duminică, 21 aprilie 2019
11:00 Copiii și părinții în lumea lui ”NU VREAU” – întâlnire cu psiholog Monica Dinulescu (Sala Țăndărică)
11:20 Capra cu trei iezi, 3+, 55 min. (Sala Țăndărică)
10:00; 12:00 Ursul păcălit de vulpe, 3+, 50 min. (Anima Studio Țăndărică)
Luni, 22 aprilie 2019
10:30 Ridichea uriașă, 3+, 50 min. (Anima Studio Țăndărică)
Marți, 23 aprilie 2019
09:30 Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Atelier Pictură)
10:00 Scufița Roșie, 3+, 55 min. (Sala Țăndărică)
14:30 Motanul încălțat, 3+, 55 min. (Spitalul ”Marie Curie”
Miercuri, 24 aprilie 2019
09:30 Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Atelier Pictură)
10:00 Cenușăreasa, 4+, 55 min. (Sala Țăndărică)
Joi, 25 aprilie 2019
10:00 Lampa lui Alladin, 4+, 60 min. (Sala Țăndărică)
14:00 Capra cu trei iezi, 3+, 55 min. (Spitalul ”Grigore Alexandrescu”)
Vineri, 26 aprilie 2019
11:00 Capra cu trei iezi, 3+, 55 min. (Sala Țăndărică)
Sâmbătă, 27 aprilie 2019
10:00 Albă ca zăpada, 3+, 60 min. (Sala Țăndărică)
Foto: ȚĂNDĂRICĂ ALTFEL – www.teatrultandarica.ro