Universități de teatru din Europa și SUA își dau întâlnire la Festivalul Studio Târgu-Mureș
https://www.ziarulmetropolis.ro/universitati-de-teatru-din-europa-si-sua-isi-dau-intalnire-la-festivalul-studio-targu-mures/

În perioada 20-26 noiembrie 2017, Universitatea de Arte din Târgu-Mureş va organiza, pe scena Teatrului Studio şi a Teatrului Studio 2.1, Festivalul Internaţional Studio 2017 – întâlnirea şcolilor de teatru, festival la care vor participa zece universităţi de teatru din ţară şi din străinătate.

Un articol de Petre Ivan|17 noiembrie 2017

Este vorba despre: Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L. Caragiale“ (Bucureşti), Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice (Chişinău – Republica Moldova), Universitatea „Babeş-Bolyai“ (Cluj-Napoca), Universitatea Ovidius din Constanța (Constanța), Universitatea din Craiova (Craiova), Universitatea de Arte „George Enescu“ (Iaşi), Universitatea din Kaposvár (Ungaria), Universitatea Rutgens (New Jersey – USA), Universitatea Lucian Blaga (Sibiu) și Universitatea de Arte din Târgu-Mureș (Târgu-Mureş).

De asemenea, în perioada festivalului vor avea loc workshopuri susținute de: Andreea Belu, Lucian Matei, Ianoș Petrașcu, Éva Patkó, Aura Corbeanu, Daniela Cojan, Florin Paraschivu, Anca Bradu, Adriana Ausch-Simmel, Aleksander Ivanovski, Scott Johnston, Lukas Sander, Kitty Kéri.

Pe lângă spectacole și workshopuri, ediția din acest an a Festivalului Internațional Studio va cuprinde: lansări de carte, o întâlnire-muzicală cu A.G. Weinberger, o demonstrație de video-mapping pe clădirea universității și alte surprize.

PROGRAM FESTIVALUL STUDIO 2017

LUNI, 20.11.2017

Ora 10:00 – Workshop Andreea Belu, România – coregrafie – sala 8

Ora 11:00 – Workshop Lucian Matei, România – video-mapping – sala 31

Ora 19:00 –Deschiderea festivalului – Foaier Studio

Ora 19:30 – Lansare de carte – Eugen Păsăreanu & Denisa Badea – Foaier Studio

Ora 20:00 – Premieră – Universitatea de Arte din Târgu-Mureș – FALR –Studio – Când lipsește iubirea

MARȚI, 21.11.2017

Ora 10:00 – Workshop Andreea Belu, România – coregrafie – sala 8

Ora 10:00 – Workshop Aleksander Ivanovski, Macedonia – actorie – Sala 26

Ora 10:00 – Workshop Adriana Ausch, USA – Eurhytmics – Sala 7

Ora 10:00 – Workshop Ianos Petrascu, Moldova – lupte scenice – Sala 22

Ora 10:00 – Workshop Éva Patkó, România – România – actorie – Sala 30

Ora 11:00 – Workshop Lucian Matei, România – video-mapping – Sala 31

Ora 12:00 – ”Tânărul actor azi” în dialog cu Marina Constantinescu – Foaierul Teatrului Sudio

Ora 17:00 – Facultatea de Teatru și televiziune din cadrul UBB  Cluj-Napoca – SR (RO)- Studio 2.1– Hedda Gabler

Ora 20:00 – Facultatea de Teatru și televiziune din cadrul UBB  Cluj-Napoca – SM (RO) – Studio – Rómeó és Júlia / Romeo și Julieta

MIERCURI, 22.11.2017

Ora 10:00 – Workshop Andreea Belu, România – coregrafie – Sala 8

Ora 10:00 – Workshop Aleksander Ivanovski, Macedonia – actorie – Sala 26

Ora 10:00 – Workshop Adriana Ausch, USA – Eurhytmics – Sala 7

Ora 10:00 – Workshop Scott Johnston, UK – actorie – Sala 31

Ora 17:00 – Departamentul de arte al Facultății de Litere din cadrul Universității din Craiova (RO)- Studio 2.1– Romeo+Julieta

Ora 18:30 – Lansare de carte Cristian Stamatoiu – Foaier Studio

Ora 19:00 – Workshop A.G. Weinberger, România – muzică – Foaier Studio

Ora 20:00 – Facultatea de Arte din cadrul Uniersității Ovidius din Constanța (RO) – Studio – Zbor deasupra unui cuib de cuci

Ora 22:00 – Video-mapping + live music (Dj cu vinyl) – Coordonator Lucian Matei – Sala Olariu

JOI, 23.11.2017

Ora 10:00 – Workshop Andreea Belu, România – coregrafie – Sala 8

Ora 10:00 – Workshop Aleksander Ivanovski, Macedonia – actorie – Sala 26

Ora 10:00 – Workshop Adrian Ausch, USA – Eurhytmics – Sala 7

Ora 10:00 – Workshop Scott Johnston, UK – actorie – Sala 31

Ora 10:00 – Workshop Aura Corbeanu, România – management cultural – Sala 3/III

Ora 17:00 – Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice – Chișinău (MD)- Studio 2.1 – Omul pernă

Ora 20:00 – Universitatea Națională de Artă Teatrală – București (RO) – Studio – Tragedia Omului

VINERI, 24.11.2017

Ora 10:00 – Workshop Lukas Sander, Elveția – scenografie – Sala Olariu

Ora 10:00 – Workshop Adrian Ausch, USA – Eurhytmics – Sala 7

Ora 10:00 – Workshop Anca Bradu, România – Actorie și Regie – Sala 8

Ora 10:00 – Workshop Scott Johnston, UK – actorie – Sala 31

Ora 10:00 – Workshop Florin Paraschivu, România – improvizație teatrală – Sala 22

Ora 10:00 – Workshop Aura Corbeanu, România – management cultural – Sala 3/III

Ora 17:00 – Facultatea de Teatru și televiziune din cadrul UBB  Cluj-Napoca – SM (RO) – Studio 2.1 – Ahogy tetszik / Cum vă place

Ora 19:00 – Kaposvári Egyetem – Kaposvar (HU) – Sala 40 – Bánk bán / Banul Bánk

Ora 20:00 – Facultatea de Litere şi Arte din cadrul ULBS – Sibiu (RO) – Studio – Familii

SÂMBĂTĂ, 25.11.2017

Ora 10:00 – Workshop Lukas Sander, Elveția – scenografie – Sala Olariu

Ora 10:00 – Workshop Adrian Ausch, USA – Eurhytmics – Sala 7

Ora 10:00 – Workshop Scott Johnston, UK – actorie – Sala 31

Ora 10:00 – Workshop Kitty Kéri, HU – rythm base improvisation – Sala 31

Ora 17:00 – Workshop Aura Corbeanu, România – management cultural – Sala 3/III

Ora 12:00 – Facultatea de Teatru din cadrul Universităţii de Arte George Enescu – Iaşi (RO) – Studio 2.1 – prezentare workshop ” Metamorfoze scenice cu particularități păpușărești”.

Ora 17:00 – Facultatea de Teatru din cadrul Universităţii de Arte George Enescu – Iaşi (RO)– Studio 2.1 – Păcală

Ora 19:00 –  Mason Gross School of the Arts at Rutgers, Department of Theatre – New York (USA)- Foaier/Sala 35 – Prezentare workshop ”Connections and inspirations in the age of globalization”

Ora 20:00 – Kaposvári Egyetem – Kaposvar (HU) – Studio – Koldusopera / Opera de trei parale

Ora 21:00 –Vise – Master Regie – Coordonator Theodor-Cristian Popescu – diverse spații în UAT

DUMINICĂ, 26.11.2017

Ora 11:00 – Turul orașului – Palatul Prefecturii, Palatul culturii, Teatrul Ariel,  Teatrul Național, Biblioteca Teleki, Cetatea Târgu-Mureș.

Ora 20:00 –  Universitatea de Arte din Târgu-Mureș – FALM –Studio – ÉS / ȘI

Ora 21:00 –Vise – Master Regie – Coordonator Theodor-Cristian Popescu

Foto: Festivalul Studio Târgu-Mureș – facebook

 

25
/05
/22

Începând cu acest an, MiniCloud, ediția pentru copii și adolescenți a Festivalului de Teatru Independent UNDERCLOUD, aflat la cea de-a XV-a ediție, capătă amploare și își deschide porțile zilnic pentru zeci de copii, în perioada 13–19 iunie, în București, pe Calea Griviței.

25
/05
/22

Mult-așteptata premieră a spectacolului „Richard al III-lea” după William Shakespeare, în regia lui László Bocsárdi, cu Sorin Leoveanu în rolul principal, va avea loc la finalul celei de a XIII-a ediții a Festivalului Internațional Shakespeare de la Craiova, fiind o coproducție a Teatrului Național „Marin Sorescu” din Craiova și a Festivalului Internațional Shakespeare.

25
/05
/22

În această primăvară se aniversează 31 ani de la înfiinţarea a trei instituții de teatru... Teatrul Masca, Teatrul Excelsior și Teatrul Urmuz.... actualul Teatrul Metropolis.

25
/05
/22

La doar un an de la redeschiderea cinematografelor din țară (post pandemie), lanțul de cinematografe Cineplexx face anunțul primei investiții importante: First Class Cinema – serviciul premium de la Cineplexx Băneasa. Deschisă publicului cinefil din 25 mai, locația VIP reprezintă o reconfirmare a angajamentului pe care compania și l-a luat pentru dezvoltarea industriei naționale și menținerea experienței de cinema în topul preferințelor românilor.

25
/05
/22

Leo Hussain, dirijor-principal invitat al Filarmonicii „George Enescu”, rămâne la pupitrul Orchestrei simfonice a Filarmonicii „George Enescu” , în zilele de joi și vineri, 2 și 3 iunie 2022.